1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јас кога ќе имам дете...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 22 септември 2011.

  1. Emily15

    Emily15 Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас кога ќе имам дете, ќе се потрудам да има целосна доверба во мене. Што и да направи да ми каже, без разлика дали фатил/а девојка/дечко или скршил/а прозор на училиште, и за тоа никогаш нема да ги осудувам. Ќе им објаснам дека за секој проблем има и решение. Никогаш нема да му забранам излез, или времето на доаѓање да му го ограничам. Нема да му чепкам по интимните работи, недај боже дневник па да му прочитам. Никогаш нема да добие казна, се ќе се решава со разговор. И секако безусловно ќе ги сакам. :inlove:
     
    На krEM4Eto и theowndemon им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.575
    Допаѓања:
    155.676
    Пол:
    Женски
    Многу би сакала да изградам коректен однос со моите идни деца, и со тоа да увидат дека можат да ми веруваат и сакам да имам добро поврзани експресии на лицето, со тоа што го зборувам, а не да бидам без врска. Многу сум паничар, ама ќе напрам се најдобро да не им јавувам кога излегуваат ... барем не пред да поминат три часа, и после евентуално едно СМС дали се добри. Имам чувство дека ќе ги форсирам да учат, и се плашам дека поради тоа можат да имаат одредени фрустрации, одбивност, а би сакала доколку ме сфаќаат што им зборувам. Ама нели ... ова е се шо би сакала, реалноста сигурно е потешка за постигнување, ама сепак има време до тогаш. :lol:
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  3. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.566
    Пол:
    Женски
    Сум мислела и сеуште мислам дека моето дете никогаш нема да го терам да учи (иако сум 100% сигурна дека нема да биде така, ама ајде :lol:).
     
    На krEM4Eto и LUCERKA им се допаѓа ова.
  4. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Znaci milion raboti sum mislela za mmentot jas koga ke imam dete, no dragi koga ke dojde momentot sosem e razlicno, zavisi I od samoto dete kakvo e. Taka da kako bi se reklo za toa otom potom.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.122
    Допаѓања:
    17.686
    Јас кога ќе имам дете...
    Дај Боже да носи гени од мајка ми, татко ми или сестра ми, само не од мене :!:
    Иначе... тек тогаш ќе видам што е мука :lol:
     
    Последна измена: 22 ноември 2016
    На ADOKI и krEM4Eto им се допаѓа ова.
  6. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Јас кога ќе имам детее, ќе бидам пресреќнааа. Едвај го чекам моментот да дознам дека ќе бидам мами :lol:. Сега е мноогу рано, ама па многу пати сум размислувала.. Најбитно ќе ми биди да бидат културни, да имаат добри манири како јас а не како дечко ми едно фала незнаеше да кажи до пред да сее фатиме јас го учам сеуште.. Колку и да сум лута секогаш сум културна. Дај Боже да бидаат како мене мирни дечиња. Многу сакам да имаат доверба во мене и искрени да бидат пошо јас никогаш го немав тоа со домашните, нема да ги форсирам на ништо. Ама сакам да бидат пристојни и културни, и здрави и живи другото е небитно.. Исто така се плашам денешните деца се многу со поган јазик и тоа го учат на училиште, баш завчера едно ѓупче помина покрај мене јас си купив грепка и тоа рече рандом поминувајќи покрај мене ''ее и овА греби'' тоа не личи на ништо, одбивност ми се такви дечишта да ти е ќеф да ги исплескаш :envy:. Ама не мислам дека би го удрила моето дете ниту нечие друго.. Се сакам со разговор..
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Кога ќе имам дете сакам да живее во добри услови, да му овозможам се она што е потребно, финансиски и емоционално. Сакам да го научам на бон-тон, како и тоа да го цени се она што го има и што го добива. Сакам да биде своја личност, да не се срами од тоа што е. Сакам тоа дете да биде растено во фамилија полна со љубов и разбирање каде секој конфликт ќе биде разрешен со разговор, без викање, без тепање.
     
  8. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Кога ќе имам дете дефинитивно нема да дозволам да го помине она црнило што јас сум го поминал во животот,ке стремам да биде подобро од мене во секој аспект.Нема ништо да му фали во животот финансиски,ке го научам и израснам да биде свој човек,да не моли никого и да знае сам да заработува од млади нозе.Да знае да ги цени правите работи и вистинските луѓе околу него.да шири љубов и позитива.
     
    На ♡BuBaLe♡ и joy1 им се допаѓа ова.
  9. Ishimaru

    Ishimaru Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Машки
    Единствено нешто што ме научија моите... "родители" е како да не се однесуваш со сопствените деца. Ќе му овозможам се што можам да си дозволам, ќе го облевам го љубов и ќе го потсетувам колку ми значи и колку премногу го сакам. Како татко, ќе дадам се од себе да го изведам моето дете на прав пат, да го цени тоа што го добива и има, да ја сака својата фамилија и да го живее животот со најмалку грижи.
     
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.119
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Дали сега дека моите ми ставаат забрани ограничувања, си викам кога ќе имам дете кога ќе е во пубертетот ќе бидам пријателски настроена кон него и ќе му биде дозволено се, до одредена граница.Гледам по себе.Ќе се трудам да го изведам на прав пат, да цени и почитува.Најпрвин ќе гледам да е образован со цел да успее во животот.Нема да му фали ништо.
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ќе биде исто како мене. Убаво, паметно, бело и светло :D
     
    На Someonespecial и theowndemon им се допаѓа ова.
  12. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Koга ќе имам деца ќе гледам тие во мене да гледаат личност од доверба, стабилен родител на кој можат да се ослонат во секое време, ќе им укажувам доколку нешто прават што не е во ред, или во склад со нивните години, и ќе гледам за секое мое дете (без разлика машко, женско; прво, второ, трето...) да бидам ЕДНАКОВ.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.946
    Пол:
    Женски
    Кога ќе имам дете ќе му дадам слобода
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Кога ќе имам дете ќе го лигавам, ќе има се шо ќе посака, нема да го тепам и ткаа нека биде лигаво како мене
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Кога ќе имам дете сакам да има подобар живот од мене, подобро детство. Би му овозможила се ама во границите на нормалата да не биде претерано, ќе го воспитам добро да не биде лигаво и премногу размазено. Би била по блиска со него, би го дотерувала. Ќе се трудам да го изведам на прав пат да цени, да почитува.
     
    На ЕденЧлен и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  16. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    I 100 deca da rodam , a veke imam edno, isto ke gi vospitam.
    Koga se mali pruzam se, site sportovi, site aktivnosti, odmori, zimovanja, skianja , rodendeni,....
    Totalna sloboda mu e dadena.
    Na 18 god si vozdrasen covek i nema trte mrte. Treba da zarabotuvas, da se skoluvas i da ne se ligavis.
    Se sto ke ti dadam po 18 god e moja dobra volja, a ne moja obvrska.

    Fala bogu detevo e intelegentno pa svati i stvarno nema trte mrte vredno e, a jas pomagam onolku kolku mislam deka treba.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Нема да дозволам да се срами од мене. Никогаш нема да кренам рака на него. Се’ се решава со разговор. Ќе му пружам се’ што му треба, ама нема да го разгалам. Ќе го научам на вистинските вредности, да се почитува и цени самото себеси, да го цени тоа што му е дадено. Ќе се гордеам со неговите успеси. Ќе го терам да учи,ама не со сила зашто ќе се демотивира. Ако добие слаба оценка, нема да го напаѓам, потценувам, казнувам итн., туку ќе му кажам ќе си научи и ќе поправи. Сакам детето во мене да гледа пријател, а не да се плаши од мене.
     
  18. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ќе го сакам повеќе од себе.:inlove:
    Ќе му се посветам максимално.
    Ќе го воспитам како што ме воспитувале мене, т.е патријархално (иако порано ми изгледаше ужасно и ги обвинував, се покажа спротивното). Ќе го научам што е морал. Да прави он/а што сака, а не што општеството што наложува.
    Ќе го научам дека духовното е многу поважно од материјалното, бидејќи за жал денес се цели на второво.
    Ќе го научам да се бори само за себе, без да чека помош од другите, да биде борец.
    Ќе го научам да препознава вистинска љубов (иако е тешко, посебно за женско) и како да ја сочува. Ќе се трудам проблемите наши никогаш да не ги види, да расте во мир и хармонија.
    Никогаш нема да го критикувам и форсирам за нешто што не може да го стори.
    Не знам колку ова ќе успее, но пример за воспитување мене ми се моите родители и родителите на мојот сопруг, во глобала сме слично воспитувани.
     
    Последна измена: 20 декември 2017
    На ЕденЧлен, Vitaly, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Red Flower

    Red Flower Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Јас кога ќе имам дете никогаш не би се откажала од него поради никоја причина.
     
    На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Сум го слушнала ова милион пати.
    Посебно се иритирам од другарки кога ќе почнат да солат памет наоколу што ќе правеле тие кога ќе имале деца. Едно е да зборуваме пред време, друго е кога секој ќе си има свое.
    Сега за сега немам што посебно да кажам, сакам дете ама искрено не знам како би било тогаш прво да скокнеме па да кажеме оп.
    Тоа дека ќе го чувам и сакам неизмерно е секако.