Јадења „набрзинка“

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 22 февруари 2010.

 1. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  622
  Тестенините се на прво место (шпагети болоњезе; макарони со рендано сирење, кечап, соја сос; талианетите од Подравка многу ги сакаме; јуфки со сирење и кисело млеко), палента со сирење и кисело млеко, пржени јајца, пица со готово тесто, пире и виршли.
   
 2. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  набрзинка си правам тостови или парче леп намачкано со маргарин на тостерот и го јадам со сирење тестенини во сите варијанти ама најмногу варени со рендан кашкавал одозгоре или сирење а понекогаш и бешамел сос а се случува и да земам готово тесто за пица и да си ја направам по мој вкус и во последно време палентата најмногу ја јадеме кога нема време за нешто друго.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Од јадења на брзинка правам тост, печени лепчиња - кришки премачкам со путер и ставам кашкавал и се печат во релна, палента со сирење, пица од готово тесто и одозгора ставам што имам во моментот, сакам и пржен пинџур со јајце за се друго треба повеќе време.
   
 4. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  334
  Во моментов ми треба идеја за јадење набрзинка, ама да не е тестенина, да личи на нормален ручек.
  Се мислам за варена златна мешавина (некои 20 мин) во комбинација со стек во кари сос приготвен од неутрална хопла (25-30 мин) Ама па и за тоа ке треба најмалку 35-40 минути, ако ги подготвувам паралелно :?:
  Инаку за набрзинка, најчесто варени шпагети (15 мин) со сос томатело во кој ќе ставам претходно пропржени печурки со многу босилок и оригано и одозгора наросувам со пармезан(10мин).
   
 5. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.534
  Француски лепчиња со коцки домат, сиренце и зачин по желба. Во микробранова, за 4-5 минути имате вкусна закуска. :)
   
 6. Latinna

  Latinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  107
  Па обично,ако сум сама сите јадења ми се набрзинка.Кога јадам сама тоа воопшто не ни личи на ручек.Знам да испечам лепчиња со томатело,оригано,рендано саламче и моцарела.Превкусно е а брзо се спрема ^_^ !Потоа,некогаш си правам омлет со кашкавал и пиперки,а потоа си земам - саламче,доматче(ако има)..И нели,тестенини како и сите вие,шпагети со италиано томатело,печурки и пармезан..Потпечени макарони,тортелини... :mm:
  Не дека сакам да ве инпресионирам но знам да правам тост. :lol:
   
 7. PParaskeva

  PParaskeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  252
  Најбрзинското јадење што знам да го направам е овака : Зимам 1/4 леп го расцепувам на средината послем во расцепеното парче ставам ајвар и сирење. Е това тије набрзинка јадење
  време на подготовка 20 секунди
  чинење околу 12 денари :rofl:
  време за изедување 30 секунди :$
  бон апетит :rofl:
   
  На ohoho му/ѝ се допаѓа ова.
 8. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  4.176
  Моите јадења на брзинка се: тост и тоа со се што ќе ми дојде при рака, нешто набрзинка намачкано (ајвар, маргарин .. ), оние Чоко макс што се покиснуваат со млеко, бисквити и млеко, кисело млеко и леб -како попара.. Сега за сега тоа ми текнува. :)
   
 9. itgirl

  itgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  67
  Што ви најлесно да зготвите, а воедно и најбрзо?

  Да си испржам јајце, да направам сендвич...

  Кога имам огромна желба за компир, мора да си испржам! И тоа е брзо :D
   
 10. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  396
  Мачкам лепчиња со кечап, ставам оригано, сусам, кашкавал и печурки и ги печам во рерна додека не почне да се топи кашкавалот. мммм
   
 11. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  Нудле и готова пица(само за печење ) :D :D
   
 12. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  141
  Што ви најлесно да зготвите, а воедно и најбрзо?

  јајца најлесно најмногу сакам а воедно само тоа и знам да направам
   
 13. srn4e

  srn4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  111
  Што ви најлесно да зготвите, а воедно и најбрзо?

  Варен стек и сос од печурки.Едноставно ,лесно,брзо,а воедно и вкусно. :)
   
 14. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.417
  Што ви најлесно да зготвите, а воедно и најбрзо?

  Тестенини со готов сос, нудли, пире од кесичка, јајца во сите варијанти, салата од сезонски зеленчуци, супа, пржени компири, брза солена пита (од ѓутуре мешам брашно, јајца, сол,зејтин, кисело млеко, пециво и сецкана шунка, мешам и печам).
   
 15. eli12

  eli12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  Што ви најлесно да зготвите, а воедно и најбрзо?

  Тестенините најбргу се подготвуваат а и нема некоја филозофија во правењето,сами се варат
   
 16. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
  Што ви најлесно да зготвите, а воедно и најбрзо?

  Тост,јајца,макарони и некогаш супа :)
   
 17. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Најчесто тост. А може и корнфлекс, бисквити и млеко, ајвар, туна.. зависи што ќе најдам. :D У последно време и коа јадам нешо солено, секад и по една краставица. И тоа би било од прилика :)
   
 18. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Леб со ајрокрам,леб со маргарин,бисквити со ајрокрем,сендвич и др..
   
 19. hey.you

  hey.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  18
  Тост,супа,млеко и бисквити...
   
 20. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Кога сум ептен во брзање, а ми се јаде "малку" повеќе си правам сендвичи. Може да помине и јогурт со овесни снегулки или млеко со бисквити -- кога гледам да јадам помалку.