1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јана Бурческа ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2017

Дискусија во 'Музика' започната од duffi, 22 ноември 2016.

  1. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Талентирана девојка е, ако има добра песна, може да испадне супер :)

    Ќе видиме.
     
    На referentka, duffi, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    Млада и убава, незнам како пее чим ја одбрале веројатно добро,па барем еднаш да испратат некој со добра песна.Имаме многу убави песни ,но кога ќе дојде ред за евровизија ми се чини најглупа ќе одберат и уште толку ќе ја уништат кога ќе ја преработат.
    Иако, реално Евровизија одамна веќе не е тоа што беше,последниве две години не ни знаев кога се одржува ниту па имав желба да гледам.
    Од годините,некако тоа ми беше доживљај.Со мајка ми, братучедите , обавезно следевме.Ама зборам за пред некои 10-15 години.
     
    На referentka, duffi, sanjaeva и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Ептен се израдував кога видов дека Јана ќе не претставува на Евровизија, одличен избор :clap:
    Ја знам од Идол и тогаш ми беше еден од фаворитите, се надевам дека ќе и направат добра песна и искрено очекувам (по)добар пласман со неа.

    Инаку гледам дека сте ја спомнале Мартија, ја следев детската евровизија (колку можев), факт е дека годинава имавме добра песна и според сите прогнози имавме големи шанси барем за топ 5. Песната, сценски настап, интервјуата на Мартија, се беше супер ...ама јбг нов начин на гласање |(

     
    На Роберт 7, anaja1, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Во оваа држава веќе никој ништо не прашува и никој не полага рачуни.
    МРТ заслужува сериозен бојкот од населението....мислам непослушност при плаќање на РДТ (ама ај не плати, одма блокада на сметка)
    За непослушност за пратење на нивната бедна програма одамна сме професионалци.

    Јана не ја познавам, но и посакувам среќа и ќе навивам од се срце.
    Светот на младите останува.

    Очекувам дека ќе и дадат безвезе песна која ќе биде предмет да дискусија...па ќе сменат рефрен, па ќе сменат 5 збора, и пак ништо.

    За Мартија...
    Супер пееше девојчето.
    Песната убава, музиката супер.
    Ама...на што личеше гардеробата на девојчињата?
    Како Бионсиња беа...

    Се надевам дека Јана нема да дозволи да и облечат било што.
     
    На Adi888, MilaP, elimkd и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Јана кога беше на Идол ми беше една од омилените. Не е лош избор, само песната добра да биде инаку на лепе очи не добива поени...
     
    На Роберт 7 и Victorian им се допаѓа ова.
  6. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Кoј и дa oди,кaквa и дa е песнaтa,плaсмaнoт ќе биде кaкo секoгaш ист.Јaс нз зaштo вoooштo се учествувa,сaмo кoлку дa си тече шoутo тaму.
     
    На rose60 и PaLaVa им се допаѓа ова.
  7. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Според мене подобар избор ќе беше Александра Јанева, барем има неколку свои песни и предобро пее.
     
    На Βικτωρία му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.970
    Не се сеќавате на Јана Бурческа?
    Македонски ИДОЛ - А1 телевизија... пред многу години :tmi:


    Изборот на МРТВ е ОК... Визуелно девојката ке остави впечаток... сигурно!!!
    Елена Ристеска на Евросонг во Атина изгледаше ТОП... Но и песната што ја изведе „влегуваше“ во уво!!!
    Значи, изглед + песна = најдобро пласиран претставник од МК на Евросонг...
    Да се надеваме дека Јана ке има среќа да добие песна што „плени“... Без добра песна чиј што рефрен ке се потпевнува ... ништо :tmi:
    Веќе со години наназад Евросонг не е она што беше во седумдесетите / осумдесетите години од 20 век!!!
    МК нема многу шанси за добар пласман мегу сите тие „јаки“ држави!!! Само добра песна и убав сценски настап можат да ја однесат МК во финалето.
    Ииии не се согласувам дека парите потрошени за Евровизија се „фрлени“... Битно е да се учествува и да се претстави МК на најдобар можен начин! За почеток, изборот на Јана е добар, уште добра песна иии... можеби во мај следната година на темава ке пишуваме - победа за МК... Бидете оптимисти!!!
    Напред Јана...
     
    На MilaP, Victorian, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нема да влезе во финале.
     
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ја памтам девојкава од Македонски Идол, и мене ми беше меѓу омилените, ама после Идолот немам уопште слушнато за неа (додуша и не ги следам баш речиси ич македонскиве фестивали :lol:). :D
    Симпатична е и убаво пее, се согласувам и дека доаѓа како освежување да се прати помлад изведувач. Да се надеваме дека ќе ја пуштат со солидна песна ко за влез во финале...

    ...

    [​IMG] :D
     
    На YoungandBeautiful, Victorian, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Prv pat slusam za devojkata, malku promeni nema da e loso!
    Dosta ni e od edni isti peaci!

    Aj da se nadevame deka ke vleze barem vo finale, a za pobeda ke pocekame :^)
     
  12. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.970
    Уффф... Каде Ви е оптимизмот? Понекогаш некои работи ако многу ги посакуваш се остваруваат :tmi:
    Ете зошто МК никогаш нема да победи... Сите ние, од сам почеток не се надеваме на победа!!!

    Малку се зезам... Знам дека нема шанси да победи МК, кого и да прати... Дури и со најубава песна,
    нема победа за МК... Реалност :tmi:
    Сепак, Евросонг е забава, паааа, да се забавуваме :)
     
    На MilaP, Victorian, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Абе, умре тоа време кога победуваа квалитетни вокали како ABBA, Celine Dion, Johnny Logan... ама секако низ годиниве имаат победувано и песни кои навистина биле убави и се вртеле на радио станиците и после Евровизија.

    Сега се е политика и интерес. Имам разговарано и со луѓе кои биле таму да не претставуваат и ми раскажувале дека ниту песната ниту настапот не е доволен фактор за победа или добар пласман. Битно е и со колку парички ќе те испрати државата, колку ќе се потрошиш и како ќе се покажеш на оние забави кои ги организираат сите држави а со самото тоа и колку ќе успееш да го привлечеш вниманието на новинарите.
    Ако се сеќавате и Тоше и Елена оставија многу добар впечаток на македонските вечери и на прес конференциите со новинарите.
    Комплетната организација е битна, а нашава одамна не штима. Ги праќаме учесниците ради реда колку да се учествува, до пред некоја година сами си даваа пари за облеки и некои други пропратни трошоци а верувам, сигурна сум дека преку тоа се гледа и економската моќ на државата.

    Како и да е, и мене Јана ми изгледа како позитивен лик, се надевам дека ќе добие исто толку позитивна песна. И посакувам среќа, да влезе барем во финале. Можеби на нас нема да ни значи но ете, ако за неа е тоа плус во понатамошната кариера, тогаш да и посакаме успешен настап. (fingers)
     
    На MilaP, Victorian и sanjaeva им се допаѓа ова.
  14. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Каква песна да изваде.. после идол почна да живее со Виктор заљубена...
    Видеа ,слики кај што готват се сликаат по фб .. и толку ги заборавија луѓево исто како комшичево Кристијан кој ги слуша и трча по нив .. веќе никој. Додека траеше фамата со идол сите беа по нив сега замре сето тоа ,иако Виктор снима уште некоја песна таа се повлече , еве сега излегува пак во јавност со ова што ќе пее на евров. Се надевам ќе ни донесе некоја победа подобро млада личност отколку Калиопи пак да ни ја пратат.
     
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Веќе неколку години наназат не следам евровизија
    Јана ја паметам од некој натпревар беше,како и да е, боље таа да оди отколку Калиопи, нека види дете свет,нека се порадува, искуство едно повеќе,дружење, забава, и онака ништо нема да направи,па бар нека прошета
     
    На MilaP, Victorian и referentka им се допаѓа ова.
  16. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Конечно некое ново лице, девојката е млада, енергична, се надевам дека после евровизија ќе ја има почесто на нашата музичка сцена, доста се тие па тие истите. Од идолот ретко кој да направи кариера, некои беа добри некои па беа ради реда во тоа шоу ако може да се нарече шоу. Дефинитивно подобро Јана отколку днк  :puke:
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Оваа учестувавше во Македонски идол. Од каде наеднаш се појави ја немаше откако заврши идолот.
    Само не ми е јасно зошто за џабе трошат пари и се кога нема да победиме толку ли се глипи или незнам што. :^)
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Не ми е ништо посебно како вокал, сосема просечна е и не може да се спореди со гласиште како Александра Јанева на пример, ама е фина како појава.
    Не знам дали ќе гледам Евровизија годинава, факт е дека оваа манифестација е со дух во фаза на замирање. Прашање на време е кога ќе ја укинат и уште пожално прашање е зошто воопшто уште праќаме учесници и трошиме пари на чиста глупост?
    Промовирање на нашата музика...како па да не. Една музика што праќаме на Евровизија, мелем за слушниот апарат - единствено ако си ставиш слушалки и си пуштиш Рамштајн на јутјуб. :)
     
    На Oxymoron, srcence1607 и Victorian им се допаѓа ова.
  19. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Таткото на Јана е близок со челните лица на СДСМ, а СДСМ постави свој директор во МТВ (дел од Пржинскиот договор). Така да воопшто да не ве чуди од каде се појави оваа девојка, без ниту еден хит, без ниту една песна и тотално заборавена. Не тврдам дека е така, но многу мириса на политика, а кај нас се е политика за жал.
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Ова по сограѓанска линија. :D
    Се шалам.
    Александра е навистина квалитетен вокал.

    За Јана ништо не знам, освен дека фино изгледа.:)
     
    На Victorian и Mishela им се допаѓа ова.