1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЈСП (Јавно Сообраќајно Претпријатие) Скопје

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 17 декември 2010.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    ^^ 65ка, и 55ка врие ! Да ти е страв да одиш, секогаш одам со 23ка или 45ка.
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Влегува во двојка контрола. И како поминува нели си бара карти, и имаше една група албанци, сами ги поттупна по рамо, им прозборе нешто на албански и си отидоа. Ни к од карти. А да фатеа македонец без карта се знае што следува. Ужас е ова значи. И добро ќе беше само на ова да се ограничеше, ама во секоја сфера е таква работата...
     
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Денес од школо ми ја земаа слободната за да ми ја заверат . Се возев 2 пати без да платам . Зошто да платам кога имам ? :lol: А баш сакав да наиде контрола . Ми рекоа во школо дека не треба да плаќам , не ни плаќав :D
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.176
    Допаѓања:
    23.855
    Влага во 57, ама не прави проблеми на албанци :?: .


    Инаку он топик, се возам со автобус секој ден скоро. Иии, немам слободна, бидејки живеам во кисела вода а наваму одат многу селски, алабански автобуси (почнувајки од 70ка) па не влегува контрола, па не плакам карта :D
    Инаку за условите сите знаеме какви се, а мене пак и пак и пак не ми е јасно како може после сите пари што им се слеваат на сметка да немаат бар 1 нормален автобус.

    Ми текнува и на едно возење со 13 ка. Ја вози една жена, и кај Автокоманда се качија банда албанци. Почнаа да го клатат автобусот, да се дерат, пробаа да кршат. Леле кога им стана женава. Партали ги направи, па овие видоа не видоа се симнаа :D Многу ми беше мило. (жена си е жена сепак ;) )
     
  5. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    за јсп-ноѕ комент :x :x :x :x
     
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мене денеска сабајлето некој убаво ме фати за газ во таа гужва, а јас не можев ни да се помрднам од толку што имаше луѓе во автобусот! :^) :^) Не открив кој беше, околу мене имаше и жени и средношколци, ама се сомневам во еден тип што беше близу мене. Си се поместив кога се подрасчисти гужвата |(
     
  7. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    леле феминки морам да ви раскажам
    се враќам прееска со двојче накај дома и верувале или не во автобус имаше еден дедо-шиптар со кече се комплет кој си носеше кокошка во кутија
    да да во автобус кутија во кутија кокошка
    не ми се веруваше
    не знаеш дали да плачеш или да се смееш
    ах да идеше уште некој автобус до пмф а не вака само двојче ти е избор единствен
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    ^ахахаххахахахахха ме пресмеа :D
    Вчера имаше една циганка во 22ка, леле луѓе колку беше одлепена на еден 40 годишен човек почна да му збори, леле колкав ти е наааа волкав, леле поглем не сум видела, аууу леле каков ти е хахахахахахха
    Значи што се се вози по автобусиве :rofl: ќе си умрев од смеење!
     
    На Special.Someone и ana-banana им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    ЈСП ве снима!
    Внимавајте на однесувањето во новите автобуси
    Новите автобуси што ЈСП ги увезе од Украина, меѓу другото ќе имаат и камери со кои ќе се снима однесувањето на патниците. Поради тоа ЈСП деновиве ги подучува граѓаните на културно однесување.

    Така патниците повеќе нема да смеат да ги отвораат и затвораат вратите, да носат со себе оружје, животни и храна.

    Седиштата во новите автобуси ќе бидат обложени со материјал и приоритет ќе биде, патниците да не ги кинат.

    Интересно е што и возачите нема да смеат да се расправаат со патниците, тие ќе треба само да возат.

    http://www.mkrevolucija.com/index.php?o ... 29&lang=mk

    Е ај баш да видиме :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Јас баш и не се возам со автобус бидејќи училиштето ми е блиску, а обично преку работна недела не одам накај град освен ако немам нешто битно натаму. Најчесто со 22, 24 и 7 се возам и тоа во петок така што знам какви маки си имаат оние кои мораат секој петок да се возат во автобус додека на секоја станица се симнуваат по два-тројца, а се качуваат по десет пензионери. |( Неколку пати ми се има случено да влезам да се шверцам, но еднаш ме фати кондуктер, пола саат ми велеше на мене и на уште две девојчиња и три машки дека треба да платиме двеста денари, ама јас не сакав да платам иако имав, ни викаа во полиција ќе одите, ако не платите 200 евра казна не знам што. Заради тоа поминав три станици од онаа на која што требав да се симнам, на крај не извадија надвор и нас девојчињата тој не пушти а машките останаа. И за што не мачеа кога на крај пак не плативме? |( И од тогаш не се шверцам, фино лепо ќе си платам, а ако немам пешки ќе одам. Е аман веќе, ако не платиш случајно 30 денари мислиш ќе те утепаат.

    Инаку за ова последново, зошто да не смее да се носи храна? Сигурно јас нема да носам испечено пиле во раце, но чим во такси смееш да внесеш храна зошто да не и во автобус?! :^) Бог да чува, што се нема да измислат.
     
  11. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    А некој од пазар, како ќе си оди дома? :o Треба одредени јадења да се забранат, или да мора да бидат добро затворени, да не смее да се јаде/пие. И пример, ако има ограничено 100 луѓе кога ќе се напуни, да не застанува додека не се симне човек.. :^) (Незнам колку е инвентивно ама..)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Тоа е навистина невкусно, не мислев на таква храна и да земеш насред автобус да јадеш, туку ете Дејзи како што кажа во сабота и недела најмногу се возат луѓе кои се враќаат од пазар. А и било каква храна да се внесе океј, се додека не се вади надвор, тоа е сепак некултурно.
     
  13. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Офф леле не сум прочитала убаво :tmi: ...
    Да се надоврзам..За таква храна да секако дека не би требало да се забранува сепак има луѓе кои живеат на различни релации,па многу нормално дека не би им се исплатело со такси да се возат па мораат со автобус.
    Абе прво нека донесат нови автобуси па после нека воведуваат нови закони :doh:
     
  14. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Ахх...Толку многу случки,смешни и нз..За петоков,ЕДВАЈ ЧЕКАМ некоја баба да ми рече да станам,пропратено со злобен поглед т.н станувај или :punch: .Уф како добро би се испразнила на неа,НЕ МОЖЕШ ДА СТОИШ А МИ ШЕТАШ ЦЕЛО САБАЈЛЕ ПО ПАЗАРИ !:fubar: :fubar:
    Посебно ме изнервира една случка пред некое време..Чекав 7ца, а има многу гужва,доаѓа бувчево,и одма се разбутаа да влезат,а немаше место ни за клетка,и ете ја се дере една тетка,па ајде чекајте ние да влеземе,ние имаме картички,вие слободни имате.ПА АКО ИМАМ СЛОБОДНА ДА ЧЕКАМ ЦЕЛ ДЕН АЈДЕ :@
    Ни сама не знам како си се воздржав.
    И 24 ми е легендарна.Гужва уф...со другарка ми најчесто се зезаме,ќе има варање во 24 :D
     
    На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Јас денес ја имав честа да се возам во нов автобус. Прво, единечни се. На пример 5ка секогаш е претрупана и кога е дупла, не па единечна. И многу се тесни некако, нема кај да се застане, гужва невидена, ќе се потепаат луѓево. Вратите се многу незгодни, не можеш да се пробиеш до крајната врата за излез. Седиштата се никако наредени, се наопачки некако :x
    Па уште и машни им ставиле :shake:
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Денеска на работа, едно 5 пати помина нова 16ка, и сите зјапаа како мавнати со мокар чорап.
    Автобус е бре луѓе, не е спејс шатл.

    Не се овие автобуси за нас и за нашиот народ.
    Абре ние сакаме буткање, тискање како овчички во трло, сакаме караници, понекој лакт во слабината, милион ќеси натоварени со се' и свашта од пазарче, па да се тетеравиме, па прозорчиња да си отвараме...

    Па каде е онаа реа, лете и каде е оној провев зимно време?
    Не, не, не ги сакам автобусчињата.
    Не ми се во духот на македонштината.
    :D
     
    На machorka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Можам само да замислам во петок како ќе биде :sweat:
    Не одам на работа тој ден, си го ризикувам животот така. :wasntme:
     
  18. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Оооф,муки со овие новиве автобуси,ама барем отвараат задна врата да се шверца чоек
    (коа нема пари де :D ).Ааа,па тоа седиштата какви се со платно абе мерак да ти е да седнеш.Ама ќе видиме што ќе бидат за 2-3 месеци. :D А баба ми во петокот дојде,требала да иде на лекар и ја и викам:Бабо,влези си,во петок бесплатно е ,ама она се запнала ќе плаќа.А некои одвај чекаат пето да дојде,знаат дека е бесплатно,и планираат кај ќе се шетаат. :D
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ајде кога ке ги пробам ке се вклучам во трачарењево вака на изглед пу пу машала добри се за удобност незнам хехех али смешки кога на прво возење еден не им тргна хехехе
     
  20. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Уште не сум се возела ама видов денес еден автобус и убаво изгледаат сега за сега, а за 2-3недели можам да замислам :?: