Јадете ли навечер?!

Дискусија во 'Диети' започната од lolitaa, 2 декември 2010.

 1. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.690
  Пол:
  Женски
  Не ми се чудете ама јас јадам само еднаш во денот а и не претерувам многу јадам 2 до 3 кришки(мајка ми само вика по мене,но јас кога ќе речам толку и готово:D)Страв ми е да не се поправам зимаава:worried:Спијам до кај 14 часот,некогаш и повеќе(вака правам само кога сум на распуст,зимски и летен).Потоа дур станам да се средам ќе си дојде негде 16 часот(а и немам апетит незнам зошто) и тогаш ќе јадам и толку е јадењето за мене во денот.А кога сум на училиште ќе купам нешто грицки некогаш и ништо и само дома кога ќе појдам јадам и толку.Инаку не сум дебела само ми е страв да не се поправам (не за џабе правев стомачни и несакам да ми биде за џабе трудот).
   
 2. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  1.486
  Пол:
  Женски
  А така што јадеш само еднаш,си штетиш сама на себе.Не е убаво,и нема врска тоа,ти мислиш ако не јадеш ич, дека ќе ослабеш.Подобро јади 3-4 пати во денот ама по малце.
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.690
  Пол:
  Женски
  Да те разбирам што сакаш да кажеш,но немам многу апетит заборавам дека треба да јадам.А и знам дека така не е можно да ослабам (за тоа вежби правам),не јадам за да не се поправам(особено зимаава),за линија да си држам, а не да ослабам.А можеби и не е правилно,те подржувам за тоа дека е штетно по здравје,ама и таква сум само маани си наоѓам.Си мислам ако јадам џабе правам вежби,и ме нервира кога ќе се најадам или вода да се напијам ми се подува стомакот,а на утро кога ќе станам рамен ми е не ми се познава ни малку стомак ама ако се најадам :x
   
 4. kajmakoska70

  kajmakoska70 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Јас не јадам после 20:30 и строго се држам до то, само ради едно а то е дека после ко ќе легнам ќе ми биди мачно :D
   
 5. Nita25

  Nita25 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Вечерата ми е во 19:30, после само вода.
   
 6. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  Да, и тоа бајаги навечер.После полноќ апетитот ми е отворен како за цел ден, поготово за нездрава храна.И ретко кога попуштам пред таа потреба.Знам дека не е воопшто здраво, али ајде, немам никакви тежини и веднаш да си легнам после обилниот '' појадок '' :(
   
 7. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.062
  Допаѓања:
  37.998
  Да,ептен.
   
 8. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.049
  Пол:
  Женски
  Ја не, освен ако морам поради некоја веселба, слава, роденден, службена вечера, ама и тогаш јадам нешто лесно,колку да замачкам тањир и да не викаат по мене дека ескивирам ^_^
   
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.355
  И тoa кaкo.. цел ден не јaдaм. Еве веќе се рaзјaдob .
   
 10. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.622
  Обично не, ама вечерва исклучок напрајв
   
 11. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.070
  Допаѓања:
  5.393
  Пол:
  Женски
  Да...и тоа многу касно, буквално пред легнување...За да биди уште полошо, најчесто јадам благо..по нездраво амин:wasntme:
   
 12. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.363
  Пол:
  Женски
 13. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.353
  Пол:
  Женски
  Јадам навечер и тоа со сила:wasntme: со надеж дека ке накачам некое килце.....завалијата јас сите сакаат да ослабат, а јас незнам како да се здебелам
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.882
  Допаѓања:
  51.972
  Пол:
  Женски
  Сега бидејќи е лето и не ми бара организмов многу храна, јадам по два пати на ден и тоа вториот оброк некогаш е доцна навечер. Нема никакво влијание врз килограмите. А на зима внимавам бидејќи лесно можам да се здебелам, лесно можам и да ослабам, таков ми е организмот :)
   
 15. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Избегнувам да јадам навечер, еден период јадев константно пред некои 5-6 години, па после проблеми со исхранава и нагло слабеење не јадев никако после 7, најкасно 8.

  Сега претежно не јадам, ама знам кога сум излезена да јадам нешто џанк, или домче ме фаќа стрв за благо или овошје чат пат...

  Клучот е баланс и координација на внесот на продукти и нивниот квалитет...
   
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.579
  Допаѓања:
  30.867
  Пол:
  Женски
  Кога станува збор за дневните оброци применувам режим кој најмногу ми одговара на потребите.
  На дневното мени секогаш имам три оброци (појадок, ручек и вечера). Денот не моќам да го замислам без појадок. Не можам да функционирам во никој поглед. Ручекот е задолжително проследен со домашно приготвена храна, а вечерата е нешто лесно и помалку калорично најдоцна до 19.00.
  За одржување на континуитет во телесната тежина, храната што се внесува и преработува треба енергетски да се потроши.
   
 17. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.664
  Допаѓања:
  101.056
  Пол:
  Женски
  Во последниве години, односно од ко станав мајка, искрено денскијадењето ми се сведува на кафе од сабајле кое го тегнам со саати, дур ми дојде на ред тоа веке оладило, па стави го ваму тамуда не е на дофат да не го истурат.. Појадок по нешто што јадат тие грицни лапни, ако не дојадат јас јадам и така. Кога ги ранам нив нешто шо ќе успеам од на нога каснувам и претежносаглам оброк ми е навечер од ко ќе заспијат тие уз филм со мм, таманпочнало интересното јас готова сум за спиење и толку од мојот ден:) Сега од ко сум бремена јадам многу патипо помалку, најчесто овошје и зеленчук, пак од на нога а ретко неколку пати ме фатило мерак за некоја храна и сум си приуштила 10 минути да каснам ко човек.
   
 18. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  2.058
  Пол:
  Женски
  Уф, од никогаш не сум јадела навечер. Кога некој ќе ме натера друштво да му правам after искачање, кога ќе си легнам ми е лошо. Тахикардии, глупости.