1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јавање коњи

Дискусија во 'Спорт' започната од femina90, 15 август 2010.

  1. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Леелле ми се плаче дуриии ;( никогаш не сум ја имала таа можност, но ќе пробам знам! Морам! Тоа ми е животен сон. Најубав сон. Кога ќе пораснам ќе живеам на ранч и ќе имам коњи - мојата тешко остварлива желба за која би дала се! :D :D Омилено животно ми е коњот и самата замисла да јавам по некоа ливада додека ветерот ми да дува косата МЕ ИСПОЛНУВа максимално :D :D Ајдее се пренесов и јас.
     
  2. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Нешто што одсекогаш сум го сакала и ќе го сакам!
    Досега ниеднаш ми се нема исполнето оваа желба но би сакала и се би дала за да ми се исполни :) Уште повеќе ми се зголемува желбата, кога на филм ќе дадат како некои јаваат :) Се надевам ќе ми се исполни некој ден мојава желба :angel:
     
  3. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Кога за распуст одам во Швајцарија вујна ми има викендица во едно помало место ке знам како се вика (Кој ке им ги памти тоа имињата) и таму има една како фармал или нешто така и таму има коњи, и бидејки луѓето се баш љубезни ми даваат кога и да посакам да ги јавам коњите. И така преку лето секој ден јавам така да сега дури можам и да одам на натпревари, многу си ја усовршив способноста. :D
     
  4. LightBlue

    LightBlue Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10

    Населба Хиподром во скопје се оди со автобус број 50 :)
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не сум пробала досега ама дефинитивно сакам. Еден од моите неостварени соништа ми е тоа. Мислам дека летово ќе ја имам првата шанса да јавам коњ, и морам да пробам. Не смеам да го пропуштам тоа.
     
  6. QueenOfTheRoad

    QueenOfTheRoad Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Епа девојки ке ви ја разјаснам дилемава за јавање на коњи бидејки јас бев дел од тој спорт 3 години......Пред се уште од мала сум била луда за коњи па се запишав на јавање во хиподром ИЛИНДЕН на 11 години значи тоа беше пред 8 години.....Прво платив 6.000 денари како почетник имав личен тренер што ми даваше часови а потоа си плакав по 1200 месечно и + си купив моја опрема за коњи што ме кошташе 700 евра....Јавав кобила бела многу мирна и си продолжив да ја јавам до крај......значи неможам да ви го опишам чувството...кој пробал знае.....имавме и натпревари и искрено моето децтво го поминав на тој хиподром.....бев болна за коњи и секој ден одев.....а сепак живеам прилично далеку од населбата илинден....се приврзав толку многу со мојот коњ што ми беше дел од мене....еднаш се разболе јас мислев дека ке умрам од тага секој ден поминував по 10 саати со неа во шталата и плачев да оздраве....имаше убави моменти но пред се ке појаснам дека не е лесно како што вие си замислувате.....имате работа со животно од 1 тон и никогаш не знаете во кое расположение е за да ве отфли од седло....така што сум добила потрес на мозок од тие падови......а и бев сведок на доста непријатни работи од моите колеги таму кога имаа несрека да паднат...јавав 3 години и дојде денот кога клубот почна да се распага и јавачите почнаа да си одат еден по еден....некои отидоа и во волково бидејки е приватен клуб...а некои и престанаа да јаваат.....мојот коњ го продадоа......незнам зошто ни ден денес......најверојатно да преживее клубот и за да ги одржаваат другите помлади коњи па ги продадоа старите коњи....а мојата кобила беше прилично стара.....и повеќе не отидов таму...поминаа 5 години откако престанав да јавам....и пред еден месец случајно поминав од таму и отидов да видам што има.....се што видов беше заклучени капии ниеден коњ надвор ниту пак луге или коли......има луге што се шетаат низ ливадите но од хиподромот нема ништо......отидов и се вратив .....како што се десило незнам......во секој случај не жалам за тие 3 години што ги поминав таму бидејки беше големо искуство за мене а пред се ми се исполни желбата за коњи.....а за девојките што прашуваа колку чини еден коњ ке ви кажам сега......значи има од 2000 евра до 40000 евра па нагоре.....се зависи од расата и педигрето на коњот,и се разбира колку е стар и какво искуство има за натпревари....овде во скопје немам појма како е во другите клубови и колку се плака членарина за јавање,а инаку во илинден се плакаше 1500 денари за 1 саат јавање.....порано......незнам колку е успешен сега овој спорт кај нас само се надевам дека некогаш ке проработи хиподромот како порано и ке има полно луге.....ако ве интересира уште нешто слободно прашајте ме......
     
  7. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кои се тие други клубови? :wasntme:

    [​IMG]
    ...чисто онака за фалење на тие што им се јава. :P
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. QueenOfTheRoad

    QueenOfTheRoad Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Епа во илинден има 2 клуба значи хиподром илинден и одма до хиподромот има полициска академија за јавање коњи таму има само што се приватни тие е сега незнам по детално дали таму даваат часови,во волково, има и ТРИСТАР клуб незнам точно дали е тоа во склоп на хиподромот во волково или на друго место.....
     
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    уфф колку би сакала :D :D ама е многу скапо :sweat:
     
  10. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Прескапо.
    Околу 10 евра за 40 минути, а некаде околу 100-150 евра месечно за часови. |(
    Разбирам, скап спорт и се, ама де бе.
    Јас по 10 лева плаќам во Бугарија за јавање од еден час, и не му ја мислам ќе си го зачестам одењето таму, барем знам слободна сум, не ми виси некој врз глава часови да ми држи, наведни се, исправи се бла бла бла.

    [​IMG]
    Каков шутрак сум, Тошо не ми е рамен. :D
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Многу ми се допаѓа спортот штета што мојот град е мал и неможам да си ја исполнам желбата. Но ако ми се пружи можност не се мислам или ако некој ми рече нема да чекам да ми повтори :lol: .
    Сефора во кој град во Бугарија плаќаш 10лева? :)
     
  12. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    ах коњии :devil:
    имам страв од чудава тешка фобијаа брр кај ја отворив темава кај се запустив :sweat:
     
  13. Marcey

    Marcey Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    944
    ааах.. го обожавам овој спорт :D. Морам во иднина да јавам коњ, тоа е една од моите неостварени желби се надевам дека ќе ми се исполни. :)
     
  14. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70

    Има и во Скопје и во Битола.

    Епа вака јас се занимавам со овај спорт веќе 3 години и го обожавам.Во Битола има 1 хиподром и јас таму јавам,на почетокот плаќав по 100 евра,но лани за мојот 12 роденден моите родители ми купија коњ!! :D :D
    И плаќам по 200 евра месечно за чување и кога не сум во можност да го јавам плаќам по 50 евра за јавање опремата ме кошташе отприлика 500 евра и плус усте 1000 опрема за коњот.Јас со мојот коњ сум толку многу поврзана што 24/7 мислам на него тој мене ми е најверен пријател исто така јавам и други коњи не само мојот,сеуште немам отидено на натпревар но планирам,едноставно уживам во овој спорт.Ако некој ме препознае од фотографиата ве молам ЛП!!
     

    Прикачени фајлови:

    На sanjaeva и HeelsLover им се допаѓа ова.
  15. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70
    еве слики ако некој ме позна ве молам лп
     

    Прикачени фајлови:

    На sanjaeva и HeelsLover им се допаѓа ова.
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Супер се сликите, ама не разбирам од која причина тука ја покуваш фацата, а во модни критики ја криеш, па различна нијанса на коса имаш, различна висина.
     
  17. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70

    епа има во Скопје 2 хиподрома мислам и во Битола еден,па треба опрема кацига тоа,па ако паднеш може да се има последица да скршиш рака,нога јас последно кога паднав беше пред велигден имав потрес на мозокот и од шок моментална амнезија ништо страшно :)
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Пријатели ги чекаат коњите од Австрија и не можам да се стрпам дур дојдат.
    Јавање во природа? Па тоа е милина бре!
    Уште од сега сум возбудена, а треба да чекам ли чекам додека отидам таму и измолам за дозвола да јавам. :D

    И летово искусив, јавање на плажа, особено без опрема?
    Задоволство и горчина во исто време кое би дала се да се повтори повторно. А болката...ех, јас си знам. :D

    [​IMG]
     
    На sanjalica, HeelsLover, LilBaby и 2 други им се допаѓа ова.
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    На страните за групни попусти, знаете отприлика кои, да не ги рекламирам, имаше пред околу две недели понуда за јавање коњи од Сарај до Водно по патеки, групно. Редовната цена е 2000 денари.
    Јас ја пропуштив понудата, ама и многу е ладно сега, иако како што видов на слики одат и на снег :)
     
  20. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    И јас се надевам. :) Само треба да се реши.