1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јазик на љубовта

Дискусија во 'Канта' започната од Vodolija1969, 6 септември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Vodolija1969

  Vodolija1969 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Ako sakame da bideme uspesni vo prenesuvanje na ljubovta morame da go naucime primarniot jazik na ljubovta na nasiot partner.Da sakame i da bideme sakani e primarna covecka emocionalna potreba.Postojat nekolku jazici na ljubovta a vo ovoj blog ke pisuvam za prviot-izrazuvanje na priznanie..Grizata vo coveckoto srce go unistuva,a dobriot zbor razveseluva.Verbalnite komplimenti i izrazuvanje na priznanie se mokni komunikatori na ljubovta.Toa se obicni ednostavni zborovi:worried:uper ti stoi kostimot;prekrasna si vo fustanot;ti blagodaram sto gi izmi sadovite,se izraduvav koga vidov deka si go frlil gjubreto i sl.Cel na ljubovta ne e da dobiete nesto sto sakate tuku da storite nesto za sakanata licnost.Fakt e deka posle dobienoto priznanie ke bidete mnogu pospremni toa da go storite.Verbalnite komplimenti se samo eden nacin da mu izrazite priznanie na svojot partner.Vtor nacin se ohrabruvackite zborovi.Sekoj od nas ima oblast vo koja se oseka nesiguren.ni nedostasuva hrabrost i toa ne sprecuva da napravime pozitivni dela.Ohrabruvanjeto e potrebno za razvivanje na sposobnosta koja veke nasiot partner ja ima.Ohrabruvanjeto bara nestata da se gledaat od perspektiva na partnerot,da naucime sto mu e nemu vazno.Ubavite zborovi se tret nacin na izrazuvanje priznanie.Ako sakame verbalno da iskazeme ljubov,morame da birame ubavi zborovi.Licnosta koja zboruva saka da i obratime vnimanie.Sekako za da bides dobar govornik treba da bides i dobar slusatel.Vo minatoto nema idnina,pa ni Ljubovta ne priznava greski od minatoto.Nikoj od nas ne e sovrsen,i site sekogas ne pravime samo ona sto e dobro.Ako partnerite si zgresat eden na drug postojat samo dve pateki.Patot na osuda i pat na prostuvanje.Vo patot na osuda vednas nie zemame uloga na sudija a partnerot e zlocinec,pri sto doagja do razoruvanje na vrskata i ljubovta ovde ja nema,se se raspagja.Patot na prostuvanje e pat na ljubovta.Prostuvanjeto ne e cuvstvo,toa e prifakanje.Toa e odluka da se pokaze ljubov a ne prilika da se napadne prestapnik.Najdobro e greskite da i se prepustat na istorijata,,Te sakam i mi e dojdeno do tebe,iako mnogu me povredi i me boli,no samo zatoa sto zgresi ti ne si izguben slucaj,ti si mojot partner i se nadevam deka od ova ke izvleceme nekoja pouka i odime ponatamu vo zivotot.Ako sakame da gi razvivame megjusobnite odnosi morame da gi znaeme zelbite na svojot partner.Ljubeznite zborovi se uste eden nacin na zblizuvanje so partnerot.Ljubovta saka,no ne bara.Koga nesto sakate od svojot partner priznajte ja negovata vrednost i sposobnost.Vsusnost mu nagovestuvate deka toj ima nesto ili moze da stori nesto sto vas mnogu vi znaci.Od druga strana ako postavuvate baranja se pretvorate vo tiranin.Mnogu e vazno so kakov ton i nakoj nacin nestata ke se kazat.primer:Prekrasno ja pravis pitata so jabolka,ima li sansi denovive da se pojavi na masata da uzivam vo nea-kazano e so jazik na ljubovta. a dokolku kaze vaka.Ne sum jadel pita so jabolka cela godina a nema sansi da jadam uste edna ili dve sigurno-kazano so jazik na osuda.
  Zasega tolku za prviot jazik na Ljubovta-Izrazuvanje priznanie,a vo druga prilika ke pisuvam za vtoriot jazik na Ljubovta-Kvalitetno zaednicko pominato vreme.Pozdrav
   
  На artemis му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vodolija1969

  Vodolija1969 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Prv jazik na ljubovta

  ВТОР ЈАЗИК НА ЉУБОВТА:КВАЛИТЕТНО ЗАЕДНИЧКО ПОМИНАТО ВРЕМЕ

  Под поимот квалитетно заедничко поминато време се мисли на давање на неподелено внимание на партнерот.Не мислам на заедничко седење на каучот и гледање на телевизија..сапуници.. фудбал..и сл...прва..А1,сител..или било која програма го преокупира вашето внимание а не вашиот партнер..Мислам на седење на кауч..со изгасен телевизор..гледање на еден на друг во очи..и разговор..давање еден на друг неподелено внимание.Тоа може да биде и прошетка само вие двајца..во ресторан на вечера..да се гледате в очи и да разговарате...Како ќепрепознаетепар во ресторан да речеме..кој е заљубен..а кој не е..Па вака..Кај паровите кај кои резервоарот на љубовта е празен...седат и лутаат со погледите по салата.. а заљубените се гледаат и тивко си разговараат.Времето е единствен ресурс кој не се надокнадува..заедничкото поминато време со партнерот е давање на дел од својот живот..на партнерот.

  ЦЕНТРАЛНА ВРЕДНОСТ НА КВАЛИТЕТНОТО ВРЕМЕ Е ЗАЕДНИШТВОТО.Не мислам тука на близина...ТУКУ НА НАСОЧЕНО ВНИМАНИЕ.Квалитетно заедничко поминато време не значи дека цело време треба да се гледаме в очи со партнерот.Тоа значи да да работиме нешто заеднички..исвоето потполно внимание си го поклонуваме еден на друг.Активноста во која сме ангажирани во моментот е споредна..бидејќи таа е средство да се постигне ЗАЕДНИШТВОТО.Кога го поминуваме квалитетното заедничко време..нешто заеднички работејќи,уживаме во меѓусебното дружење..покажуваме дека ни е дојдено до нашиот партнер..дека сакаме да бидеме заедно со него..

  КВАЛИТЕТЕН РАЗГОВОР..е може да се каже дијалект на квалитетно заедничко поминато време.Тука мислам на дијалог во кој двајцата партнери разменуваат информации и чувства за своите доживувања,размислувања,желби и планови и тоа во еден пријателски.. несметан..емоционален контекст.При тој разговор скоро неопходни се и прашања ..со цел да ги разберете неговите мисли,чувства и желби..Многумина од нас се стручњаци за анализирање на проблеми..и наоѓање на решенија...но да не заборавате дека бракот е..однос..а не проект кој треба да се заврши..или проблем кој треба да се реши.При тоа треба да си признаеме дека многумина од нас не се спремни да слушаат..многу сме поуспешни во размислување и зборување.

  Еве неколку совети за да се научите квалитетно да слушате:

  1.Гледајте го партнерот во очи кога ви се обраќа-помага мислите да не ви одлутаат и му докажува дека тој го ужива вашето потполно внимание.

  2.Не правете ништо друго додека го слушате својот партнер-Запаметете- заедничко поминато време едавање на неподелено внимание на партнерот.ако гледате телевизија..работите нешто..подобро на партнерот отворено да му кажете,,знам дека сакаш да разговараме..но не можам да ти се посветам сега..за десетина минути ќе го завршам ова..и тогаш ќе разговараме.Поголемиот дел ќе разберат и подоцна ќе разговарате кога ќе можете да и го посветите вашето потполно внимание.

  3.Наслушувајте ги чувствата на вашиот партнер-Поставете си го прашањето,,какви чувства проживува сега мојот партнер??,,Ако мислите дека го знаете одговорот..уверете се во тоа.на пример,,ми се чини дека си разочарана бидејќи заборавив....,,Тоа на вашиот партнер ќе му даде прилика да ги изрази своите чувства..и ќе му покаже дека внимателно слушате што ви зборува..

  4.Следето го говорот на телото на вашиот партнер-стиснати дланки,треперливи усни,солзи,намрштено чело,шетање на погледот..можат многу да ви кажатза чувствата на вашиот партнер.многу често говорот на телото испраќа една порака а зборовите друга порака.Побарајте објаснувањекоја порака е вистинита.

  5.Не му упаѓајте во зборот на својот соговорник-Истражувањата покажале дека просечен човек слуша 17 секунди и веднаш му упаѓа во зборот на соговорникот и ги изнесува своите идеи.Наша цел не е да се правдаме или оптужуваме или да го докажуваме своето мислење,ниту да го демантираме својот партнер..туку да го сватиме партнерот.

  Во текот на сите животни доживувања..имаме размислувања..емоции,желби и на крај донесуваме одлуки.Тој процес го нарекуваме САМООТКРИВАЊЕ.Постојат два основни типа личности:

  ,,Мртво море,,-кој во текот на целиот ден прима информации,доживувања и мисли..и не чувствува никаква потреба за тоа да зборува со никој..има голем резервоар и сето тоа го складира.Ако прашате таква личност,,што ти е вечерва..зошто ќутиш???..ќе ви одговори ,,не ми е ништо..зошто мислишдека нешто не е во ред..??

  Друга крајност е,,поток кој жубори,,-личност која она што ќе го слушне или види..го пренесува во рок од една минута...понатаму..Ако дома нема никој ќе зазвони на телефон и сo некого ќе разговара и ќе пренесе се што видела или слушнала.

  Кога партнерите се различни личности најдобро е да се договори секојдневен термин за размена на информации..кој со текот на времето ќе почне да им годи и на двајцата партнери...и заедно со квалитетните заеднички активности воопшто ќе го подобри животот и односот помеѓу партнерите.

  Да напоменам..дека изговорите од типот..немам време за вакви работи..не се признаваат..морате да го створите времето..како што го стварате за ручек или вечера.. Затоа што квалитетното заеднички поминато време е многу важно за опстанокот на една врска и брак..како здравата исхрана..за здрав организам и наше добро здравје.
   
  На artemis му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.