1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јас кога ќе имам дете...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 22 септември 2011.

  1. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Разочарана од неинфомираните и глупавите деца во врска со природата и животните, си ветив.. Никогаш нема да им дозволам да повредат улично куче или маче-скитник. Ќе ги научам да се однесуваат пристојно и добро кон животните..
     
    На WhiteAngel и Dulceee им се допаѓа ова.
  2. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Кога ќе имам дете, ќе бидам жена која заработува, која пред се ќе има време и нерви за да тоа најубаво нешто во животот да порасне со љубов и најдолемото внимание, секогаш да можам да бидам покрај него, да го научам на основните принципи во животот, култура, манири, и секако, да бидам во состојба да му обезбедам удобен живот.
    Знам дека ќе бидам слична како моите родители, тие се најдобрите, ех да можам да бидам како нив, животот би ми бил одма мед и млеко, а и на детето секако :lol:
    Но реков, додека не завршам факс, додека не се вработам, не го ишетам светот, и не видам се што сакам да видам, дете не,пошто тоа е голем чекор за мене, но од како ќе го постигнам врвното задоволство во мојот живот како девојка/жена без дете, нема што би ме спречило и поради што би жалела за нешто, и се впуштам во домаќинските води, основање семејство. И сакам тие мои деца,што ќе бидат некогаш, да можат истото да го кажат за мене, како јас за моите родители, а јас ќе го вложам целиот мој труд за да го остварам тоа.
     
  3. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    Јас кога ке имам дете ке бидам многу блиска со него/неа исто како што сум јас блиска со мајка ми. Подобра другарка од мама немам.
     
  4. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    ќе го правам најдоброто за него
    ќе расте покрај мене а не у градинки и покрај бебиситерки
    нема да го разгалувам
    ќе го правам среќно
    нема да го малтретирам
    и ќе му докажам дека може мене да ми верува :)
     
    На a.c.k.a му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Не разбирам што има погрешно во тоа детето да оди во градинка?
    Зарем и во училиште нема да го пуштиш?...Или детето е дете само до 5 год.? Или само невработените мајки се мајки?
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
  7. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Ќе го научам на основни манири, нема да му дозвола да стане глупаво без општо познавање на некои работи, да не научи англиски или општо за компјутери, нема да го лигавам и уште од мало ќе го учам да биде самостојно и да се снаоѓа. Исто така ќе му дозволувам додека е мало да трча со другарчињата , да се валка во кал и нема да го карам ако му видам некоја рана на ногата , затоа што знам едка тоа е детството
     
  8. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Знаејќи дека она-никогаш не вели никогаш многу често држи вода, а и од примери околу мене на мои блиски, кои до детали знаеле да прераскажуваат што би и што не би дозволиле за своите деца, или тие никогаш нема да бидат вакви или онакви, а на крај излегло спротивното...просто си молчам од страв...
    Си имам нормално надежи за неа, ја воспитуваме на наш начин, како јас и мм знаеме и умееме, ја чуваме како очите во главата, но најбитно од се и на што најмногу се молам и надевам е Господ да ја чува од зло...
     
    На Annath, nesa и lolyta777 им се допаѓа ова.
  9. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Ќе правам се за секогаш да биде насмеано.
     
  10. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Никогаш ама баш никогаш, нема да кренам рака над неа/него, ма колку и да ме извади од такт.
     
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кога бев помала ова беше мојата најчесто користена фраза. Најмногу пати поради фрустрација од мајка ми.

    Кога ќе имам дете?
    Ќе го сакам најмногу што можам и него и таткото. Без разлика дали заслужил или ме оставил, ќе морам да го сакам затоа што ми дал такво прекрасно мало суштество.
    Ќе се однесувам онака како што сакам моите родителите да се однесуваа спрема мене. Нема да му ги попречам соништата, нема да му ја искорнам секоја ронка надеж дека таму некаде може да успее.
    Нема никогаш да го присилам да учи и да се плаши од мене и мојата реакција. Сакам да го воспитам да сака да учи само по себе.
    Ќе го воспитам онака како што мене мајка ми. Да бидам отворена и најмалата ситница да и ја имам пренесено. Да изградам доверба и добар однос.

    Ќе се трудам да бидам добар родител, моето дете не да ме сака, туку и да ме почитувам и не се срами од своите родители и нивните постапки.
    Нема да му забранам технологија како што прочитав некаде. Како се движи светот, не сакам дете заостанато за разлика од неговите другарчиња, но ќе го научам на добрите и лошите страни.
    Ќе му готвам за да биде здраво и живо, ќе го гушкам најсилно што можам и ќе си играм со неговите обравчиња.
    Нема да му пеам песнички, но ќе го успивам секоја вечер затоа што тоа мало прцле да ми биде во прегратка е нешто драгоцено.
     
  12. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Кога че имам дете сакам да биди убаво на татко му а паметно на мајка му :$
     
  13. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    ...-нема да му викам и да го тепам за секаква глупава ситница која ќе ја направи погрешно
    -ќе се потрудам да ги има основните нешта за живот, а во зависност од ситуацијата ќе добива колку што ќе може
    -ќе го научам на трпеливост
    -ќе го научам на убави манири, култура и почит кон секого
    -ќе го научам да живее со животни и да знае како да се однесува со нив
    -ќе се потрудам да изградиме доверба еден со друг и да може во мене да види и другарка, не само мајка
    -ќе му покажам дека секој труд се исплаќа
    -никогаш нема да му викам за лоша оценка во училиште: ќе вложам се од моја страна да биде добар ученик, ама нема да барам по секоја цена да биде одличен
    -ќе се потрудам и да бидам добра мајка и нема да дозволам тоа да се срами од мене.
     
  14. mamaHana

    mamaHana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    И јас порано викав јас кога ке имам дете ке биде вака,вака и вака.Е сега кога имам дете сваќам дека не можам да го чувам по ,,правила,,.Сега можам само со сигурност да кажам дека го сакам нај многу на свет,дека за него правам и ќе правам се и ке се трудам да го научам да биде првенствено добар човек.За се што му треба јас ке бидам покрај него.
    Ме растужи оваа мајчинска љубов сега кога го гледам како си нанка до мене срце на мама :inlove:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Кога Ние, ќе имаме дете... Тоа ќе биде.

    Јас и Тој ќе бидеме, и нашето дете ќе биде сакано.

    Не сакам сама да одгледувам дете, зошто растена сум во функционално хармонично семејство, и да сме живи и здрави, во иднина сакам детето да ми има двајца родители.
    Пред се’ Љубов! Многу... Воспитување какво што добив јас. Можеби повеќе избор од она што јас сум го немала или сум сакала да го имам а не знаеле или не можеле моите да ми допуштат. Во свое време, еден убав мал Човек сакам да одгледам со мојот иден маж.
     
  16. getting.started

    getting.started Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Најпрво да кажам браво за отворенава тема! Алал да тие што ти текна, навистина .

    Епа вака:

    Најпрво што е ќе родам нормално, ќе го зачувам со мене и ке расте помеѓу својата мајка и својотт татко.. Ќе функционираме како добро сеемејство со семејни проблеми.
    Ќе се грижам најдобро за него, ќе го штитам од се и сешто, нормално како и секоја мајка која што има такви грижи и обврски кон детето.
    Ќе го пораснам како фино, воспитано .. Сега според тоа што мнооогу е раааноо да се каже ама ке гледаме да ги одбере најдобрите манири... ке кажам за мене а за таткото ќе почекаме и тоа доолг период :$
    Пример: да се дружи, да не е скржав, да советува, да се извини, да прости и др..
    Обеќавам ке бидам добра мајка, како што мојата е ! :inlove:
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Нема да му давам чоколади за да не му се расипат забите.
     
    На mysterious му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Smile.Girl

    Smile.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    21
    Кога ќе имам дете НИКОГАШ нема да кревам рака на него НИКОГАШ :!:
     
  19. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    кога ке имам дете:

    ке ја има целата љубов, внимание, и поддршка
    решавање на проблемите со разговор и договор-без повишен тон и котек
    по мозност надвор од Македонија
     
  20. wild.cat

    wild.cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    28
    Кога ќе имам дете:
    никогаш нема да кренам рака на него,
    ќе ја има најголемата љубов на цел свет и ќе биди најсаканото дете на светот,
    секогаш ќе има разбиирање зато што ќе знам како му е бидејќи и јас сум врвела низ истото,
    ќе имаме пријателски однос,нема да имаме тајни.