1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јавање коњи

Дискусија во 'Спорт' започната од femina90, 15 август 2010.

 1. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.342
  Сум немала прилика да јавам коњи,а ми се омилени животни и во последно време се повеќе сакам и тоа да си го приуштам.Има ли членки на форумов што се занимаваат со вакво хоби,какви се искуствата?
   
 2. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.643
  Не се занимавам со тоа, ама сум јавала. Во Волково има можност за тоа и мислам Хиподром. Мене чуството ми беше преубаво. Општо многу ги сакам животните,а посебно коњите, па тоа би било вистинско хоби за мене. :inlove:
  Ама, спортот е прескап, а освен тоа и опасен.
   
 3. Night.Star

  Night.Star Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  117
  Сум јавала коњ кога бев во Тексас, морам да кажам дека е прекрасно искуство, ако имам некогаш прилика би го повторила.
   
 4. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  би сакала да научам да јавам коњ,отсекогаш ме интересирало ова хоби :) можеби првиотпат ке се потепам дур се качам :lol:
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lina89

  Lina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  36
  мојата неостварена зелба, се надевам дека во иднина ке ми се оствари
   
 6. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Лелеее..омилени животни ми се..Баш би сакала да пробам,но никогаш не сум имала можност.
   
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.971
  Допаѓања:
  85.670
  Пол:
  Женски
  Сум јавала во село. За жал повеќе не чуваат коњ. Се канам година , две да одам во хиподром, ама никако да отидам.
   
 8. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам коњите, многу сакам да јавам но досега сум немала прилика :(
   
 9. bet99

  bet99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  лелее ми ја погодивте темата..
  веќе подолго време барам клуб за јавање коњи во Македонија,многу ми се допаѓа тој спорт..
  Но,незнам каде да се најавам,каде да одам,како да се зачленам,колку изнесува цената,како се плаќа ...
  ако знаете некое место каде што можам да изнајмам коњ за еден ден или подолго,или пак да се зачленам во клуб за јавање,би ви била благодарна да ми ја напишете адресата и телефонскиот број,за да можам да стапам во контакт со одговорните лица...
  :)
   
 10. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  знае некој каде има место за јавање коњи во македонија?
  дали е страшно и дали има некои посебни правила
  што може да ти се случи ? :D
   
 11. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Во Хиподром имаше, а мислам дека уште има.
   
 12. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.173
  Допаѓања:
  21.443
  Пол:
  Женски
  Од секогаш сум сакала да пробам да јавам на коњ,ама немав прилика до сега.Којзнае,можеби некогаш и ќе имам такво искуство :)
   
 13. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  кај е тоа? во кој град и каде точно :$ :$
   
 14. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.367
  Во скопје е тоа ... во населбата хиподром ама не знам дали има уште.

  Инаку јас обожавам коњи .. и во будимпешта на екскурзија ке јавав ама тој беше лош коњ и огромен и ми беше страв да се качам ... а и чичкото англиски не разбираше ... па останува за друг пат :rofl:
   
 15. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Немам јавано али сакам да пробам. Да го јавам на ливади што крај немаат, ветар низ косата да ми поминува, да се чувствувам моќно и слободно...
  Ако не некое магаре ќе јавнам - можеби интересно ќе е :D
   
 16. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  срцка.. незнам за таква населба.. да не е преименувана или ?.. и кога ги учевме населбите никаде не е спомната... можеш убаво да објасниш, нешто блисску до неа :$ :$ :$
   
 17. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  До таму се оди преку патот за накај Аеродром и е во околината на Трубарево. Долго време немам отидено (уште од малечка) па затоа и не се сеќавам на цената, па и нормално, кога јас не плаќав. :D
   
 18. chica.bomb

  chica.bomb Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  37
  Баш погодена тема :)

  Сакам кафеав, со долга грива, убаво оседлан, а јас со кафеава шапка, карирана кошула и пиштол :devil: :$
  Има во Хиподром, колку што знам, и би сакала да јавам еден ден.
  Тоа ми е една од поголемите неостварени желби :)
   
 19. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.875
  Допаѓања:
  13.388
  Човекот што го држеше ресторанот(Хиподром) веќе нема заработка, па и не работи веќе. Немаше пари за прехрана на коњите, и ги продаде, или се однесени во Волково, незнам точно. Мислам дека има коњи, ама 2-3. Плус незнам кога има луѓе што ги чуваат, дали даваат јавање. Јас одев како помала, па стануваше се поретко заради обврски. Инаку, прекрасен спорт, плус коњите те гледаат еднакви на нив, мислам не се прават газди и слично. Можеш да се погодиш. Последен пат што јавав е летово, на гости кога бев во село, кај едни луѓе комшии. Тие мислеа незнам па се фатија да ме држат, и ја им викам, знам остајте ме, они не. И ај некако сфатија. Ама мирна кобила беше. Сега, којзнае од кога не сум била, а се затопли, го терам татко ми да ме носи. Па ќе ве информирам. Ама не ме фаќајте за збор, незнам за точно. :)
   
 20. Ragdoll

  Ragdoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  10
  Јавам на коњ еднаш годишно и тоа во странство,кај нас сите коњи се приватни,во Елкабон членувањето е многу скапо 6000 денари месечно,а во Хиподром беше 3000,сега незнам