1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЈСП (Јавно Сообраќајно Претпријатие) Скопје

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 17 декември 2010.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Сеа не ни чинеле новиве, а со години јадеме *тииииииит тииииииит* за старите автобуси.
    Нема крај со нас македончињава, нема, сериозно нема.
    Старо нечини, ново нечини.
    Ништо нас не ни чини.
    Ама секое чудо за 3 дена.
    После ќе се навикнеме ама за почеток мора ние да искритикуваме, тоа у крвта ни е.

    Јас редовно си се возам у новите приватни автобуси и топ ми е! И се возам веќе со месеци од пролетта негде и не сум видела нешто да им фали до сега, супер се сочувани.
    Вие возете си се у старите ЈСП од 45та :)
    Јас се надевам дека ќе ја имам честа набрзо и у државниве да се возам. И сакам у ново да си се возам. Е така! :wasntme:
     
    На ana-banana, Phyramide, Lacrimosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ќе се возиш во ново кога ќе нема каде да стапнеш. 5ка има предолга релација за единечен автобус и тоа е тоа. Преголема е гужвата, дуплите се таман. И што дека е ново кога се тесни? И во 22ка е исто, едно сабајле немаше државна, дојде нова приватна и немаше место да се качам :) И? Нова е? Што фајде?
    Ама ете, битно ново донеле.
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Ќе има и дупли де.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Ако сакате у старите Ок :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Редно беше да се обнови возниот парк на ЈСП, стварно автобусите беа за никаде, крш од времето на дедо Ное. Само има една работа што мене лично воопшто не ми се допадна. На автобусите пишува ''Донација Влада на Република Македонија''. Владините членови со свои пари, од свој џеб ги платија автобусите или пак било тоа предвидено во Буџетот на РМ? :^)
    п.с. И може да ги тргнат тоа црвените панделки, сите го видовме подарокот од Владата :fubar:
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Како да не, од свој џеб. Мили им се тие парички што се слеваат во џепчето. Автобусите се сигурно купени со буџетски пари, само дали има пари во буџетот и за нив :?:
     
  6. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Хмм, јас како што разбрав, бусчињава се донација од Украина, ама незнам, може да сум грешка :?:
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    А бе никој не дава ништо гага, на тендер ги купуваа, ако не грешам.
     
  8. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Могуче, могуче :) Инаку за овие новите приватни што ги донесоа пред некој месец, сигурна сум дека се донација од Германија, кај нив изгледа тие се сметаат за стари :x
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    И тука не си во право. Нив си ги купија приватниве превозници откако го донесоа законот за увоз на половни возила. Така поефтино ги купуваат. Ама и да се стари, тие се сочувани. А ние не сме нешто ново да ни дадеш... веднаш ќе му го најдеме крајот :D
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763

    Аиии, штета што не ми текнува кој ме лажел, ама здраво ме излажал :rofl:
    И да, во право си, еее какви беа кога ги донесоа, какви се сега :worried:
     
  11. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Е па редно време беше веќе да добиеме нови автобуси! Само кога ќе ми текне на сета прашина што ја имам проголтано во старите, на сите настинки што ги имам добиено затоа што му фрчело ладно во кичма, на сите дождливи денови кога течело вода од кровот, прозорите во лето не се отвараат, во зима пак не се затвораат :x Само којзнае до кога ќе бидат нови и сочувани овие... :?:
     
  12. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Анат, знам дека се со буџетски пари купени, ама зошто тогаш не напишат Донација од граѓаните на РМ, туку пишат од Владата. Да ги даде од џеб парите па ако сакаат нека се пишат и со име и презиме, ама вака...ептен ми е глупаво. Испаѓа еве ние се смилувавме за вас обичните смртници, па додека ние се возиме во луксузни приватни автомобили, вие возете си се во Украински и Кинески автобувчиња и не мрчете во наредниве 50 години.
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Еј :^) Уууу како не сум видела дека ќе има и дупли, за џабе се потепав само :lol:
    Е тогаш може, тоа ми се свиѓа :)
     
  14. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    A на два спрата ќе има или јас погрешно разбрав? :^) :lol:
     
  15. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Ее и јас имам слушнато дека ќе имало на 2 спрата,ама изгледа погрешно не информирале :tmi:
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    не ве информирале погрешно автобуси на два спрата треба да има но не се стигнати уште е сега прашање е кога ?? што се однесува до новиве автобуси можам да кажам дека денес се повозев во еден. ок беше баш онака културно направен но многу пластичен. е сега морам да кажам дека бев стоплена до дома но се се сведува на тоа до кога ?? уште веднаш децана се бесат по држачите а родителите ги гледаат и не ги учат дека тоа е неправилно но ние сме балкан секое чудо за 3 дена и туку ќе видиме ги снемало.
    морам од сето ова да го искритикувам шоферот што возеше како со страв да вози или не го научил уште е стварно останав во дилема. сепак што е ново се е убаво ;)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Сабајлево ко и обично чекам 24 ка за на работа и гледам доаѓа нов автобус. Стварно супер внатре, нови седишта на кои што не ти се смрзнува газот на даската,топло што е најважно од се,па и среќа во сред петок место за седење :) Е сега веќе нема да се возам со такси, се исплати да го чекаш автобузот, милина да се возиш во него.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас се качив веднаш наредниот ден одкако ги пуштија, туф ја гледам 16ка се симнува од горе и тоа со машна, пусти радости бев, влегувам луѓево со насмевка ме гледаат, сите среќни, ново им е, разгледуваат,, а внатре „добредојдовте во новите автобуси„ ми се допаѓаат, само неморале да бидат обложени со платно седиштата некој смрдлив газ ќе им е*е матер :puke:
    Средношколци позади мене коментираа:
    „еј брат страв ми е да допрам нешо у новиов автобус„ и другиот му одговара:
    „и мене, немој не допирај да не ти остане рачката во рака„ :rofl:
    Еден пак збори на тел и вика: „еј брат сеа шепкам и пак цел автобус ми го слуша разговорот„ :lol:
    Иначе двокатните се чека да дојдат од Кина во 2014, штета ако 2012 е крај нема да ги видиме и сефтосаме што би се рекло! ;)
     
    На rossonerka и girl1985 им се допаѓа ова.
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Денес ги сефтосав новите :rofl:
    и отсега ќе ги избегавам :!:
    како прво,тоа седењето обратно не го сфаќам :?: од шо си гледав на прозор па и обратно седев ,ми дојде :puke: ,од шо ми се сврте...друго-превише се тесни,неможеш нога да скрстиш -а јас без тоа неможам :lol: и секој може да те гледа шо е над тебе недај боже порака да пишуваш све ќе ти прочита :lol: а оние свирачките седишта пак -прича за себе.ко сардини нагмечени луѓето беа-ама пуста желба да се седи :worried: итн итн...ама сите беа радосни ,и во автобусот само за него се зборуваше :lol: одстрана народ подзастануваше за да го гледа новиот автобус :o не требало да ги обложат седиштата,500души ќе седна и секој че даде дополнителна арома на новиот ни автобус :lol: едино ,ако не ги одржаваат материјалите нонстоп ... и да -имаат парно,бар се сварив внатре ко шо смрзнав претходно:lol:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Денес конечно си се провозев со новиве автобуси.Мирисаше на ново и башка топло е :$
    Ама на пензионериве пак им фалело и телевизор,досадно им било така возњето :envy:
    Ајде се надевам дека вака убави и ќе останат без да им фали некое седиште или што и да е :?:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.