1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јас кога ќе имам дете...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 22 септември 2011.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Ќе бидам ко диктатор :rofl:

    -Телевизија ќе гледа само по пола саат на ден, ќе определам термин (19.00-19.30) пред вечера.
    -У кревет одење 20.30, а до 21 дозволено читање книга, или слушање музика, приказни за деца.
    -Благце јадење само еднаш на ден, во мали количини(чоколатце, неколку бонбони..) само доколку предходно изеде морков, паприка... т.с како систем на награда.
    -Ќе проценам за што има афинитети, ако е паметно на мене ќе го пишам на јазици, ако е талентирано на татко му на спорт, уметност, цртање.
    -Ќе внимавам на речник да не причуе некое лошо зборче и ќе го научам на добри манири.
    -Систем на заслуга, дружба со другарчиња само доколку го напише домашното.

    Кога ќе потпорасне ќе гледам да остане на правиот пат.
    ОД мене ќе пружам што можам, удобен дом, храна на трпеза, одмор, јазичен курс во странство....а другото од господа.
     
    На jasna83 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Никој не рече како прво дека нема да му укажам, како друго сосема друга ми беше поентата на муабетот.
    Имам другарки кои никогаш не им кажувале на своите родители кога ќе напарават нешто лошо.
    Зашто, бидејќи од дома има не само да ги казнат, никогаш не ги подржуваа своите деца, се дереа ги омаловажуваа пред професори, ги тепаа силеџиски,зашто-скришило прозор, добрило 2ка, се закачало до другарчињата. Е тоа е искомплексираност драга моја, кога сопственото дете има ужасен страв од тебе, да ти каже било каква грешка и ти наместо да му укажеш но во граница на нормалата, не со средновекнови казни како каиш, да не мрда од дома месец дена итн.
    За тоа зборувам.
    Друго, имав дургарка во средно која постојано бегаше, и нормално мајка и ништо не знаеше.
    И ја фати кога тогаш, и што се деси, партал ја напраи пред цел клас, дерење, викање од дома не мрдна со недели, никакво разбирање, никаков разгоров, ја силеше ќерка и во се што може и неможе, немаше никакв разбирање за тоа дека не е совршена, човек си правиш грешки, избегала од час, седни со неа разбоварај зошто го направила тоа, бробај да ја разбереш и да и помогнеш, а не само да се дереш и да и се закануваш или да ја казнуваш со неискачање од дома, недавање пари или триста глупости.
    Со тоа на тебе му се ствара здрав разум и здраво размислување, па уште поискомплекрисано ќе биде утре, немасто пријател сздаваш полицаец кој само стори и казнува, а не дава некаква поука од целата таа грешка со пример кој не мора секогаш да биде строга казна.
    И да ќе го подржувам, како што мене ме подржувала мајка ми, дома ми давала лекција секогаш. Но знам и ден денес дека и да згрешам секогаш е тука да ме свати и да ми укаже на грешката, а не да ме исклучи од својот живот зашто не е тоа каок што она сакала да биде.
    Муабетот ми беше, и да напрви било што лошо, нема сигурно да употребувам прекумерна сила на него, да го заклучувам во соба, и нема сигурно да правам сцени пред професори да се караме, викаме дереме.
    Тоа за мене е никаков родител.
    Нормално дека ќе го скарам, ќе му одржам лекција, но несакам детето ое да се плаши од мене како да сум чудовиште. Со разговор и искреност и од моја страна ама и од негова, од мало да го научам дека не сум баба рога или полицаец, туку дека со муабет може се да се среди. Искрен, строг муабет.
    Имам колешка што на 21 години се плаши од мајка и, и ја лаже дека има уште 3-4 испита, таа само толку има положено. Зошто, е од такви примери.
    А за тоа ќе се трудам да има се што ќе посака, која мајка и татко не се трудат да му овозможат се на детето? Под се не мислам авион или разгалувања, мислам секакови курсеви, научни искурзии, патувања, дај боже да го школувам во странство!
    Ти не би го сакала тоа за твоето дете?
    Под се не мислам само на играчки и облека, мислам на некои работи кои ја хранат душата, како паувања, курсеви, книги итн.
    Друг пат, не ми ги вади зборовите од контекст, затоа што ми го изврте муабетот, а сеуште не ми ни знаеше цел изграден став и мислење!
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ќе ми се степаш бе уште малку :D и несум ти драга ;)
    Ти лошо ме прочита али ај нема везе.
    Во првиот дел на твојот пост од живи примери што пишуваш не се искомплесирани родители (и тоа го напишав во претходен пост и немаше потреба да крепиш со примери) ?!? а за доверба да не зборам на кое ниво е и уствари дали ја има.
    А кој тоа не го посакува најдоброто на своето дете?!?! Ако има таков кој не сака тогаш не заслужува да биде родител. Сите ние сакаме ама во рамки на могуќноста која ни се пружа во животот. Сите сакаме да ги изведеме децата на прав пат и по можност да бидат уште подобри од нас.
    Можеби друго си мислела ама така напиша и јас така те сватив :)
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Па и јас не верувам дека во блиско време ќе биде тоа ама кога би било. Отсекогаш сум сакала да имам син. И женско сакам ама син повеќе, но сепак што и да ми се погоди ќе бидам среќна.
    Дали ќе бидам попустлива или построга не можам уште од сега да кажам поради тоа што не знам. Мислам дека во умерени количини е најдобро. Ќе се трудам да му приуштам се што сака (не да биде разгалено туку едноставно да има работи кои ги сака во било каква смисла и работи кои јас не сум ги толку имала). Во никој случај нема да го тепам затоа што мислам дека дете можеш да воспиташ и на друг начин а не само со караници и викање. Секако кога веќе е неизбежно да се скара океј, ама не претерано. Уште од мало ќе се обидам да го заинтересирам да има некое свое хоби, би сакала да биде спортист или по можност фудбалер :lol:. Ќе го дотерувам типски уште од мало за сите женски да се вртат по него :) .
    А исто така без разлика дали машко или женско дете да имам би го учела да не биде наивно и да не верува толку на луѓето околу него. Мислам дека тоа е една од најдобрите лекции.
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    slavica999
    ме цитираше мене, не некој друг нормално си помислив на мене дека мислиш.
    Ај што ми ги извади зборовите од контекст, ми напиша некои реченици кои немаа врска со мојот став.
    Секогаш кога некој ќе ме посоичи си го бранам ставот, каков и да ми е, секогаш го поткрепува со аргумент.
    Нема да те истепам не сум таква :D , ама ме изнервира што баш тие зборови ми ги циираше со глупо образложение(извини ама немаше врска твојот пост со моето мислење)
    Ако сакаше да дадеш пример општ, немораше мене да ме цитираш.
    Нормално си помислив дека за мене се однесува.
    Не беше ништо против тебе, изивни ако така свати, само си ги бранам ставовите и мислењата :)
    П.С и баш си ми драга, иначе, ако ти не ми веруваш :D
    Тruce :wasntme:
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    ..ќе го сакам. Ќе го почитувам неговото мислење. Ќе го учам да верува во себе, да почитува и цени.
    Ќе го терам да јаде брокули и нема да го носам во МекДоналдс. ]:)
     
    На Nine25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Нема да одам во екстремности, ќе пробам да бидам златна средина.
    Да не му дозволувам премногу, но ни премалку. Нема да користам тепање, како метод за да го смирам во никој случај, ќе го ислушам кога му требам, ќе бидам тука за него, ќе се трудам да му овозможам пристоен живот, а најважно: безусловно ќе го сакам.

    Уствари, кога ќе имам дете, ќе бидам мајка како мајка ми. :)
     
  8. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Ќе го сакам, ќе го учам на сето она што треба да го знае, да верува во себе, да почитува и цени.
    Нема да го гојам со храна за да не ми биде дебелко детето. Ќе му помагам во сите можни негови проблеми.
    И за крајот ќе го терам да гледа серии заедно со мене за да може после да си ги прераскажуваме :P
     
    На jasna83 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    ке го сакам најмногу, се ке правам за него, ке бидам неговата златна самовила во добро и зло,ке му ги чувам тајните и се надевам дека ке бидам најдобрата мајка во светот :inlove:
     
  10. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49
    Сгурно нема да направам ништо од тоа што сега го мслам, освен секако дека ке биде мојот живот и ке го сакам ... викаат тој момент од раѓањето па до крајот го знае само мајката во мометнот кога ке искочи чудото од неа, и после тоа веќе се се менува ... којзнае :)
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    сакам две работи да допишам...кога гледам како младинава гине со тоа моторите, знам дека додека јас го хранам(живее од мои пари),од мои пари нема да му биде купено мотор.А утре кога ќе има свои финансии,можам само да сугерирам.Но јас на ризик да ставам свое дете НЕ.
    Второ, ако имам ќерка, ќе се трудам максимално да сум што поблиска со неа. Да не се плаши да ми каже ништо, да ја има блискоста и довербата во мене како најдобра другарка. Бидејќи гледам примери околу мене дека тоа може така да биде.
     
  12. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    ЌЕ БИДАМ СЕ ОНА ШТО Е СЕГА МАЈКА МИ! <3
     
    На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Најпрвин ке го научам дека на мама и на тато може се да каже, ако не на тато на мама, дека ние сме тие кои секогаш ке бидеме покрај него , без разлика какво е и што и да направи.
    Ке го научам да цени некои работи во животот.
    Да не биде разгалено , затоа што може да има многу последици понатаму.
    Да ги почитува постарите од него.
    и најбитно од се да свати дека образованието е најбитната работа во животот. Што ке си посееш тоа ке си жнееш..
    Ке го научам да не се кара да решава се на мирен начин, но и да има свој став и свое јас !
    и како што кажа Stoimenovska ке бидам се што е мајками :)
     
  14. Swagiees

    Swagiees Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Jas nejkam da imam moi deca moze ke posvojam na 30-31 god :)
     
  15. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    А од моја гледна точка јас имам деца и единствено што сакам е да ме сакаат и да ја ценат мојата "пожртвуваност" што ја даваме и правиме и јас и мојот сопруг.
     
  16. Palchica

    Palchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    90
    Кога ќе имам дете ќе се потрудам максимално да разговарам со него за се, секогаш, на секоја тема. Никогаш нема да му речам „не можам сега“...
     
  17. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Како Ананди се осеќам кога го пишувам ова,жими се,на 15 години за деца мислам.
    Се договоривме ние,машкото ќе биде Петар,женското Ана Марија 8)
     
  18. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Пред осетам на своја кожа како е да имаш дете,не сакам да пишам за ова. ЌЕ испаднам многу лоша :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  19. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Јас кога ќе имам дете ќе направам се што можам да го направам човек и да не ме гледа како лоша личност ни еднаш! Ќе му го подарам цел свет! Но, тоа дете може да почека! Уште сум млада! :D
     
  20. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Ќе му менувам редовно пелени! :lol: