1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја сакате ли вашата работа или работите затоа што морате?

Дискусија во 'На работното место' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

?

Дали ја сакате вашата работа?

  1. Да

    199 глас(а)
    49,8%
  2. Не, работам затоа што морам

    201 глас(а)
    50,3%
  1. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Како што поминува време се помалку ја сакам мојата работа.
    Имам работа по струка, одлични услови, слобода, ама толку енергија трошам со одредени личности што некогаш ми иде да си заминам и да не се вратам. Јасно ми е дека во секоја поголема фирма секогаш ќе има такви личности, ама со оваа конкретно ми е поврзана работата, морам да имам комуникација и многу ми отежнува се што правам. Во превод ми префрла обврски кои воопшто не се моја струка, а јас немајќи избор ги прифаќам. За тоа ми е најмногу криво, бидејќи не сум во можност ништо да превземам.
    Се надевам на подобри времиња.
     
    На Tam4yy, Nadja_22 и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
  2. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Не ги прифаќај, карај се, имај причина и факти дека си во право ти а не таа/тој, и, не ти туку сами нека се поразат. Никогаш немој со повеќе личности да се караш, земи еден на пик и расплакај му мамицата до месечината и назад.
     
  3. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Сериозно? Да се кара на работа? Си работел ли ти некад? Во професионална средина има други начини како да изразиш незадоволство и решаваш конфликти. Карање и мамица расплакување можете дома ако сте такви ликови. На работа нема да ве трпи ама баш никој така.

    Совет до девојчето горе: Изрази го незадоволството на смирен и нормален начин кај тој што ти е претпоставен. И аргументирано.
     
    На Tam4yy, elimkd, slobodka и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Е не празник ќе им држи! Не карање како на пазар туку на културен начин. Има начини. Јас во тие ситуации, во истото време си завршувам моја работа, ако покасно ми мрчи или ми тресе со тиквата е тогаш преминуваме на "што е проблемот бе" левел. Не ми се нервите од мајчината им па да се нервирам за секој еден ретард наоколу.
     
  5. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Јеа рајт. Од ова сфаќам дека немаш ден работно искуство. "Шо е проблемот бе" баце пристап не толерира ниту една фирма, тврдам.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    А толерира "ај заврши ми го ова срцка си фала ок поз" ? Имам јас работа од пеколот, сеј си раат ;)
     
  7. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Раат сум јас, ич да не ме мислиш :*
     
  8. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Тогаш дај им совет на тие што не се како форумџиката погоре. Има многу што не се раат поради партиски морони или друг вид морони на работното место.
     
  9. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Фала ви за советите, меѓутоа многу е тешко кога работиш во фамилијарна фирма каде сите со сите се во некаква роднинска врска, освен тебе :) Колку и да си во право, попусто е.
     
    На Safira26, Feminka192, MarigoldA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Ја сакам работата, иако бев скептична на почетокот бидејќи студирав за друга гранка од истово нешто. Она од кое бегав, испадна да ми се погоди скроз.
    Се пронајдов во она што ме плашеше на почеток. Не ми е тешко ни психички ни физички, уживам секоја секунда додека сум на работа.
     
    На Tam4yy, Blue.Sky и Annora им се допаѓа ова.
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Многу ја сакам.
    Политиката на институцијата не ми се допаѓа :|
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Едно време ја обожавав. После ја мразев, т.е. го мразев концептот на работа.

    Сега сум индиферентна - се' додека ми носи пари, нема потреба од никакви емоции во врска со работата.

    Нормално, не да е нешто што го мразиш од дното на душата ама прекинав со филмовите дека мора да се траскам и со воодушевување да работам.
     
    На FreeToGo, Maylin, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  13. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Сум пишала пред неколку години...2015та... :)
    Се уште си ја сакам и со уште поголрмо задоволство си ја работам..поместен е малку делот со финансиски надоместок таман како поттик да работи и да се вложи. :)
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Na pocetokot ja obozavav mojata rabota veruvale ili ne (rabotam vo administracija).
    Sega mi e seedno i totalno sum indiferentna isto kako @Doozy da ne se poftoruvam,zaradi mnogute izmeni koi gi dovedoja vo kompanijata ne rabotam poveke so takov zar kako porano,iako sekako se trudam da bidam profesionalna i da si go zarabotam lebot.
    Od druga strana ok mi e zaradi beneficiite koi mi gi nudat momentalno i sekako platata(koja vo Mk nema da ja zemam ni na son i pokraj moeto obrazovanie).
    Da ne lakomam vo celina sum blagodarna za toa sto go imam momentalno.Mislam deka sekoj sto ima rabota bez razlika kakva i da e treba da e blagodaren,ima luge koi voopsto nemat nikakva.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Se naviknav veke ja obozavam rabotata
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    7 години во иста фирма, а воедно и прва работа, на почеток ја сакав, ми беше интересно, плата од секогаш минимална плус некој бонус од 2, 3000 ако оствариш таргет, но и тоа беше ок...сега имаме дупло повеќе работа, плата пак минимална 14500 и пак бонус според сработено, е арно ама сега од ко ја покачија минималната ги кренаа и таргетите за да неможиме да ги фатиме, тоа е тоа макаедонска работа :( нема ништо подобро во близина па ќе си останам тука.
    Работа со луѓе, наплатен пункт, мало место со сите се знаеш, секиј сака побрзо да заврши работа, секој се брза :talk: секој што работи со луѓе знае колку е тоа тешко, си одиш дома презаморен во мозокот :doh:
    Не е по струка, баш спротивното.
     
  17. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува колку ми е состојбата на работно место променета од пред половина година кога сум пишувала на темата. Сега можам да кажам дека сум навистина задоволна, посебно од условите во кои работам. Претпоставувам дека јас се променив доста и тоа многу позитивно ми влијаеше. Се надевам дека и во иднина ќе го задржам ова работно место и ќе бидам поуспешна.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Темава врска си нема. Па кој работи од љубов. Се знае идеш на работа за пари, од што мораш. Да можеше некој да ме плаќа за седење на NetFlix, шетање и преместување од еден кревет на друг, најзадоволна ќе бев. Така да, никој не работи затоа што му причинува задоволство, туку затоа што ако не работи, нема пари, ако нема пари, ќе ти тропнат на врата извршители, коа ќе дојдат они, ќе плаќаш казна и судски трошоци, и коа ќе видиш МОРАШ да работиш. Си ја обожавам својата работа, ама некој да ми рече еве ти пари само седи дома, па ќе седам.
     
    На SummerGirl, black-angel, Forca и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Точно, работиме за плата, меѓутоа тоа не значи дека не можеш да си ја сакаш работата. Ако го работиш тоа што го сакаш, ако имаш супер колеги и работна атмосфера, не гледам зошто не би одела на работа со ќеф :)
    Јас лично никогаш не би одбрала да седам дома, без разлика дали имам потреба од таа плата.
     
    На Tam4yy и Traveler91 им се допаѓа ова.
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Би работела за беспари, чисто од кеиф само? НЕ! Така да....Сите работиме затоа што сме робови на општеството. Вистинското прашање е дали си ја сакаш или си ја мразиш својата работа?!?! А дека одиш на работа, чисто за да губиш време, не верувам, освен ако немаш батлер по дома да те лади со папрат. Или уште подобро... ти дава некој 1000 еу да седиш дома само и некој ти дава 300 еу да работиш и притоа низ нос ќе ти ги извади, како да те купил, што ќе избереш?