1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја изгубив најдобрата другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од buzzle, 10 август 2010.

  1. Emmie

    Emmie Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6
    Дечки ај малце помош. Можеби знаете за таа моника што ви зборев претходно, ако некој незнае нека го прочита првото што го има напишано Emmie (јас сум тоа). Имавме сериозни проблеми во друштвото и јас никогаш несакав да и се смирам али мајка ми и мајка и со сила ме тераа. Но ја несакав. И кога сите и се смирија од друштво едноставно како да ме оддели од нив. Се се смени кога дојде. Сите и се смирија али јас сеуште си стојам на ветуваното: ќе се правам дека сум и смирена али нема да ја врегјам и такви глупости. И јас некако паднав во депресија од тогаш. Три месеци неможам да излезам од депресија. Се дружам со друштво али сепак не е тоа тоа. Ми кажало едно повозрасно девојче што сеа е 2 година средно дека другите ќе сватат еден ден дека не е правилна другарка али тоа кога сватија пак и се смирија ! Не ми оречи тоа што и се смириле мене ми пречи тоа што ме повлече од друштво. :( Може да ми кажете како да го решам ова ?
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Девојче, ти знаеш ли прво што е депресија? |(
    И стварно не можам да се изначудам на цело ова. И искрено ме изнервира со твојот т.н проблем |(
    Извини што сум искрена со тебе, ама така е. Имаш само 15 год а зборуваш за депресија, па и поради што, поради ветеното твое, поради твојата другарка. Ај олади малку!
    Ако ти се праве муабет, прави и' , ако не кој може да те тера со сила |(
     
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Бројче нема да се согласам со тебе. Годините немаат апсолутно никаква врска со депресијата и проблемите кои настапуваат.

    Emmie ако те повлекла во друштво, врати се назад, сигурно знаеш како.
    Не ја знам кавгата, ама ако била поради вас две, не очекувај тие да бидат на твоја страна цело време. Они си се посебни личности.
     
    На srcekrsacka и easyyyyy им се допаѓа ова.
  4. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    баталија кратко и јасно не ти требаат такви околку тебе а пред да го направиш тоа кажии се што мислиш дека треба да знаае во врска со ситуацијата ;) ;) ;)
     
  5. catty

    catty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    19
    мојата најдобра другарка ме разочара во буквална смисла не знам што се случи ама се се испреврте...се работи за другарка како сестра,делевме се ама баш се што може да се дели и најбитно немавме тајни една пред друга(барем јас така си мислев ;( )...заедно средно ист клас,иста клупа,исто друштво...не викаа петок и сабота :D ,заедно факултет,заедно град дечковците бивши ни се здружија итн...она имаше долга врска,имав и јас,само што нејзината беше малку постегната некако. Она беше само со него и неговите дома,мислам и дека од дома малку ја форсираа,не беа баш при пари дома скоро ич,секогаш сум била тука за неа кога и да сум и требала,а јас имав врска со повеќе разбирање да кажам и не е битно...по 7 год она раскина со дечкото,кој што многу работи и бранеше и она и зависеше од него и неговите си ја земаа како свое дете,со повеќе пари,многу повеќе од неа со се овозможено,платени одмори итн. меѓу другото сите ми викаа пази се повеќе девојчево е од корист,а јас викав не бе не ја знаете,а стварно племенита забавна мила...немам зборови,нај нај ама нај :) се запишавме на факултет и таму полека за година две се здруживме и со др другарки,она беше таа што секогаш прва ќе искоментиораше леле селска е ваква е таква е за секоја,а ние најсовршени како демек,помина период она раскина со дечото па и јас со мојот и така...полека работите и по дома малку од малку и се средија ,постепено,само како ќе земеше за нешто пари одма се менуваше како да е некоја друга особа а не таа што јас ја познавав,но не и го замерив ни тоа,секогаш со мене по одмори како моја сестра,по роднини по ручеци,јас кај нејзини роднини...работите полека дома почнаа да им се средуваат на подобро финансиски доста повеќе што беше прекрасно,па нови пријателства,па глумења,па што ти не,јас по некоја година фатив дечко со кој што сум сеуште,одма и кажав ми беше малку деликатна врската на почеток но останав и се зближив со него премногу да не кажам по цели денови сум веќе со него,но приметив дека она полека престана да се однесува со мене како порано...се вработи и почна да зима прекрасна плата(супер...дај боже повеќе да постигне),не излегуваше на почетокот кога се вработи додека се навикне нормално,јас повеќе бев по градов со другиве две,ама секогаш со неа најблиски ми биле муабетите...полека приметив дека некои тајни што ги знаеше само она демек и се испуштиле пред другите,па ќе заташка и пак демек не знаат,па неубави муабети слушнав дека кажала за мене и на крај скроз се оддалечивме она сега си се дружи со нив,мене скроз ме баталија(по нејзина иницијатива се кладам) полека поштено,начекуваше кога јас ќе бидам со дечкото она тогаш ај јас ке ве частам во град и почна се со пари да купува па и другарството,се што е до неа сега е само за пари и многу ми е криво,сите ќе сакаат само да ја користат,кога и да и се јавам е многу ладна на се ми завидуваше,касно,но отпосле си ги сватив работите како стоеле :!: а немаше никаква потреба,секогаш за неа сум гинела а мислев и она за мене :?: се што сум имала сум го делела со неа,не знам што се случи ама многу ми е криво и ми фали многу,лош збор за неа не сум кажала,а можеби и така и кажувале да не одделат :^) :worried: ,не знам дали парите ја сменија,не знам ни како да се однесувам со неа,само знам дека не сме си кажале лош збор една на друга,многу пати несвесно ме повредувала,или пак само јас така сум мислела,сеуште вината на себе си ја префрлам,но не сум крива за ништо ;( си ја сакам како сестричка,немаше некој да не види и да не искоментира вие двете сте како сестри близначки се исто правите и една без друга нигде не одите :) се пропадна во вода,кога и да ја видам е некако не знам не е она не е таа што ја знам јас,погледот и е различен од порано,сите ми го кажаа истото за неа,не знам дали со нешто сум ја повредила или навредила,ама знам дека едноставно ми фали и она и нејзините дома и сето она време поминато заедно ;( барем да и текнеше некогаш да се јави,ај јас барем се јавувам ја викам,ама не знам се друго и е подобро од мене и никогаш не дошла нема ни муабет кога седи во моја близина...катастрофа!!!
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  6. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Да не се замарате за друштво..искуство..имав една тн ‘другарка‘ од основно сме заедно некаде околу 11-12 години сме заедно и сега кога го имав најголемиот проблем,во полиција ме приведија..и многу нормално знам има разведени родители кој да и помогни,мајка и болна е..нејзе не ја мешав во ништо сета вина јас ја презедов за све,несакав да ја вовлечам во тоа иако бевме заедно,и и реков дека некое време нема да идам ја кај неа на кафе и таа кај мене малку да се смири ситуација,бидејки можно е нкои да сфатат погрешно (мајка ми) и една друга ми вика демек немора ни да се дружиме,океј ти си знаеш..а после тоа за мене се истадоа муабети дека земам дрога,а само таа знаеше за тоа..океј си викам ке ме бараш..и тоа бидна јас фатив друго друштво,а сега таа ме бара,знаеше дека мене ако ме изгуби ке нема позадина зади неа..ја сметав како сестра од све живо ја бранев,ако и фалеше влакно го убивав на тој,ама веке не после тоа што го направи таа за мене веке не е истата,пробува да ги воспостави контактите пак ама нема да и успее..затоа повеке не верувам на другарки..само да те заебат..така да не се замарајте кругот се врти некој и на нив истото ке им го направи..и полошо ако не :)
     
  7. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Со 25 години, ако имаш толку, не си сфатила дека ретко да најдеш денес вистински пријател? Скоро и нема, од причина што секој си гледа за себеси прво да му е најубаво, па после за другите. Ти била другарка на времето, али тоа време поминало, ти си се сменила, она уште повеќе и тоа е тоа. Никој вечно не ти останува другар. Затоа, нема што повеќе да ја бараш, или да се мачиш, или било што да мислиш за неа. Ќе најдеш нови другарки, а оваа више не е тоа.
     
    На catty и Estranged им се допаѓа ова.
  8. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    Колку ми е само безнадежно кога се нема верба дека постојат вистински пријатели или пак сродна душа.... :) и тоа само поради то шо те повредиле неколку души...
    Повеќе би верувале во Господ,кој никогаш не сте го виделе со свои очи,отколку во некои според мене пореални работи...Всушност факт е ,дека за да пронајдиш такви личности треба и да веруваш во тоа дека постојат... :!: ;)

    catty ти не си проблемот во случајот ...Луѓето се менуваат,кои на полошо,а мн ретко кон подобро...Така е и со другарка ти...Можеби заради парите, можеби од завист ,љубомора или сл...Како и да е,најдобра другарка би го решила сето ова со искрен разговор. :)
    И знам како е да ти фали некоја личност со која долго време си била приврзана,но тоа е тоа...Ти не можеш да ја смениш,ниту пак да го вратиш времето назад...Единствено решение е да продолжиш со потрагата на другарка каква шо си и самата ти,и каква што заслужуваш :) ...Имај надеж и се ќе биди ок ;)
     
    На catty му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SilverGirl

    SilverGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    7
    ми треба и мене совет.. молам...

    ке се обидам да не пишувам роман , во кратки црти ама сепак да ме разберете...
    самиот Наслов .. Ја изгубив најдобрата другарка ..
    ја изгубив на 21 Февруари .. да не кажам оној ден кога прекинав да и бидам полтронче!! после тоа се беше обична фарса, кога на 21 Февруари стави ’другарка ми’ крај на нашето пријателство ...

    имав 15 години кога се запознавме , а таа беше +9 години од мене...
    иако имав 15 години се чуствував како да имам 20 години, се чуствував позрело, и сега е така, не се чуствувам како да имам 19 години, него како 25 години ;( така ме научи животот...
    од една страна е убаво, од друга лошо .. да се навратам на темата.

    одсекогаш знам дека вистинско пријателство не постои, и секогаш бев на дистанца од моите другарки и пријатели. Но , тоа беше така се до моментот кога ја запознав мојата таканаречена ’другарка’ ..

    со нејзе се слагавме премногу добро, ја засакав како своја крв, како да ми е сестра.
    од кога се запознавме, таа за неколку месеци се омажи. Од кога се омажи, таа уште повеке се приврза кон Мене, и јас исто кон неа. со тек на времето, Почна да ми раскажува за нејзиниот живот, како се омажила и зошто, и дека го изневерува маж и.
    Навистина.. бевме заедно по 12 часа на ден. едноставно Јас и бев СЕ во тој момент. (така мислев, и така ме убеди) ама не било така.. едноставно јас сум и била МОСТ за да се гледа со нејзините швалири...
    Многу претрпев од неа, знаев дека нејзиното пријателство ме води кон безда, но неможев да се отргнам, со самата помисла кога ке помислев дека МОРАМ да ставам крај на нашето пријателство, се утепував од ПЛАЧЕЊЕ. Колку пати не сум идела дури и на школо .. бидејки таа немаше друг освен мене, (мислам ’другарка’) а и било премногу тешко, останував ја тешев... многу поминав од неа, но со тек на времето, на Нет, си најде БОГАТ ДЕЧКО (швалер) , човекот не знаеше дека е мажена , а секогаш кога ке наидеше на препреки, ме користеше мене , и дека јас сум виновна и се. Нејзиниот ЕКС швалер.. му ја кажа целата вистина за мојата другарка.. овој почна да се сомнева... сакаше да дојде од Англија и да ја запроси .. (љубов преку нет, не разбирам), и една ден, другарка ми ме натера, дека за се јас да бидам виновна, дека јас тоа сум го измислила, едноставно, ме натера со нејзе да направеме лажен доказ дека овој _ нејзиниот екс швалер за све лаже, а се било останато моја измислица.
    многу ме повреди, но прифатив... а нејзина цел беше да го задржи англичанецот и неговото богатство..
    една ден, одлучив, да видам колку таа ме заслужува Мене... таа не беше подготвена ни на 1% да стори нешто за мене, од она што јас направив за нејзе.
    Минатото лето бев на операција (од слепо црево) , иако ништо страшно... Но, не ми се јаве ни да праша како сум...
    кога се вратив дома... не праша исто, веднаш ме преокопира со нејзини проблеми и ми бараше објаснување за нејзе што не и било нешто јасно за некоја си игра на нет, или да и преведам нешто и така.
    многу ме повреди, повторноооооооооооооооооо , почнав да се карав со нејзе, и Да, јас бев виновна секогаш. по нејзе. и не велам дека јас сум светица ама она претеруваше,,... секогаш морав јас да се извинам за се да биде во ред,,...
    таа нити роденден ми нема честитано, а колку години ’бевме како сестри’, сега на нејзе и е роденден за 6 дена, и повторно размислував да и пишам смс и да и честитам роденден, но со тоа ке паднам јас на ниско ниво.. и нормално, повторно јас ке сум наивна!! и да немам свое ЈАС И ДЕКА НЕМАМ КАРАКТЕР!! , но тоа е посилно од мене ;( знам дека не треба да ја побарам јас, но тоа е посилно од мене !!!! ве молам за совет! премногу ми е тешко :(

    neznam dali da i pisam ili ne :@

    иначе на 21 фуверуари ми прекисна и ја кажав целата вистина во лице.
    тогаш се налути, и стави крај на нашето пријателство....
    бев до вчера цврста и одлучна, ама како наближуваат деновите се повеке и повеке чуствувам желба да и честитам роденден , офф иако ме повреди толку, јас сеуште јас ја сакам како моја постара сестра.... :(
     
  10. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    SilverGirl, многу ти е конфузно напишано тоа со швалерот од Англија и не се разбира кој на кого и што му направил. Пробај малку поконцизно и појасно :) .

    Реченицата дека нема вистинско пријателство е иста како да речеш нема вистинска љубов, а и двете тврдења се неточни :).
     
    На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    Ретко кај ќе најдеш искрен и верен пријател. Секој лошо ти мисли и завидува. Барем јас немам вистински пријатели а би сакала да најдам некој на кој може да му верувам. Значи девојко главата горе и не дозволувај некој да ја користи твојата добрина и љубов
     
    На srcekrsacka, Tajnaotrovna и crnokosata им се допаѓа ова.
  12. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Се согласусавам,би сакал и јас да можам да имам другарка на која ке можам да се потпрам секогаш(не само кога ми треба или и требам)сакам да можам да зборувам се пред неа,а не да се пазам да не ме раскаже на цел град,ама за жал тешко се наогаат луге од доверба во денешно време.
     
  13. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    Значи може да се потпреме една на друга :rofl: :rofl: :rofl: :*
     
    На crnokosata му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Па и зошто да не :) :D :* :lol:
     
    На Saxobeat му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    [/quote]
    Па и зошто да не :) :D :* :lol:[/quote]
    Еве се најдовме ние кој е за искрено пријателство ајде да се најдеме ние :lol:
     
  16. SilverGirl

    SilverGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    7

    незнам зашто е конфузно.
    прочитај уште еднаш - двапати, ке ме сфатеш можеби :)
     
  17. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Во ред, можеби машки мозок потешко сфаќа :lol: :D .
     
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Не постои вистинско пријателство.
    Секој си ја гледа својата корист, или пак завидува и пробува да го уништи она што го имаш!
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  19. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    SilverGirl "другарка ти" цело време се дружела со тебе од корист...и самата тоа го кажа ти ,знаеш длабоко во себе дека е така,ама не сакаш да ја изгубиш :)
    Мое советче е да не и пишуваш ништо,добро си направила шо и си ја кажала целата вистина в лице ;)
    Пронајди си нови другарки,и секако никогаш не губи надеж дека постојат вистински :*
     
  20. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    SilverGirl, и тебе ти е јасно дека те искористувала за нејзини цели и желби. За тебе воопшто не се замарала. Не ми е јасно како може некој да дозволи толку мајтап да си играат со него и да дозволува од било кој, не само од другарка, да биде искористен. Па, каде ти е самопочитта кон себе и твоето ЈАС? И после се, ти пак размислуваш да и честиташ роденден и слични работи? Ај нека ти текне дали ти било убаво кога воопшто не те прашувала ништо и кога те терала да лажеш. Ако ти било, слободно врати и се ко другарка, нека те занимава пак. Научи да се цениш себеси, и најпрво себеси да си веруваш, па после верувај им на другите.