1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јадење кое порано не сте го јаделе, а сега ви е омилено

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rossonerka, 18 мај 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Постои ли такво јадење кое порано не сте го јаделе а сега обожавате да го конзумирате сеедно дал јадење е или пијалок.
  Зошто не сте го јаделе порано? А што е подобро па сега :)
  Или ист ви е вкусот за исхрана од деца па со сега :D

  Пример јас порано јогурт не сакав ни да помирисам, само тетрапак млеко и чат пат кисело млеко. Смрт ми беше чаша јогурт да ми сипеа, мислев отров ми даваат. А сега нема ден јас да не испијам бар една чаша јогурт :)
  Исто порано недај боже да сум болна и чај да требаше да пијам. Со сила го пиев одвај до пола чаша. А сега конзумирам по неколку чаеви дневно :)
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  Многу мразев сладолед од ванила.
  Ми беше одвратен, константно го одбегнував.
  Денес ми е омилен, во комбинација со прелив од јагоди или вишни, т.е. сорбе мислам дека можам да се удавам во ваквиот сладолед.

  Сармата ми е на црната листа на јадења.
  Пред некојa година пробав сарма со блитва кај едни пријатели, а денес ми е постојано на неделното мени.
  Сарма со блитва, со прелив од павлака и зачин - полн погодок.
  Ммм :)
   
 3. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.208
  Допаѓања:
  89.526
  Пол:
  Женски
  Баш утрово додека појадував искоментирав дека порано кечап не сакав ни да помирисам, а последниве два месеца го комбинирам буквално се се.
  Како помала не го сакав затоа што ми имаше блудникав вкус, а и подобро домат да изедам него ли кечап. Но , и сега го јадам само лутиот, благиот се уште за мене има блудникав вкус.
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Дефинитивно ги вбројувам овде маслинките. Порано ич ама ИЧ неможев да ги јадам. Мајка ми нон стоп ги ставаше на маса кога јадевме. Еднаш пробав ај уште еднаш... И така ги пројадов.. Сега ми се премногу вкусни :mm:
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 5. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Женски
  Хот Дог. Неожев да го смислам бидејки има виршли :puke: . Случајно решив да го пробам во една сендвичара и од тогаш, веке пола година секојдневно мора да јадам. Сеуште не сакам виршли како виршли, но убава комбијација ми е со помфрит, преливи, марула, и краставици во кифла. :mm:
   
 6. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Како марама така и јас кечапот не го сакав ни малку, сега си го комбинирам во шпагети, пици и сл.
  Сладолед од банана не јадев, сега ми е омилен!
  Корката од леб :lol: Само тоа мекото го јадев. Сега е обратно.

  Оу уште нешто! Кашкавал неможев да смислам. Одвратен ми беше. Сега не седнувам да јадам без него. :$
   
 7. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.764
  Сарми ко мала да ме тепаа не јадаев. Сега ги обожавам, и со зелка и со ловоров лист, едно од омилените јадење :) Исто спанаќ ко мала не го сакав т.е несакав ни да го пробам, не ми беше убав на изглед, сега исто го обожавам. Ориз со спанаќ мх мх
  Кечам несакав, мајонез секаде. Сега од кога го исфрлив мајонезот скроз (принудно :( ), јадам понекогаш кечап, кога ми е суво

  Ко мала салатите ми беа најголемо зло :D салата за јадење ми беше еднакво на тоа дека моите дома не ме сакаат па ме мачат, јас барам чоколадо и чипс пред јадење, они салата, е ајде де :) Сега номално, си ги сакам многу
   
 8. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Тиквички :) никако не ги јадев, сега ги јадам дури и без јајца без ништо потпечени само на скара со сол.
   
 9. SanjaKirchner

  SanjaKirchner Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  760
  Јас до пред 5 години не можев да смилсам, гражок, боранија, грав, свинско месо, маслинки, смрдлив кашкавал...Ама ете сега се си јадам и ми е слатко :) :)
   
 10. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Таратур. И кога и да јадам ми текнува на другарка ми кога кажуваше дека јадела таратур а јас и викав уфф бљак како можеш тоа да го јадеш. Ама откако го пробав ми стана едно од моите најомилени јадења. :)
   
 11. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Јас па неможев да смислам мајонез,кашкавал и кромид,а последниве неколку години не седнувам да јадам без мајонез,кашкавалот го јадам само ако е стопен,а салатата без кромид не ни ја погледнувам. :$
  100% има уште нешто ама не ми текнува во моментов
   
 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Oд секогаш суши,кинеско,и морски плодови ми биле најодвратното нешто,посебно суши,мислев ставаат нешто живо внатре и слични глупости.Hо кога дојдов во Aвстралија,јадев се,а најмногу суши и морски плодови,можам без престан да јадам :inlove: :talk: Mажулево мое никако не јадеше сирење и маслинки,и јас го научив да јаде,луд е по маслинки :D
   
 13. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Кајгана! Аууу колку ми беше грозна самата помисла на такво лигаво испржено јајце :puke: Јадев стриктно само варено и тоа ептен многу ретко. Сега обожавам да јадам пржено јајце на кое додавам и малку вегета. Па и уште во комбинација со патлиџанче, сиренце, печеница и зелени маслинки... уф уф уф :wasntme:
   
 14. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Чоколадо :D Како мала сум бегала како од ѓавол, а сега да се удавам. :D
   
 15. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Леле и мене ова со лебот ама сега јадам и корка и меко :)
   
 16. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Пица! Пица еј! :^)

  Се сеќавам многу добро на мојата прва средба со сењора Пица! Бев кај еден мој другар, другарче во тоа време, комшивче. Мајка му правеше ручек и не викна нас што се дружевме да папаме сите заедно.
  И ми носат на маса жешко лепче со кечап па со некои сушени билки кои ти се бутаат меѓу заби, па со тегнесто сирење, салами, шунки, печурки и што ли уште не.
  И јас јадам со сила, правам кисела фаца и го проколнувам другар ми зошто нема куче.

  - Што е бе мило? Не ти е вкусно?
  Ме прашува мајка му.
  - Не, не тетка Д., многу ми е вкусно јадењето. Не сум нешто гладна.
  И со наведната глава, со очиња расшетани на сите страни да не ми ја забележи никој фацава ми искрена, едвај лапнувам и проголтувам парче по парче :bandit:

  Среќа другар ми што беше гладен па го дојаде моето.

  Денес не можам да го замислам животот без пица. Кој ја измислил, кој? Да му отидам да му ги бубнам рацете, а и тетка Д. би да ја бубнам. Сега веќе никогаш не би ја одбила нејзината домашна пица :!:

  Едит.
  Маслинки! Ги викав солени сливи. Си викав како може некој да јаде сливи кои не се благи туку солени?! :?: Е ај сега некој да ме праша истото, ќе му објаснам убаво. Маслинка а деј, кипс д доктор авеј!
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 17. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.195
  Морска храна, суши, маки, сашими и најважно домати :rofl:
   
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Ах да се сетив баклава!
  Ич не ја сакав, а не ни ја имав пробано, ни едно асално залче, ми делуваше невкусно.
  И ете лани правиме колегијален Бадник и тука донесуваат 3 вида баклави. И сите се попалија по една баклава прсти си лижеа. Ги гледам чудно и викам чек да пробам, а и онака беа малецки.
  И оп... па вкусно било. А и не само тоа, туку и поминало покрај неубаво. Па една. Па следеше и втора. Па ај да не одбијам изедов и 3та баклава :lol:
  И пред некој месец на семејна слава делат баклави и мајка ми нормално не ми става тањирче пред мене. А мене плунка ми се лачи. Си станав и си ставив скришно, да не знаат дека сум пројала толку убав десерт :D
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Грав порано мразев, еднаш се вратив уморна и гладна од работа, (секако, јадев и на работа, ама често јадам), и мама зготвила грав, и не гледав јас што имаше пред мене, знаев само дека сум гладна, и не знам, ми се допадна... :^)
  Сега уште и колбаси става внатре, уф уффф... :inlove:
   
 20. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  769
  Печуркии! Порано не можев да ги смислам,на сите родендени децата се чудеа како имам трпение да го извадам и најмалечкото печурче,темелно сум ја чистела пицата :D Цели 13 години не можев да поднесам,а оваа година на голем одмор си купив бејк ролс од печурки за да пробам и преемногу ми се бендисаа,ја натерав мајка ми да ми направи печурки а таа не веруваше дниту ека ќе лижнам од нив.И кога ми се засладија,со секое јадење на пилешки стек почнав да му барам печурчиња со павлака и кромитче! :mm: :mm:
  Исто така мед! Како мала мајка ми ме тераше сабајле на гладно да каснувам по една лажичка а мене цревата ми се превртуваа од мирисот,добивав нагон на повраќање.А сега пак,обожавам мед во млекцето,со корнфлекс,на лепче,секако..
  И зелени салати! Порано само цвекло моите ми даваа да јадам,зелката,марулата,кромидот,краставичките ми биле ко треви :D Сега не седнувам да ручам без зелена салатичка особено во лето.