1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ја сакате ли вашата работа или работите затоа што морате?

Дискусија во 'На работното место' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

?

Дали ја сакате вашата работа?

  1. Да

    199 глас(а)
    49,8%
  2. Не, работам затоа што морам

    201 глас(а)
    50,3%
  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Очајна е ситуацијата во приватниот сектор. Кога слушнав пред некој ден од претпоставена дека имам добри услови и мора да работам повеќе(иако давам максимум, не забушавам) ми се смачи. Од кога 200 евра се добри услови? Си ја сакам работата, ама уште да е поплатена и да нема вакви гафови. И јас како другите реагирав бурно, ама нема каде да се оди...
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас си ја сакам работата, за тоа учев и имав среќа да се вработам по струка. Од платата сум задоволна, но секогаш може повеќе:)
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Ја сакам... цел живот со то се занимавам,пошо ми е фамилијарен бизнис,факултетот го усмерив спрема то и задоволна сум 8)
     
    На TrinityNeo и Ginger^ им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.427
    Ја обожавам. Турбо секој ден (освен август, сите по одмори), контакти со луѓе, странки милион, стручност, екпертиза, жива материја, креативност...За млад човек совршено. Понекогаш губам викенди и саати после работа, ама кога ке видам резултат конечен и кога ке видам дека странките ја ооцениле одлично работата, сум пресреќна. И плус ме мотивира за уште подобри проекти. Нема врска со тоа што го учев, ама имав добра основа од факутетот. И постдипломските ми се на тоа што го работам.
    Колегите ми се претежно млади, паметни и агилни, па и од тој аспект немам мака. Повремено знам да паднам у депресија за некоја ситница, ама нормално е тоа, ништо не е совршено.
    Маките што ги имав додоека стасам до тука и 27 вкупно пропаднати интервјуа и над 80 пријави за работа на кои не ме ни викнаа за месец и пол, плус работење со месеци за без пари, се исплатеа на крај.
    Дај Боже сите да имате ваква работа.
     
    На Tam4yy, Ginger^, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Horrorka

    Horrorka Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    12
    Да. Одсекогаш сакав да работам со деца, а и Математиката ми е најголема љубов.
     
  6. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    ќе се изразам преку слика :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Bender Rodriguez и littleflower им се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци кога бев на еден вид пробна работа, далеку од моето образование, сфатив колку многу го сакам и ценам она што сум го избрала да го учам, само нажалост тешко се доага до посакуваната цел :doh: .
     
  8. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Ја обожувам мојата работа! Никогаш не би ја менувала, а се' започна толку спонтано, што никогаш не ни сонував дека ќе се претвори во моја професија од соништата. :sun:
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ova sto sega go rabotam, go rabotam zatoa sto moram, veruvam nema da mi e za cel zivot, daj boze da si najdam rab po struka.
     
  10. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Тесно било гласањево, ќе има бараж изгледа :P
    Инаку јас сум од тие што си ја сакаат работата. Сите работиме за плата пред се, меѓутоа покрај задоволството кое го имаме дента коа ќе ни стигне платата, треба да сме среќни што сопствената работа ни прави мерак Не е се во парите, зошто многу поисполнети ќе сме ако работата не ја работиме на сила или само за да земеме плата. На крај краева, парите се трошат.
    Јас работев краток период работа од која само гледав пари да извадам. Живеев само еден ден во месецот, а тоа беше денот коа ќе земев плата.
    За разлика од сега кога секој ден не го сметам за уште еден ден измачена од работа. Напротив, мислам дека фактот дека го сакам тоа што го работам прави да не се чувствувам уморно од истата. Барем за сега, се надевам во иднина нема да си викам кај ми бил паметот што сум го пишувала ова :D
     
    На Tam4yy, crazylady, sesilija и 2 други им се допаѓа ова.
  11. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Си ја сакам... Со задоволство ја работам и давам се од себе секој месец-да го исполнам таргетот:) а ако го тргнеме тоа на страна, работам културна работа, секогаш средена и убаво облечена, со скоро секогаш културни луѓе.. Само платата да ми е како што замислуваат од страна дека заработуваме :(
     
    На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.749
    Пол:
    Женски
    Претходната работа не ја сакав воопшто, ја работев не оти морав, туку за да стекнам искуство и да не седам така дома оти ми беше предосадно.

    Веднаш откако завршив таму, по 10 дена се вработив во фирмата кај што сум сега. На почетокот ми беше ептен тешко бидејќи се работи за друг град, малку подалеку од дома, сосема нови луѓе, и никогаш не сум замислувала дека ќе работам вакво нешто.

    Колегите речиси сите се млади, има смеи секој ден.

    6 месеци сум тука, осигурана на полно работно време, и веќе 2 пати ми ја покачија платата, така што стигнав до една прилично солидна сума. Се надевам дека ваквиот тренд на покачување ќе продолжи и во иднина :)

    Не дека ја обожавам работата, ама се во животот си има своја тежина.
     
    На Tam4yy, Annath, molikaMk и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Порано, работев за други и за процент сум работел(за плата и за сметки де да си платам) и буквално на секое земање плата бев како болен по цели три дена...сите се радуваа коа ке земат плата а ја неможев да го поднесам тој ден, искрено кажано.

    Сватив дека во животот не треба да се работи само туку и дека треба да се заработи.

    Потоа си отворив моја фирма и од тогаш не можам да смислам да работам за друг...дури и кога има контракти за замена кои што неможат да ги изработат другите поради презафатеност а ги обеќале не ги превземам и да ме молат-не поднесуем посредништво и проценти било какви од мојот труд...тоа е што е, сам фала му на бога ок е.
     
    На Pinafan, crazylady, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Затоа што морам...
     
  15. Tove Lo

    Tove Lo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    419
    zatoa sto ja sakam !!
     
  16. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Не се жалам од работата која ја работам во моментов, ама сепак е далеку од моето образование. Доколку би бирала измеѓу она што сакам да го работам и она што сега го работам, би го избрала првото
     
  17. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    ја обожавам ама платата може да биде подобра
     
  18. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Работата што ја работам сега ми е по струката... И на сите претходни работни места работев според образованието... Сите три работни места се различни, но сите ми беа интересни и си ги сакав...
     
  19. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Prvoto mesto kade sto rabotev nemase vrska so strukata sto zavrsiv,no rabotata bese dobra,nemozam da kazam teska no slabo platena.Potoa imav sreka da si se vrabotam na strukata i sum dosta zadovolna i so rabotata i so platata.
     
  20. samantha80@*~

    samantha80@*~ Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    26
    Ако сакаш да напишеше која политичка партија си, ако си од онаа на власт секогаш ќе имаш кариера.
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.