1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јадење кое порано не сте го јаделе, а сега ви е омилено

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rossonerka, 18 мај 2011.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не можев ниту да помирисам спанаќ, ама сега дали дека сум трудна и се ми се јаде дури и спанаќ јадам па и сама си го подготвувам, прсти да излижеш :)
     
  2. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    таратор и јогурт :D сега тек свакам колку било поубаво ѓеврекот со јогурт да си го изедеш :D
     
  3. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Сега ми текна на една случка кога тато ми донесе пица со сушени печурки. Мислам дека преку прозор ќе му ја фрлев! Ги извадив и најситните парченца бидејќи не можев да смислам сушени печурки. А сега тие ми се покусни и од свежите! :)
     
  4. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    цел жовот бегам од кромит зелка расолница и буренија како гавол од крст...пред некој ден правиме салата и дечко ми ставил кромит во неа...а јас јадам бе луге како омилено јадење да ми е....кога кажав на мајка ми не ми веруваше....
     
  5. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Печурки не јадев за ништо на светот! Ни на пица, ни сосчиња ни ништооо, ама затоа сега :wasntme:
    Исто и тиквички, се сеќавам дека како мала само еднаш мајка ми со сила ми буташе јадење и тоа тиквички! За ништо не би ги јадела! Ама лани бев на свадба и имаше едни такви поховани, не знаев што се изедов мноооогу затоа што беа превкусни и после дознав дека се тиквички :o Ми идеше да се исповратам, едноставно имам фобија од тиквички од случката како мала! :x
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    [​IMG] :inlove:

    ден денес не ми е јасно како сум можела да ги избегнувам
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Леле и јас ич не сакав баклава. А не дека имав пробано некогаш. Не ми беше убава на поглед, така мрсна, леплива...ууу. И минатава година, кога ни беше слава, за прв пат пробав, и ок ми беше, благичко, дури може да се каже се што остана изедов. :D
    Исто така, киви не сакав, ми беше грозна помислата на киви. Ме асоцираше на многу многу горчливо, кисело, ама сега си јадам, и тоа во многу големи количини. :D
     
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    мусака, ич неможев да ја поднесам особено она јајцето во неа ми се повраќаше, а сега ми е највкусното македонско јадење, сега се прашувам како можев да не јадам таков специјалитет.
     
    На glow му/ѝ се допаѓа ова.
  9. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Хмм...Нема такво :devil:
    Што порано не сум јадела, не јадам ни сега ама има јадење кои порано сум ги јадела, а сега не :worried:
     
  10. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.170
    За јадења и не баш, ама на пример, пиво воопшто не пиев порано, а последниве две три години, мерак ми е лименче да си купам и да си го испијам. Боза - исто. Се гадев порано од неа, ама после првата средба во Палма - бозата ми стана другарче во комбинација со еклер :)
    Боранија ретко јадев, ама откако си смислив начин како да ми е повкусна, на пареа и после во бешамел сос, некако ми стана вкусна.

    Подварок - како мала го мразев, зошто цела куќа се умирисуваше на зелки и сланини, а сега штом дојде зима, го сакам, препечен, со лепче, ммм.
     
  11. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Верувале или не, како дете не јадев пица :lol: Паметам на школо кога ќе ни даваа за појадок јас ја фрлав и си купував нешто друго :tmi: Како е можно да не ми се свиѓала и сама незнам... кој човек не јаде пица?
     
  12. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    1.Бел крем!Белиот дел од Еурокремчето не го јадев,поима немам зошто.И секое кремче ќе го изедам кафениот дел и ќе го оставам..А моите дома па воопшто не јадат крем и колку такви опаковки отишле во канта..офф. :| Сега ми е жал што сме фрлале, повеќе го сакам белото од кафеното кремче :( :D ..
    2.Кашкавал.Ни ова не знам зошто,веројатно на улица сум слушнала некој па и јас |( ..Дете де! :D
    3.Грав.Грав не јадев до голема,се додека не се вратив дома прегладнета..офф кога му седнав ептен ми се заслади.Сега душа давам за гравче и сиренце :D

    Сигурно има и други,не ми текнува во моментов... :?:
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Сарма,спанаќ,зелка порано не јадев а сега јадам и многу ми се допаѓа :D
     
  14. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Порано не јадев спанаќ, незнам зошто ама несакав ниту да го смислам а не да го јадам. Но еднаш пробав, па искрено тоа беше скоро можеби пред 2-3 месеца, беше со ориз и за чудо ми се допадна. Па не било толку не вкусно колку што сум мислела. И така сега се научив да го приготвувам, па следната задача ми е и либето да го примам да проба, зошто и тој не јаде спанаќ.
    Исто и кечап порано не сакав, сега скоро го додавам на секое јадење. А единствената причина поради која не го сакав кечапот односно го замрзив е од сендвичарите. Таму ставаат од оној во тубите што е, тој е поредок и не вкусен. Иако сега го обожавам секогаш си купувам од тој на витаминка, најубав ми е и не ексериментирам зошто ќе налетам на некој лош па пак ќе ми одмили.
     
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    па школската пица беше ужас и јас не ја сакав, тоа едно дебело лепче, нафралана некоја гадна салма кечап речи си ич, кашкавал сосем малку, оригано нема шанси, па дури и со јајце ја премачкуваа :puke: .
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    не сакав тиквички ама сеа ги обожувам :rofl: :P :P :P :P :P :P
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ги има повеќе. :)
    На прво место-спанаќ. Не сакав да го помирисам а камоли да го пробам. Ама кога еднаш пробав, ми стана едно од омилените јадења.
    Истото ми се случи и со сармите, потоа тиквички, зелка итн.
     
  18. Sunshine.love

    Sunshine.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    Порано дома кога се пржеше тиквички бегав 1 км подалеко, а сега едвај чекам да ги направат. :D
     
  19. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Не јадев грав, поточно го мразев и мирисот и изгледот :puke: ,а вкусот години наназад не го ни знаев! Пред неколку месеци за чудо на сите дома :D каснав од ручекот на мама- тавче гравче! И ми се виде вкусно, сега веќе го јадам! Не дека ми е омилено јадење но сепак можам да го јадам!

    Исто така едно време не јадев и грашок и зелка манџа, но помина и тоа, сега и тоа го јадам понекогаш (во ситуации кога нема друго за јадење :tmi: )!
     
  20. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Спанаќ! Салата спанаќ да ме заврзеа и да ме хранеа немаше да пробам,а сега се давам во спанаќ.
    Мусли- не сакав да ги смислам, од пред пола година нема утро кое ми започнува без мусли.