1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јас кога ќе имам дете...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 22 септември 2011.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Епа само јас изгледа можам да се расплачам на форум, Сањаева и Геа, срам да ви е :$ , и секоја чест што сте прекрасни мајки, и верувам дека токму вашите деца ќе бидат прекрасно воспитани, затоа што раснат со толку љубов, уште еднаш секоја чест :bow: .

    Јас кога ќе имам дете многу ќе го гушкам и бакнувам, и многу често ќе му покажувам колку го сакам, толку често што знам дека и ќе му бидам досадна.
    Ќе го воспитувам заедно со сопругот, затоа што според мене секое дете подеднакво треба да прима љубов од двајцата родители, и секое дете заслужува да биде безизмерно сакано, и на секое дете му се потребни мајка и татко.
    Јас за детето конкретно не сум размислувала многу, зошто тоа ќе биде отом-потом, повеќе сум размислувала за каков ќе биде сопругот како татко, зошто денес ретко кој татко ја пружа потребната татковска љубов, а како што кажав секое дете има потреба од неа.
    За моја среќа Петко ќе биде одличен татко, и нашето дете ќе биде пред се сакано и среќно, а потоа сами по себе ќе дојдат работите за мобилни, компјутери, облека, строгост или разгалување.
     
    На Annath, sanjaeva и Gea им се допаѓа ова.
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.419
    Пол:
    Женски
    Често пати кога ќе видам некои плави, немирни деца кои немаат никакво воспитување, ни па основна култура велам- моите деца ако се вакви ќе бидат во соба и само на леб и вода.. Но како поминуваат годините сфаќам дека сепак на леб и вода треба да се родителите.
    Кога ќе имам дете ќе му ја пружам сета моја љубов и разбирање. Ќе го научам да верува во себе, да учи од туѓите , но и од сопствените грешки. Многу е важно детето само да искуси некои нешта, аи забранетото овошје е послатко.
    Кога ќе имам дете нема да заборавам дека и јас некогаш сум бла дете и сум посакувала да правам работи кои не биле за мојата возраст.
    Кога ќе имам дете ќе го научам да јаде се, како што мене ме научила мајка ми.
    Кога ќе имам дете нема да му дозволам материјалното да биде примарно во животот.
    Кога ќе имам дете ќе го носам во село, на планина. Не сакам да биде гратска маза која нема да знае коза што е. :lol:
    Кога ќе имам дете нема преку него да ги исполнам моите неоставрени желби, нема да сакам тоа да биде ЈАС, туку ќе му дозволам да има СВОЕ ЈАС.
    Само да имам дете. :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Кога ке имам дете ке се трудам да го воспитувам како сто мене моите ме воспитувале.
    Ке се трудам да му овозмозам се сто ке му биде потребно , но и ке треба секогас да знае за граница .
    Нема да го удирам никогас .
    Ако имам девојце ветувам дека ке се трудам да има сто помал број на ствари во розева боја. :lol:
    Па стварно ми е одвратна кога гледам дека секое бебце, мало девојце е во розе од глава до пети ....
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Кога ќе имам дете, нема да дозволам целиот мој свет да се врти околу него и да го заборавам и запоставам мојот маж.
    Би сакала фино да го воспитам, да е културно, реално, приземјено, со еден збор да биде човек.
    Би се обидела да му влијаам врз навиките за спортување и читање книги, затоа што и двете според мене се многу важни уште од мали нозе, ама ако не сака, со сила убавина не бидува.
    Во превод - нема моите нереализирани желби да ги реализирам години подоцна преку моето дете.

    А да, и нема да му влијаам врз изборот на факултетот.
    :)
     
    На Annath, sanjaeva, enca.69 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Само да ми се живи и здрави. Се друго може да се среде.
    Од мене ќе добијат максимална љубов. Сега за сега, само тоа можам да го ветам.
    А и како што сум гњаватор бр. 1 цело време ќе ги гушкам и бацувам :)
     
  6. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас кога ке имам дете, ке јаде ќотек ко магаре в'зелки.
    Одсекогаш имам чувство дека ке ми се машки, и со сознанието дека јас ке им сум мајка поврзано со мојата истоија на палвштини, има да се каат што се родиле.
    Зафрканција на страна, немам поим што да пишам. Башка и не сум многу мала, а немам поим нити имам размислено како би било воспитано моето дете.
    Почит за сите родители на форумов, зошто најтешко е своја креција да ја застанеш на нозе, и да ја изнесеш на прав пат.
    Најверојатно кога ке имам дете, додека е мало ке немам идеа како да постапам, и ке читам литератури и само ке прашувам како да се однесувам. Знам дека ке бидам прелашена за нивното здравје, и само и да кивнат. Понатаму сигурно би дала се од себе да ги научат вистинките вредности на животот, и да се развијат во добри, самосвесни и сигурни во себе луѓе. Ке се трудам да се да се култуни, и проблемите да ги решаваат на мирен и културен начин, и да се малку политичари. Има да буфтаат секој ден на тренинг, сигурно би ги запишала некаде кога ке се мали. Кога ке се тинејџери сигурно ке го натерам маж ми, кој и да е, да ги следиме да не тргнат по лоши патишта :D
    Поим немам, уште еднаш секоја чест за сите мајки на форумов, темава сташна е.
     
  7. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Кога ќе имам дете, прво и основно ќе си го сакам нејмногу на свет.
    Ништо нема да ми биде поважно од него.
    Секогаш ќе ми биде во прв ред, а за другите работи после.И секогаш ќе бидам тука за него.
    Ќе се грижам за него, ќе го советувам, ќе го изведам на вистинскиот пат, за да не се кае после во животот.
    Ќе го научам на основна култура.
    Ќе го научам да не почитува нас како родители и сите други, а не како денешните деца уште мали да се караат со сите и да ги пцујат.
    Нема да го разгалувам, и се што ќе види да ми тражи.
    Ќе гледам од него да направам вистински човек, на кој сите ќе му се восхитуваат и почитуваат.
    :)
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Еден ден здравје во далечна иднина кога ќе имам ќе го воспитувам на начин на кој мислам дека е најправилен за да се развие т.е постане вистински успешен независен човек.
    Ќе го научам на добри навики ако треба ќе го повторувам нештото 100 пати, ама има да му се всади во главата(на пример дека треба да се мијат рацете, забите, лиценцето) ама претходно ќе се обидам јас да ги мијам за да стекне некоја навика па после само да бара да си ги мие. Па понатака во добра навика го вметнувам да си го суредува само креветот(тука барем јас ги гледам првите чекори на независност).
    Кога ќе имам дете ќе бидам најдобриот родител и мајка каква што секој би посакал.
    Ќе му овозможам да има пристоен живот и сигурна иднина.
    Ќе го научам на скромност иако ништо нема да му биде скратено и дека духовното е неспоредливо со материјалното.
    Ќе го научам да ги цени и почитува вистинските вредности.
    Ќе му пружам неизмерна љубов и поддршка, ќе бидам секогаш тука за него, да му помогнам во секоја ситуација, рамо за плачење на кое ќе може да се подпре секогаш.
    Ќе му бидам пример за успешен човек, се надевам.
    Ќе го научам дека образованието е важно, но ништо со сила нема да го терам, самото ќе сфати што ќе биде тогаш вредно, а што не. (Необразованоста е товар што се носи цел живот, па ако не сака цел живот да носи товар, нека одлучи)
    Никогаш нема да го уценувам за ништо(некои мајки го прават ова), ќе му посветувам доволно време и внимание колку што треба.
    Ќе го научам дека ако сака нешто да успее мора да се потруди за истото и да вложи труд, ќе го научам дека скрз нозе не се постигнува ништо.
    Ќе го научам да се цени самото и да не верува на секого, да биде добар, но воздржан пријател.
    Кога ќе имам дете еден ден ќе ја почувствувам привилегијата да се биде мајка и сите пропратни благодети, ќе бидам мајка на мој плод кој сум го носела во мене и ќе бидам пример на други мајки бре. :)
     
  9. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Најискрено ќе се трудам да знае секогаш дека сум тука за него што и да се случи и дека никогаш нема под никакви услови да ја чуе за мене најодвратната реченица изговорена од страна на родител „ќе се откажам од тебе„.
    За се‘ останато немам а-приори пристап, тековно би носела одлуки.
     
  10. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    И во една друга тема напишав, кога ќе имам дете/деца....нема да им ставам модерни (кучешки) имиња....лео,лука,лина,линда |(
    Ќе бидат нормални, наши, македонски, убави :!:
     
    На BlueHeart, Annath, ana-banana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Dannyella

    Dannyella Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    17
    Кога ќе имам дете ќе се однесувам со него исто како моите родители со мене ... Тие се најдобрите родители на цел свет ... Знаат дека дете до ќотек и казни не се воспитува ... Знаат да дадат добри совети и да пренесат добри навики нна нас ( на мене и моите сестри ) ... Ќе се потрудам барем малку да заличам на нив :) :)
     
  12. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    кога ќе се роди моето бебче ќе гледам да му овозможам добар живот се разбира според можностите кои ќе ги имам.. се надевам нема да има потреба да кренам рака на него ќе се потрудам добро да го воспитам..и нема да му бранам некој работи и нема да го казнувам за некој глупости да му велам е тоа направи сега нема излегување или нема тоа правење.........
     
  13. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    знам дека нема да бидам мајка како мајка ми но затоа ќе бидам родител како татко ми

    - никогаш нема да кренам рака на моето дете па колку сака нека ме извади од такт
    - секогаш ќе зборувам со него отворено и нема да има табу-теми помеѓу нас
    - ќе со обидам да бидам најдобар пријател со него
    - ќе го насочувам на тоа да разликува што е добро а што лошо
    - ќе му бидам најголема подршка
    - никогаш нема да го споредувам со други деца
    - ќе го учам да биде свое со свои иградени ставови и мислења
    - никогаш нема да му се мешам во изборот на образование
    - ќе го терам да учи и да стане свој човек
    - никогаш нема да го лажам
    - ќе го научам дека никогаш не треба ништо да крие од мене и дека секогаш ќе бидам тука за него
    - нема да го осудувам
    - нема да дозволам некој друг да ми го воспитува детето
    - секој негов проблем ќе се обидам сама да го решам (нема да идам по комшии и да барам совет или по негови другарки/ри да се распрашувам за него)
    - нема да го понижувам
    - ќе се обидам да стекнам доверба во него
    - ќе го научам дека секоја грешка што ќе ја направи ќе му биде + искуство во животот
    - нема да го оптеретувам со мои проблеми
    - никогаш нема да речам немам пари и да се жалам
    - се што ќе добие од мене ќе биде според заслуга
    - нема да го оговарам

    Ако ми текне уште нешто ќе допишам
     
  14. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Јас кога ке имам дете ке се обидам да го научам:
    -Да чекори правилно
    -Да јаде културно
    -Да зборува мудро
    -Да верува во Бог(било кој)
    -Да почитува
    -Да љуби...
    Другото ке си го научи само, најверојатно ке греши, ке ме лаже, ке крие работи од мене, ке ме нервира, но ке се обидам секогаш да бидам во тек со тоа што му се случува преку разговори и разговори...и секогаш ке бидам покрај него...
    Е ако успеам во сето ова-стварно сум шампион 8) :lol:
     
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.281
    Допаѓања:
    101.241
    Пол:
    Женски
    Кога јас ќе бидам дете, ќе го воспитувам да биде добар човек, квалитетна личност. Секогаш ќе знае дека во мене има и родител и пријател и сојузник. Реално ќе ги согледувам неговите мани, нема да го преувеличувам дека моето дете е нај нај. Ќе се трудам да му го покажам правиот пат по кој треба да чекори, но нема да го водам јас за рака, туку ќе бидам банкина која од страна ќе го следи да не застрани.
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ilovehim

    ilovehim Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Кога ќе имам јас дете,ќе си го сакам најмногу на свет,нема да му дозволам да биде такво како мене разгалено :wasntme: ќе го научам да се бори за своите цели и да ги цени другите луѓе,да биде културно..нема да го терам да учи и ќе го запишам на тоа што тоа сака,јас нема да се мешам во неговиот избор..сакам исто така и да има доверба во мене и да ми кажува се...и ќе се борам за да го постигнам тоа и знам дека ќе успеам :rofl:
     
  17. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.108
    Пол:
    Женски
    Кога ќе имам дете ќе му дадам пред се слобода која секој ја заслужува, да си биде независна личност..
    Секако дека ќе му поставам некои граници, но кога веќе ќе видам дека дошло до одредена граница на созревање, немам што повеќе да му се мешам..
    Ќе му дадам право на сопствен избор, без да му наметнувам мои мислења само затоа што јас сум родител.
    Ќе гледам во одредени ситуации да се поставам дури и другарски, за да не му биде страв да ми каже нешто и слично, туку да ме гледа како личност на која може да и се довери знаејќи дека нема да биде осудено..
     
  18. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    кога ке имам дете кога ке ми биде време и се тоа...
    - нема да му дишам у врат да бидам инспектор да го следам и слично...
    -ако почне да пуши пре рано ке биде казнет сигурно
    - сигурна сум дека 2рово нема да се деси бидејки ке настојувам да спортува
    - сакам машко да родам :P
     
  19. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Јас кога ќе имам деца,секогаш ќе го правам :!: обратното од тоа што го прави мојата тетка!!
    можеби таа го прави во добра смисла,но го прави детето да е уште полошо ]:)
    ;)
     
  20. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Можеби е прерано да се зборува, никој не знае какво е чувството да се има дете се додека не го добие. Вака сум слушнала. Па би требало да се во право. Но! Некои работи кои сега ги прави мајка ми мислам дека се многу погрешни. Се надевам дека нема да ги правам истите.
    Се разбира дека нема да го пуштам да прави што сака, од малечко ќе се потрудам да го научам на вистинските вредности во животот. И кога ќе научи, кога ќе сфатам дека пораснало, дека му верувам и знам дека нема да ме изневери, ќе го пуштам да живее. Тоа и е целта до негде, нели?
    Ама ајде.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.