ЈСП (Јавно Сообраќајно Претпријатие) Скопје

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 17 декември 2010.

 1. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  6.872
  Пол:
  Женски
  Дали старите сини картички треба да се заменат со нови до март? Кажуваше колешка на факултет, а јас немам никаде прочитано.
   
 2. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Не, само ако картичката ја имаш повеќе од 4 години треба да ја замениш и ќе ти дадат од новите.
   
  На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SelenaGomez

  SelenaGomez Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Денес надополнив картичка месечна, 1400 денари, ама колешка ми вика била за до први после не важела. Дали фрлив 1400ден. за 15 дена само или врска нема?
   
 4. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.120
  Допаѓања:
  78.901
  Пол:
  Женски
  Добро ти кажала колешката.
  Месечниот билет важи од први до први, а не во наредни месец дена од денот на надополнуавње/купување на билетот.
   
  На SummerGirl, SelenaGomez и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  3.739
  Допаѓања:
  19.714
  Пол:
  Женски
  Во право е колешката, еве и @PUPICA истото ти го кажа :)
   
  На SummerGirl и SelenaGomez им се допаѓа ова.
 6. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  35.461
  Јас обично се возам со билет за десет возења, но бидејќи немам многу време да барам во темава, постои ли начин да си купам билет во автобус (за едно возење)? Не зборувам за плаќање со телефон, позната ми е таа опција:)
   
 7. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Да, пуштени се во продажба 50 денари е еден. Е сега не знам дали ги има во секој автобус или само во билетара.
   
  На SummerGirl и prominent им се допаѓа ова.
 8. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  35.461
  @Leviosa2503, одлично ако ги има во автобус. Принципот со билетите досега беше многу комплициран:)
  Што им фалеше на хартиените билети за едно возење, уште не можам да разберам.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.331
  Допаѓања:
  12.025
  Ако имаш скопска стави си само пари на неа и ќе си имаш поединечни возења што ќе ти траат додека не ги потрошиш парите. По 35 ден. едно.
  Или немаш скопска, не сфатив :)
  Си кажав јас за секој случај.
   
  На SummerGirl, cresa-jagoda и prominent им се допаѓа ова.
 10. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  35.461
  Имам Скопска. Мислев ако не ја носам со мене, да си влезам во бус и да си купам карта:) Како порано што беше...
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Само не ми е јасно како функционира пластичен билет за една употреба... Колку пластика ќе се фрла така..
   
  На cresa-jagoda и prominent им се допаѓа ова.
 12. Stache

  Stache Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Машки
  Лошо, а и цело време ги поскапнуваат. Кај и да е поефтино ќе биде да си изнајмам автобус..
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 13. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.120
  Допаѓања:
  78.901
  Пол:
  Женски
  @Leviosa2503 @Stache

  Еве убаво појаснето, не можев да го копирам линкот...
  Не станува збор за пластичен билет, ниту нешто поскапува.
  Само се воведува нова услуга.


  ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ НЕ ПОСКАПУВА, БИЛЕТОТ ЗА ЕДНО ВОЗЕЊЕ Е НОВА УСЛУГА


  Во врска со донесената одлуката на Советот на Град Скопје за изменување и дополнување на Одлуката за Интегриран тарифен систем во линискиот превоз на патници во градот Скопје (билет за едно возење), сакаме да појасниме дека во случајов јавниот превоз не поскапува!

  Не поскапува ниту една услуга на ЈСП Скопје!

  И натаму, пакетот билети за 10 возења чини 250 денари, валидирањето со електронски паричник чини 35 денари, валидација со мобилен телефон е 40 денари и слично.

  Билетот за едно возење е нова услуга, нов продукт кој треба од 1 ноември да биде имплементиран во постоечкиот систем за електронска наплата.

  Билетот ќе чини 50 денари, ќе биде наменет само за еднократна употреба, хартиен со вграден безконтактен чип, изработен со највисоки безбедносни стандарди, компактибилен со постоечката опрема, односно ќе се валидира безконтактно на постоечките валидатори.

  Билетот ќе може да се купи во автобусите (кај возачот, и во возилата на ЈСП и кај приватните превозници), како и во билетарниците на ЈСП Скопје и секундарната продажна мрежа (маркети, трафики, тобака и слично).

  Убедени сме дека со воведувањето на билетот за едно возење значително ќе се олесни користењето на јавниот превоз за граѓаните кои ретко го користат јавниот превоз или се од градовите од внатрешноста, олеснителна околност ќе биде за странци, воопшто, за сите оние кои не се во можност или не сакаат да ги користат опциите за користење јавен превоз ( „Скопска“, мобилен телефон).
   
  На cresa-jagoda и Stache им се допаѓа ова.
 14. Stache

  Stache Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Машки
  Сепак е скапо.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.766
  Допаѓања:
  19.219
  Пол:
  Женски
  Јас ставам возења за 35 денари. Ретко користам автобус. И дали се нормални? Билет за едно возење 50 денари? (facepalm)

  А за шоферите што да се каже? Уште не научија дека возат луѓе.
   
  На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  17.894
  Пол:
  Женски
  Ако се возите два пати на ден, пет пати во неделата, и не менувате автобус, 10 возења за 250 е најисплатлива опција, во спротивно месечна е поисплатлива опција, за разлика од трчање нон-стоп за куцање, за 1300 ден. (ова ако работите 6 дена во неделата).
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Od agencija za vrabotuvanje so 57ca kolku postojki ima do detska bolnica kozle
   
  На Stephen Amell му/ѝ се допаѓа ова.
 18. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  17.894
  Пол:
  Женски
  Една станица... со тоа што ќе треба да попешачиш малку.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Ајде помош од некој од Скопје. Наредниве месец, два ќе ми треба градски превоз од автобуската до министерство за економија. Ако знае некој да ми каже кој автобус треба да го фаќам и отприлика за колку време се стигнува, и како оди со плаќање, кај може да се купи карта..?
   
 20. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.120
  Допаѓања:
  78.901
  Пол:
  Женски
  Зависи дали ќе патуваш секој ден или преку ден, два три...
  Имаш билет од 10 возења (250 ден), важи 15 дена од прва валидација.
  Ова ти е најдобра и најевтина варијанта ако ќе ти треба превоз за секој ден.
  Во спротивно, ќе си ставиш кредит (ел.паричник) на одреден износ/сума.
  Во тој случај, билет е 35 ден, но немаш временското ограничување на важноста.
  И во двата случаја, неопходната ти е "Скопска" (ел.картичка).
  Најдобро да купиш неперсонализирана (без слика).
  Чини 150 ден и на неа имаш 2 гратис возења.
  Ја има по билетари, во трафики, тобака кои соработуваат со ЈСП.
  Од меѓ.автобуска до Мин.за економија најмногу ти одговара 5, ти проаѓа на Транспортен центар (Железничка станица), се симнуваш после Треска, на нецели 100м од министерството.
   
  На bumbi му/ѝ се допаѓа ова.