1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јапонски анимирани филмови (Anime)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Trendafilka, 20 јуни 2011.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Appleseed - гледам дека никој не го спомнал досега, а е стварно добар и вреди да го гледаат и оние кои не се љубители на овој вид анимирани филмови.
     
  2. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Dragon ball
    [​IMG]

    -му нема рамен
    И самата не знам колку епизоди имам изгледано и колку долгометражни филмови од цртанов.Мислам
    дека нема дете по постарите генерации кои не го има гледано барем 1 едпизода.Сега пак почнав да ги гледам од прва епизода. :D
    Исто и Покемон (го имам Пикачу како играчка што се полни со сунѓер) и Јуџио (уште си ги чувам картите) ми беа и ми се омилени :D

    [​IMG] -мажот кога бев малечка ми беше Гоку :^):rofl:
     
    На thefuturedoctor, QueenElena, Paradox и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Абе има ли некој гледано Inuyasha!? Ако не сте гледајте од прва епизода, прекрасен анимиран филм.
     
  4. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    значии неможам да верувам дека наруто мангата завршии а се ближи и крајот на анимето ;(;(;( супер енд..само што јас очекував некој смртен случај али то е то :clap:
     
  5. Paradox

    Paradox Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Вреди ли да се гледа Наруто? Ја го имам почнато неколку пати ама некако не ми фати око. Незнам дали да почнам да го гледам, имам слушнато дека има многу филер епизоди, па ако има некој да ми даде листа со епизоди без филерот би била пре благодарна. :)
     
  6. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    наруто шипуден е поинтересна почни ја (според мене едно од подобрите аниме е) јесте дека е малку развлечено али гледај :D
     
  7. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.254
    Пол:
    Машки
    Е како да почне да гледа Шипуден кога не му/и е гледано Наруто? Двете се поврзани, и вреди да се гледа доколку си newbie во гледање на аниме, барем јас уживав додека го гледав и не зажалив што потрошив толку време на едно долгометражно аниме. Крајот го прочитав во мангата и завршниот дел е многу лош, воопшто не ми се допадна.
     
  8. Paradox

    Paradox Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Не сум newbie во аниме, далеку од тоа, но кога и да почнев да го гледам нешто не ми штимаше. Никогаш не успеав да се поврзам со ликовите и приказната и појма неам. Последен пат пробав да го гледам пред скоро 3 години. Ќе си најдам листа со епизоди без филери пошто мака ми е со се нив да гледам трилион епизоди па коа ќе имам време ќе пробам пак.

    А на друга тема, незнам колку Аватар the last airbender се класифицира како Аниме, али денес го изгледав финалето на Korra, и ептен сум тажна. Дефинитивно крај на еден пре добар серијал. Можби еден од најдобрите и најквалитетните анимирани серијали (поготово за деца). Срцево ми се крши што заврши една прекрасна ера али дефинитивно ќе си продолжам со стриповите.

    Од новите Аниме серијали од 2014та ништо немам начнато, а годинава помина веќе, плус немав време покрај други серии, но му се спремам на Tokyo Ghoul, aко има некој гледано нека пише импресии.
     
  9. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Јас го изглеав и епатен ми беше преубаво посебно крајот :l: има околу 12 еп мислам
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.803
    Пол:
    Женски
    Повеќе гледав кога бев помала, повеќе даваа на тв па повеќе извори за гледање имав, сега повеќе читам „манга“ него што гледам „аниме“ ама можам да кажам дека моментално останав на Наруто, кога веќе мангата ми заврши редно е да се навратам кон анимето малце :D

    Колку што знам се класифицира како аниме. :)
    и со Анг и со Кора мене ми беше доста интересно, често пред да излегвам секој ден на Ник по две епизоди гледавме со брат ми :inlove:
     
  11. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.254
    Пол:
    Машки
    Не е аниме Avatar the last airbender.
     
  12. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.254
    Пол:
    Машки
    Не те разбирам, првин Шипуден го гледаше? Треба најпрвин Наруто да го почнеш и мислам дека баш тогаш е најинтересна приказната и повеќе детали има отколку во Шипуден каде борбите се едноставни. Пример:

    Kage Bunshin + Rassengan -неуспешно

    Kagebunshin + rassengan - пак неуспешно

    и така се додека не победи...

    Сепак треба да му се даде, во топ 3 долгометражни шонен серии е, иако One Piece (број 1) е далеку подобро содржински и дупло повеќе фанови има од Naruto.
     
  13. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Ех сеa дaли е Авaтaр aниме... дoстa рaспрaвии имa зa тoa..:D
    Зaвиси штo пoдрaзбирaте пo aниме...
    Акo пoд aниме пoдрaзбирaте вид нa aнимaцијa, прикaзнa, зaпoчнaтa вo Јaпoнијa, тoгaш е aниме.
    Акo пoд aниме пoдрaзбирaте јaпoнски цртaни, пa дури и дa ги немaaт тие типични кaрaктеристики, тoгaш не е aниме.
    Инaче aниме нa јaпoнски вooпштo знaчи aнимaцијa, тaкa дa зa јaпoнците, и цртaните нa кaртун нетвoрк се aниме.
    Јaс мислaм декa Авaтaр е извoнредн цртaн, и имa кaрaктеристики сo кoи мoже дa се нaрече aниме, иaкo е oд Америкa. :wasntme:
     
    На Paradox му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Ги имам гледано само тие дигимон,покемон.Ми се допаѓа како се нацртани и гледав туторијали како да нацртам манга,аниме лик.:D
     
  15. Paradox

    Paradox Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Од Наруто почнав, Шипунден никогаш не сум го гледала. Иначе ќе пробам да му дадам уште една шанса кога ќе имам повеќе време. Се надевам дека ќе успеам да го изгледам (без филери).
     
  16. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    следев неколку(не ми текнуваат сите сега), death note i kurositsuji беа последните што ги гледав сега дека скоро цела година зафатена бев со сликарство немав никако време ни за аниме ни за манга. :(
    а за манга имав страница каде што ги читав, но сега ја изгубив, и неможам пак да најдам која страна беше.... знаеш некоја добра страна да ми препорачаш за манга?......
     
  17. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Ги следев Hellsing и Trinity Blood едно време. Интересни се за пополнување на времето. Неверојатно многу труд има вложено во нивната изработка и тоа е она што најмногу ме привлекуваше. :nod:
     
    На coolzhena, Dr.Awesome и alana95 им се допаѓа ова.
  18. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.254
    Пол:
    Машки
    mangafox.com
    mangareader.com
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    фала многу :party:
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  20. perosk

    perosk Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    До пред неколку години имав лошо мислење за аниме, затоа што мислев дека се детски пошто само такви даваа на нашите телевизии. Кога сфатив дека сум грешка, сега почнав се да следам од аниме, манга до VN и LN. А омилено аниме ми е HxH 2011. Можеби малку претерувам, ама подобар ми е и од FMA Brotherhood.
     
    На citiesinflames му/ѝ се допаѓа ова.