Јавно објавување на приватни работи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KateKane, 14 октомври 2020.

 1. KateKane

  KateKane Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Пред 2 дена се случи ситуација каде женет маж кој има бремена сопруга, пишува на девојка за да му даде број. Потоа како нивниот разговор тече и признава дека ја бара за секс, а таа му кажува дека јавно ќе го изнесе сиот тој муабет, што впроочем го прави.

  Тој фејсбук пост предизвика цела лавина на коментари и отвори огромен број на прашања за дискусија.

  • Дали е во ред објавувањето на социјалните мрежи од страна на девојката каде јавно го пласира неговиот обид за неверство?
  • Дали е погрешно тоа што женети мажи кои чекаат деца со сопругите прават неверство?
  • Како нашето опшстество реагира на вакви ситуации, односно каков е нашиот менталитет по прашањата како брак, неверство, јавно прозивање, нарушување на углед и чест?
  • Дали е правилно да се адресира ваква тема или поправилно е сите да си го гледаме само нашето и да не се мешаме во нечија врска?
  • Колку нашето опшстество осудува неверство на женет маж, а колку жената која е вмешана во тоа?
  Темата е отворена за секаква дискусија, опфаќа неверство како појава, социјалните мрежи и нивната инволвираност во тоа, македонскиот менталитет на реакција на ваква случка, правни последици кои можат да настанат доколку се случи нешто вакво.

  *Дополнет вовед

  https://www.facebook.com/frosina.gorgioska/posts/10223565472674864

  Фросе, ако си феминка пиши ми во лп, сакам едно кафе да те честам. Секоја чест.
  А сопругата од створов ако е и таа тука, премија си девојче за овој. Главата горе, немаш од што да се срамиш, лепотица и премија си за вакво сушстество.
   
  На sj *O*, Dust, Ambrosia и 37 други им се допаѓа ова.
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.439
  Допаѓања:
  92.325
  А да го тргниш ова од форумов, и која е оваа глупача што се дрзнала вакви работи јавно да постира? Ја прашале дали може да се запознаат и дека има убава слика или ватевер и она веднаш како сака да ја ебат и предавања држи па и јавно ги истакнува?
   
  На Different7, RainbowButterfly, WaitTillTheEnd и 42 други им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Ох Господе
  Фросеееее ако си феминка, јас вечера ќе те частам сестро ♡♡♡
  Леле кретениште гнасно.
  Дете да има ќе се срами од него.
  Сите од фамилија ќе го осудат.
  Се надевам жена му ќе го шутне ко ѓубре
  И се надевам дека долго нема да може женска да допре, се дури не му дојде памет, ако воопшто му дојде некогаш.
  Фросе, ти ми си херој денес ♡
   
  На sj *O*, GirlLove, simoncelicius и 14 други им се допаѓа ова.
 4. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Таа го прашува Ти се ебе и тој вика Да, па таа му вика Зошто бараш секс надвор од брак и тој вика Не ми држи предавања, немој да мислиш дека ќе најдеш маж кој ќе ти биде верен како магаре.
  Вака, парафразирано.
  Не измислува таа ништо.
  И нема зошто да се тргне од форумов, таман си е ;)
   
  На sj *O*, Scorpiongirl12, galapce и 18 други им се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.886
  Допаѓања:
  106.241
  Пол:
  Женски
  Го знам дечкото лично, не беше ваков.
  Со девојка му одеа една година, и се зедоа мислам самиот сакаше да се скраси.
  Чуден ми е муабетов, ама и лични преписки можат да останат интимни. Нејзе ако и требало причина можела и кај друг да побара.
  Еве не знам...
   
  На sj *O*, Stressed Out, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.746
  Допаѓања:
  144.698
  А ој да објавеше јавно за нејзе дека е 'ороспија', ќе ракоплескавте?
   
  На Different7, SStasia, GirlLove и 10 други им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  За кого да објави дека е ороспија?
   
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.746
  Допаѓања:
  144.698
  За нејзе.
  За било која жена, било кој да го каже тоа...
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Како може да објави такво нешто за нејзе, на што ќе се потпре за го објави тоа, на тоа што девојкава му кажува колкав сељак е што нема почит кон жена му? Сам себе убио
   
  На sj *O*, lovestoneddd, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.746
  Допаѓања:
  144.698
  Дали е во ред за тебе некој да објавува јавно, приватни работи за трета личност?
   
  На Different7, ku4ence, Stressed Out и 12 други им се допаѓа ова.
 11. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Да, кога знае да е сељак, нека се носи со последиците сега.
   
  На sj *O*, galapce, simoncelicius и 9 други им се допаѓа ова.
 12. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.905
  Допаѓања:
  24.249
  Мантуб, сакаше друго да каже вајлд
  Ако некоја жена која е мажена му пише на некој маж и тој маж вака сподели јавно, дали исто ќе мислевте за неа дека е ѓубре? Јас така сфатив.
   
  На SStasia, Konfetka, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Исто ќе мислев и за неа.
   
  На sj *O*, galapce, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.746
  Допаѓања:
  144.698
  Аха...
  За некого може ти си 'сељак', сакаш да те отчука на социјалните мрежи за нешто што ти лично не сакаш јавно да споделиш?
   
  На ku4ence, Stressed Out, Alex.T и 5 други им се допаѓа ова.
 15. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  7.203
  Пол:
  Женски
  Брачни неверства се решаваат меѓу двајца, не пред цел народ.Никого не засега дали тој ја варал жена му и дали пишува по други за оваа третава да се стави во улога на судија и да го изнесе "случајот" пред народот па сите да навалат по осуденикот а на судијкава да и се крене егото од лајкови и поддршка.Баш незрело.
   
  На Different7, tirkenbal, sparklie и 70 други им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.746
  Допаѓања:
  144.698
  Не дека таа е 'ѓубре', туку дека е нејзина работа што прави во нејзиниот живот.
  Што сака, а што не сака да сподели јавно може само таа да одлучи, не било кој да одлучува за нејзе.
   
  На Stressed Out и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
 17. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Може за некого сум. Ама приказнава немаше да добие толку голема популарност ако типов не беше стварно сељак и ако само девојкава што го објави мислела дека е сељак.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.746
  Допаѓања:
  144.698
  Не е битно каква е приказната...
  И оние сликите во Јавна соба беа интересни за многумина, ама тоа не значи дека е во ред да се објавуваат, нели?
   
  На ku4ence, SStasia, Stressed Out и 7 други им се допаѓа ова.
 19. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.439
  Допаѓања:
  92.325
  Популарност добива приказната оти народот е таков, сеирџиски. Ако толку била загрижена за сопругата можела неа лична порака да и напише и крај, нека се справува таа понатаму. Што фајде од вака јавно? Сељачизам на ниво.
   
  На tirkenbal, sj *O*, bebaa и 56 други им се допаѓа ова.
 20. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  31.008
  Пол:
  Женски
  Тие во јавна соба што беа објавени ништо погрешно не направија и со ништо не заалужија да бидат објавени, за разлика од типов.
   
  На PaLaVa, lovestoneddd, Amelia и 2 други им се допаѓа ова.