1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја барам книгата...

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mandarinna88, 29 јануари 2011.

 1. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  Се надевам дека убаво го пребарав форумов и дека нема слична тема.
  Нека оваа тема помогне на сите оние кои ќе се најдат во слична ситуација како мојата, кога не можат да најдат некоја книга.  Лично мене, многу голема услуга ќе ми направите доколку ми помогнете. Барам книга, чијшто автор и наслов не го помнам.. :( Можам да се сетам само на тоа дека насловот беше многу необичен и дека се работеше за љубовен роман, во кој се раскажува за љубовта на ангелот и ѓаволот.
  Почнува со случки од секојдневниот живот на луѓето, и како ангелот (односно ѓаволот) "учествуваат" во дадената ситуација.. Заплетот е нивната случајна средба и љубовта која ќе се роди поради сплет на околности... Крајот не ми е познат. Претпоставувам дека е *happy end* .. :angel:

  Истава книга ја немам прочитано, но пред една година прочитав за неа во еден дневен весник.
  Сега повеќе од никогаш ми треба да ја најдам, бидејќи ќе претставува совршен подарок за моја многу драга личност. :inlove:

  Однапред ви благодарам! :wasntme: :hai:
   
 2. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Да не се работи за = демонот и госпоѓицата прим = од коелјо, така ме ацоцира, иако оваа е нешто за борбата меѓу доброто и злото :^)
   
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Да не е 7 дена за вечност од Марк Леви? :?:
   
  На Mandarinna88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.905
  Допаѓања:
  65.959
  Пол:
  Женски
  Да не е од Марк Леви Седум дена за вечност? Луцифер и Господ ги избираат своите најдобри агенти за последната битка во која ќе се одлучи дали Господ или Луцифер ќе владее со земјата во анредните 1000 години. Но агентите се вљубуваат... Вака мислам беше со оглед на тоа што ја имам читано одамна, но мислам дека оваа ја бараш :?:
   
  На supersonic, t.i.n.k.b.e.l.l и Mandarinna88 им се допаѓа ова.
 5. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  ТАА Е!!!! Бескрајно ви благодарам на сите! Ахххх колку сум среќнааа <3 <3 <3
   
 6. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Најдов место за мојов пост...
  Се работи за книга на еден словенски писател Иван Цанкар. Книгата мислам дека се викаше Шолја кафе ....
  Дали некој има претстава каде можам да ја најдам оваа книга ?
  Ви благодарам однапред
   
 7. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  Ја нема на сакамкниги.мк.... ( и не само оваа книга, туку воопшто, од овој автор нема ништо регистрирано). Најверојатно оваа книга сеуште нема превод.
   
 8. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Имав некои делови во еден учебник по македонски, но учебникот го немам...
  А за превод мислам дека има, а и не е битно може да биде на: англиски, шпански, српски, хрватски, бугарски или романски... :)
   
 9. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Лавиринт запамтив се вика од Кејт Мосе.
   
 10. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  117
  Ја барам книгата по која направена серијата BAND OF BROTHERS -(Стивен Амброуз -Браќа по оружје е преводот мислам)
  Ако знае некој линк каде да ја симнам.
   
 11. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  18.856
  Ја има ли некој видено по книжари
  The Hobbit, or There and Back Again....или Хобитот од J. R. R. Tolkien?
   
 12. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.421
  Издание на Феникс во книжарницата Икона, 300 ден. :)
   
  На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Ја барам книгата можеби 2-3 месеци и неможам да ја најдам. Се вика ,,Девојче со две имиња,, од Јадранка Валдова.
  Книгата ми е многу потребна па ако може некој да ми помогне.

  Благодарам однапред. :hai:
   
 14. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  ^^ мислам дека би ја нашла во библиотека иако не е задолжителна лектира за основно образование, можеби таму некаде на полиците фаќа прашина. Додека во книжарите не сум ја забележала.

  Можеби ќе ти послужи линков http://3maks.com/Countries/ItemView.asp ... TUfg%3D%3D
   
 15. mim

  mim Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Каде да ја најдам?

  Ја има ли Самрак во Библиотеките, (кај мене ја нема) книга што мислам дека вреди да се прочита, само што проблемот е што ми се здосади читањево онлајн (btw, сајтов ќе звучи смешно ама на него имате онлајн книги, баш секакви, многу е интересен www.baneprevoz.com, книгите се на српски ама се разбира, штом јас ги разбирам :)) Ја имате ли видено некаде? Фала многу ;)
   
 16. GreenEyed

  GreenEyed Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  13
  Солунските атентатори! Неможам да ја најдам на интернет.. Помош?
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Дали знаете во која книжара или библиотека, или било каде можам да ја најдам книгата Будење од Антонио де Мело
  Благодарам однапред :)
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Јас ја имам дома, една од моите најомилени детски книги.
  Мислам дека ја видов неодамна во Култура, во делот кај детските книги и лектирите, забутани на крајот во ќоше, и не би требало да е повеќе од 200 ден.
  Или во Просветно Дело до ЈБТ, мора да ја има.
  :)
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. laryla

  laryla Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  229
  Знаеш ли да чуваш тајна? од Софи Кинсела.Претпоставувам дека повеќето од вас ја знаат оваа книга па нека ми кажат од кај ја купиле.Може ЛП? Фала однапред... :inlove: :)
   
 20. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.158
  Допаѓања:
  4.134
  Ова е стара и стручна книга за фотографија но мнооогу убава - ја барам во електронска форма:

  [​IMG]