1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јаткасти плодови и диетите

Дискусија во 'Диети' започната од didisi, 17 мај 2011.

 1. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Дали и колку дебелеат овој вид на грицки, семки, сончоглед, бадеми, лешници, кикиритки ...
  И дали се дозволени за време на диета ?
   
 2. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  Мислам дека во нормални граници се дозволени (50 грама) бадемите и лешниците. За другото незнам, ама знам дека кикириките и сончогледот како и другите грицки се бааги калорични.
   
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  калории на 100гр
  од 400 до 700 калории во зависност за кој јаткаст производ станува збор
  фстаците имаат накај 550калории во 100гр
  и за жал дебелеат јаткасти плодови...
  немојте да си мислите дека немаат калории
  Aко размислите, од што се добива зејтин??? :?: а
  сите знаеме дека 100мл зејтин има накај 750 калории дури и 800 не ме држи мисла сега
   
 4. vesna31

  vesna31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2010
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  10
  Бадеми, лешници семки кикиритки ореви значи се може да се јаде али само до 16 часот само да бидат непечени и без сол ..ова ми е од нутриционист и многу вода заедно со нив
   
 5. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Здрави се во диета ама да се непечени(бадеми)живи,во диета се дозволени од 10-15 бадеми,баш во мојата книга го пишува ова,а секако печени,солени не се здрави ;)
   
 6. Ellena07

  Ellena07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  12
  Грицките,смоките,чипсовите тоа многу дебели како и сончогледот,а за време на диета се препорачува да се јадат бадеми,сум читала дека се за рамен стомак...
   
 7. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Десет бадеми во денот заедно со доручекот или како ужинка после доручек е океј,ама навечер никако! Или 5 бадеми насабајле е многу здраво...значи во секоја диета се дозволени само во овие количини +- 5 :) иначе сите вие што вежбате јадете бадеми пред вежбање...една од најдобрите храни за раст на мускулот ;)
   
  На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. juventina

  juventina Активен член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  дали јаткастите плодови се сметаат за протеини или за јаглехидрати? т.е дали е подобро да се јадат наутро или навечер?
   
 9. iloveugirl

  iloveugirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  217
  Здрави масти највеќе. И погодни се за секој дел од денот. Почнувајќи од утрото бидејќи даваат енергија и те држат сита подолго време, потоа како попладневна ужинка (одлични за подигање на енергијата) и супер се и за доцните часови од ноќта кога имаш потреба од благо а не сакаш да се здебелиш.. Секако 20-30 грами се сосема доволни.
   
 10. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17
  Знам дека јаткастите плодови како бадеми,лешници... немаат многу калории.Но би сакала да знам дали и кикиритките и сончогледот се нискокалорични и се дозволени за време на диета?
   
 11. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  225

  Сите овие на 100 г. имаат околу 550 - 600 калории ( од кои над 50 % отпаѓа на масти ) , што значи и те како се калорични. Меѓутоа непечени и несолени се многу здрави, особено бадемиве, така да 10 - 14 бадемчиња денот слободно може да ги конзумираат дури и оние што се борат со килограмите.
  Две лажици мешани семиња за појадок со јогурт или како додаток во салата исто си има свои бенефити.
  Но ако се претера со истите, масти како масти , секако дека може да пречат на диетата :)
   
 12. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17
  Сите овие на 100 г. имаат околу 550 - 600 калории ( од кои над 50 % отпаѓа на масти ) , што значи и те како се калорични. Меѓутоа непечени и несолени се многу здрави, особено бадемиве, така да 10 - 14 бадемчиња денот слободно може да ги конзумираат дури и оние што се борат со килограмите.
  Две лажици мешани семиња за појадок со јогурт или како додаток во салата исто си има свои бенефити.
  Но ако се претера со истите, масти како масти , секако дека може да пречат на диетата :)[/quote]


  А јас пак ги конзумирав и тоа многу.Секогаш кога ми се грицкаше нешто и тоа печени. Но од сега никако.Фала,во секој случај. :)
   
 13. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  Да не се нискокалорични(сарказам) тоа е еден оброк ако ти се потребни 3 оброка во денот.
  Плус мастите иако се здрави,ако се прејадеш со нив телото ќе ја складира таа енергија во масти.
  Телото не препознава здрава храна,телото препознава енергетски баланс и 3 макро нутриенти протеини,јаглехидрати и масти.
  Во зависност од вашите калориски потреби во денот се прави и колку масти ви требаат.
  Претежно тоа е од 0.8 грама до 1.5 грам на секој кг.
   
 14. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  Eпа дечки јас денес сум јадена само 2 тањирчина бистра супа и едно кафе и зелен чај.... сега си направив млеко со бисквити, ореви мелени, бадеми мелени, суво грозје, цимет, малку кокос и си ручкам... :lol: