1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јавање коњи

Дискусија во 'Спорт' започната од femina90, 15 август 2010.

  1. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    треба да носиш чизми..со патики не се јава!
     
  2. AudreyHepburn

    AudreyHepburn Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    15
    дечки а како да стигнам до хиподром со автобус, која бројка беше? можеш само рекреативно да се прошеташ нели?
     
  3. JanaT94

    JanaT94 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Аи... па нели е многу 1000од пола час? ние сме 5члена во семејството, за еден час сите да јаваме коњи ќе треба 10 000. А па гориво, храна за по пат, ручек таму? Едно 20че нема да ни е доволно.
    Инаку, отворени ли се во сабота? Треба ли посебни патики да носам?[/quote]

    треба да носиш чизми..со патики не се јава![/quote]

    Може и со патики како за почеток а потоа ако сакаш веќе да се бавиш со спортот ќе треба да си купиш или чизми или кондури за јавање ;)
     
  4. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Една од моите најголеми желби.
    Јавањето коњ го сметам за опуштање,ама не било каде-на трева,во природа. :inlove:
    Ах мечти,мечти....
     
  5. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Може да ми објасни некој каде точно се наоѓа хиподромот во Ѓорче или во Волково?? :)
     
  6. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    треба да носиш чизми..со патики не се јава![/quote]

    Може и со патики како за почеток а потоа ако сакаш веќе да се бавиш со спортот ќе треба да си купиш или чизми или кондури за јавање ;)[/quote]

    само во мк дозволуваат јавање со патики... а во странство пробај дали ке ти дозволат
     
  7. JanaT94

    JanaT94 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Може и со патики како за почеток а потоа ако сакаш веќе да се бавиш со спортот ќе треба да си купиш или чизми или кондури за јавање ;)[/quote]

    само во мк дозволуваат јавање со патики... а во странство пробај дали ке ти дозволат[/quote]

    Може имам јавано во Германија по патики и одозгора носев чипови и немаше никаков проблем,не знам кај јаваш ти.
     
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Не е дека не може да се јава со патики, но не е препорачливо. Патиките се пошироки и може да се заглават во узенгиите, а не дај боже при пад ногата треба да се ослободи од узенгијата.
    Треба да разграничиме туристичко, рекреативно од професионално (тренинг) јавање. При првото сигурно нема да Ви наложат да имате чизми или јавачки кондури, но за второто секако ќе Ви треба соодветна опрема.
     
    На JanaT94 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    ИМАМ СВОЈ КОЊИ И ДОВОЛНО ЗНАЕЊЕ
     
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Сакам да јавам на коњ, но не на некој ранч. Туку во природа, на пр. на Водно, нанекои планински места итн...
    Каде може да најдам такви тури?
     
  11. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    На Колектива и Групер има понуди со попуст, баш неќна имаше. Порверувај секој ден и ќе најдеш.
     
  12. JanaT94

    JanaT94 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Со 50 и можеш реакреативно да се прошеташ,ако има луѓе можете и да погалите и коњите па и да појавате
     
  13. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    Јас уште од мала бев луда за коњи,на моите мозокот им го извадив да одам на јавање па конечено пред 4 години ме однесоја да јавам у Волково.
    Месечно плаќавме по 100 евра одев 3-4 пати у неделата да јавам,јавав клубски коњ си го сакав како мој го хранев,чешлав...Опрема кај нас немаше па моравме да купуваме од Србија која кошташе околу 200-250 евра во тоа спаѓа пантолони за јавање,кацига,нараквици,панцир,кондури...Па после се роди желба да си имам свој коњ моите ги убив молење да ми купат па почнаја да се распрашуваат и тоа беше значи да го купам коњот од клубот што го јавав(школски коњ не за на Олимпијада) кошташе 4000 евра плус секој месец 300 евра за пансион хранење,чешлање,јавање кога не сум тука плус поткивач и ветеринар некои 200 евра и опрема за коњот уште некои 500 евра како ништо на моите им се стемни пред очи,па ми кажаја фино лепо дека не може мене срцето ми се скрши,после тоа ми се изгуби и некако желбата за јавање не одев толку често 2-3 пати само па си замина тренерот кој што многу си го сакав,клубот почна да пропаѓа многу коњи продадоја,голем дел од јавачите си заминаја па се решив да се преместам во друг клуб,јавав у Дона у Радишани таму беше 200 евра значи дупло од ваму немаа ни соодветен коњ за мене сите беа или за натпревари или приватни,а да одиш на натпревар кошта многу плус треба да имаш свој коњ па така и се откажав од овој спорт,иако многу го сакав но едноставно во нашата држава не е развиен а е и прескап,за да успееш мора да имаш топ коњ,тренер и многу пари за се то то да го издржаваш....Доколку некоја ве интересира нешто подетално слбодно прашајте.
     
  14. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Знаењето македонска граматика некогаш е исто така важно.

    Всушност не ти ни реплицирав на тебе, дури те поддржав, па не знам како се најде повикана.
     
  15. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    http://grouper.mk/skopje/deal/bistra-javanje-konji
     
  16. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Ааа добро, ова од кај мене преку улица се трга. :lol:
     
  17. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    не беше за тебе цитирано
     
  18. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Немам јавано,а не да сакам...У топ 10 желби ми е.Сега немам можности ама ќе биди здравје :)
     
  19. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    еве неколку фотографии од моите денови како јавач...
     

    Прикачени фајлови:

  20. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Јас ако земам да јавам коњ
    има коњот да застани и ни чекор да исчекори и воопшто да не јава,трчка,галопира,тера како и да се вели... :D
    имам таква никаква енергија :^)
    Не бре,ќе паднам ќе се истепам,море коњот како добар волец ќе ме исфрли за да не се мачам многу :wasntme:
    а многу сакав порано да јавам коњчиња,ама ете еднаш се качив на магаре...па како велат од коњ на магаре,епа јас го прескокнав коњот отидов на магаре :rofl: