1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јаболкова киселина за слабеење

Дискусија во 'Диети' започната од kate, 8 ноември 2009.

  1. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    Слушнав дека јаболковата киселина не помага на секого многу значи и крвната група за таа диета .. мој роднина пиеше домашно направена пешачеше и никаков резултат немаше .. додека пак кај моја другарка се видоа резултатите така да зависи од организам до организам .. јас пак најлошо завршив со болки во желудникот не би ја препорачала како и да е на некој со осетлив желудник
     
  2. danni2

    danni2 Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    jabolkovata kiselina ke ti go upropasti zeludnikot podobro pij nautro zelen caj
     
  3. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Се зависи од организмот.
    Ќе пробаш, ќе видиш ако наутро ти оди ок, ано не не употребувај.
    Инаку она што јас го знам е дека јаболков оцет треба да се пие раствотен во млака вода (2 лажици во 1 шоља) после јадење.
     
  4. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Здраво

    Ај, и јас да си кажам нешто за јаболковава киселина.

    Најпрво, огромна разлика е домашно природно направена со купечката.
    Купечката во никој случај не може да се мери со домашната. (не е истиот ефект)

    Потоа, премногу е здрава и не мора да се зема само како напиток, туку и во салати, повеќе видови јадења, а се користи и надворешно, решава голем број кожни проблеми (пр.акни).

    Еден познат рецепт за пиење (на галдно срце доволно е една чаша), чаша вода, малку јаболкова киселина (пола филџанче) и една лажица мед. Убаво се меша и се пие. Вкусно е.

    Можеби ј.киселина не помага скроз за слабеење, ама сигурно помага за прочистување, ги исфрла токсините, го забрзува метаболизмот, го регулира апетитот, ја подобрува структурата на кожата, косата и ноктите и нема никаква штета, зошто е природна.
     
    На NNik му/ѝ се допаѓа ова.
  5. natalijja

    natalijja Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    13
    Девојки да ве прашам дали јаболковата киселина може да се пие растворена само во чаша вода и дали ќе го има истиот ефект ? Бидејќи и јас сакам од понеделник да почнам да пијам но сум алергична на мед т.е несмеам да внесувам секој ден мед можам еднаш неделно. Одговорете ми ве молам :|
     
  6. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    јас имам пиено јаболкова киселина во малку вода без мед, ама незнам дали беше до медот, по неколку дена почна да ме боли многу желудникот.
    и престанав да пијам така да немаше резултати.
     
  7. natalijja

    natalijja Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    13
    Благодарам stefi23m. Ќе се обидам и јас па ќе пишам за резултатите :D
     
  8. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Долго време се мислам дали да зимам, но неможам да се одлучам.
    Ваши мислења, резултати, ефикасност ? :?:
     
  9. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Не си го мачете желудникот колку и да е здрава и ефикасна сепак оцет на гладно без разлика со што е мешан прејако е за желудникот. Подобро напијте се свежо цеден сок од портокал исто така го забрзува метаболизмот ова од лично искуство го казжувам...или онаа варијанта пола лимон со чаша топла вода јас искрено почнав да го практикувам е сега дали беше до психата или стварно има такво дејство незнам ама намален ми е апетитот.....пиев и јас порано јаболкова киселина ама ако јадеме хамбургери џабе :)
     
  10. natalijja

    natalijja Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    13
    Јас веќе три дена како почнав да пијам јаболкова киселина и многу е гадно бре :puke: . Но ќе се навикнам, само сакав да ве прашам после колку време јаадете одкако ќе го испиете тоа ?
     
  11. natalijja

    natalijja Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    13
    Да ги споделам моите резултати. Еве ова ми е веќе 8ми ден како ја пијам јаболковата киселина и на вагата покажува -2,5кг.Иако на почеток ми беше гадно но веќе се навикнав и ја пијам како ,,сокче,, :rofl: Паа продолжувам понатаму. 8)
     
  12. moetoime

    moetoime Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo ... mene me macat 30 kg kako mozam da gi namalam bez gladuvajne i bez apcijna imam probano dieti sve ke oslabam i posle pak si gi vrajkam istite kg nz pojke kako da si pomognam na samata sebe ??? dali nekoj ima vakov problem ? i kako go sovlada ?
     
  13. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    93
    Zdravo ... mene me macat 30 kg kako mozam da gi namalam bez gladuvajne i bez apcijna imam probano dieti sve ke oslabam i posle pak si gi vrajkam istite kg nz pojke kako da si pomognam na samata sebe ??? dali nekoj ima vakov problem ? i kako go sovlada ?

    јас потполно те разбирам како ти е затоа што и јас ја имав таа мака (и сеуште се борам со себеси)
    но и самата пиша дека си пробала со диети и ништо.....затоа и јас како тебе се мачев со кг и решив пред 2 години повеќе да не се замарам со диети кои само те оптеретуваат и си го сменив начинот на исхрана во смисла имав редовни оброци(пред тоа само се изгладнував а потоа прејадував) си јадев се благо леб овошје зеланчук меѓутоа НЕ СЕ ПРЕЈАДУВАВ јадев само да не осеќам глад така за околу 8 месеци ослабев 18 кг ок кио вратив само 3 ...таков ми е периодот што не го гледам како голем проблем
    Само храбро и биди истрајна -не си поставувај однапред колку кг треба да ослабиш
     
    На Viktorijaaa5 и natalijja им се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.386
    Допаѓања:
    5.845
    А со јаболков оцет може да се слабее?

    оној на кристал што е?

    Подготовка? ;)
     
  15. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    ЈАс го пијам оној на КИСКО (иако некоои препорачуваат да се пие јаболков сок од диви јаболки го има на пазар). Веројатно може и тој на КРИСТАЛ.
    Наутро во млака вода 200 мл, 2 супени лажици оцет и 1 мала лажичка мед. Се меша и се пие на гладно.
    Понекогаш пијам 3 пати на ден наутро, пред ручек и пред вечера.
     
    На cokeu2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    ke ti go izgori zeludnikot ke si kupis domasen razlikata e ogromna
     
  17. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Дали има ефект?
     
  18. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    A додека го пиете тоа, денот потоа си јадете ов границите на нормалата нели?
    Сакам да почнам да пијам од оцетов, само не сум сеуште сигурна дали има резултати.
    Што ми предложувате? Ме мачи стомачето, да го ослабам сакам.
     
  19. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Nema rezultati,jas go piev so trista maki na pocetok samo 1kg oslabnav i tolku plus mn malku jadev i toa leb ne jadev ti si znaes ti kazuvam od licno iskustvo pozz
     
  20. teateevska

    teateevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Jas pocnav od deneska, a nautro pred dorucek pijam pola limon so voda. Procitav deka tako treba 2 meseci ama ke vidam kolku ke mozam da izdrzam.