1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја изгубив најдобрата другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од buzzle, 10 август 2010.

 1. buzzle

  buzzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  7
  Па вака..пред некој ден и беше роденден на другарка ми..но, јас не знаев дека таа ке го слави тој ден, а не ни знаев каде и од колку..таа ништо не ми кажа..до пред тој ден бевме неразделни и скоро никогаш не се каравме, но тогаш таа дојде кај мене да и ја испеглам косата..се средивме а јас не ни знаев дека е за роденденот..туку мислев онака ке се шетаме..и тогаш испадна дека ке го слави роденденот и дека сите ги поканила освен мене..ми даде изговор дека заборавила, но мене ми беше криво и така ко на шала реков "Мојта најдобра другарка заборавила да ме покани на роденден.." и се насмеав..потоа кога отидовме сите и даваа поклони, дојде и мојот ред, јас и го дадов а таа го фрли..навистина ме скрши..помина роденденот и цело друштво излегоа да се шетаат,а јас кажав дека ми е лошо и си отидов дома..солзите ми беа во очите..и уште ми е криво..утредента и се јавив демек ми треба совет (инаку порано секое утро ја будев и зборувавме со саати) но овојпат слушнав само "Прави што сакаш" и ми ја спушти слушалката..потоа ми падна на памет да влезам во нејзинот фб-профил (бидејки и го знам пасвордот) и да прочитам дали има нешто зборувано за мене..и да видов, разговор во кој ме исмејува затоа што и се извинив и во кој ме нарекува со погрдни зборови ;( ..а чувствувам како целото друштво ме отфрлува одтогаш..не знам што да правам.. ;( ;( ;(
   
 2. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  Јaс би те советувала да се тргнеш од неа бидејќи таа девојка не знае да те цени доволно тебе, а ни твоите постапки спрема неа! Твојата совест е чиста, ти сепак си поминала покрај тоа што не те викнала на роденден и како јаготка на шлагот ГО ФРЛИЛА ТВОЈОТ ПОДАРОК, извини ама јас твојава таканаречена ''најдобра другарка'' би ја нарекла безчувствителна личност која мислам дека не те заслужува да те има за другарка :doh: Ти немој повеќе да се понижуваш и да ја бараш бидејќи она со нејзиното исмевање на твоја сметка и нејзиното однесување спрема тебе си го покажала вистинското лице. Не се секирај, она треба да се запраша што направила и она треба да плаче по тебе и да те моли да се смирите, а не ти неа! :*
   
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Очигледно на другарка ти повеќе не и се интересни долгите разговори со тебе наутро. Си нашла некој со кого и се интересни. и тоа не треба воопшто да те зачуди.
  Зборував и на друга тема дека луѓето се лицемерни, не постои човек кој не прави лице на некој друг. еве и јас, колку и да сум директна и плеснувам во лице колку можам има одредени личности во мојот живот на кој што им правам лице... Истото се случува и со сите други луѓе.
  Еден совет ќе ви дадам за понатаму.
  Не бидете добри со сите. Не се враќа со донро секое добро кое ти го имаш направено. ете, си и се извинила а таа те исмејува. Гледаш? Некој не цени кога си добар со него и коректен. Затоа биди строг и постави линија до каде смеат луѓето во твојот живот да идат. Воопшто немоој да тагуваш по таа другарка туку почни и ти да функционираш на тој начин со тоа што ќе имаш другарки ама ќе стоиш на дистанца. Не се занесувај многу, затоа што на сите од општа култура ни е познато дека вистинско другарство не постои. Додека има корист само и другарството го има. кога нема корист - нема зошто ни да постои.
  Секое добро !
   
  На eloves, Tikvice, srcekrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
 4. buzzle

  buzzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  7
  фала и на двете..знам дека вистинско другарство не постои..но мојот карактер е таков..многу често се приврзувам за некои личности..и сега се чувствувам повредено..а најмногу ме плаши тоа што мислам дека ке ги сврти сите другарки против мене..не знам зошто но веќе имам чувство дека не се однесуваат исто кон мене како порано :doh:
   
  На Betty* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  се согласувам со аничката твојта “другарка“ не те цени доволо .. само незнам како можела да заборави да те покани на својот роденден :!: :fubar: .. ти не си и направила ништо лошо само си ја кажала вистината место да ти се извини таа ти го фрлила поклонот :x .. јас мислм дека треба да се одалечиш од нејзе па и на крај краева не е она единствена нели ? ..
  ке најдеш некоја што те цени и се разбира нема да заборави да те покани на нејзиниот роденден :!: ..
  за таква “другарка “ не траба да се чуствуваш лошо таа треба што така постапила со тебе :fubar: .. поздрав ии се надевам дека ке најдеш другрка која ке те цени и сака .. :* :*
   
 6. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  Мило јас те сфаќам потполно бидејќи и јас сум таква, добро сега до толку не како порано ама сепак и јас многу се приврзувам за луѓето, премногу давам и на крај пак сум таа повредената. Од ваквите искуства се сменив и сега знам и да кажам НЕ и верувај многу повеќе ме ценат :) затоа пробај и ти да ја смениш оваа особина колку можеш и да што е најбитно ДА НЕ ДОЗВОЛУВАШ НЕКОЈ ДА СИ ИГРА СО ТВОИТЕ ЧУВСТВА И ДА НЕЗНАЕ ДА ЈА ЦЕНИ ДОВОЛНО ТВОЈАТА ДОБРИНА !
  Немој да и даваш на другарка ти тоа задоволство да ти се сити, а ти пак од страна да плачеш. :* :*
   
 7. buzzle

  buzzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  7
  ..но јас, не сакам да ја изгубам..еве утре е мојот роденден и и се јавив да ја поканам..а таа само ладно рече дека ке дојде и нема да ми го уништи роденденот како НЕКОИ тоа што го прават..знам дека тоа беше наменето за мене :doh:
  а да се сменам сум пробувала неколку пати..но тоа е посилно од мене..едноставно ја засакувам и ми треба долго време да ја заборавам,посебно неа..ми недостигаат деновите поминати заедно :(
   
 8. sunshine93

  sunshine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  37
  Buzzle се согласувам со другите што те посоветуваа. Ако така прави не те почитува и не те цени доволно. Но ако погледнеш од друга страна вие сте биле најдобри другарки, сте зборувале со саати, се сте делеле и се сте знаеле една за друга. Како може тоа да се смени преку ноќ? Мора да има некоја причина! Можеби треба да си направиш озбилен разговор со неа барем да ти објасни зошто направила така. Со разговор се се решава. Не велам дека ја оправдувам за тоа што направила но треба да ја видиш и нејзината страна од приказната. Е сега ако таа не сака или нема оправдување тогаш тргни се од неа зошто подобро да немаш другарки отколку да имаш такви луге околу тебе. Ако не знае да ти објасни зошто прави така значи никогаш и не ти била вистинска другарка и ако нејзе не и е важно да го продолжи другарството тогаш нема зошто ни на тебе да ти е важно. Мислам дека после разговор со неа треба да заклучиш сама што да правиш. Тоа ти е мој совет па кажи што направи :)
   
 9. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  Извини, а како тоа ти неа си и го уништила роденденот? Со тоа што си и помогнала да се спрема за вечерта и сепак и покрај нејзиното омаловажување ти пак си останала покрај неа и си поминала низ нејзините глупости и исмејавања?! Она пак ја префрла вината на твоја страна иако ти за ништо не си виновна и со самото тоа можеш да сфатиш колку она навистина те цени и те почитува.
   
  На candy.cane и LittlePinky им се допаѓа ова.
 10. buzzle

  buzzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  7
  па мислам дека не сака разговор..пробав..ми остави впечаток дека не сака..а и не сакам да се понижам :| :worried:
   
 11. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  Eпа не и дозволувај да те види тажна и повредена бидејќи да беше загрижена за тебе немаше да ти го направи ова сосема незаслужено :fubar: Утре на твојот роденден ако дојде прави се како да не ти е тешко и не дозволувај да ти го упропасти роденденот зашто во спротивно ако те види тажна само ќе и дадеш причина плус да те понижи и да те исмејува пред другите, не и го давај тоа задоволство
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 12. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  потполно се соложувам :!:
   
 13. sunshine93

  sunshine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  37
  Мислам дека ако сакаш да го спасиш другарството разговорот нема никако да те понижи. Па сепак сте биле најдобри другарки, вие најдобро се знаете една друга тоа е важно. А сега ако не сака размисли ти сама зошто може да постапува така, можеби ја мачи нешто или пак има нешто друго зошто никако не е тоа без причина. Тоа ти го кажувам зошто велиш дека не сакаш да ја загубиш. Ако не сакаш тогаш треба се да пробаш. А ако не бива и ако таа не сака откажи се и остави ја. Сепак порано или подоцна ке најдеш некој со кој ќе се зближиш и кој заслужува да ја има твојата доверба. Можеби некој ден и таа ќе сфати дека греши и таа ќе ти побара прошка зошто кругот сепак се врти! :) не стои на едно место!
   
  На qqq му/ѝ се допаѓа ова.
 14. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  170
  И јас имав ваква ситуација до скоро.Па ве молам помогнетеми дали постапувам исправно.
  Уште кога се фатив со дечко ми најверната другарка цело време ми зборуваше лошо за дечко ми,а ја сакав ко сестра.И двајцата многу ми значеа.Но кога дојде летото јас мн се приврзав за дечкоми,прв однос,и се и после се одделив од друштвото како и тоа што таа не ми беше повеќе најверна.Ни кога заучивме јас си најдов нови другарки и убаво ми беше со нив,но и оваа другарка ми се смеша во друштвото.И јас сетив дека таа ме озборува и ги тера другарките да ми сврта грб.Така и беше но и јас им свртив.И дојде еве и ова лето и овие другарките сами ме побараја,ми кажаја дека најверната другарка што ми била ме озборувала,и се се како било,и дека им е криво..и сега покрај со дечко ми што сум ,неразделна сум и со нив последниов месец.Другаркава бивша што ми била целта и била да ме скара со другарките и јас кога еден ден ќе сум се скарала со дечко ми да сум останела сама.. :lol: таа не знае дека со него одам година и пол можеби не е многу време ,но ни е ептен јака врската.
  Но девојки барам совет за што кога ќе заучиме??? јас повторно ќе ја гледам таа другарка и ќе се правам ко ништо да не било или па се да и плеснам влице.?.и дали мислите дека е исправно што јас им простив на другарките што подпаднале под нејзино влејание или...?
   
 15. smile.for.life

  smile.for.life Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  леле не ми се верува каква глупачa :@ :@ :@ Ич да не се секираш ти не си крива ништо и воопшто не и обрнувај внимание а ако некогаш ти се врати кажи и: тргај ми се од пред очи нејќам да те видам! Господе боже какви луѓе постојат! Неам зборови за случајов нзз што да кажам :o
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Уште како помала мојот татко ми викаше-дружи се ама држи одредена дистанца со сите...И навистина беше во право.И јас имав слични ситуации секогаш добра,фер итн..ми се враќало со лошо.Е со тек на време почнав да го применувам советот на татко ми и многу се сменија работите.Примени го истиот и ќе видиш како ќе ти биде полесно.
   
  На Dashing:), candy.cane, eloves и 3 други им се допаѓа ова.
 17. saricka87

  saricka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  i jas ke se umesam vo toj slucaj ke vidis vo stvarnost koj te ceni a koj ne veruj mi sigurna sum deka imas barem edna vistinska drugarka vo toa drustvo ne bidi tazna zatoa sto podobro e da bides i sama otkolku so luge koi ne te postuvaat i te ismevaat
   
  На Betty* му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Истото мислење го делам и со другите членки кои ти одговорија на проблемот,сметам дека чим таа така постапила со тебе,си и помогнала, а таа плус го фрлила поклонот и тоа пред сите,на таков начин да го покаже своето однесување кон тебе пред другите,тука воопшто не станува збор за вистинско пријателство од нејзина страна.Сметам дека би било добро да се тргнеш од неа,да заборавиш на неа иако ти си сметала дека сте биле блиски,затоа што денес никој не цени нечива помош,добрина од никого,а не па од најблиска другарка,иако ретки се луѓето кои ја ценат добрината кај другите луѓе и секоја чест за нив.Колку и да сте биле блиски,оставија и заборави на неа,затоа што секој човек си има свое достоинство и граница до каде и како треба да се однесуваат со него,затоа што треба да се почитуваш себе си,за да те почитуваат другите,се надевам ме разбираш што сакам да ти кажам или обратно за да почитуваш,треба да те почитуваат,а другарка ти да те почитувала,нема воопшто да го направела тоа и на таков начин да се однесува спрема тебе.Додека за другарки,пријателки,пријатели ќе најдеш такви кои навистина ќе те почитуваат.Поздрав,се најдобро :)
   
 19. marinaangelova

  marinaangelova Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Ѓи прочитав сите коментари настварно во денешно време најдобриот пријател е твој прв душман како мајками постојано што вели.Не знам шсто да советувам едноставно сакам само да споделам едно мое искуство со другарството а вие самите одлучете кога бирате другарство накој би му дале вистинско значење.Живема во село близу мал град каде значи секој со секој се знае од околината и пошироко.Пред неколку години имав доста широко друштво каде постојано бевем задно,бидејки имав поголема сестра кога попораснав малку почна со неа секаде да ме води на излегување прошерки ит.итн.посеизгледа на другарките тоа им сметасе и ми завртеа грб али се помина лесно не ми сметаше имам други другарки од градот и ми беше супер.По ноекое време се смиривме се извинија за сите глупости и почнавме повторно заедно да излегуваме заедно јадевме спиевемe занчи се заедно.како и сите така и јас имам поблиски другарки по се изгледа тоа беше колуминација на оваа приказна.Шуден пресврт на судбината не спои со нашите болки во исти ден раскинавеме со дечковците јас одев една ипол година ,а таа пола ни беше тешко на двете.задно плачевме се смеевме на минатото заедно решивме да го преболиме и зачекореми понатаму.сепак имаше голема разлика јас ракинвам бодејки далечината не одвои а таа бодејки сеусте се видуваше со бившиот со кој пред тоа беше во 3 годишна врска а раскина заради тогашниот дечко.За средбите со бившиот секако беа изговори со мене.помагав колку можев зборував што мислев за ситуацијата али ништо таа си продолжи со тоа и стравот дека еден ден ке биде откриена и тоа се случи.али тоа нејзин пробелем највеке ме повреди тоа што се зближивме премногу шетавме со часови постојано бевем заедно кога и беше тежко бев тука исто и таа за мене али еден ден с епотона.зачи цело село веке ја видоа со бившиот и настана скандал каде мене ме обвинија без милост а таа се заврте не ми даде да прозборам не ме праша ни дали тоа е точно едоставно ме обвини.веке ништо не и беше важно ни миговите поминати заедно ни плачот ни смеата а истиот момент го искористи некои работи што ги знаеше само таа да ги објави секако.тоа беше еден добро забиен нож во грб каде раната и после 1 год.сеуште боли.како тоа да беше малку моите други (другарки)исто забравија колку пати ме будеа затоа шсто им било тешко заборавија се останав буквално сама постојано се прашував и сеуште се прашувам каде згрешив с трудев да им помогнам колку можев за возврт нисто не барав заправо еднаш побарав и добив само едно разочаруване.за прествр на животот имама сетри4ка болна од даунов сидром и несто др.беше во болница и ги побарав моите другарки бидејки ми беше тешко али тогаш ми ги наредија сите лоши работи кои треба да ги очекувам во иднина недај боже од тогаш немам побарано ништо од никого.Утеха побарав во учењето се затворив одма и ништо не ме интересирасе.бидејки кога и да излезев ке слуснев демек сум се омажила развела и многу други такви работи.Се боли а боли тоа што со маками се карав постојани заради нив а сега останав сама сестрами поголемата се омази и замина во друга држава останав сама западнав во депресија каде сеуште се чудам како излегов.Бидејки тоа не беше се се затворив во себе и само една соученичка се доближи до мене и се обиде да ми помогне или барем јас така мислевев.се беше од корист сега кога завршивме училиште излезе дека била со мене додека јас и решавав тестовите во нејзино име а ако случајно некогас напишев нешто помалку од тоа што закаше зачи бев винова и морав да се извинувам по стоти пат.али тоа е тоа додека имаат корнекој даист од тебе се со тебе а потоа врлен акако стара крпа.СЕпак за ништо не се каам ако знам дека и денес истото би го направила.исто неколку пати и другараката во копја највеке се разочарав ми има побарано помош и не сум можела да ја одбијам. од ова само едно научив зборот другарство во мојот речник не постои
  сега извинете што е вака предолго се обидев колкушто можам по кратака да бидам и сподела едно искуство поздрав :f:
   
  На little women му/ѝ се допаѓа ова.
 20. buzzle

  buzzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  7
  Марина те разбирам во потполност..се пронајдов во текстот :| ..ми се има случено истото, а мислам дека и сега така ќе биде :(