1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја изгубив најдобрата другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од buzzle, 10 август 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    говорете македонски - литературно ;) :D
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lil-bitch

    Lil-bitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    22
    хахахахахаха :) си се навикнав на дијалект....
     
  3. happines

    happines Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Фала инаку ...
    ќе се потрудам и јас да и помогнам ....
    инаку некој сака со својот дијалект се навикнал и ете :)
    важно разбираме! :D
     
  4. Emmie

    Emmie Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6
    Ви благодарам многу. Но сега знаете што ми правии ? Дури и другарките кои ми се добри и секогаш ми даваат добри совети, а она не се знаеше многу добро со нив сега и нив ми ги украде. Но за нив не се грижам толку многу, бидејќи тие знаат каква е таа и секогаш ми верувале мене и никогаш нема да и веруваат нејзе. Али сепак овие се малите проблеми. Кога ќе пораснеме ќе имаме многу поголеми. Како на пример девојчето што и свртело грб без причина. Ако она имала милост и ако се сеќавала на тоа дека нејзината другарка и помагала многу во животот НИКОГАШ ама БАШ НИКОГАШ не би и го свртла грбот. Не се се секирајте, тоа ќе се среди, али малце на потежок начин додека дознаад другите другарки за тоа каква е она. :) Биди си своја и се ќе постигнеш. :)
     
    На Monnie.19 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ninnie

    ninnie Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    јас од се што научив од животот до сега најбитна работа ми е да се трудам да не се замарам со секој ....да се замарам само за мене и за моите луѓе(за фамилијата и за дечко ми) оти сфатив дека никој освен нив не ми мисли арно дека секогаш кога ми било тешко само тие биле тука а сите оние на кои ја сум им помогнала многу и сум направила многу за нив ги немало никаде...секој си гледа само за себе никој не се замара за решавање на туѓите проблеми туку за да слушне нешто и после да може да трачари :)
     
  6. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Лелелее исто од збор до збор ....... ама тотално исто ..... јас поарно немаше да го напишам :| . И јас не покажувам мн емоции, срамежлива сум ептен и ладна и луѓето ме доживуваат како недостижна и мене ептен ми љубомореле во училиште заради успехот итн ...... Дури и од другарките во друштвото имам чуено кометари од типот - Секако ти ќе извадиш 5 што се замараш??? - и тоа со таков цинизам и иронија го кажуваа да ти се поврати :puke: . Ај тоа и не е толку битно ...... Од кога заврши училиштето видов дека мојата најдобра другарка се одалечи од мене. На никој не му верувам, ама на неа и верував колку-толку и се и кажував на неа, а на другите понебитни работи....... Дури и не се дружев толку многу со другите бдејќи се раководев по таа - еден другар ама вреден! - и си велев па ние сме супер сега на секој нема да му кажувам што ми се случува ........ И така ....... Бевме се заедно на школо, муабети, смеи, секогаш се браневме, подржувавме, се супер ........ И заврши школото и се оддалечивме ...... Ми се нема јавено никогаш, освен ако јас не ја побарам и за излегување никогаш не ми се јавува веќе, си шета со други а мене не и текнува ни да се јави да ме праша како сум ако не друго .... колку пати ја имам видено низ град, си шета со други луѓе, се пика низ луѓето, на сите им вели лелелелел душичке најубава колку си убавка и такви срања ....... од мене тоа луѓето ретко го слушат бидејќи не сум таква да им се пикам на луѓето ама она ....... и тоа, значи мене не ме става во никаков план ма не ја интересирам воопшто ..... и се навикнав на тоа, што сака нека прави, ме фати малце депресија отпочеток ама си реков јбг нема никаква корист од тоа јас да сум таа што ќе пати, нека си тера таа по својот јас по мојот пат. Не познавам ни многу луѓе, ама пак такви како неа не ми ни требаат. Сега на факултет ќе се оди, ќе пробам на студентски, т.е. веќе аплицирав и ќе запознаам луѓе од секаде ....... вакви како неа веќе никако ..... Не им верувам општо на луѓето и мразам кога на некој начин сум зависна од некого .... Може имам ептен претпазлив карактер ама сега тоа е ....
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392

    Дали таа воопшто ти била другарка?

    Остави ја и продолжи понатаму. Знам дека е тешко ама мораш да продолжиш да не паѓаш во депресии.
    Пијачка, филмче и се ке биде во ред.


    :* :sun:
     
  8. Monna99

    Monna99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    5
    Моника не е воопшто слична на тебе,ти си едноставно THE BEST OF THE BEST
    Значи
    Подобар карактер
    10000......пати подобра другарка
    Интересна
    Забавна
    Преубаваа

    и многуу работи што Моника ги НЕМА
    И само еднаш бев со неа ,бидејќи не ми се одеше дома,а ти си отиде
    Да знаеш не ми беше толку убаво колку што ми е кога сум со тебе :)
    И Моника е таква,ама да си знаеш дека неможе да ме украде од тебе :* :* :*
    Фала на убавите зборови ... :)

    Инаку јас сум таа Симона^^
     
    На srcekrsacka, Wild.Woman и Emmie им се допаѓа ова.
  9. happines

    happines Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    скарани де

    -Па се скаравме со другарките се чудам зошто и воопшто ги нарекувам така ......
    - премногу бргу ме заборавиле гледам .... али и не им се чудам на разумот :)
    И сега едната почна да збори глупости за мене на децата.... што да направам?
    зар не мислееа кога ме повредуваа дека ќе дојдат и моите 5 минути?!
    што да направам за навистина да ги повредам?
    не дека сакам ама претераа тие секогаш ништо не зборам секогаш ме повредуваа и од ист клас сме и сакам навистина да им вратам чекам помош :( :tmi:
     
  10. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    скарани де

    Ако сакаш помош треба малку поконкретно да раскажеш. Незнаеме зошто, што било причината што сте се скарале. дали ти си направила нешто? Ако нема ништо од твоја страна, а тие без причина те исповреѓале, никогаш не ти ни биле другарки. А можеби некој од страна им има кажано некоја лага за тебе. Затоа решение ти е искрен разговор и прашање зошто се однесуваат така? Ако не добиеш одговор, најди си ново друштво, такви луѓе не ти требаат.
     
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    скарани де

    Како да ги повредиш??????? Јас мислам дека ти очајно сакаш да им се вратиш во друштвото... штом се уште не си помирена со фактот дека те напуштиле.
    И по колку пати ќе го пишуваш истиот ‘‘проблем’’???? Минатиот пат се извади дека пишувала братучетка ти место тебе, сега пак тебе ли ти се случува?
    На едно место спомна деца.... ете тоа сте и ти и другарките твои. И ако сакаш малку да созрееш, најди си ново друштво, а овие 2 не ги барај повеќе.
    Ако пак сакаш дете да си останеш, можеш да им залепиш гума за џвакање во косите, ама така убаво усукај ја да треба ќелави да се ошишаат. Е така најдобро ќе им вратиш.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaLy

    LaLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Хехе се сеќавам пред некое време коа и јас ги имав овие проблени.Не сум баш најголемата :D ама се пронаоѓам во случајот со другарството од 16 години.Јас и мојата другарка сме си Бфф :D :D :D 16 години и она си се смени од коа си фана дечко ама научив да се прилагодам.И јас знам дека можеби ке се најдам во истата ситуација па затоа си молчам.
    А за овие крадачки на другарки :D :D мене ми е најсмешно тоа што девојчето у еден пост е една приказна а после со сосем други другарки е.Али ае фаза е

    LaLy
     
  13. Emmie

    Emmie Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6


    Falla Monna ! :) <33 Ako taa ednash me unishtila, vtor pat nemozhe ! Nikogash povekje nema da i dozvolam da mi go unishto prijatelstvoto. Kolku mnogu vo zhivotot sum pominala i izdrzhala neznae ona. Ali nekoj den kje doznae ali kasno kje bide za zhal. Sea sum si spokojna ! Blagodaram na site za sovetite, a posebno tebe Monna ! :) <3<3

    [mod-kirilica:q25lu53j][/mod-kirilica:q25lu53j]
     
  14. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Па не знам дали воопшто можеш да ја наречеш најдобра другарка оваа девојка,ама како и да е нема да имаш никаков ефект од тоа да се затвориш дома и да кукаш.Животот продолжува,има луѓе кои за жал проживеале многу пострашни нешта,па чекорат со исправена глава,така да јасно е дека е болно кога од твојот живот ке излезе некој кој ти бил близок,но не е крај на светот.Затоа девојко биди си свесна за своите квалитети и биди сигурна дека ке пронајдеш некој кој ке знае да ги цени.
     
  15. marija56

    marija56 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    2
    имав другарка се дружевме од многу малии шо се вика од пелени...Како шо растевме идеа и првите дечковци љубов и се натака...бевме неразделнии и лошо и добро се заедноо...Но кога фатиф пред една година дечко а и та исто фати само од друг град и кога и да му беше дечкото тука не ме бараше а кога ќе си заминеше секогаш ми се лутеше дека сум ја заборавила дека немам другарка поќе бла бла...
    Кога не ја побарав подолго време се налутии и ми кажа дека дечко бил за 1-2 месеци другарка за цел живот јас и кажав дека неможам цело време со неа морам и со него и дека двата ми значат премногуу та не можеше да сфати и останавме на то само ко ќе се видиме на улица да имаме едно здравоо..Бев многу тажна и повредена...сега по извесно време почна пак да ме бара и да се понаша како се да е океј и ништо да не се случило..незнам шо да прам ..дали повторно да се доближам до неа и да биди се океј..или сепак да држамм одредено растојание меѓу мене и неа...??
     
  16. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    изгубив 2 најдобри другарки, ке ја изгубам и третата ..
    се повлекоа накај популарноста, накај популарните... штом една од нив ке ги здружи забораваат на се... на сите моменти.. на сите вистини ..
     
  17. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Марија56,според мене,нормално е кога имаш дечко од друг град кога ќе дојде да бидеш со него,зошто неможеш секој ден да го гледаш туку на одредено време,а друго е ако додека е таа со него да сакаш да ти се јави ,или да го остави него и да биде со тебе,кога вие и сама кажуваш сте неразделни...Исто како и ти со дечко ти сакаш повеќе време да си минуваш,работите се менуваат неможе цел живот да бидете заедно,а тоа што ти се налутила дека не ја бараш значи дека и таа мисли на тебе.Голема грешка сте направиле што се останале некој период на здраво затоа што да бидеш со некој цел живот и на крај тоа да се урне,исто како да не постоело.Јас мислам да и се јавиш,излезете на кафе разговарајте и решете го вашиот проблем,така што и покрај дечковците ќе најдете време за вас двете :) поз
     
  18. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Сакам да ги прашам попаметните и поголемите од форумот
    Како може една личност биде најверна другарка секого, т.е иако долго време друга ти е другарка сепак кога ти треба помош ке и се обратиш на таа личност. И кога тие две ке ти побараат помош во исто време. Попрво би и помогнала на таа личност иако многу пати те искористила и сл.

    Како може да ја гледат дволичноста и сепак да се согласуваат со тоа? КАко може да поверуваат на истите зборови кои и претходно ги употребила од корист. Ја сватиле ситуацијата но пак одат по тој правец, со надеж дека се ке се поправи.. и таман да се поправи се уништува. викаат дека следниот пат ке бидат попрепазливи, но и следниот пак подпаднуваат под неколкуте насмевки, комплименти и малите услуги??
    што се случува?
     
  19. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Ех во такви ситуации колку пати сум се нашла.Впрочем и јас не можам да се изначудам за истото.До вчера што зборат една за друга,а утре "најдобри пријателки".Епа тоа не е никакво другарство за мене!!Никакво!! Прават лице една на друга сигурно затоа што имаат некоја корист заедничка и се прават на триипол.
     
  20. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Пинк4евер, не знам дали сум попаметна, ама сум поголема :D
    Тоа е така, бидејќи ретки се луѓето што кога еден човек ќе им згреши, веднаш го исфрлаат од нивниот живот и колку и да ги молат, не попуштаат. Значи тоа се луѓе што кај нив нема сиво, има само црно или бело. Јас можам да кажам дека сум една од нив. Некогашната другарка (најдобра до пред два-три месеци), од кога завршивме не и текна да се јави, да ме праша како сум. Едноставно и завршила користа од мене и тоа е тоа. Некни и беше роденден, не и честитав ни преку порака. Едноставно е крај на нашето пријателство и се што сме биле и така натака, поминало. Низ животот сфатив дека поминуваат многу луѓе, но малку се тие што се задржуваат подолго време. Ако некој е лицемерен, тогаш едноставно игнорирај го. Стави си дистанца помегу тебе и таквите луѓе и ќе биде ок. Нема што да жалиш што некој повеќе не ти е близок како порано, значи дека не вредел доволно да биде со тебе и во моментот.
    А тоа зошто луѓето секогаш простуваат и пак се залажуваат, веројатно е од тоа да не останат без другари, без подршка и се останато. Али поарно е да имаш еден добар другар на денешно време, што ќе биде тука кога ќе ти притреба, отколку 100 души што гледат само да те заебат (за жал, повеќево се вакви). Но не се секирај, со тек на време, со запознавање на различни карактери, ќе ги сфатиш овие работи и нема што да се разочаруваш. Јас ова дури ова лето го разбрав, но ете, сега знам повеќе. Битно е да не зависиш од никого, освен од твоите дома, нормално :) . Научи се со сите да се дружиш, но кој не ти одговара само давај игнор :D . Ајде позз :)
     
    На srcekrsacka и violinistka им се допаѓа ова.