1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја сакате ли вашата работа или работите затоа што морате?

Дискусија во 'На работното место' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

?

Дали ја сакате вашата работа?

  1. Да

    199 глас(а)
    49,8%
  2. Не, работам затоа што морам

    201 глас(а)
    50,3%
  1. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Ova mi tekna zosto poznavam mnogu luge,eve imam i edna drugarka sto devojceto diplomirase na tehnoloski fakultepetrohemija ,se ubi od ucenje,a raboti kako prodavacka ,i nekoj uste se obraka so taa PRODAVACKATA,,,,,,,a sto da pravi koga mora da raboti,za toa sto go znae i saka nema vrski da ja vrabotat,,,,,,,
     
  2. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    lele mislam deka se najdov ovde nekade ! Znaci vaka sega...duri i da go imas najteskiot i najposakuvaniot fakultet na svetot zavrseno,a rabotis rabota za koja voopsto ne e potrebno nikakov fakultet nikogas covek ne treba da se zali! Sto e sramno? Da krades, da lazes i rabotis necesno.A,da rabotis za da zarabotis nekoj denar za koj znaes deka ti e potreben za zivot ne e sramno,luge veruvajte! Zapomnete deka pomina vremeto koga "fakultetliite" gi vikaa od doma pravo na rabota.Kako prvo deneska e zadolzitelno i sredno obrazovanie a se oblozuvam deka za nekolku godini i faklultetot ke bide zadolzitelen! Site se ragaa so kompjuteri,kompjuterski obrazovani i poznavaa stranski jazici.A,deneska toa najmnogu se bara.Znaci pomina i vremeto koga od fakultet pravo odat da rabotaat i toa sprema strukata.Znaci,nisto ne e sramno da se raboti,a rabota po profesijata iako e golema retkost koga-togas si doaga no,po izvesno vreme.Moja koleska od fakultet trebase da raboti vo market,kade imase ogromna konkurencija,a ona vleze preku vrski.I,sto se sluci? Ne otide prviot den na rabota so obrazlozenie deka podrazmislila i toa e tesko za rabota! :?: :?: :?: :?: :!: :o
    E,toa e veke sramno! :? Zamislete pak od druga strana kolku devojki/zeni ostanale razocarani poradi sto naisle na neuspeh? :?
    Eve i eden drug primer,moj licen. I jas i bratucetka mi zavrsivme fakultet.Ona raboti vo kancelarija spored profesijata,so toa sto e neosigurana,zema pomala plata od mojata i raboti po 10 casa dnevno! :o
    Jas, ne rabotam vo kancelarija, mojata rabota ne e sprema strukata no,se znae deka posle pominati 6 casa rabotno vreme ne ostanuvam ni minutka pojke,osigurana i si zemam solidna plata! :D I super mi e! Epa sega ti vidi.............
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Jas ne bi mozela da rabotam rabota sto ne ja sakam...toa ednas mi se sluci i nikoas vise. Ne mozam da podnesam sekoj den da odam na mesto kaj sto mrazam da bidam i da dremam tamu 8 saati. Zatoa si najdov rabota sto mi se sviga i mnogu si ja sakam:) se nadevam deka ke go pocustvuvate zadovolstvoto koga ne mozes da docekas da odis na rabota... :D
     
    На BossGirl123, Xana1318, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Па љубовта кон работата зависи и од работното опкружување.Јас на пример започнав со работа на едно место што и не ми изгледаше многу привлечно,но работодавците и колегите беа толку фини и позитивни луѓе што веднаш си ја засакав работата.
    А,зависи веројатно и од тоа колку очајно ни требаат парите.На некого и метлата му е мила. :lol:
     
  5. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    "doll"
    Ziva vistina!!! Bravo!!!
    Denes sekoj moze da zavrshi fakultet bez razlika dali go biva za toa ili ne, site sakaat da bidat biznismeni itn.
    Jas zavrshiv komunikaciski nauki, i ushte od sredno shkolo pamtam deka sekoj leten raspust po 2 meseci rabotev vo edna firma za minimalna plata, posle rabotev ko konobarka vo eden bar 3 godini za vreme na studiite, rabotev po sajmovi, volontirav vo Kosmofon za mojata struka ( vnatreshni komunikacii) 2 meseci, a site moi drugarki i drugari za vreme na raspustite spieja po cel den i ne pravea nishto posebno, sekoj den na kafinja i po kukji, ogavaraa koj kje stignat... Me pravea budala shto idam da rabotam za "ich" pari... Jas pak ne izostanuvav od nishto, stanuvav sabajle rano i odev na rabota dodeka tie spieja , pa koga kje stanat nakaj 3-4 jas zavrshuvav so rabota i kje se najdevme nekade na kafe.... E sega koga site diplomiraa ima stana jasno shto sum pravela jas dur oni spiele.... Kade i da apliciraat baraat nekakvo iskustvo, nemora da e profesionalno, bilo kakvo.... :worried:hock: Jas otkako diplomirav mi se pruzi prilika da odam vo amerika i da rabotam za Ritz Carlton Hotel ama pozicija "pool attendant" da nosish i sibirash peshkiri na bazenot vo hotelot, da im mestish lezalki na gostite itn... argatska rabota.... ama ne se zalev, zapoznav tolku mnogu lugje shto nemozete ni da si zamislite, angliskiot mi e duri i podobar od mojot majchin jazik, duri pochnav i shpanski da ucham.... od tamu najdov rabota vo marketing i promoci diodeka moite drugarki shto mi se smeeja za diplomiran pool attendant sega se na praksa, bez denar vo dzeb i tek sega uchat osnovni zivotni raboti....
    Ova e zivotna shkola, i znam deka kaj nas vo Makedonija site sakaat da zarabotuvaat, a da ne rabotat... Site se zalat deka nemaat a kupuvaat 300 chuda...
    Taka da sekoi iskustvo vo zivotot se vrednuva... bez razlika shto e....
     
    На BossGirl123, Milobebence, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
  6. len4e

    len4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    60
    i jas isto ne bi mzela da idam na rab kaj sto mi shefuva nekoj naglava, mi popuva,,,
    pocnav da idam vo salon za avtomobili kako menager i toj gazdata pocna da mi drzi predavanja,lekcii i naredniot den ne se povrativ, zvone covekot po cel den zaso sum se otkazala,isto i u spedicija rabotev 2 nedeli i mi bese mn katastrofa,ovde pak gazdava isfrustriran, se dere i otkazav i uste na nekolku mesta taka i sea vise ne se zamaram, bi rabotela samo vo drzavna dministracija, ima za so da stanuvash i da idesh na rab!no sepak se zavisi od finansiskata situacija. Drugarka moja rabotese vo pekara so zavrsen tehnoloski i mn dr ama toa e so da sepravi, kogasega i fakultetive gi iznaotvorija na sekoj cekor pa posle nemada vredat normalno
     
    На samantha80@*~ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Jas isto taka,bi postavila prasanje :Dali da se raboti ona sto si ucel ili bilo sto?
    Jas na primer,neznam i ne me biduva vo nekoi raboti sto se nudat..
    Znam deka ne bi se snasla i pooojma nema za na pr.trgovija...
    Totalna tapa sum za toa i kako da apliciram nekade ako sum tapa.....
    Mislam deka mozam da rabotam vo struka ,ne zosto taka sakam ,samo,tuku i za toa sto samo toa znam da go rabotam.
    Cel zivot se obucuvam,ucam odam na 4 godisen staz za pravnik i sega da prodavam .....na pr.koli....veze ne bi imala!
    Isto taka se slozuvam deka dokolku si "zort" za pari i metlata ke ti e mila!
    Poz.za site!
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Devojki vaka da ve prasam za sovet...Znaci jas momentalno rabotam rabota sto mnogu ja sakam i tamu sum edna godina i nikogas nemalo problemi so platata i sum bila zadovolna. No, firmata pocna da se prosiruva i poradi nekoi investicii nas pocnaa da ni skratuvaat od plata i ne zamolija za rabiranje. Ni rekoa deka ova ke potrae nekoj mesec(a moze i poveke) i da sme se strpele, a otkoga se ke bide zavrseno ke imame i podobra plata. Znaci ne se raboti za malo skratuvanje, a jas bidejki si go plakam i fakultetot ova veke pocna da mi se odrazuva na budgetot. Sega ne znam dali da baram druga rabota i da vidam sto kako ili da cekam pa da vidam sto ke se sluci? A postoi i sansa neli da ne trgnat rabotite kako sto treba pa da bide nisto od paltite. Ne zna sto da pravam...
     
    На samantha80@*~ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kassy

    Kassy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ja sakav mojata rabota, minato svrseno vreme..za zal... sega rabotam zatoa sto mi se potrebni parite. Sakame da formirame familija so soprugot, no nervozite i stresovite na rabota vo poslednata 1,5 godina i na dvajcata ni go skratja zivotot za nekolku godini. Kolku i da se trudi covek da postigne, postojano ke se najde nekoj da te zgazi. A krizata sto ponekogas i nie samite si ja pravime na rabota, gi unisti i nasite rabotodavaci.Gi utepaa firmite od smeshni kazni, zatoa sto nekoj moral da napravi norma, gi blokiraat firmite, a strancite ne ti go plakaat navremeno dolgot. Ekonomskata kriza doprva ke se odrazuva vo Makedonija. Problemite na gazdite i nivnite ispadi na nervozi, sega pagaat na nas grb. Porano so dusa cekav da idam na rabota, sega samo cekam koga ke dojde mojot pretpostaven da vidam dali nosi nasmevka na liceto ili ne. Se zavisi od toa kakov ke bide rabotniot den. Izgubija sekakvo razbiranje za nasite potrebi vo zivotot. Rabotata i privatniot zivot ne se mesaat, no nie nemame poveke privaten zivot. SE E RABOTA. Vmesani se vo nasite licni zivoti, sto imaat sloboda da t epobaraat i vo 23.30 cas. na mob, a ako ne im odgovoris na povikot, e togas tesko tebe. Velat koj raboti toj i gresi, ne daj Boze ako napravish nekoja nesakana greska, te teroriziraat na sekoj mozen nacin. Psihickata tortura na rabotnite mesta e se poprisutna. Sakam da go smenam moeto rabotno mesto, vo ovoj moment da mi se ponudi rabota so pomali primanja, t.e. navecer da legnam so mirna glava, vednas bi ja prifatila, samo da ne moram poveke da ja trpam torturata na rabotnoto mesto.
    A rabotata koja sto jas ja rabotam dodusa treba da ja rabotat najmalku 5 lica. No polesno e za sekoj gazda so eden udar 10 muvi da otepa. Samo ne znaat deka nas ne otepuvaat, ne se custvuvam veke sposobna za da prodolzam da ja rabotam istata rabota. Velat na covek od vreme na vreme mu e potrebna promena. Mene licno mi e potrebna promena. Sakam nova rabota, no i pred da ja zapocnam da odmoram 1-2 meseci, za da bidam psihicki sposobna za da mozam da rabotam. A ako napravam pazua i smenam rabota e togas ke me utepaat smetkite i kreditite. Vrti sukaj, makedonce....aj pasi trava... No sekoj den nosi novi raboti, da se nadevam na ubavite...
     
    На samantha80@*~ и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Почнав да работам од забава, за да подоцна сватам дека е мн убаво чувството кога имаш свои пари ! Имам 18 години, средношколка сум, одлична ученичка, планирам да продолжам и понатаму...Од дома секогаш ми давале доволно пари, меѓутоа друго си е кога си имаш свои, барем јас така мислам. Работам на шанк во еден кафич и воопшто не се срамам од работата. Некои не можат да ме сфатат и ме прашуваат зошто работам кога не ми фали ништо , но ете јас сум си таква си сакам да се дотерувам, да се луксузирам а бидејки домашните не можат се да ми овозможат , јас работам и си ја сакам работата!
     
    На BossGirl123, Milobebence, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  11. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    marti.cookie од мене едно големо БРАВООООООООООООООООООООООООО
     
  12. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    Od sakanje ne se raboti...a mora da se raboti...za da se prezivee..
    a za da se prezivee treba da se zaraboti...a da se zaraboti...
    toa shto rabotish treba so ljubov da go rabotish...pa shto i da e...
     
  13. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Започнав да работам по струка, според факултетот кој тогаш ми беше при крај, меѓутоа во фирма кадешто не бев осигурана, нешто како по договор за дело. На почеток ми беше многу мака - работиш, а стаж ни 1 ден...ама сега пак тоа ми значи премногу. Стекнав искуство од 2 години, запознав прекрасни луѓе, со кои и денес комуницирам. Од таму патот ме одведе во друга фирма, за на крај да дојдам до местото каде што сум сега. Многу напредував во кариерата, сите го вреднуваат моето искуство, колегите ми се прекрасни, иако 90% се машки, :lol: Затоа секоја можност ја користам да дојдам на форумов, па барем да споделам некое женско искуство, а и да научам нешто ново од вас девојки :D
     
  14. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    нема човек што работи од љубов :D сите работиме бидејќи ни требаат паричиња хахаха јас работам во кладилница започнав само да работам наводно само едно лето но тоа лето како да трае 2 години хахах си ја засакав работата и супер ми е сега ;)
     
  15. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Ја сакам до ѕвездите и назад!
     
  16. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    :clap: :clap: :clap: за сите што си ја сакаат својата работа. И јас си ја сакам мојата работа. И ги сакам и парите што си ги заработувам. Колку се толку се ќе завршат некоја работа ;)
     
  17. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    ЈА САКАМ МОЈАТА РАБОТА!
    Работам во мојата струка,она што го учев....
    Е сега платата не ми е кој знае сто ,можам да кажам и дека ми е јадна ,ама ке биде подобро...се надевам! :D :D :D
     
  18. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    71
    rabotam kako vol za slama.nikakov stimul so rabotata taka da ja mrazam koga ne plakaat kako sto treba,no sepak moram,zivotot me stavi vo tesno i prosto moram da idam i za taa e....mizerna plata.nekoj se bogati na tug grb.aram da im e........... :@ bi fatila usvet
     
    На samantha80@*~ и anab им се допаѓа ова.
  19. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Го сакам она што го работам, само платата да ми беше малку поголема немаше воопшто да ми дојде лошо. :)
     
  20. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.177
    Тазе сум вработена и сега засега ми е сосема во ред. Она што го работам, никогаш не помислив дека ќе ми стане работа, ниту дека ќе можам да напредувам, како иден план. Задоволна сум од платата, работам со млади и постари и колеги, и сум поборник на девизата дека ако позитивно гледам на она што го правам, така и ќе ми се враќа.
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.