1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја изгубив најдобрата другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од buzzle, 10 август 2010.

  1. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Не ми се верва какви личност има читајќи ги кометарите сфатив дека има многу вистина во онаа пословицата Боже чувај ме од пријателите од непријателите можам и сам! Според мене не треба да ја молиш да се дружи со тебе ниту да изгледаш како повредена. Не и давај до знаење дека те боли тоа што се влоши вашиот однос! Понашај се како да си среќна и како да е се во ред... И се што имаш да и кажеш кажи и го! биди ладна и помалку злобна! Прашај ја во што е проблемот и дистанцирај се од неа замини со крената глава таа е онаа што губи, а на останатите другарки кажи им дека имаат многу слаб карактер чим потпаднале под влијанието на една личност (индиректно). Се надевам дека се ќе биде во ред... и во блиска иднина ќе најдеш ново друштво што повеќе ќе те цени :)
     
  2. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Никогаш на никого не треба да се молиме да се дружи со нас.Кога некој ни е другар не треба да се зеза со нас и со нашите чуства.Јас такво нешто никогаш не би направила ,а ниту би поднела така да ми прават.Секој си има гордост и нема да ја отфрлам за личности кои не ме ценат.Се дружам со луѓе кои ми одговараат,со кои имам заеднички теми за разговор.Ако нешто ми смета го кажувам тоа на фин и културен начин а не така да си изигрувам со чуствата на другите како што читав во постовите.Навистина има безобразни и бесчуствителни луѓе.Но најболното е тоа што добро се прекриваат и касно дознаваме ,дури откако ќе бидеме повредени.
     
    На PinkPanterka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ти завидува за нешто.Не знам по колку години имате,ама претпоставувам дека сте пубертетлии,плус,минус...така да во тие години кога некој од некого ќе се осети загрозен,наоѓа начин за да се одбрани,истакне,па така и таа прави.Ти завидува и веројатно гледа нешто во кое ти предничиш и и пречи,па ти прави заговори и прави постапки со кои ти ќе се почувствуваш лошо и омаловажено,тоа е еден од начините на агресија кога некој сака да доминира над тебе.Не губи верба,ниту расположение,а пак најмалку самодоверба и не барај нејзина потврда за твојата вредност како човек,искрено ти го кажувам ова,затоа што сега си ставаш столбови врз кои ќе ја градиш личноста,сега ли направиш фатална грешка,толку е,цел живот ќе го влечеш.Имај самопочит и не дозволувај да те згази нејзиното однесување.
    Мој совет е да си го истераш роденденот најпозитивно и фино расположена,неа покани ја,но не и придавај значење кога ќе се појави.Анимирај ги сите,неа запостави ја,ако ти се доближи биди ладна,но не и арогантна и цинична.Е откако ќе помине роденденот имаш две опции,првата,да ја растуриш во неколку потега на само и да имаш срце кон себе да и свртиш грб,да видиш како ќе ја изненади тоа покажување на заби,зошто веројатно собира сила од тоа што те малтретира,знае дека ти е тешко,а ќутиш.Прашај ја,ама не смирено,туку остро,што е со тебе?!Што ти згрешив?!Зошто се однесуваш така?!Знам за тоа,тоа и тоа и не сакам повеќе да си ми прозборела и ако уште нешто разберам дека си зборувала,лажела за мене,верувај ќе им кажам отворено на сите каква си.Втора опција,јавно отвори ги картите пред тие што те исмевала и цело друштво,покажи став и цврстина,не само што останатите повеќе ќе те почитуваат,туку и таа ќе се покае што воопшто почнала со тоа и биди искрена и отворена и прашај ги останатите дали сметаат дека тоа е фер,дека тоа е другарка и дека можат да и веруваат?!Зошто ако некој озборува и исмејува некој друг пред тебе,да знаеш дека утре и тебе ќе ти го прави истото со некој друг,па нека си го знаат.
     
    На poison.ivy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Ауу каква личност..да заборави да те покани на роденден и да те исмејува..!?!Не ти вреди таква другарка...И јас на твое место не би сакала да се понижувам ама сепак за последен пат обиди се да зборуваш со неа и да ја прашаш зошто така постапува со тебе кога ти не си го заслужила тоа.Сигурно некој и ја имам полнето главата со глупости за тебе друго нема,ама сепак она е крива што толку бргу поверувала.Инаку најдобро е како што кажав да разговараш со неа да и кажеш се во лице едноставно тебе да ти олесни на душата и да не останат недокажани зборови..И после и да се смирите нема се да биде исто..ама најдобро е да си најдеш ново друштво кое ќе те цени..стварно не ми се верува како можела..


    I've learned that no matter how much I care, some people..are just ungrateful ;(
     
  5. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Многу добро мислење !
     
  6. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Вака.. ова најдобрата другарка во насловов веднаш стави го во наводници, бидејќи јас таа личност никогаш не би ја нарекла другарка, а уште помалку најдобра. Треба да сфатиш дека не е се како што изгледа и не се сите така добри како што ние понекогаш мислиме. Од ден на ден се повеќе се уверувам во она "Денес секој за себе а никој за тебе". Ти по неа дефинитивно не треба да тагуваш. Сфаќам дека сте поминале многу интересни моменти заедно, но со тоа што ти го направила, таа фрлила во вода се. Така да само храбро продолжи си напред и знај дека не секогаш треба слепо да им се верува на луѓето. ;) :)
     
  7. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    * Пријави го ова мислење
    * Одговори со цитат

    #1 Ја изгубив најдобрата другарка
    мислиш дека заслужува да ја наречеш најдобра другарка ???? :^) :^) :^) такви наводно другарки ги има многу ,подобро бегај од неа ,не ми е јасно како успеала да ги сврти сите против тебе ,секој еден имал такви крајно лицемерни и кучки од другарка ,најдобро најди си ново друштво некое девојче од училиште кое ке те почитува и следен пат внимавај кого се пушташ во животот откачи ги по совреме затоа што подоцна ке те снајдат поголеми проблеми денес друштвото против тебе утре дечко ти :@ ова од искуство го кажувам и никако не се потценувај пред неа не и покажувај слабост дека ти е криво што не дружите затоа што ако и простиш утре ке се најде и друг да те изигрува да те прави будала :^)
     
  8. marinaangelova

    marinaangelova Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    значи иста грешка двапати не дозволувај да ја направиш не сум во можност да давам совети кога јас самта истото го повторив само можам од искуство да кажам не дозволувај, а и не се затварај во себе како што јас направаив животот е пред нас има многу работи за кои вреди да се живее да се радуваме да плачеме а другарството е минимална работа за која би требало да се чуствуваме разочарно знам тешкое, но денес сите околу тебе ти се другари а кога ти треба за најмала помош немаш никој.остануваш само ти и патот кој треба сама д аго изодиш,значи дигни глава и продолжи смело да чекориш не врекај се на нешсто сто било искористи го тоа да не наидеш на истата препрека и повторно да не можеш д аја поминеш.Сега е време кога сите треба да видат дека можеш вешто да ја заобиколиш и продолжиш понатаму.
    биди цврста и трапелива среќно :f:
     
  9. buzzle

    buzzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    7
    Лилит фала..фала и на другите..морам да го искоментирам тоа што лилит го рече, дека ми завидува..вака, јас уште од мала постигнував големи успеси како во училиштето така и надвор од него, имав се што ке посакам затоа што моите родители беа во можност да ми пружат се, карактерот ми е таков и јас не покажувам емоции, едноставно секогаш насмеана, горда сама на себе, полна со самодоверба, барем така изгледам..знам секогаш да одговорам на се и слабост никогаш не сум покажувала..важам за недопирлива и недостижна помеѓу моите врсници..поради овие неколку работи, а можеби има и други кои не ги знам, јас никогаш скоро не сум имала вистински другарки..сменив неколку друштва..и сега сваќам дека сите се дружеле со мене затоа што имале потреба..многу сум срамежлива и тешко склопувам пријателства и познанства..кога бев мала многу се нервирав за овие работи, плачев, не сакав да излезам, ме беше срам..потоа сватив дека колку и да се спуштам на нивно ниво тие никогаш нема да ме прифатат, а виновна за тоа ке биде нивната завист..така беше се до средно, значи едно друштво..па друго, трето, пето..немав и многу време за другарки имам големи амбиции и уште од мала почнав на работам на тоа да ги остварам..но, како и на секое дете така и на мене ми беше таа другарска љубов потребна, таа другарска поддршка..е сега во средно ги запознав овие "другарките" и се дружиме веќе подолг период..јас се опуштив, се приврзав..ги пуштив да влезат во мојот живот..а на оваа "најдобрата" како се да и беше по план..значи колку сум била наивна..им верував слепо..епа сега мислам дека лекцијата ми е научена..верување- на НИКОЈ !!!

    п.с Зборувала како таа "простува, но не заборава" |( ..мислам дека во овој случај ке бидам малку лоша па кај мене ке дојде нешто како "ни простувам, ни заборавам..ама враќам 100%" :lol:..и сакав само да напоменам дека не го напишав ова за да се фалам туку само за да ја знаете одприлика целата сторија..
     
  10. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Buzzle верувај не си сама значи ги прочитав сите мислења,јас имав другарки буквално секој ден беа кај мене кафиња мафиња,кај мене се собиравме пред да излеземе,од моите шминки се шминкаа,мои алишта облекуваа,кај мене се правеа фризури и ред други работи...и дојде ред јас си фатив дечко што за нив можеше да биде само сон.Се скаравме еден ден со дечкото и на излегување се простивме,и демек они дознаа и ме викнаа на страна и ми велат:Што направи ма ти како можеше да се простиш?За ова ми се иде шамар да ти залепам...?!и молим те како може другарка да ти го направи тоа(а знам дека се беше само од љубомора) и потоа кога пак идеа на кафе секогаш ме прашуваа како ми е на мене со дечкото а они никогаш не кажаа ништо за нив,дали имаат дечко,симпатија итн.
    Сега се откачив од такви користољубиви простачки да не речам,девојчињата беа незнам како да ги опишам лицемерки прва класа,се запишавме во различни школо и јас секогаш се трудев пак да бидеме поврзани заено да излегуваме ама после се одделија од мене и моите други другарки и нас не не викнаа ни еднаш да излегуваат со нив :fubar: а сега имам две другарки што другаруваме ама барем знам дека не се искористувачки како оние другите(и поради една од нив ќе го загубев и мојот дечко,ама и вратив убаво).И верувам дека на денешен ден не постои вистински другарство,секој гледа те те искористи и фрли,не го интересираат твоите проблеми...
    Девојки не вреди да се нервирате заради некои глупачи што ви забиле нож во грбот,значи биле од корист,ќе се заврти кругот,еден ден ќе ве бараат,ама тогаш се вашите 5 мин.
     
  11. Emmie

    Emmie Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6
    твојата другарка која си ја сметала за сестра те предава ?

    Имам една другарка која во 4то и 5то одд. ми беше најверна другарка. Моника се вика. Се каравме често но за 1 ден се смирувавме, но сепак ја сакав како своја сестра. Се правеше главна пред сите, им наредуваше, се шмизлаше, им ги крадеше симпатиите на сите (сите што сакаме некој и она мора да го сака) и мн. друго и пак ја сакав како своја родена сестра и покрај тоа. Сега на моја возраст 12 год. јас почнав да се дружам со една стара другарка и многу ја засакав. И многу ми е добра другарката, се вика Симона. Многу е и слатка. Кога разбра Моника дека се дружам со неа и она почна да се дружи. И сега пред некој ден бев излезена со Симона ама со мене беше и Моника, а претходно бевмр скадани еден долг период ради глупостите што ги наведов претходно (се правеше главна, им наредуваше на сите, се правеше шмизла, им ги крадеше симпатиите на сите, поготово на мене и др.). И вчера кога бев со Симона она пробуваше да ми ја земе другарката. Да ја направи да и биде нејзе поверна, мене да ме заборави, да ме фрли. Дали ви се верува една таква другарка што сте ја сметале како за своја родена сестра да ви го направи ова ?:o И простив за сите глупости што ми ги направила во животот и пак ја сметам за сестра ама она вака ми враќа. Можете ли да ми помогнете околу ова ? Ви благодарам однапред. :)
     
  12. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218


    Dusicke....ni ti bila drugarka nekad ni ti e sega ni treba da ti bide.
    Sovet nastrana od nea ako sakas da si imas zivot bez problemi kolku i da ja sakas ke mora da se otkazes zatoa sto veruvaj mi nea ama uvo ne ja boli za tebe...
    Sto se odnesuva do Simona... ako ti e stvarno drugarka ke vidi kakva e taa drugata i sto pravi taa vsusnost ako ja prifati nea i te otkaci....znaci isti se.
    Imas vreme ne se samo tie na svet ke imas uste mnogu mnogu drugarki i sigurno ke najdes nekoja stvarno sto te zasluzuva i sto nema da saka da gi zivee site zivoti posto nema svoj ..kako drugarka ti Monika primer.
    Ne se sekiraj...i zapamti ova ti e samo pocetok vo pretstavata narecena zivot i veruvaj eden den ke posakas site problemi da se kako ovoj zatoa sto teskotiite doprva sledat.
    Pozz i ne se sekiraj... neka placat tie sto te nemaat.
     
  13. Emmie

    Emmie Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6
    Ti blagodaram premnogu. Premnugu veruvaj. Ali znaesh li kolku se chustvuvam vinovna. Imam 2 navistina dobri drugarki. Nikogash ne me ponizhile i sekogash me sovetuvale, mi veruvale i mi ja kazhuvale vistinata. Duri do den denes toa go pravat. Se nadevam i ponatamu kje prodolzhat. :) Inache niv mozham sve da im doveram. I koga edna od niv mi kazha da se trgam od Monika ja ja poslushav i se trgnav no ovaa e ko pijavica i pak mi se zakachki i pak i se smiriv. Mi veti deka nikogash povishe nema losho da mi pravi, ama ona mi KRADE drugarka. Duri znaesh shto mi napravi vchera ? I kazahala na Simona deka sum i ljuta i Simona doagja do mene i mi vika so epten, ama EPTEN mil i zhalosen glas: Ljuta si mi ? I ja i kazhav deka ne sum i i deka monika samo ja lazhela, ama krivo mi e shto Simona pagja na lagite i itrostiite na Monika. :(
     
  14. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Потполно те сваќам како ти е, затоа што и јас пред 2 месеци се скарав со мојата најдобра другарка.Со неа бевме од мали, другарство кое што го градевме 16 години наеднас како кула од карти се сруши.Со неа делевме се, по цел ден бевме заедно, многу ни завидуваа и се прашуваа како можеме толку да издрзиме а да не се скараме до тогаш ама баш никогаш.Таа беше повлечено девојче кое што одсекогаш беше на маргините во друштвото, можеби имаше и комплекс затоа што беше полничка па затоа и беше повлечена.Многу ми викаа како можеш да се дружиш со неа, но јас сепак не обрнував внимание.Си имаше како и сите ние некои мани, е сега таа сакаше секогаш да биде по нејзино па морав да попуштам-али нема врска.Но кога дојдовме да студираме Скопје таа потполно се смени.Со помош на апчина ослабе, се смени во карактер, и стана она типична шмизла.Но најчудно е тоа што незнам ни зошто го прекинавме другарството.Бевме и цимерки, во станот седевме 3ри, и баш таа третата успеа да не раздели.Заминав за првомајските празници во Бугарија и кога си дојдов она не беше истата, беше нова личност.Кога ја прашав зошто се однесува така таа само рече јас-"јас и ти завршивме".Целата бев прашалници ништо не ми беше јасно, ја замолив д ами каже зошто што се случило а таа само прокометира како не сум и се нашла за ништо во животот и ја оговарам, со неа сум живеела од корист.Кога ми го рече ова тотално ме пресече, па зарем јас не и сум се нашла цел живот ја влечам секаде со мене, кога ќе и се слошеше(затоа што има епилепсија)како будала ноке не спиев и одев со неа по болници(затоа што студиравме ск).На одмори не ја пуштаа да оди ако не одам јас,затоа што јас имав одговорност да ја пазам да не има напад, и зошто се тоа за на крај д ами го рече ова...Цел месец се прашував што згрешив и ми беше тешко, али сега кога ќе размислам подобро можеби е поубаво што немам повеке искомплексирани личности во мојов живот.Али на грешките се учи, па и јас од ова си извлеков поука, со сите се дружам но со никоја не сум блиска..
    ова испадна ептен долго али си се пронајдов во темава :)
     
  15. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    ах..ако можам и јас тука да се пронајдам..со другарките се дружам веке неколку години..секој ден сме биле заедно ...секоја вечер..секаде..меѓутоа јас фатив дечко..со кој одам 8 месеци и постепено се одалецив од нив..од многу причини..дури на крајот воопшто не ги ни вудував последниов месец...но сега навистина ми е криво...а ти е веке почнале да ме избегнуваат..ме тргнале на фацебоок од сестри ...никогас не ми писуваат ко порано..не ми вртат...како да се вратам во друштвото???
     
  16. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Ние девојките најмногу грешиме со тоа што кога ке си фатиме дечко го запоставуваме нашето друштво, а дали све забележале дека машките не го прават тоа...И јас имав една другарка која кога си фати дечко потполно не заборави.Но ете одеа 1 година и сега раскинаа.И она самата знае дека е одбегнувана од другите затоа што за нас никогаш немаше време, за неа постоеше само тој и никој друг.Кога ке ја побаравме таа се изјаснуваше дека и е досадно со нас.Е сега кога веќе не е со него а за да дојде со нас не и е баш пријатно она почна да се дружи со други девојки.Па затоа CutieDoll еве за пример нека ти биде мојава другарка и немој да правиш како неа.Дечко како дечко денес е тој утре ќе биде сосема друг, но другарките се засекогаш.Затоа почни и со нив да се дружиш активно како порано, поправи се дури имаш сеуште време.Распоредиси го времето рационално и ќе видеш дека за се имаш време и со дечкото да излезеш па и со другарките.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    :o гооолем проблем е ова. :fubar: лелееее девојче како што сум изнервирана ќе ти дадам и моника и сани и бфф :envy: (тоа ептен ме нервира) ]:)
    а и сигурно има 9 год штом го пишува ова ]:)
    лооол, дајте бе малку ред на овој форумов алоооооо :fubar: :fubar:
     
  18. Unnaa

    Unnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    40
    Лелееее... е ова е стварно голем проблем :( Не би знаела совет да ти дадам безизлезно е... и Сани и Моника стварно не се воопшто фер :n: Јака ти душа :clap:
     
  19. happines

    happines Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    12 godini ima inace:)
    i dadov greota znam kolku e povredena :|
     
  20. Lil-bitch

    Lil-bitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    22
    ај мала е нека не се секират, не вредит :) одма нек си најт нови другарки и ново друштво уште сега, зш такви ко нив воопшто не и требаат, ако и беа БФФ како што сама кажуват никогаш немаше да и свртат гбр :| и нек не кажвит све што и се случуват на секоја другарка, зашто шом најмалце се надеват ќе го искористат то :worried: позз