1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јеховини сведоци

Дискусија во 'Религија' започната од pikolino, 3 ноември 2012.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.400
    Пол:
    Женски
    Познавам атеист кој работи во црква и е многу информиран за сите религии. Со него исто како со тебе за све има одговор. :rofl::rofl::rofl: тој самиот се декларира како атеист.
     
    На СноуБол90, Rama и EvAngelos им се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    За нас христијаните Библијата е Божјо Слово, Божји Збор т.е. вистина. Искрено малку ми е чудна оваа твоја изјава, можеби дека е доцна :^)

    Него, кажи ми, зошто православните цркви забрануваат епископите да се женат, кога Библијата јасно вели дека епископот треба да биде маж на една жена?

    „епископот треба да биде: непорочен, маж на една жена“ (1 Тимотеј 3:2, Библијата)
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Тие со ѕвездата Мормони да не биле?
     
  4. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Мислев на "вистина" во смисла како јас ја тумачам, а како ти ја тумачиш. Јас никаде не сум сфатила дека треба да ја наметнувам. Зошто тоа ти го правиш? Не го негираш тоа горе, значи вистина е.
    За другово ќе се информирам, ќе ти кажам.
    Не ми се верува дека на памет си ја научил цела Библија.
    Седи . 5ка со * за тебе.
     
    На Rama, Orthophill, anastasijaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    На епископот жена му е епархијата со која управува.
    Женети свештеници станувале епископи, ама како не можеле квалитетно да им служат и на жената и децата и на црквата, донеле правило да не се женат. Побитно за епископите е да имаат канонско апостолско преемство, а не преемство од жената.
     
    На Bulgarian, Petra777, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    А на таква ли „жена“ се мислело? А зошто тогаш апостол Павле не му напишел јасно на Тимотеј: „епископот треба да биде: непорочен, маж на една ЦРКВА, итн.“ (Ортофил толкување),

    Туку наместо тоа му напишал:

    „Епископот треба да биде: непорочен, маж на една ЖЕНА, трезвен, разумен, пристоен, гостољубив, способен за поучување;“ (1 Тимотеј 3:2, Библијата)

    @Orthophill, искрено ти завидувам на храброста. Ќе можеш ли исправено да се претставиш пред Господ еден ден имајќи предвид дека си ги поучувал луѓето со вакви погрешни толкувања на Библијата? Свесен сум дека имаш некоја функција во МПЦ и заради тоа си заложник на нивните небиблиски убедувања и ја немаш слободата да веруваш поинаку, но мое е да те предупредам дека оние кои поучуваат ќе бидат построго судени на Судниот ден:

    „Не бидете, браќа мои, мнозина од вас учители, зашто знаеме дека ќе бидеме построго осудени за тоа.“ (Јаков 3:1, Библијата)

    И те советувам да се плашиш повеќе од Господ, отколку од луѓето или од твоите претпоставени што ќе кажат. Господ може и телото и душата да ги погуби во пеколот. Помудро е да му бидеме послушни Нему.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A zasto da se plasis od gospod sto ima da se plasis I ti neli si ucitel koga ja propovedas tvojata vera
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Господ е семоќен за нас верниците и имаме стравопочит кон него.
     
    На Meckicja, cresa-jagoda, Petra777 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pa sto ako e semoken bitno e da go pocituva me a ne da se plasime od nego
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @EvAngelos наместо да кажуваш секому посебно дека ќе гори во пеколот, најдобро на сите одеднаш да им кажеш. Речи: "Сите ќе горите во пеколот" и решен проблем.
    Кои патетики, човече. Во твоите мислења ништо христијанско нема. Од понижување на тие што веруваат различно од тебе, до кажување кое село каков интелект имало, до судење и праќање во пекол на кој ти дојде.
    Ќе дојде судниот ден, а Бог е најголем, ќе каже тој кој бил во право. Со навреди никаде нема да стигнеме.
     
    На cresa-jagoda, blackwave, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Зошто ме прашуваш за нешто што веќе го одговорив? Што не ти беше јасно во цитатот на апостол Јаков:

    „Не бидете, браќа мои, мнозина од вас учители, зашто знаеме дека ќе бидеме построго осудени за тоа.“ (Јаков 3:1, Библијата)

    Тој што поучува во верата, има одговорност над оние што ги поучува. Ако ги поучува погрешно, Бог ќе го осуди построго, затоа што не само што тој скршнал од патот, туку завел и многу луѓе кои наивно му верувале.
    Во случајот погоре, јасно е дека апостол Павле вели дека епископот треба да биде маж на една жена, но Ортофил е ставен во позиција каде што мора да го менува Библискиот текст и наместо „жена“, да стави „црква“ само за да не ги наруши односите со луѓето од православната црква. Ете затоа јас го охрабрив дека не треба да се плаши да не ги наруши односите со луѓето, туку помудро е да се плаши да не ги наруши односите со Господ. Впрочем, тоа не го велам јас, тоа го вели лично Господ Исус Христос:

    „Не плашете се од оние кои го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат. Туку плашете се повеќе од Оној, Кој може да ги погуби и душата и телото во пеколот.“
    (Исус Христос, ев. Матеј 10:28, Библијата)

    Целото Свето Писмо поучува на тоа дека стравот од Бог е почеток на мудроста. Ако немаме страв од Бог, тогаш нема да се замараме ни дали ќе прекршиме некоја од Неговите заповеди. А пак ако прекршиме, тоа нема да го повреди Бог, туку нас. Што значи дека во наша полза е да имаме страв од Бог.

    „Стравот од Господа е почеток на мудроста, но безумните ги презираат мудроста и поуката.“ (Соломонови Изреки 1:7, Библијата)
     
    Последна измена: 13 април 2018
    На Feminka22, meksikanka и Vitaly им се допаѓа ова.
  12. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Свети Павле и свети Јован Богослов колку жени имаа? Не вика свети Павле дека бракот е добар, ама девственоста уште подобра?
    Јас ич не се плашам од она што го исповедам, зашто знам дека верувам, исповедам и го кажувам она што го верува Црквата. А, како што епархијата е невеста на епископот, така и Црквата е невеста Христова.
    Од своите зли дела се плашам.
     
    На kuc, Petra777, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A zasto na veligden blagodatniot ogan se pojavuva samo kaj nas pravoslavnite. a ne kaj protestantite neka go kaze toa evangelos neka kaze nekoe cudo sto se slucilo kaj niv vo skoro vreme a za jehovite jas ke vi kazam zasto tolku gi brani oti poteknuvaat od negovata Vera
     
    На kuc, Petra777, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Што е битно колку жени имале? Тие биле апостоли. Но дури и за апостолите не бил целибатот облигативен. Еве на пример свети апостол Петар бил женет. Во Библијата пишува дека Исус ја излекувал мајката на жената на Петар.

    „И кога Исус дојде во Петровиот дом, ја виде неговата тешта како лежи болна од треска.“ (ев. Матеј 8:14, Библијата)

    А исто така Свети Павле им поставил реторично прашање на христијаните во Коринт дали тој нема право да си има жена како и останатите апостоли, и како Исусовите браќа и Кифа (Петар):

    „Немаме ли право да јадеме и пиеме? Немаме ли право да водиме жена од сестрите, како и другите апостоли и Господовите браќа, и Кифа? Или само јас и Варнава немаме право да се воздржиме од работа?“
    (Апостол Павле, 1 Коринтјаните 9:4-6, Библијата)

    Овде апостол Павле пишува во своја одбрана дека и тој е апостол и дека и тој има право да си има жена како и останатите апостоли, Исусовите браќа и Кифа (еврејското име на Петар). Што значи апостол Павле јасно кажува дека тој ИМА ПРАВО да има жена, ама ете онака тој самиот си решил за себе дека не сака да се жени.
    Но едно е сам да си одлучиш да не се жениш, а друго е „црквата“ да ти забранува, или како што некои попови прават - ги разведуваат жените само за да станат владици |(


    Да, но истиот тој Павле напишал и дека епископите можат да имаат жена:

    „епископот треба да биде: непорочен, маж на една жена“ (1 Тимотеј 3:2, Библијата)

    Значи ако Библијата (Божјиот Збор) дозволува епископот да има жена, кој е тој што може да им забрани на епископите да се женат или па уште и да се разведуваат поповите од своите жени само за да добијат повисока позиција у црквата - владика?? |(

    Кога ќе се појавиш пред Господ на Судниот Ден, Господ нема да ти рече:
    - Зошто ти Ортофил не го слушаше синодот на МПЦ?
    Туку ќе ти рече:
    - Зошто не го слушаше Господ Исус Христос? Зошто одеше спротивно на Божјиот Збор?
     
    Последна измена: 13 април 2018
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    jas tebe ke te prasam sto tolku gi podrzuvas tolku tie sektasi jehovite .dali spored tebe e ispravno da ne e dozvoleno da primaat transfuzii I roditelite da odlucuvat za nivnite deca ako imaat potreba decata da primaat transfuzija na krv a roditelite ne go dozvoluvat toa a namesto toa dozvoluvat da umrat decata Im kakva e taa vera nivna znaes li oti 36000 luge se umrele bas od taa pricina
     
    На Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не ги подржувам во непримањето крв. Не се согласувам со нивните верувања. Само реагирам на малограѓанските неосновани клевети што се шират за нив. Исто така би застанал и во одбрана на православните доколку некој од сведоците почне да шири клевети за православните.
    Една од тие клеветите за сведоците што беше изнесена овде е дека некои од нив имаат забрана за раѓање деца. Јас реагирав дека тоа е неосновано, бидејќи добро им ги знам нивните верувања - кои што се јавни и транспарентни (ги имаат и во Стражарска кула објавено, ги има и на нивниот сајт).
    И смешно е тоа што таквите клевети доаѓаат од православни верници, а добро знаеме дека православната црква забранува не само деца, туку и брак на епископите (владиците), и покрај тоа што Библијата е јасна по ова прашање дека епископите можат да имаат жена (1 Тимотеј 3:2, Библијата)

    Така што наместо да ги обвинуваме и клеветиме сведоците, подобро да си гледаме во нашиот двор и да видиме да поправиме многу работи што се спротивни на учењето на Светото Писмо, ако сакаме нели да бидеме вистински Христови следбеници.
     
    На daylight и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Defiant

    Defiant Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Машки
    Темава заминала во погрешна насока. Инаку Лија Ремени реши да ги истражува ЈС. Ќе имате прилика да видите кој навистина се ЈС од прва рака.

    13 ноември премиера
     
  18. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Абе досади живи се бе ... Демек Исус го имитираат што проповедал по долини и планини ,они на современ начин по куќи оделе да покажат храброст. Баџибушлуци ....
     
    На Rama и Meckicja им се допаѓа ова.
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265

    Емммм, ова е Сајентологија, не Јеховини...
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Defiant

    Defiant Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Машки
    Ти го пушти трејлерот? Или барем го прочита мојот пост?