Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    дали имате коректен и нормален однос со васите јатрви,јас богами немам
     
  2. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    јатрви

    Јас мислам повеќето немаат инаку од каде би дошла поговорката ,, СЕ КАРААТ КАКО ЈАТРВИ,, :tmi: :D

    никогаш не можит да се бидит до крај коректен ! од проста причина што секој си го гледат својот интерес ! Нели маж-жена + деца посебно семејство браќа за браќа ама битно и најбитно прво е потесното семејство па потоа се шири на мајка,татко брат сестра ... ама сепак Јатрвата си го гледа нејзиното семејство во преден план а јас своето !
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    јатрви

    jas imam jatrva i na pocetokot mislev deka bas mn dobro ke se soglasuvame,se dodeka jas i mazot mi ne se zedovme e togas pocnaa problemite sto sekako ni gi pravese taa,ama zatoa sega na distanca i mirna glava ne se zamaram poveke i ne ja stavam na kraj pamet
     
    На bibiiii и Almedina88 им се допаѓа ова.
  4. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    јатрви

    веке видена приказна !Отпрвин ако се тие побрзо земени ,,демек им е мило те прифаќет демек тие се модерни свекрвата е старомодна демек таја ке те поштуват бла,бла,бла, ...) е после ако видит свекрвати едно бонбонче да ти дајт тебе појке ојде пошувањето :D :D па на децата ако ги погалит ке им бидит мака и зависта е чудна работа таја е страшна работа !
     
    На K.Karanfillova и Vesna25 им се допаѓа ова.
  5. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    13.218
    Пол:
    Женски
    јатрви

    Никогаш не се карам со јатрвата, гледам проблемите да ги решавам цивилизирано, со нормален разговор.
    За покрупни проблеми ги оставаме браќата да си ги решаваат.

    Мене не ми се допаѓа тоа што лебди помеѓу нас некое натпреварување (повеќе од нејзина страна), во однос на облекувањ, готвење, на која и е посреден домот и слични глупости. Лично јас не сакам со никого ниту да се споредувам, ниту да се натпреварувам, а најмалу со неа. Понекогаш ја оставам да и се направи меракот, да се пофали, а јас глумам мала завист. Значи не е ништо страшно, дури е и смешно.
     
    На Bruinete, zalosna, gavolica4 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    јатрви

    bas taka pepermint nekoi raboti duri se smesni,a kako sto velis nekoi poseriozni raboti ostavam na mazot mi da si sredi so brat mu a gledam deka nisto ne e promeneto i ponataka si tera po svoe
     
  7. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    јатрви

    ;) а бе пеперминче Јас што имам јатрва ,,права г-га,, во вистинска смисла на зборот дотерана налицкана на убо работно место со подрска од нејзините сама си живејт си заминала под итно од кај свекрива ми не ги фермат за живи ,,ОТВАРАТ УСТА ,,и змивжиња и излегувет однеја АМА мене лично не ме ВРЕЃАТ !!!! ни и оставам простор проба да ми кажит дека не сум дотерана и дека не шетам и некој други работи ама ЈАС и кажав дека мене децата ми се на прво мсето па мажот и јас па после неговите незнам дали ме свати од тогаш не ми рекла ништо за облеката !
    инаку таа немат деца и нормално нејзе и остануваат пари за да се дотеруват таја лично
     
    На Nine25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.136
    Допаѓања:
    83.141
    Пол:
    Женски
    јатрви

    јас со јатрвами се согласувам многу убаво еве 6 години сум мажена и ни еден збор лош си немаме кажано а се надевам дека и нема да си кажеме бог да чува поздрав
     
    На Dust и gavolica4 им се допаѓа ова.
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    јатрви

    Браво за темава, а баш јас се мислев да отворам ваква :D

    Среќа, јатрва немав, хехе, кој има свекрва, јатрва и золва, три во едно, Господ нека му е на помош. :lol:

    Мајка ми има јатрва, сега стои на дистанца со неа, иначе цел живот и` го загорчуваше животот на секој можен начин. Само гледаше да ја скара со татко ми, да направи шамата дома, да и` пререкува за нас децата, да ја понижува, да изнесува фамилијарни тајни по комшии, да завидува за се`...итн....
    Но, таа е таква жена, злобна по природа, и многумина ја мразат. Значи таква се погоди, ете... :^)

    Иначе не познавам сложни јатрви, иако мое мислење е дека со правилна делба на имотот (на сите браќа подеднакво), ист однос на родителите кон синовите и снаите, и фактот што дветте јатрви се на исто и можат и да си се здружат, би требало да се сложни.

    Мислам дека поблизок однос би требало да имаат јатрви, отколку золва и снаа. :?: Можеби грешам.

    Е, овде тешко на свекрвата со неколку снаи. :rofl:
     
    На gavolica4 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    jas imam i snaa i jatrva,so snaa mi imame fer i korekten odnos na pocetokot imavme nekoi mali nesoglasuvanja ama seto toa se resi, a so jatrva mi nikakov odnos,duri bese pocnala da izmisluva nekoi raboti za mene.kako sum se praela vazna,sum setala po celi denovi i bla bla...seto toa da mi napravi problemi so mazot mi ziv vester e,zatoa mi postana odbivna i nemozam organski da ja podnesam.

    [mod-kirilica:33y55fan][/mod-kirilica:33y55fan]
     
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.557
    јатрви

    Не се сложувам дека не постојат сложни јатрви! Си имам конкретен пример дома, во мојава куќа. Мајка ми и нина ми се сложни веќе 20 години без да се скараат или да си замерат за нешто ( да чукнам во дрво)
    Живееме заедно со стрина ми и чичо ми во иста куќа само на различни спратови и морам да кажам дека имаме прекрасен однос како едно семјство. За мене нина ми ми е втора мајка, секогаш е била со нас и секогаш се радувала на нашите успеси, исто и мајка ми за братучедите. Доколку постои компромис и доколку не се замерува за секоја ситница сигурна сум дека може да се надминат сите проблеми.
     
    На LaChiquita и kristina.k им се допаѓа ова.
  12. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Напишав дека лично јас не познавам сложни јатрви, а не дека не постојат!
     
  13. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас немам јатрва сеуште,а и да имам ке се трудам да ни е добар односот.... :^)
    Mајка ми има 3 јатрви т.е јас нини,од кога памтам никогаш не се имаат скарано,тие се помлади од мама,се собираат сите,озборуваат :D шетаат заедно,ниту мене некогаш нешто ми згрешиле :)
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.719
    Немам етрва (јатрва).
    На мм другар му има двајца браќа и сите се женети. Дома се 3 етрви. Едната има 2 деца, другата 1 и второто е на пат, а третата треба секој момент да се породи. Сложни се како сите да се браќа и сестри. Најстарата јатрва прави ручек за сите, останатите и помагаат (сепак другиве две се трудни и малце ги жалат).
    Сите имаат посебни куќи кои се во изградба (сеуште не се довршени) и сега сите живеат во една заедничка куќа, сите си имаат по една соба. Таа една соба им е и дневна и детска соба и спална соба.
    Претставуваат вистински пример за слога и единство. Секоја им чест.
     
    На MarchelineAmaru и NoellePage им се допаѓа ова.
  15. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    Јас имав три вујни тие беја Јатрви за пример додуша двете појке си праеја компанија ама третата беше наобразована и ги толерира ше ! и кај свекрва ми се повеке јатрви па јас не сум ја слушнала ептен да ги напаѓат и вреѓат ете најмалата и нејзина јатрва знајт да се наметнит со некој нејзини ставови ама сега и таа стана свекрива и немат време на нас да ни кажуват ова она !

    Јас сепак мислам дека понекогаш свекрвите се виновни ако имат раздор помеѓу јатрвите ама понекогаш може и едната да се погодит почурук па да прајт проблеми на сите !
     
  16. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.389
    Допаѓања:
    171.370
    Јас си немам јатрва,а баш би ја сложувала работата со неа.На времето посакував да имам ,као појачање,во дуелите со свеки....ама завршив работа и сама.
    Вие што си имате јатрви,па нели е супер,си пиете кафе,оговарате роднини(а муабетите нема да се прошират)заедно сте во дуелите со свеки и сл.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    И јас би сакала да имам јатрва, да живееме кука до кука и да се имаме многу. Свекрва ми се 5 јатрви и на почетокот сите живееле во 4 соби( 12 души во 4 соби) замислите, а и децата почнале да се раѓаат и тие биле со нив. Потоа сите си изградиле куќи и уште многу си живеат.
    Не знам како ја поднесувале свекрва ми сигурно им држела говор по цел ден :puke: :D
     
    На gavolica4 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Да, во право си :D , познавав и јас едни јатрви (за жал се скараа :lol: ) и беа здружени во сојуз. И навистина заедно беа многу појаки, ниту свекрва, ниту свекор, никој ништо не им можеше! Живееа делени со влезови, ама заедно си ја планираа работата, заедно шетаа, си помагаа околу децата, посложни од сестри беа. А, и браќата уживаа во таа мирна, убава домашна атмосфера.
     
  19. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    За жал јас ќе имам јатрва некаде пишав и по постовите дека таа и мие роднина :D Ние не се согласуваме баш најдобро јас не ја мислев дека е до таква состојба да љубомори. Ми призна дека се нервирала кога името мое ќе го спомнеле кај дечко ми дома. Премногу малку зборува, ја наведнува главата и само прашува зошто ме гледаш така или оти премногу ме прашуваш како да ме испитуваш. Вака ќе го постирам тука ова како проблем па ќе очекувам ваше мислење. Леле ќе речите оваа никаде не ја собира. Ама не е така за се си има своја причина.
    Се вака започна. Јас почнав да одам кај дечко ми дома се запознав со неговите итн. Тие стапија во врска нешто покасно.(брат му и јатрвава идна :D ). Претходно ви пишав мислам некаде што се случуваше. Да не се повторувам. Таа постојано бегаше од мене поради некоја ми роднина што работеле заедно ( ја гледала некако чудно) а покасно кога разбра дека сме роднини и поради друга личност.(зошто таа идела кај нас а кај нив не а тоа било така од лични причини што ние сме имале врска). Јас и не знаев дека жената што идела некогаш кај нас и била роднина и неа и мене. Дури сега не одамна се се дозна а ние немаме некој таков контакт со неа. Малку чудно иди како да измислувам и мене не мие верно оти така било. :^) На почеток не ми беше верно и зошто така да се одонесува. Се прашував постојано каде грешам јас. Кога ќе се погодеше да сме двете тука ако ептен се зачекавме таа веднаш си одеше. И мене ми падна ептен вака не убаво вистина, викам што сум и на правила на оваа да бега од мене???? :worried: Му кажував се на дечко ми дека забележувам тој упорен беше дека јас измислувам некави глупости и ме убедуваше дека тој и брат му не се толку блиски за ние некогаш да сме заедно со нив ако се начекаме тука. И глупавата јас верував е зошто само да не се мешам кај што не мие местото.
    Се случи да видам и на фб каде што забранила се од мене и случајно ете како да ме тера нешто па од кај дечко ми се пуштив од таму се и се гледаше и тогаш од лутина јас ја избришав ми дојде се преку глава и тогаш беше крајно му кажав и на дечко ми и кажавме и на мајка му па таа демек се напрви добра застана на моја страна. Рече јас очекував вакво нешто и колку да бојадисувам и јас се сеќава гледав дека има нешто. Потоа пак јас со неа на фб пробав да видам што е работата и сфатив дека девојчето има проблем со самата себеси. Дете е со еден родител мислам дека и тоа сум кажала во некој од минатите постови и работите ги гледа сосема од поинаков агол. До сега не излегувала, не се дружела , немала мислам ни дечковци. Постојано била дома и со тагата во себе. НЕ сум на нејзино место па да видам дека вистина и е тешко но како и сите имам малку барем чувство и жал. И сега и е тешко во средината да се вклопи. Мисли дека сите се лоши, дека сите и мислат лошо и не убаво и како да се плаши и бега од луѓето. Но не може така да продолжи нема таков некој што може постојано да ја сожалува како да е гревота и да прави се само таа да не се разочарува. Не би билоправедно спрема другите во околината. Се шират гласини и дека психички се оптеретила многу со смртта на едниот родител и тоа и сега многу и се одразува. Но јас си го поставував прашањето како понатаму во иста куќа со неа макар во различни влезови да сме. Мајка му од дечко ми многу повеќе и обврнува внимание неа ете поради случката дома тоа е очигледно и мене тоа на почетокот многу ми пречеше бидејќи не знаев и што навитина се случува. ВО некои постови ме осудија дека сум и љубоморна и се ама не беше така. Едноставно не сакав да сум за нешто да сум потценета или обвинета и кога човек не ја познава реалната ситуација греши и заслужува прошка. До пред скоро јас и таа добро комунициравме си кажавме доста работи што мислевме дека треба. Некогаш се пожалувавме и од идната свекрва. :D Јас си помислив дека премногу добро ќе се согласуваме и треба да го заборавиме тоа што било. Се беше така додека еден ден не ми рече вака: Ти сакаш да си во центар на внимание, цело време овај вака онај така ,многу ме прашуваш и испитуваш ме гледаш некако не убаво и не знам што. Многу ме изненади ваквата нејзина реакција остнав баш вака како на сликава :?: , целата прашалници. Јас сакав едноставно да комуницираме малку да се вклопи во средината да види дека јас не и мислам лошо и ја разбирам нејзината положба и ситуација. Нашите разговори се водеа на моите прашања кои не беа нешто лично поврзани за личноста туку општо за животот и случувањата. Јас не и навлегов во интимата па толку да се распрашувам. Таа ништо под сила и закана не кажа се се заосноваше на доброволно разговарање. Со таа реакција нејзина јас си помислив дека е љубоморна дека и пречи моето присуство и прво ја сожалив дека ете си има причини за така да биди а потоа си реков како јас да се однесувам што да правам да има некаде да избегам и да не се вратам повеќе. Беше тешко да се воспостави комуникација со неа. И околу гледањето јас кога зборувам го гледам човек во лице не гледам во земја. Не знам како со неа едноставно ме фаќа некогаш паника, што не знам како да се поставам како би ми предложиле вие? Што да правам? Ум немам повеќе во главата се мие измешано.Ве молам за совет :sweat:
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    Мајка ми се 4 јатрви. Значи имам три нини. Мајка ми и уште две се тука четвртата е во др земја. Сите си живеат во свој посебен дом. Ама сите имаат коректен однос. Немало никакви големи проблеми или кавги. За секоја свеченост, за секое фамилијарно собирање сите се тука и навистина функционираат солидно иако секоја со свој табиет.