1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јапонски анимирани филмови (Anime)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Trendafilka, 20 јуни 2011.

  1. Aneta97

    Aneta97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    13
    И јас сум фан на DB, ама гледам и многу други. Те советувам да ги изгледаш и другите делови од Драгон Бол, и да си продолжиш во Супер, многу е интересно :) (Мој совет за редослед - ДБ, ДБ Каи, па Супер)
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Уф еве сега стигнав до моментално последна излезена епизода од Boruto. Знам дека се фатив на воз кој ќе оди до безконечност и кој некогаш ќе ме изнервира премногу, ама која носталгија ме фати, како да ги гледав почетоците на Naruto.
     
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    DBZ Kai е скратена верзија од DBZ. Супер почнав да ја гледам и ми здосади... Подобро Battle of Gods да го изгледаш и си скратуваш минимум 10 епизоди (барем до таму каде што изгледав беше иста приказна со филмот).

    Затоа ги мразам овие со по 100 епизоди... Ќе го должат, ќе го тупат и веќе се губи приказната. Наруто сега има Боруто, Гоку стана SSJнезнамкојвеќе. Кратки и слатки аниме, особено кога се ongoing ќе ги изгледам со мерак... ама тука станува збор за вкусови.
     
  4. Aneta97

    Aneta97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    13
    Точно, станува збор за вкусови, јас сум од оние што ако ме интересира нешто не ми е битно колку трае. А за ДБ, советот ми беше за тие што ги интересира да гледаат, глумата во Z Kai на англиски е 1000 пати подобра од Z а и музиката е соодветна, ако ви се гледа Z специфично јапонската верзија е најдобра. Па затоа го кажав тој редослед. Инаку за кратки и слаки аниме ги препорачувам Attack on Titan (за ова строго јапонска верзија според мене), Claymore, One Punch Man го фалат иако не ми е омилено, Tokyo Ghoul, Mai Hime, Re:Zero, Death Note, Fullmetal Alchemist (или FA Brotherhood), Hunter x Hunter, Code Geass :/ ... итн.
     
    Последна измена: 3 септември 2017
  5. Aneta97

    Aneta97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    13
    Исто и мене со носталгијата :DРаботата со долгите аниме е што понатака стануваат подобри (најчесто, но има и исклучоци кои се цело време добри)
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Кратко и слатко - Бакано! Ги сакам овие кратките ама нешто ме пецка да ги гледам и долгите.
    @Aneta97 ќе има ден во иднина со внуците кога последната епизода од Боруто ќе ја гледаме. :rofl:
     
    На Aneta97 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Сѐ над 24 епизоди ми е предолго. :whew: Сакам да се убедам да ги гледам сите моногатари серии, ама премногу ми се... Колку што сум ѕирнала имаат интересен стил, и начин на компомирање на кадар. (y)
     
  8. Aneta97

    Aneta97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    13
    Епа Claymore и Mai Hime ти се по 24 епизоди, гледај и Code Geass ако не си гледала. Или па еден филм може да ти препорачам строго - Your Name. Го има надминато Spirited Away во гледаност (кина), што значи дека е најгледано аниме филм кога било направен.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Code Geass сестра ми го изгледа и ми го препорача, ми спомна дека ќе имало уште една сезона... но за Claymore ми кажа не било нешто посебно. Mai Hime звучи интересно, а Your name го имам изгледано. Повеќе аниме филмови сум изгледала отколку серии... мрза сум. :D
     
  10. Aneta97

    Aneta97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    13
    Cleymore е супер ако ти се допаѓаат огромни мечеви и луди и иновативни борби. Mai Hime ми остана еден така долг и убав спомен, има сé што треба едно убаво кратко аниме да содржи: акција, драма, романса, тензија, импакт и совршен крај :)
     
  11. рендом прсн

    рендом прсн Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Dali te rasplaka clannad? Me interesira bidejki go imam gledano
     
  12. рендом прсн

    рендом прсн Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Ако го немаш гледано слободно ке ти го предложам Your Lie In April
    Fuuka (има и манга и аниме, но анимето е само 12 епизоди и има различен крај од мангата која е многу подолга)
     
  13. рендом прсн

    рендом прсн Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Za se sto kaza vopravo si! Samo zalam sto ima luge koi ne davaat sansa na anime no sepak velat deka e glupo I za deca( istite luge seuste gledat masa I medo)
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    ^Сериозна конкуренција доби Бакано.
     
  15. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Сатоши Кон. Цар. Параноја агент. Перфектно сино.
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
  17. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Користи некој тука MyAnimeList, AniList или нешто слично?
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Пробав, ама заборавам.
    Ама сите анимиња ги има и на tvtime па таму бележам, башка ми стигаат известувања кога имам нови епзиоди.
     
  19. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.226
    Пол:
    Машки
    jas koristam, Aisen adnete me. :)

    Ama odamna ne sum gledal anime (iako listata mi e nad 200 anime i 80tina magni :D)

    Edinstveno momentalno sto gledam e Baki ONA.
     
  20. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Читам наназад како сум се бунела дека не сакам да гледам аниме над 24 епизоди и се смеам сега кога ги изгледав сите анимирани делови на Jojo's Bizarre Adventure. За петтиот дел едвај чекам нови епизоди. Не памтам кога последен пат се опсесирав волку со одредено аниме. Предобра приказна, иако не сум голем фан на шонен. Ако го гледате почнете од првиот дел па натаму, иако не е ист квалитетот со другите, добро интро е за сите наредни ЏоЏо ликови. Инаку, името кажува сѐ, многу е бизарно, чудни ликови, чудни осврти на настани, чуден стил, но има предобро развивање на приказната и ликовите. Нема филер епизоди, во секоја епизода има акција и нешто се случува што ќе го изгради ликот на протагонистот. Покрај тоа мангаката црпи инспирација од познати рок/метал/поп бендови и различни култури низ светот, па има и интересна музика и дизајн на ликовите.

    Ова се ликовите од анимираните делови. За мангата викаат дека е уште подобра, така да ќе почнам да ја читам кога ќе заврши 5тиот дел.

    maxresdefault.jpg
     
    На theowndemon и ecka.da.wiz им се допаѓа ова.