Јаворов сируп

Дискусија во 'Диети' започната од Nice.girl, 1 март 2010.

 1. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  645
  Пол:
  Женски
  Ги прочитав сите мислења за јаворовиот сируп... и јас сакам да пробам ама..... се плашам, да не закачам некоја болест ( од долгото конзумирање) а инаку сакам да ослабам, ама да ослабам да се гледа на мене,а јас залудно си се мачев секогаш кога резултати не гледав... е сега... ме интересира дали може да се јаде барем од виталиа оние житарките ако не барем оној гранола барот од мед и бадеми ??? Така без ништо да каснеш... некак ми е невозможно !??!?! Ај дајте некое мислење, навистина сакам да ослабнам, и да го купам зирупов, ама што после него.....???
   
  На Ivana.87 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sarah5

  sarah5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, ме интересира само дали во текот на диетата може да се конзумира кафе ? позз :)
   
 3. PrincessLea

  PrincessLea Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Добра вечер девојки? Како сме??

  Јас сум многу заинтересирана околу диетава, бидејки во последно време сум многу зафатена и мислам дека нема да имам некој голем кризи за храна, и за јојо ефектот после тоа. :D
  Она што мене многу ми е проблем околу диетава е што јас вежбам аеробик и се прашувам дали ке може бар шоља мусли или овесни снегулки пред тренинг за да не ми се слоши, бидејки у десет дена имам 6 тренинга.
  Дали некој конзумирал нешто и сепак делувала? Може ли совет??

  Фала однапред феминки! :rofl:
   
 4. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.452
  Ја имам држено на времето 2 пати и буквално ржев низ дома ! Првиот пат 7 дена вториот пат 10 дена. Се швркнав !!! Нема шанси никад у живот повеќе да гладувам за нешто што после тоа секундарно ќе ми ги врати килограмите. Здрав режим, теретана и топ сум.
   
 5. Ivana.87

  Ivana.87 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0

  Jas sepak mislam da ne se razocaruvas. Ima slucaevi koga imas namaleno vo obem a kilogramite si stojat vo mesto, a ima i slucaevi koga kilogramite se namaleni a obemot e isti.
   
 6. Nutricionist

  Nutricionist Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  279
  Добро како функционира јаворовиов сируп стварно не ми е јасно,дали некој може да ми каже? не се јаде ништо по цел ден само сирупот ???
   
 7. k-sweety

  k-sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам дали мозе да си правам чај од листовите ловоров лист мозе ли така да се ослабне имам слушнато.Пишете ми искусни :) чекам одговор :lol:
   
 8. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.015
  Првпат слушам дека се користи и за слабеење. Јас си го користам како засладувач кога правам нешто благо, како здрава замена за белиот шеќер. Го користам и како прелив за палачинки, во чај, кафе... Преубав вкус ми има, го купувам тоа на Виталија, но имам забележано и од други производители низ маркетиве. Цената е околу 300 денари :)
   
 9. teodorcka

  teodorcka Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Тоа не е тој сируп. Вистинскиот сируп е 1400 денари и е комбинација со палмов сируп и се вика MADAL BAL.Всушност сирупот не е наменет за слабеење туку за прочистување и детоксифицирање на целиот организам.

  Поздрав :D
   
 10. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.015
  Не дека овој на Виталија не е вистински туку тој другиот ти е од органско потекло и нема никакви други додатоци затоа е толку поскап :)
   
 11. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  156
  Зошто да кажете НЕ на оваа диета (прочистување) ?
  1. 2 лажички јаворов сируп во 1 чаша ве снабдуваат со 110 калории. А ако ги пиете препорачаните 8 чаши во денот, се снабдувате со 880 калории ШЕЌЕР. Затоа што јаворовиот сируп е тоа - ШЕЌЕР!!! Немој да ми кажувате колку е здрав и што ли уште не тоа е проклет шеќер! И на крајот излегува дека ова не е пост туку дека е low calorie диета нели?!
  2. Да да, повторно се враќам на шеќерот... знаете дека преработениот јаворов сируп е чиста сахароза? Има да минимални нутритивни состојки, но 90 проценти внесувате сахароза - шеќер. Бидејќи вашето тело треба да ја процесира целата таа глукоза - им нема одмор на вашите бубрези.
  3. Можеби најголемиот фејл на оваа диета/чистење е тоа што сакате да се прочистите а уствари го правите обратното. На ваква диета/чистење масните клетки се ослободуваат од телото за да го надоместат гладот , бидејќи не примаме никаква храна нели, и притоа испуштаат токсини кои биле зачувани во нив и кои го преплавуваат нашето тело.
  - Мислам дека е доволно колку толку да ве убедам да не си го фрлате здравјето... Ваше е да одлучите.. Ако очајно многу сакате да ослабите пробајте здрава исхрана во неколку оброци и најкасно јадење до 6. Поздрав
   
 12. teodorcka

  teodorcka Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Едно треба да се знае за овој сируп, не е наменет за слабеење туку за детоксификација!!! А со самото чистење на телото од отрови, почнува процес на слабеење. Што повеке отрови исфрлиме, нашето тело полесно се ослободува масните наслаги!!! Тоа ке го приметите по 4 ден користење на сирупот. Ке приметите бели наслаги на јазикот, лоша миризба на урината, мозе и потта да мириса лошо. Но затоа после 10 ден (кој мозе да издрзи се разбира) вашата коза, коса, ноктите и многу други работи имаат огромна промена. Мој совет е за тие што ке се решат на овој процес да не се форсираат ако неможат да го издржат 10 дена. Подобро 2 дена, или еднаш неделно по 1 ден отколку да се мачат и да се стрват.
  ПОЗДРАВ И СРЕКНО!!!
  (ова го напишав од искуство бидејки 2 пати годишно го практикувам сирупот)
   
 13. SarCh

  SarCh Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  Си купив сируп и од утре починам ^_^ Да видиме што ќе бидне со мене :P Само сакав да ве прашам мора да е лимон цеден или може и од онај лимунов сок што се продава во жолто шишенце? :)
   
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.505
  Допаѓања:
  5.057
  колку нето е шишето ? ;)
   
 15. teodorcka

  teodorcka Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Најубаво е да е природен лимон, тоа е и поентата не детоксот, да нема ништо вештачко.
  Со срека :hai:
   
 16. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Ова не е диета туку гладување со течност. Сосема исти резултати ќе се постигнат со пиење свежо цедени зеленчукови сокови без јаворов сируп (што е главно сахароза) а самото тело ќе се чувствува многу поздраво и нема да се јави никаква анемија или слабост туку баш напротив :).

  Земање сахароза кога се гладува е контрапродуктивно за процесот на прочистување.
   
 17. SarCh

  SarCh Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3

  250ml :)
   
 18. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  Искрено џабе си го трошите времето со вакви “диети“ што се тренди а немаат никаков хранлив профил и не се издржливи.
  Кој издржал да пие само јаворов сируп жити мајка...
  Викате дека детоксифицира,знаете ли тоа дека телото го прави 24/7.
  За што ви служат бубрезите,црниот дроб и цревата?
  Да филтрираат токсини,а кога нема микро елементи(минерали и витамини) секој ден 100% како ќе ја извршува таа работа.
  Не бидете будали и не купувајте се што ќе ви понудат.
  На крај не може да побегнете дека мора да се храните здраво.
  Ако сакате да се детоксифицирате пијте вода и јадете повеќе зеленчук.
  Дознајте повеќе за детоксификација и митот тука...
  http://www.atletiks.mk/ishrana/dieti/219-mitot-za-detoks-dietata
   
 19. simeonasimeona

  simeonasimeona Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  2
  Да ве прашам ,бидејќи не се внесува храна дали метаболизмот се намалува затоа што нема што да се вари туку само е течност ?
   
 20. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  Секако дека ќе се забави метаболизмот,ако јадеш само јаворов сируп.
  Немаш ни протеини во исхраната,што е многу битно за одржување на метаболизмот здрав и твоите мускули.
  Протеините и мастите се есенцијални за живот и треба секој ден да се внесуваат.
  Не знам зашто се трескаш со ваков вид на диета кога не е истрајна и единствено нешто што ќе ти страда е твојот организам...