Јадење кое порано не сте го јаделе, а сега ви е омилено

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rossonerka, 18 мај 2011.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Постои ли такво јадење кое порано не сте го јаделе а сега обожавате да го конзумирате сеедно дал јадење е или пијалок.
    Зошто не сте го јаделе порано? А што е подобро па сега :)
    Или ист ви е вкусот за исхрана од деца па со сега :D

    Пример јас порано јогурт не сакав ни да помирисам, само тетрапак млеко и чат пат кисело млеко. Смрт ми беше чаша јогурт да ми сипеа, мислев отров ми даваат. А сега нема ден јас да не испијам бар една чаша јогурт :)
    Исто порано недај боже да сум болна и чај да требаше да пијам. Со сила го пиев одвај до пола чаша. А сега конзумирам по неколку чаеви дневно :)
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.599
    Многу мразев сладолед од ванила.
    Ми беше одвратен, константно го одбегнував.
    Денес ми е омилен, во комбинација со прелив од јагоди или вишни, т.е. сорбе мислам дека можам да се удавам во ваквиот сладолед.

    Сармата ми е на црната листа на јадења.
    Пред некојa година пробав сарма со блитва кај едни пријатели, а денес ми е постојано на неделното мени.
    Сарма со блитва, со прелив од павлака и зачин - полн погодок.
    Ммм :)
     
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.262
    Допаѓања:
    89.935
    Пол:
    Женски
    Баш утрово додека појадував искоментирав дека порано кечап не сакав ни да помирисам, а последниве два месеца го комбинирам буквално се се.
    Како помала не го сакав затоа што ми имаше блудникав вкус, а и подобро домат да изедам него ли кечап. Но , и сега го јадам само лутиот, благиот се уште за мене има блудникав вкус.
     
    На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Дефинитивно ги вбројувам овде маслинките. Порано ич ама ИЧ неможев да ги јадам. Мајка ми нон стоп ги ставаше на маса кога јадевме. Еднаш пробав ај уште еднаш... И така ги пројадов.. Сега ми се премногу вкусни :mm:
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Хот Дог. Неожев да го смислам бидејки има виршли :puke: . Случајно решив да го пробам во една сендвичара и од тогаш, веке пола година секојдневно мора да јадам. Сеуште не сакам виршли како виршли, но убава комбијација ми е со помфрит, преливи, марула, и краставици во кифла. :mm:
     
  6. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Како марама така и јас кечапот не го сакав ни малку, сега си го комбинирам во шпагети, пици и сл.
    Сладолед од банана не јадев, сега ми е омилен!
    Корката од леб :lol: Само тоа мекото го јадев. Сега е обратно.

    Оу уште нешто! Кашкавал неможев да смислам. Одвратен ми беше. Сега не седнувам да јадам без него. :$
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Сарми ко мала да ме тепаа не јадаев. Сега ги обожавам, и со зелка и со ловоров лист, едно од омилените јадење :) Исто спанаќ ко мала не го сакав т.е несакав ни да го пробам, не ми беше убав на изглед, сега исто го обожавам. Ориз со спанаќ мх мх
    Кечам несакав, мајонез секаде. Сега од кога го исфрлив мајонезот скроз (принудно :( ), јадам понекогаш кечап, кога ми е суво

    Ко мала салатите ми беа најголемо зло :D салата за јадење ми беше еднакво на тоа дека моите дома не ме сакаат па ме мачат, јас барам чоколадо и чипс пред јадење, они салата, е ајде де :) Сега номално, си ги сакам многу
     
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Тиквички :) никако не ги јадев, сега ги јадам дури и без јајца без ништо потпечени само на скара со сол.
     
  9. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Јас до пред 5 години не можев да смилсам, гражок, боранија, грав, свинско месо, маслинки, смрдлив кашкавал...Ама ете сега се си јадам и ми е слатко :) :)
     
  10. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Таратур. И кога и да јадам ми текнува на другарка ми кога кажуваше дека јадела таратур а јас и викав уфф бљак како можеш тоа да го јадеш. Ама откако го пробав ми стана едно од моите најомилени јадења. :)
     
  11. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Јас па неможев да смислам мајонез,кашкавал и кромид,а последниве неколку години не седнувам да јадам без мајонез,кашкавалот го јадам само ако е стопен,а салатата без кромид не ни ја погледнувам. :$
    100% има уште нешто ама не ми текнува во моментов
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Oд секогаш суши,кинеско,и морски плодови ми биле најодвратното нешто,посебно суши,мислев ставаат нешто живо внатре и слични глупости.Hо кога дојдов во Aвстралија,јадев се,а најмногу суши и морски плодови,можам без престан да јадам :inlove: :talk: Mажулево мое никако не јадеше сирење и маслинки,и јас го научив да јаде,луд е по маслинки :D
     
  13. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Кајгана! Аууу колку ми беше грозна самата помисла на такво лигаво испржено јајце :puke: Јадев стриктно само варено и тоа ептен многу ретко. Сега обожавам да јадам пржено јајце на кое додавам и малку вегета. Па и уште во комбинација со патлиџанче, сиренце, печеница и зелени маслинки... уф уф уф :wasntme:
     
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.122
    Чоколадо :D Како мала сум бегала како од ѓавол, а сега да се удавам. :D
     
  15. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Леле и мене ова со лебот ама сега јадам и корка и меко :)
     
  16. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.815
    Пица! Пица еј! :^)

    Се сеќавам многу добро на мојата прва средба со сењора Пица! Бев кај еден мој другар, другарче во тоа време, комшивче. Мајка му правеше ручек и не викна нас што се дружевме да папаме сите заедно.
    И ми носат на маса жешко лепче со кечап па со некои сушени билки кои ти се бутаат меѓу заби, па со тегнесто сирење, салами, шунки, печурки и што ли уште не.
    И јас јадам со сила, правам кисела фаца и го проколнувам другар ми зошто нема куче.

    - Што е бе мило? Не ти е вкусно?
    Ме прашува мајка му.
    - Не, не тетка Д., многу ми е вкусно јадењето. Не сум нешто гладна.
    И со наведната глава, со очиња расшетани на сите страни да не ми ја забележи никој фацава ми искрена, едвај лапнувам и проголтувам парче по парче :bandit:

    Среќа другар ми што беше гладен па го дојаде моето.

    Денес не можам да го замислам животот без пица. Кој ја измислил, кој? Да му отидам да му ги бубнам рацете, а и тетка Д. би да ја бубнам. Сега веќе никогаш не би ја одбила нејзината домашна пица :!:

    Едит.
    Маслинки! Ги викав солени сливи. Си викав како може некој да јаде сливи кои не се благи туку солени?! :?: Е ај сега некој да ме праша истото, ќе му објаснам убаво. Маслинка а деј, кипс д доктор авеј!
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Морска храна, суши, маки, сашими и најважно домати :rofl:
     
  18. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Ах да се сетив баклава!
    Ич не ја сакав, а не ни ја имав пробано, ни едно асално залче, ми делуваше невкусно.
    И ете лани правиме колегијален Бадник и тука донесуваат 3 вида баклави. И сите се попалија по една баклава прсти си лижеа. Ги гледам чудно и викам чек да пробам, а и онака беа малецки.
    И оп... па вкусно било. А и не само тоа, туку и поминало покрај неубаво. Па една. Па следеше и втора. Па ај да не одбијам изедов и 3та баклава :lol:
    И пред некој месец на семејна слава делат баклави и мајка ми нормално не ми става тањирче пред мене. А мене плунка ми се лачи. Си станав и си ставив скришно, да не знаат дека сум пројала толку убав десерт :D
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Грав порано мразев, еднаш се вратив уморна и гладна од работа, (секако, јадев и на работа, ама често јадам), и мама зготвила грав, и не гледав јас што имаше пред мене, знаев само дека сум гладна, и не знам, ми се допадна... :^)
    Сега уште и колбаси става внатре, уф уффф... :inlove:
     
  20. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    789
    Печуркии! Порано не можев да ги смислам,на сите родендени децата се чудеа како имам трпение да го извадам и најмалечкото печурче,темелно сум ја чистела пицата :D Цели 13 години не можев да поднесам,а оваа година на голем одмор си купив бејк ролс од печурки за да пробам и преемногу ми се бендисаа,ја натерав мајка ми да ми направи печурки а таа не веруваше дниту ека ќе лижнам од нив.И кога ми се засладија,со секое јадење на пилешки стек почнав да му барам печурчиња со павлака и кромитче! :mm: :mm:
    Исто така мед! Како мала мајка ми ме тераше сабајле на гладно да каснувам по една лажичка а мене цревата ми се превртуваа од мирисот,добивав нагон на повраќање.А сега пак,обожавам мед во млекцето,со корнфлекс,на лепче,секако..
    И зелени салати! Порано само цвекло моите ми даваа да јадам,зелката,марулата,кромидот,краставичките ми биле ко треви :D Сега не седнувам да ручам без зелена салатичка особено во лето.