1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јадете ли навечер?!

Дискусија во 'Диети' започната од lolitaa, 2 декември 2010.

  1. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Не ми се чудете ама јас јадам само еднаш во денот а и не претерувам многу јадам 2 до 3 кришки(мајка ми само вика по мене,но јас кога ќе речам толку и готово:D)Страв ми е да не се поправам зимаава:worried:Спијам до кај 14 часот,некогаш и повеќе(вака правам само кога сум на распуст,зимски и летен).Потоа дур станам да се средам ќе си дојде негде 16 часот(а и немам апетит незнам зошто) и тогаш ќе јадам и толку е јадењето за мене во денот.А кога сум на училиште ќе купам нешто грицки некогаш и ништо и само дома кога ќе појдам јадам и толку.Инаку не сум дебела само ми е страв да не се поправам (не за џабе правев стомачни и несакам да ми биде за џабе трудот).
     
  2. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    А така што јадеш само еднаш,си штетиш сама на себе.Не е убаво,и нема врска тоа,ти мислиш ако не јадеш ич, дека ќе ослабеш.Подобро јади 3-4 пати во денот ама по малце.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Да те разбирам што сакаш да кажеш,но немам многу апетит заборавам дека треба да јадам.А и знам дека така не е можно да ослабам (за тоа вежби правам),не јадам за да не се поправам(особено зимаава),за линија да си држам, а не да ослабам.А можеби и не е правилно,те подржувам за тоа дека е штетно по здравје,ама и таква сум само маани си наоѓам.Си мислам ако јадам џабе правам вежби,и ме нервира кога ќе се најадам или вода да се напијам ми се подува стомакот,а на утро кога ќе станам рамен ми е не ми се познава ни малку стомак ама ако се најадам :x
     
  4. kajmakoska70

    kajmakoska70 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Јас не јадам после 20:30 и строго се држам до то, само ради едно а то е дека после ко ќе легнам ќе ми биди мачно :D
     
  5. Nita25

    Nita25 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Вечерата ми е во 19:30, после само вода.
     
  6. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Да, и тоа бајаги навечер.После полноќ апетитот ми е отворен како за цел ден, поготово за нездрава храна.И ретко кога попуштам пред таа потреба.Знам дека не е воопшто здраво, али ајде, немам никакви тежини и веднаш да си легнам после обилниот '' појадок '' :(
     
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Да,ептен.
     
  8. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Ја не, освен ако морам поради некоја веселба, слава, роденден, службена вечера, ама и тогаш јадам нешто лесно,колку да замачкам тањир и да не викаат по мене дека ескивирам ^_^
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    И тoa кaкo.. цел ден не јaдaм. Еве веќе се рaзјaдob .
     
  10. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Обично не, ама вечерва исклучок напрајв
     
  11. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Да...и тоа многу касно, буквално пред легнување...За да биди уште полошо, најчесто јадам благо..по нездраво амин:wasntme:
     
  12. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
  13. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Јадам навечер и тоа со сила:wasntme: со надеж дека ке накачам некое килце.....завалијата јас сите сакаат да ослабат, а јас незнам како да се здебелам
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Сега бидејќи е лето и не ми бара организмов многу храна, јадам по два пати на ден и тоа вториот оброк некогаш е доцна навечер. Нема никакво влијание врз килограмите. А на зима внимавам бидејќи лесно можам да се здебелам, лесно можам и да ослабам, таков ми е организмот :)
     
  15. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Избегнувам да јадам навечер, еден период јадев константно пред некои 5-6 години, па после проблеми со исхранава и нагло слабеење не јадев никако после 7, најкасно 8.

    Сега претежно не јадам, ама знам кога сум излезена да јадам нешто џанк, или домче ме фаќа стрв за благо или овошје чат пат...

    Клучот е баланс и координација на внесот на продукти и нивниот квалитет...
     
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Кога станува збор за дневните оброци применувам режим кој најмногу ми одговара на потребите.
    На дневното мени секогаш имам три оброци (појадок, ручек и вечера). Денот не моќам да го замислам без појадок. Не можам да функционирам во никој поглед. Ручекот е задолжително проследен со домашно приготвена храна, а вечерата е нешто лесно и помалку калорично најдоцна до 19.00.
    За одржување на континуитет во телесната тежина, храната што се внесува и преработува треба енергетски да се потроши.
     
  17. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Во последниве години, односно од ко станав мајка, искрено денскијадењето ми се сведува на кафе од сабајле кое го тегнам со саати, дур ми дојде на ред тоа веке оладило, па стави го ваму тамуда не е на дофат да не го истурат.. Појадок по нешто што јадат тие грицни лапни, ако не дојадат јас јадам и така. Кога ги ранам нив нешто шо ќе успеам од на нога каснувам и претежносаглам оброк ми е навечер од ко ќе заспијат тие уз филм со мм, таманпочнало интересното јас готова сум за спиење и толку од мојот ден:) Сега од ко сум бремена јадам многу патипо помалку, најчесто овошје и зеленчук, пак од на нога а ретко неколку пати ме фатило мерак за некоја храна и сум си приуштила 10 минути да каснам ко човек.
     
  18. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Уф, од никогаш не сум јадела навечер. Кога некој ќе ме натера друштво да му правам after искачање, кога ќе си легнам ми е лошо. Тахикардии, глупости.