1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јеховини сведоци

Дискусија во 'Религија' започната од pikolino, 3 ноември 2012.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Веројтано си сакала да кажеш дека ја сменил од православна, или можеби католичка или протестантска, во јеховини сведоци. Јеховините сведоци се исто така христијанска деноминација како и претходно спомнатите.
    На претходните страници имаме пишувано на оваа тема.

    -За авторитет ја прифаќаат Библијата и имаат некое нивно толкување на истата.
    - Веруваат дека им е должност да ги информираат (преку проповедање од врата на врата или на улица) луѓето за божјото постоење и нивното видување на изреките во Бибилијата и поради тоа се нарекуваат Јеховини сведоци т.е. Сведочат за постоењето на Јехова.
    - Одбиваат да примат крвна трансфузија бидејќи во Библијата пишувало да не се јаде крв но не се вегетаријанци.
    - Не слават родендени, имендени бидејќи сметаат дека славењето му припаѓа само на Бог.
    - Сметаат дека Бог има лично име - Јехова т.е. Јахве бидејќи тоа име повеќе пати се спомнува во Библијата.
    - Не веруваат во бестелесна душа и не веруваат во задгробен живот, но веруваат дека праведните луѓе (меѓу нив и такви кои не знаеле за Јеховини сведоци) физички ќе воскреснале на судниот ден и ќе живееле вечно во рајот на Земјата. А лошите никогаш немало да воскреснат, едноставно немало да постојат повеќе.
    - Не крштеваат мали деца и бебиња. Возрасните се крштеваат нурнувајќи кратко во вода.
    - Според нив Исус не бил распнат на крст туку на столб.
    - Не слават Божиќ и Велигден, туку годишно имаат тнр. комеморативни седници повод Исусовата смрт.
    - Се собираат во тнр. „Сали на Јеховиното царство„, едноставни конференциски сали во кои ги држат своите проповеди.
    - Преку списанијата „Стражарска Кула„ и „Разбудете се!„ го претставуваат нивното толкување на Библијата на разни теми.
    и тн.

    п.с. Не сум Јеховин сведок.
     
    На EvAngelos, theowndemon и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  2. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    И заради се тоа што наброи погоре членот,се сметаат за СЕКТА и го вршат најголемиот можен грев според истата таа Библија наречен ЕРЕС.
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Треба да наведеш од кого се сметаат за секта и што значи тој збор. Имено за секта ги сметаат другите секти кои себе си не се сметаат за секти (Православната црква на пример). Тоа ти е слично како во политиката. Едната партија вели за себе дека е најдобра а дека другите партии не чинат и обратно. Во реалноста станува збор за верска заедница како и секоја друга. А секоја верска заедница си има свои сфаќања, верувања и толкувања за разните работи кои можат да се разликуваат од верувањата и толкувањата на другите, па така и верската заедница на Јеховините сведоци.
    Ерес не е збор од Библијата и не значи најголем можен грев, туку од старогрчки значи дословно Избор.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FilipTraum

    FilipTraum Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    64
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Сите викаат дека се секта. Јас сум имала прилика да разговарам со нив, односно со две жени од таа т.н. секта и тоа што го говореа беше баш како од Библијата, дури и разговаравме за неа. Знам дека нивниот бог го викаат Јахве и се доста религиозни и на некој начин како да ја наметнуваат нивната религија.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Dosadni se gavoli nevideni se oni koj ne si e imal rabota so niv neznae
    Pred nekojden edna takva mi vika krstot sto sum go nosela na vratot znacel teret ne krstot i vikam ne e teret krstot e spasenie na krstot isus hristos bil raspnat za spasenie na nasite dusi
    Sekta se jas uste od sredno skolo se druzev so takvi
    Go slavat strazarot na kulata kako praznik
     
  7. Дугокоси Швалер

    Дугокоси Швалер Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Машки
    Zaednica se, mnogu se bratski pomegju sebe si pomagaat stvarno, da ima dojde "brat/sestra" jehovin od bilo koj kraj na svetot ke go primaat doma kako svoj, ama od druga strana se ostanato od religija i vera go smatraat pogresno i gjavolsko. I mnogu se cudni, od 200 metra ke primetis jehovin, i go ocekuvaat armagedon sekoj mig da se sluci po poslednite 3-40 godini :D
     
  8. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Da i oni bile izbranite i samo oni ke se spasele koga ke dojde armagedon vo toa veruvaat tie gavoli
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Ми дојдоа на врата минатата недела. Две женички, насмеани како се да е прекрасно на светот. Мене не ми беше денот, и се трудев да не бидам безобразна, ама бев крајно нељубезна. За мене, да ми дојдат на врата со муабетот "во овој свет на лоши нешта да ми кажат добра вест" за да психолошки ме анализираат дека "мора нешто лошо да ми се случило во животот" кога реков дека сум атеист, тоа го интерпретирам како секта. Им реков дека не сакам да слушнам ништо на тема религија. Сите останати религии, колку и да ги сметам еднакво луди (читај: кој има подобро измислено другарче), барем не се наметнуваат. Не сум видела христијанин или муслиман или будист или што и да е, да доаѓа на мојата врата да ме преобрати.
    На крајот од краткиот и непријатен разговор, со насмевка ми посакаа убав ден. Ако тоа не е перење на мозок, јас не знам што е.
     
    На Оленка*, koritsaki, Elen4e_sonce и 8 други им се допаѓа ова.
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    офф топик
    Тоа во голем дел може да се благодари на блиското комунистичко минато на поранешните Југословенски простори, кога религијата беше строго одделена од државата, па дури и потисната. А во некои други општества, вклучувајќи и западни, не доаѓаат да те преобратат затоа што во старт од раѓање и низ образованието (веронаука и сл.) и влијанието на црквата врз медиумите генерално луѓето се веќе придобиени за „вистинската„ вера.

    Патем, Јеховините сведоци исто така се сметаат себе си за христијани.
     
  11. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Случка пред неколку месеци
    Идат на врата млад дечко и жена околу 50год.Отвара дечко ми и си почна дечково да зборува за Бог колку го почитуваме дали се спремаме за судниот ден што мисли Бог за војните ,сексот и сл глупости.... По акцентот се познаваше дека не е германец туку балканец- хрват.Дм го праша што муабет е ова и дечкото си беше искрен земо несакам да работам ни рано станување и ограничен да сум со времето па ова ми е полесно идам на врати луѓето што ќе ме ислушаат се потпишуваат и оние кои имат интерес ги запишувам и добивам пари кога имам време одам на средбите и така.Живи глупости.
     
  12. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Нападни се, морам да признаам. Доаѓаа и кај мене на врата двајца млади дечки, упицанети, во одела, и ми дадоа една брошура нешто Стражарска кула мислам дека се викаше. Фати да ме убедува дека верувале во Јехова, дека ако сакам да присуствувам во недела се собирале некаде во Мичурин мислам незнам каде, јас само со два збора го пресеков "Јас сум си Православна Христијанка и апсолутно друга религија не ме интересира". Со сета почит кон другите религии, но апла се гледаше дека сакаа да ми исперат мозок. Опасни се они, радикалисти се за трансфузија на крв. Ми имаат кажувано, детенце на Јеховини сведоци, нешто се разболело и Докторот рекол дека ќе се спаси, само ќе треба да му се даде незнам колку единици крв. Одговорот на родителите биле "Нема потреба од крв, Јехова решил да го земе". Моја познаничка е Одделенски наставник во Основно, и има ученик дете на Јеховини сведоци. Некое од другарчињата честело чоколадни бонбони роденден му било, детево Јеховин сведок, не земало, не се послужило. Чудни се за некои работи.
     
  13. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    ne zemaat nisto i jas imam koleska jehovin svedok ni koga gi castes za rodenden za nisto ne zemat tie gavoli zivi gavoli se volci vo jagneska koza
     
    На Sv. Nikolka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Ова ми е чиста глупост ! Изгледа се во прашање пари , инаку не верувАм дека би се зачленил некој во оваА глупост !
     
    На Meckicja и orevka им се допаѓа ова.
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не се во прашање пари. Се зачленуваат по сопствено убедување. Тие веруваат во Бог, ја читаат Библијата и ја познаваат неспоредливо повеќе од просечен православец. Според нив, нивното учење е поблиску до Библијата отколку учењето на МПЦ.
     
    На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Ајде сега и ти не ја претерувај, се знае дека и пари се зимаат.
     
    На Rama и Justicija им се допаѓа ова.
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Абе ајде какво проочување , му е дојдено на некој да проучува што се случувало милиони години наназад пффф
    Овде се пари во прашање
     
  18. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не зимаат никакви пари. Баш напротив имам сознанија дека давале пари за Црквата. Кој колку можел, толку донирал. И знам дека се добро организирани, се собрале Јеховини Сведоци од цел свет, во Виена, имале конгрес, така нешто. И како што кажав, веруваат во Јехова, радикалисти се за трансфузија на крв, ден недела мислам дека го празнуваат, не слават родендени, не слават Нови Години, не признаваат Велогден, Божиќ, ништо од сето тоа. И ми кажаа дека се тешка секта. Имале некаде куќетина кај Катастар, џабе уште кога почнале да ја градат куќата соседите од Тафталиџе, собирале потписи за да ги стопираат, но залудно. Јадат месо, за алкохол не сум сигурна, за разлика од Адвентистите кои се фрак на Муслиманизмот, не пијат кафе, не пијат алкохол, не јадат свинско, дискотеки, кафичи тоа е поим. Интимности пред брак никако, и за разлика од Јеховините, Адвентистите го слават Шабат (Саботата им е неработен ден). И регистрирани се како Црква.
     
  19. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Не се во прашање никакви пари, членството било бесплатно, а во Мк, за жал ги имало многу. . .
     
  20. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Симпатична секта се јеховашите, не се како нас забегани да слушат метали и да спијат на гробишта, културно одат од врата до врата, делат некои книџулиња и брошури по раја, фини се...не знам од каде толку анимозитет кон нив, шо ако се секта и ние секташите сме луѓе, замислете да ви дојдат Аум Шинрикјо или Редот на сончевиот храм на врата, ќе ве видам тогаш...:devil:
     
    На theowndemon, crimson и Gosh им се допаѓа ова.