1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јаболкова киселина за слабеење

Дискусија во 'Диети' започната од kate, 8 ноември 2009.

 1. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  29
  Здраво
  Имам проблем со тежината. Во моментот имам 62 кг, но би сакала да ослабам 5 килограми. Најголем проблем ми е салото на половината.
  Имам држено диети неколку пати и ослабнував 2-3кг, ама секогаш по кратко време си ја враќав тежината.
  Една моја пријателка ми кажа дека нејзина колешка ослабела 6кг само со пиење на јаболкова киселина. Поради тоа што мразам да гладувам, сакам да се обидам со киселина, но не знам дали ќе биде ефективно и дали не е штетно.
  Дали некој има пробано да слабее на овој начин? Како вие ја пиете киселината?
   
 2. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  јас лично немам пробано ама знам дека се пие наутро измешано со топла вода и мед. пиши ако има резултати и мене ме мачат 2-3кг :)
   
 3. mareto

  mareto Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  6
  Jas prvo piev kapsuli so jabolkova kiselina zatoa sto ne se gadni na vkus. Osleabev nekolku kila i po kratok period odma si gi vrativ. Potoa pocnav da pijam edna casa voda so edno lajce tecna kiselina i edno lajce med. Samo po 2 nedeli pocuvstvuvav efekt, ama za zal imav bolki vo stomakot i od strav da ne si napravam nesto prekinav.
  Spored mene ima efekt, ama treba samo da go koristat luge so zdrav stomak i zeludnik. :!:
   
  На delvi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  29
  Тие капсулите секој може да ги употребува?
   
 5. mareto

  mareto Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  6
  Mislam deka sekoj moze zatoa sto se mnogu ponezni za zeludnikot otkolku sto e tecnata jabolkova kiselina. Imaat neutralen vkus i ne se tolku gadni za pienje.
   
 6. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  29
  Кога ќе почне да се зборува за апчиња, дури и да се само на природна база мене ми се крева косата. Плус мислам дека така ќе треба редовно да ги пијам, а ако земам течна киселина ќе може и понекогаш да се забушава :P Денес си купив јабокова киселина од диви јаболка (прочитав дека точно таа помага многу) и од утре почнувам ;) па ке видиме до кај ќе стигнам. Пуштајте среќа :D
   
 7. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  со среќа побрзо да има резултати :lol: и кажи што ќе биде да знам дали да почнувам
   
 8. Dona

  Dona Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  19
  Vidi vaka, so apcinja ne se zalazuvaj. Sum probala i jas, i iako e dobra rabota shto samo edno apce pies i se si zavrshila, nemaat nikakov dolgorocen efekt. Jabolkovata kiselina i toa od divi jabolki ako ja pies nasabajle na prazen stomak, pomaga vo reguliranje na metabolizam, megutoa ne vednas.. treba toa da go praktikuvas podolgo vreme. Generalno ne moze da ti nasteti megutoa treba da ja pies razredena neli za da ne ti go osteti zeludnikot :) Druga rabota e da pies mnogu voda ili caevi za slabeenje... Sepak ona shto pomaga vo slabeenje e fizickata aktivnost, a ne dietite, pa ako te mrzi da vezbas ili nemas vreme, togash gledaj samo da odis peski namesto da koristis prevoz i se ke bide super :)
  Pozdrav
   
  На eka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  29
  Јас веќе започнав да пијам киселина, денес ми е трет ден. :D Dona знаеш ли после колку време ќе можам да ги видам резултатите за да не застанувам секој ден на вага? :lol:
   
 10. ina

  ina Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  nemoje so jabolkova kiselina nemojte so kiselini toa e stetno taka edna priatelka moja se razbole od toa i do den denes imat problemi stop jabolkova kiselina
   
 11. ajnurnedim

  ajnurnedim Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zrv jas mislam deka kiselinata ima efetk, no ako imas problem so zeludinkot ne ni pocnuvaj a ako ne togas pocni ke ima rezultati veruvaj!! so sreka.
   
 12. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122

  Потполно се согласувам со тебе Дона.Женски! Ако сакате да ослабнете,спремете се малку и да се испотите. :) Покрај тоа што ќе изгледате убаво,убаво и здраво ќе се чувствувате.Пешачете,возете велосипед.....Било што.......Се е подобро од тоа да се труете со некои апчиња или киселини.
   
 13. irenx

  irenx Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  se pie jabolkov ocet po 1 supena lazica posle sekoj obrok i gi topi mastite no ne se postignuva nekoj osoben rezultat bez redovno vezbanje i korekcii vo ishranata . sekakov vid caevi i apcinja za slabeenje imaat i steten efekt vrz organizmot moze da se pojavi tahikardija , ostetuvanja na crniot drob i slicno :geek:
   
 14. Dona

  Dona Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  19
  Abe rezultati ne se gledaat odma, moze treba da pomine taka podolgo vreme od tipot na 2-3 nedeli... a inace, ne e stetno, samoshto treba da ja pies neli razredena so voda, ako ja pies cista kiselinata moze da ti go osteti zeludnikot :) ova pod pretpostavka deka imash zdrav zeludnik, ako imas bilo kakvi problemi, ne ja pij
   
 15. Ljubica

  Ljubica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  46
  Јаболовата киселина може само да ви ја поремети ацидо-базната рамнотежа во организмот, а со тоа и низа други нарушувања. Може да предизвика силни стомачни болки, пецкање на срцето, хормонални пореметувања и што уште не. Јаболкова киселина смее да се консумира само ако е 100% природна, а како таква ја има во овошјето.
   
 16. majamaja

  majamaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  6
  ova e tocno
  za slabeenje sum probala mnogu dieti imase efekti ama odma se vrakaat kg.ako sakate prirodno slabeenje pijte mnogu ama mnoooogu voda caevi negazirani sokovi i ke imate rezultati
  Mozebi zvuci banalno so toa mnooooooogu voda ,ama definitivno e taka
   
 17. alice

  alice Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  62
  Јаболковата киселина може стварно да ви помогне. Но, последиците од нејзиното користење можат да се одразат на вашето здравје. Ви зборувам од лично искуство. Сум слабеела и 5 кг месечно со помош на јаболков оцет, но потоа имав проблеми со желудникот скоро 2 години, воопшто не беше пријатно чувството да се влечам по болници и по испитувања. Но можам да ви препорачам замена - 100% чај од дива јаболка, го има по маркетите, аптеките, и воопшто не е скап (околу 30-40 денари е). Природен е, вкусен и воопшто не може да му наштети на вашиот желудник. Само варите од сушените диви јаболка, по можност не ги засладувате и пиете кога сакате и колку сакате. Резултатите се исти како и со јаболковата киселина, само што не го загрозувате здравјето. Јас веќе година ипол го пијам скоро секој ден и воопшто немам никаков проблем, ниту со желудникот, ниту со килограмите.
   
  На macence4 и 1bunny им се допаѓа ова.
 18. nikolina

  nikolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ohoh-nema nesto so nemam probano od dieti do odejne na kozmeticar :lol: ako si od majka takov zabe e se;mene mozam da kazam deka mi pomogna piejneto na turbo slang i toa nekoe vreme redovno no ne premnogu dolgo najubavo e plivajneto i redovnoto pesacejnee najzravo a drugoto se znaj kolku e zdravo piev se mozno od bioklinika no nisto ne pomaka kako sto treba,moja drugarka piese slim miks bil dobar no steten,isto i inhua toj bil poefikasen i pozdrav :D
   
 19. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Zdr.zenski.Jas sum nova i se nadevam dek adobro ke se druzime.
  Cel zivot imam problemi so tezinata ,a seg aposebno posle radjanjeto na mojot sin.
  Probav dieti,ama mnogu mi pomogna atkinsonovata ili proteinskata,koja e mnogu losa i stetna.
  Ja drzev pred 7-8 meseci i oslabnav 7 kg.
  Moeto mislenje e deka bez promena na ishranata i bez fiz.aktivnost ,nisto!
  Zatoa moj sovet:
  1.Isflete gi blagitye raboti i zamenete gi so ovosje.
  2.Pijte mnooogu voda,ne sokovi i ne drugo.Samo voda negazirana,najmalku 2 l dnevno.
  3.Ne vecerajte !Jadete samo salata ako pocuvstvuvate glad,ne ovosje ,samo zelencuk.
  4.Aktivirajte se fizicki na bilo koj nacin,pa moze da bide i cistenje:))))
  5.Imajte pozitiven stav kon sebe si i svoeto telo !Ova doveduva do poretki poseti na friziderot.
  Za JABOLKOVATA KISELINA imam slusnato i ne se preporacuva zosto e stetna za zeludnikot ,a pritoa ne dava dolgorocen efekt.
  Poz.K
   
 20. 105-ka

  105-ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  МИСЛЕЊЕТО Е ИЗБРИШАНО ОД МОДЕРАТОР
  Нарушена е точка 4.8 од правилата на форумот. Корисникот е опоменат.

  Користењето на форумот како место за реклама е забрането.