1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јеховини сведоци

Дискусија во 'Религија' започната од pikolino, 3 ноември 2012.

  1. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Паѓам на твојов хумор. :*
     
    На Rama и EvAngelos им се допаѓа ова.
  2. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    jehovinite svedoci ne se od bog isprateni tuku od satanata , gavolot da gi zaveduva lugjeto , tie tocno ti kazuvaat od biblijata no ne go priznavaat svetiot duh velat deka ne postoi ,vo bozjoto slovo pisuva deka ke ispadnat mnogu lazni svedoci, hristosi i drugi raboti no da ne im veruvame ,ke poznaeme po toa dali se vodeni od svetiot duh i ispoveduvaat za nego samo tie se vistinskite , isys bese raspnat za nas da ne spasi ocisti so negovata proleana krv toa e planot na bog za covestvoto sekoj covek da poveruva vo isys hristos da go primi vo svoeto srce i da se krsti so svetiot duh za da moze koga ke dojde povtorno isus na zemjata da voskresneme gore na neboto , kako sato i toja voskresna tretiot den i sega e ziv , go isprati svetiot duh dolu na zemjata da ne vodi nas , ima pastori vistinski sto se pomazani od bog odredeni da mu sluzat da propovedaat za evangelieto za narodot gresen da se ocisti da ne gresi i da se usovrsuva samo so pomos na toj svet duh.vo nasata drzava ima takov pastor konstantin kajsarov moze nekoj go znaat od prethodno nekoi ne , no toj prethodno ziveel gresno i rabotel pogresno isceluval lugje toa mu go nalozil gavolot.sega odkoga mu se objavil bog vo izrael go spasil i mu dal zadaca da go propoveda evangelieto sto isys go pravel pred mnogu godini , vakvi pastori ima i vo drugite zemji.ova moze ke vi izgleda nejasno za cudenje, no ako e bozja volja da ste spaseni ke poznaete deka e ispravno i vistina. jas osoznav bas koga mi bese najtesko vo zivotot i barav smisla za postoenjeto na zemjata , bev bolna tazna vo depresija bog me nasoci kaj pravite lugje kaj nego , se molev na bog , toa e preubavo , isekoj eden od nas treba sekoja del da se moli na bog da se zablagodaruva , i ako ima nesto da pobara so vera i ke mu bide , sekoja den da go citame bozjoto slovo biblijata i da go slavime bog, da ne gresime i pravime grevovi no nie kolku i da se trudime sme telesni vodeni od teloto i uste od raganje sme gresni po nasiot pratatko adam i eva koi zgresija i napravija grev gavoloto gi izlazal za da pridobie vlas nad lugjeto , site nie znaeme deka postoi duhovna vojna pomegju dobroto i losoto , usys go pobedi gavolot , i taa pobeda treba da ja objavuvame i nie dolu na zemjata dedka dojde isus pak i ne go unisti gavolot seto ova go pisuva vo biblijata ako ste ja procitale ke vi bide jasno , no retko koj ja cita vo denesno vreme site nekade brzaat , ili citaat drugi knigi nepotrebni, zatoa gineme od neznaenje i stradame , a posle go obvinuvame gospod zosto ni se slucuvaat losi raboti vo zivotot, nie samite sme krivi sto ne go poznavame bog i negovata volja za nas toj ne saka nas i zatoa go ispratil isys da ne spasi od kangite na gavolot kako sto pisyva vo biblijata mora da citame sekoja den taka ucime na vistinata i kako da ziveeme , ne e bitna religijata na sto pripagjame bog ne sozdal site nas a nie samite se delime, site sme hristijani.
     
    Последна измена: 12 април 2018
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кај свекор ми (не знам кој ѓаол го натера да ги прибере) идеа двајца, во брак 10 години и кажуваа дека 10 години сакале ама не можеле да имаат деца јас помислив дека е нешто здравствено ама не знаев дека "верата" не им дозволувала. А за пари собираат од членовите кои можат да ги излажат да им земат пари и плаќаат месечно на "големците"
     
    На СноуБол90, Meckicja, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Оти бе верувате во се и сешто (facepalm)
     
    На Defiant, sparklie, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  5. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Знаеш да вратиш културно на "клевета", или мораш да вреѓаш без основ? Се осеќаш надмено во однос на жителите на селата што ги наброја, или? Мора да значи дека си затуцан ако живееш таму? Еве јас од Скопје сум, и мислам дека ептен си "запален" ко за некој што не го плаќаат.
     
    На Rama, Bitter-Sweet и Petra777 им се допаѓа ова.
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    За какво обвинение зборуваш, грешно толкуваш зборови. Велам најверијатно земаат пари бидејки 4 члено семејство со две минимални плати едвај ке истера месец а не да се луксузира. Така да сигурно имаат некој плус приход од тие нивни служби по улиците и плоштадите.
     
    На Rama и blackwave им се допаѓа ова.
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    А наместо да претпоставуваш, зошто едноставно не ги прашаш?
    Можеби не зимаат минимални плати.
    Можеби имаат некој роднина што им праќа пари.
    Можеби имаат наследство некое.
    Можеби не се луксузираат баш како што ти мислиш. Секогаш се наоѓа по некоја жена у маало што нема работа и седи на балкон/прозор/улица и им ѕирка у ќесите на поминувачите и потоа шири муабет „аууу абе овие од најскапото млеко пијат, аххх бреее сигурно гласале за овие апашиве и од сега од партијата им даваат пари дека гласале за нив... или сигурно идат у некоја секта каде што вријат пари и немаат каде да ги дадат парите, па на нив им ги даваат.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Јас едно време се дружев со многу сведоци и прв пат слушам вакво нешто и се сомневам дека е вистина. Еве го нивниот официјален сајт https://www.jw.org
    Дали може некој да најде во нивните доктрини да пишува дека не смеат деца да имаат тие што полновремено работат во печатењето на списанијата нивни? Ми изгледа смешно ова, бидејќи стварно не гледам причина за такво нешто, ама еве ја оставам шансата дека можеби имаат такво верување, но нема причина зошто би го криеле тоа од нивните транспарентни верувања.

    Од друга страна, општо е познато дека епископите во православието не само што имаат забрана за правење деца, туку имаат забрана и во брак да стапуваат. Ова се коси директно со Библиското учење:

    „епископот треба да биде: непорочен, маж на една жена“ (1 Тимотеј 3:2, Библијата)

    За ова што ќе кажете православни верници? :|

    Гледаш, едни велат дека „големците“ им даваат на обичните членови за овие да одат од врата до врата, а други велат дека е обратен случајот т.е. дека обичните членови им плаќаат месечно на „големците“. Изгледа парите се вртат во круг :)
    Сепак заедничкото и на едните и на другите е што никој не принудил доказ за своето тврдење, туку сите велат „абе познавам една жена ја, ми има потврдено 100%“ :D
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    Работат во семејна фирма во која работи девер ми, а до пред некое време работеше и мм, значи блиски роднини сме , и сите земаат плата по 12.000, толку за платата. За останатите под точки ништо од тоа нема не би да разглабам до толку за нечии животи ама ако има наследство за нив ке има и за нас (fingers)е до толку сме блиски роднини сега појасно ти е ваљда.
    Па не знам еве ако не е луксузирање секој месец да двоиш од минималецот и да купуваш шејкови од слим лајн , солариуми , жена која дома ги масира, скапа гардероба, итн. Знам како и дека се луксузираат.
    Небитно они изгубија вредност во моите очи уште пред неколку години. Кога на денот на свадбата наша не влегоа во црквата туку се шетаа во молот за тоа време :puke:
    Инаку двете другарки муслиманки не им беше проблем да влезат во црква ама на нив им беше. На другаркиве не им е проблем да ми честитаат празник, слава а на овие им е.
    Што вера, секта ке беше ова :?:
     
    На СноуБол90, Feminka22, Orthophill и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A zasto odat za lepe oci li
     
    На Petra777 и Rama им се допаѓа ова.
  11. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.123
    Допаѓања:
    18.347
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам пред десетина години на одмор во Охрид со другарка шетавме на кеј, ни пријде еден постар човек не се сеќавам како почна да раскажува, застанавме чисто од култура мислевме брзо ќе биде. Почна да раскажува за тоа како еден ден Бог ќе се симнел од небото и дека сите грешници ќе умреле, а верниците ќе имале ѕвезда на челото и ќе отишле со него во вечен живот. Толку беше внесен во раскажувањето што дури почна да плаче, почна во некој " трансови да паѓа". Сме требале да се крстиме по некој други ритуали да сме се омажеле за тие од групата, скоро пола саат не удави од зборење. После тоа ни даде некој книги кој ги фрливме пишуваше нешто на нив како новиот завет не се сеќавам точно.
     
    На Vitaly, Rama и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Велиш ѕвезда рекол дека ќе имаат на челото?
    Слична приказна имам прочитано од таков секташ.
    [​IMG]
    Ова е нивниот симбол. Немаат допирни точки со Христијанството тие окултисти.
     
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    А овие за Велигден што кружат кругови околу црква, зашто кружат, за лепе очи ли? Или и нив ги плаќаат за да вртат? :D
    А овие што носат храна по гробишта за задушница, зашто носат кога мртовците не можат да станат да јадат? Или и нив ги плаќаат за да носат храна на морбидни места?
    А овие што пеат за Коледе паднало греде, кој ги плаќа да одат од врата на врата?
    Итн. Гледаш и они можат истите муабети да ги вадат и да си шпекулираат на „нивните форуми“.

    Сведоците одат од убедување. Тие одат затоа што Исус на неколку места во Библијата вели „одете и од сите народи направете Мои ученици“ (ев. Матеј 28:18, Библијата), или „одете и проповедајте го евангелието на секое создание“ (ев. Марко 16:15, Библијата) и сл. Овие стихови не се од „нивната Библијата“, туку ги има во секоја стандардна Библија. Тие веруваат дека секој човек треба да има шанса да дознае за Бог, да се покае за гревовите и да се спаси од Божјиот гнев на Судниот ден. Тие одат од врата на врата со цел што повеќе луѓе да слушнат за Божјото спасение и да се спасат. Тоа е нивната вера. Тие сакаат што повеќе луѓе да донесат во рајот. Дали начинот на кој што го прават тоа е најдобар, тоа е веќе друга дискусија, но сепак за мотивите мислам дека се искрени. А за плаќањето, да имаше еден што го плаќаа за да оди, ќе „пропееше“ на телевизија. Ако не тој, сигурно ќе пропееше некој од завист зашто него го плаќаат, а другиот не :) Ама сепак сите досегашни обвинувања дека ги плаќаат, се само од други луѓе, на кои што треба да им веруваме не на лепе очи, туку на лепе букве :)
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.123
    Допаѓања:
    18.347
    Пол:
    Женски
    Да, така рече ќе имале ѕвезда на челото каква не знам не ги разгледавме книгите пошто одма ги фрливме.
     
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ова не се личи, само на сведоците не. Абе и прстен да не ви извади за да ве запроси таму а? :D

    Чив симбол е ова? На сведоците сигурно не.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Штом чичкото спомнал ѕвезда тоест пентаграм христијанин не е сигурно.
     
  17. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.123
    Допаѓања:
    18.347
    Пол:
    Женски
    Ако си Јеховин сведок еве објасни каква е нивнсни идеологија.
     
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не сум, само сум добро информиран за нив и за повеќето верски заедници во Мк. Знам каде да се информирам, а знам и каде да не се дезинформирам :)
    Ова е нивниот официјален сајт, таму ќе ги најдеш нивните верувања: https://www.jw.org/mk

    Еве тука има и посебен дел што објаснува како се финансираат: https://www.jw.org/mk/jehovini-svedoci/prashanja/se-finansira-deloto/
     
  19. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не мора да се чита за да се знае што е секта a што не е.
    Христијани не одат по врати, на плажи или било кое јавно место со книги да проповедаат за христијанството. Нас не има единствено во во Божји храм, никој со сила не тераме да влезе во него. @EvAngelos тука можеш да цитираш што сакаш од Библија, но вистината е друга. Пријателе, на плажа збориш за религија?
    Па да бе. Ама на погрешен човек си налетал. Поп е, иден... Зошто он не дојде тебе да ти подраскаже нешто? Ќе ти каже само ако го прашаш. Се што е наметнато е од километар видливо.
    Тука можеш сите села да ги наброиш, ама за жал има сеуште "слепи" луѓе и тоа во град. Знаеме кој стои зад протестантска и кој финансира. За "жал" , нашите православни се изградени и поддржувани од раце на народ (не ни треба страна помош), а тој што од таму зема-
    "Што ќе посееш тоа ќе си жнееш".
    Јас, ти или било кој сме тие што најмалце треба да судиме.
     
    На cresa-jagoda, Orthophill, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A tebe ne te plakaat neli da ja propovedas I ti odes za lepe oci tamu ne gi plakaat imaat samo besplatno perenje mozoci
     
    На Petra777 и Rama им се допаѓа ова.