1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јапонски анимирани филмови (Anime)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Trendafilka, 20 јуни 2011.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Драги другарчиња кој тука е обожавател на јапонското аниме?
  Јас сум. :hai:

  Скоро една година горд посетител на Јапанорама која се организира обично во летниот период, на различни интересни локации низ Скопје, на секои две недели.
  Од почетокот ми изгледаше признавам смешно, но помалку и полека се навлеков на јапонски цртичи.
  Просто пленуваат со идеите, реализацијата и музиката.

  За разлика од другите цртанчиња од американската продукција, јапонските се разликуваат и тоа многу.
  Нема некоја одредена цел за постигнување, цртанот едноставно си тече.
  Не знаеш каде дејствието ќе се однесе, си постои само по себе, без одредена цел и мета на крајот од приказната.
  Специфични и не за сечиј вкус, но ако сакате нешто различно и интересно, ви ги препорачувам:

  Ремек-делото:
  Spirited Away
  [​IMG]

  Howl's moving Castle
  [​IMG]

  Grave of the Fireflies
  Whisper of the Heart
  The Girl Who Leapt Through Time
  5 cm per seconds
  Princess Mononoke
   
  На piksooki, Jordanovska-K, MaggieTatum и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Здраво Trendafilka,

  јас сум истотака огромен обожавател на аниме, манга...поточно на сите јапонски ствари. Најомилено Аниме ми е Death Note, значи ептен ми се свиѓа и приказната и ликовите, посебно L i Misa Amane, потоа School Rumble- значи ова аниме кога го гледам паѓам од смеење....има многу добри други. Сега планирам летово да си го симнам и Bleach :)
   
  На Istata od vcera, QueenElena и Trendafilka им се допаѓа ова.
 3. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Сестра ми е голем фан, гледа Наруто, и стварно ми се смачи од нејзе -.-
  Дури отвори youtube account за да прави видеа поврзани со Наруто. Чита и Манга, дури и има куп фолдери со слики собрани од Наруто и другите, дури дуриии почна да учи по некој збор јапонски. Кога се нервира со мене, ми вика Багаро-будала. -.-
  Ама некои песни ми се допаѓаат... :)
  Оваа посебно
  http://www.youtube.com/watch?v=zS-FO2YJG_U
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  ^ :D :D :D

  А не, јас не сум забегала уште дотолку.
  Некако се' ги фаќам очигледно тие покомерцијалните, не сум гледала ниту Наруто, ниту Final Fantasy, а не сум некој особен фан ниту на Дигимон и Покемон. :lol:
  Им ги сакам долгометражните цртани, од серии ја имам изгледано првата сезона на Darker than black и солидно ми се допадна, во план ми се и другите сезони.

  И' благодарам на Мисс Енџи погоре за предлозите ;) , веќе ја ставив да се симнува Shcool Rumble, прочиатв убави коментари, а ќе го изгледам и Death Note.

  А мојата најомилена песна дефинитивно оваа:
  http://www.youtube.com/watch?v=6Fi5wVZuJD0
   
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Не дека те интересира толку, ама да си кажам. :D
  Кај Наруто Покемоните се потсмеваат. :lol:
   
 6. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Јас го имам гледано Fruits Basket.
  Не ми текнува како беше точно,од дамна го имам гледано..Ќе почине мајката на една девојка и девојкава ќе оди да живее со едно семејство кои се проколнати,односно секој член од семејството се претвара во еден знак од кинескиот зодијак и ќе се обиде да им ја тргне клетвата.
  Сега сакам да гледам пак,по се изгледа ќе се одлучам за некој од овие предложениве на Трендафилка.
   
 7. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  тие цртани ама ич не ми се свигаат :$ :( :( :( жива катасрофа ми се
   
 8. LostInThePast

  LostInThePast Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  56
  Леле вакви ствари неможам да ги сварам,ми се гади ко ќе видам некое јапонско или кинеско илити незнам какво цртанче на некоја програма.
  Телевизорот со се антена сум спремна да го фрлам преку прозор :@
   
 9. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  8.304
  Пол:
  Женски
  На рендом прсн му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Не можам да се наречам некој огромен аниме фан,не затоа што не ги обожавам,туку затоа што немам време да седнам да изгледам некое асално. Планирав да го гледам Death Note,One Piece,Black Blood Brothers и ништо. Од тоа што имам изгледано,најдобро било Samurai Champloo. Микс на улични самураи - ронини и хип хоп култура. Има малку епизоди и ептен интересна прича,така да го препорачувам на сите што сакаат интересно олдскул аниме,а за тие меѓу нив што исто така се љубители на добар хип хоп(Nujabes,Tsuchie,Shing02,Fat Jon) дефинитивно е must see!
  http://www.youtube.com/watch?v=h3aNq4h0grs
   
 11. antonelala

  antonelala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  4.581
  кога бев во токио си обезбедив мини колекција на јапонски цртани. ги обожавам наушка и лапута, а моментално секоја недела сум во исќекување на новата епизода од one piece
  ја имам цела колекција од гибли студио, и кога бев во токио кога го купував цртанот howls moving castle добив награда дел од лентата :D

  http://www.youtube.com/watch?v=7wSba9hwCaU
  http://www.youtube.com/watch?v=xcGJQmsqFok
   
 12. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  Филмовите на Miyazaki се врв!!! Фасцинирана! Мислам дека неговата кулминација е Howl's Moving Castle, едноставно прекрасен филм! Другарка ми ме зарази со овие филмови :D
  Ќе ја додадам и Death note серијата-ја изгледав во 2-3 дена :D . Ѓи гледав и филмовите направени според неа..добри, но не може да се споредат.
   
 13. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.956
  Аниме :l:
  порано признавам гледав повеќе, сега некако немам време за да се навлечам на некоја серија. И јас ги посетував јапанорамите, сега за жал некако стивна работата. Кога суди некој за аниме, а погледнал само наруто или дигимон ми се :puke: Преубави филмови има од секаква тематика. Ми се случувало цело лето да го поминам пред компјутер гледајќи ги сериите, зашто кога ќе се навлечеш, озбилно се навлекуваш.
  Омилени:
  xxx Holic
  Darker than black
  Spirited away
  Princess Mononoke
  My neighbor Totoro
  Kigeki
  Sayonara Zetsubou Sensei
  ......и уште еден куп :)

  еве нешто од мене, како за времево :)
  http://www.youtube.com/watch?v=PxKn5AwOTis
   
  На Jordanovska-K, QueenElena, Anabelle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  420
  Допаѓања:
  298
  Наруто ми е најомиленото нешто на светот. Точно е дека трае предолго и многу го развлекуваат, ама јас не знам што ќе правам со животот кога ќе заврши.

  Исто така Death Note, Elfen Lied и Lovely Complex ми се едни од омилените.
   
  На nonamefanatic, kravce и Trendafilka им се допаѓа ова.
 15. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Единствен јапонски цртан што памтам како се вика а сум го гледала, е the one and only...
  Pokemon! :rock:
  [​IMG]
  Појак цртан од овој нема, мајке ми! 8)
  Мала бев кога го даваа, абе епизода немам пропуштено, толку бев опседната со цртанов што два албуми со сликички исти собрав, и сложувалката ја сложив, имаше некој настан на Кале за цртање ли, појма немам за што беше го терав татко ми да ме земе од кај баба ми и да ме однесе, кој памет сум го имала. :D
  Еднаш имаше денови на жалост за Борис Трајковски кога почина мислам дека беа, и нормално не го даваа цртанов 2-3 дена, пукнав од плачење, мислеа на лекар да ме носат. :tmi:
  Еве ја и легендарната песна, на памет ја знаев, ама сум ја подзаборавила. :wasntme:
  http://www.youtube.com/watch?v=Jw_L22WTNTs
  Ми текна сега дека и други цртани имам гледано како:Наруто, Јуџио, Дигимон еден со детето Санџоку што имаше опашка :D , и еден долгометражен што го имам на цд, појма немам како се вика знам тројца пријатели беа на некаков пат ли, две машки и едно женско, што се случи и како заврши - мистерија.
   
 17. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  http://www.youtube.com/watch?v=2NXUJ2LNLFs

  Само што го гледав и преубав е, стварно :inlove:
  Видов дека го пофаливте па викам ај да го гледам, а иначе не сум многу голем љубител на ваквите анимирани филмчиња. Но овој е стварно прекрасен. :)
   
  На Miss-Angie92 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VanessaCool

  VanessaCool Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
 19. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  362
  Пол:
  Женски
  Јас сум мн. голем обожавател на аниме. Еве некои кои сум ги гледала, имам уште ама не ми текнуваат :)
  Сега го гледам Full Metal Panic втора сезона од три сезони :)
  Love Hina,
  Kamichama Karin,
  Kamikaze Kaitou Jeanne,
  Mermiad Melody ,
  He is my master,
  La Corda D'oro,
  Fruits Basket,
  Clannad 1 i 2,
  Ceres,
  Haruka No Toki No Naka De,
  peach girl,
  boys over flowers,
  Kimi ni Todoke,
  Zero no Tsukaima,
  Gakuen Alice,
  Marmalade Boy,
  Special A,
  Maid-sama,
  Ait master,
  Bokura ga ita,
  Lovley complex,
  Paradise Kiss,
  Kare kano,
  Pretear,
  yumeiro partissiere,
  Nogizaka Haruka no Himitsu,
  Inu × Boku SS,
   
  На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
 20. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  420
  Допаѓања:
  298
  Нели е најслаткото нешто на светот :$ ?