1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јаболков оцет!!

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Jessie-J, 14 мај 2012.

 1. Jessie-J

  Jessie-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  61
  Се смета дека јаболковиот оцет е одличен за нашето здравје а особено за одржување на убавото лице, тело и коса. Уште од времето на Египќаните и Вавилонците, овој оцет се користи за чистење на телото но и во медицината како лек против болести. Денеска можеби не се користи премногу во медицината но затоа вие можете да го искористе во домашни услови и да ви помогне со следните проблеми:

  Вишок килограми:
  Доколку имате проблем со масните наслаги или пак држите диета а не можете да се справите со вишокот масти во телото тогаш пробајте помеѓу оброците да пиете по една чаша млака вода во која ќе ставите една супена лажица јаболков оцет. Овој рецепт се користи најчесто за детоксикација на организмот па така, со помош на здрава исхрана и јаболков оцет ќе можете полесно да се справите со мастите.

  Коса:
  Ако сакате сјајна коса без да користите регенератори за кои трошите пари а повеќето производи на пазарот не се успешни пробајте го следниот рецепт: Во 125 мл вода ставете една супена лажица јаболков оцет, ставете ја смесата во шишенце, а потоа после капењето наместо регенератор ставете малку од смесата на темето, втријте ја и оставете ја десетина минути да отстои а потоа исплакнете ја косата.

  Заби:
  Со јаболковиот оцет не треба да се претерува особено не количински доколку го користите за белеење на забите. Една кафена лажичка растворете ја во половина литар вода, и неколку пати неделно прво измите ги забите со водата а потоа и со паста за заби. Веднаш ќе ја забележите разликата на вашите заби.

  Висок крвен притисок:
  Ако имате висок крвен притисок, почнете го денот со една кафена лажичка јаболков оцет. Калиумот во него има благотворно дејство на срцето и го намалува високиот притисок.

  Акни:
  Доколку имате проблем со акни тогаш јаболковиот оцет може да биде решение за вас. Ставете малку оцет на памукче и поминете ги местата на кои имате акни, направете го тоа пред спиење а изутрина погледнете ја разликата.

  Дали можеби вие знаете уште некоја корисна употреба на јаболковиот оцет за здравјето и убавината, ако да, споделете ја :)

  Ако ја има темата - канта ;)
   
  На Acka22 и bluegirl7 им се допаѓа ова.
 2. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  931
  Заби:
  Со јаболковиот оцет не треба да се претерува особено не количински доколку го користите за белеење на забите. Една кафена лажичка растворете ја во половина литар вода, и неколку пати неделно прво измите ги забите со водата а потоа и со паста за заби. Веднаш ќе ја забележите разликата на вашите заби.

  ќе пробам :D
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Дома не користиме друг вид на оцет освен овој.
  Најздрав е ,највкусен и секогаш кога ќе ја дојадам салатата си го пијам оцетот :)
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.551
  Допаѓања:
  21.642
  Пол:
  Женски
  Да,јас често го употребувам а и здрав е.....
   
 5. LOmikol

  LOmikol Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  20
  ќе пробам за заби тоа
   
 6. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
  Дали некој знае како се подготвува домашен јаболков оцет?
   
 7. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  I nie doma koristime jabolkov ocet isklucivo i toa domasno prigotven.E sega kako tocno se pravi,ne znam,treba majka mi da ja prasam za toa-taa e majstorot :) Znam samo deka go pravi od onie epten kiselite sitni jabolcinja,gi mele so masinka,a potoa gi stava vo burence da fermentira.Posle 40dena stoenje na temno i ladno mesto,go cedi ocetot i go flasira.
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  46.940
  Jabolkoviot ocet isto taka e mnogu dobar I za grloto/krajnicite.
  Ako vi se vospaluva ili imate problemi so krajnicite, mnogu e ubavo da se pie po edna kafena lazicka od ocetot I ubavo da pomine niz grloto.
  Ama stvarno imat efekt.
  Se pie edna lazicka nautro edna na vecer.
  Kaj go cisti grloto pa I dobar e I za zeludnikot.
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Најдобра и најздрава варијанта на оцет, исклучуво јаболков користам, на Виталиа од диви јаболка, а понекогаш купувам и Киско, ама од него помалку ставам, зашто е малку појак.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.919
  Допаѓања:
  32.536
  Пол:
  Женски
  Го користиме јаболковиот оцет. Најчесто во салати. Пеглата ја чистам со него. Добар е и за габична инфекција на стапалата и ноктите.
   
  На cherrylips и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.690
  Пол:
  Женски
  За салати највише се користи,после тоа за чистење по дома,прашина,стакло.
   
 12. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Некогаш го користам во салата