1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јеховини сведоци

Дискусија во 'Религија' започната од pikolino, 3 ноември 2012.

  1. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против, но некако наметливи се, апла се гледа дека сакаат да перат мозоци. И имало уште полоша секта Саи Баба во Волково некаде се наоѓале, и верувајте бидејќи жената прва влегла во сектата, (живеела во Канада неколку години и таму и го испрале мозокот), верувајте, во Суд работам, тој брачен пар токму поради тоа и се разведоа. Ај што се развела она, но и ќерка и ја развела. Се жалеше сопругот на рочиште, прво почнала да медитира, потоа урлале, пееле, штознам што правеле не ме ни интересира, само нека не не навлекуваат нас во тие води.

    Па, пофали се каква секта сте вие.
     
    Последна измена од модератор: 26 август 2017
    На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Koj ne e imal iskustvo so niv taka zboruvaj gavoli zivi gavoli se poteknuvaat od iluminatite i da im davaat po 5000 den mesecno kaj mene ne doagaat gi oterav u pm i ne doagaat veke sveki im gi zema knigite za potpala na oginot zimata
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Можеби премногу религиозни за мое убедување, ама се добри познаници. Си имав другарка Јеховин сведок во средно - најучтивото и најфиното девојче што сум го запознала, секогаш спремна да помогне.
     
    На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A ste imale li možnost da bidete vo prisustvo samo na Jehovini svjedoci da videte kako ne navreduvaat nas pravoslavnite da gi prisluskuvate
     
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Јаа не сум била во нивно друштво , и не ме интересира што зборуваат , апсолутно небитни се за мене .
     
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Секогаш пред други луѓе се културни, фини, насмеани, расположени за разговор, убаво облечени...Само никако не сфаќам зошто одат од куќа во куќа, од дуќан во дуќан, од човек до човек по улица и делат флаери?

    Која е потребата од толку напнување?
    Ако сака некој сам ќе појде во нивното царство (како што си го нарекуваат) и ќе се зачлени во сектата.

    Сте виделе некогаш попови по улица да одат и да даваат библии?
    Или оџи да даваат курани по улица?
    Не.

    Повеќе пати ме имаат по улица сретнато, а неколку пати имаат и дома дојдено.
    Не знам како не им е срам искрено...Не ја гледам поентата да одам по куќи и да молам луѓе да веруваат во тоа што јас верувам.
    Еднаш сакаа и дома да влезат, ама не ги оставав...Си стоеја на врата и ми кажуваа нешто за Јехова, па излезе баба ми им даде 100 денари (мислела дека просат), а тие си ги зедоа парите и си заминаа.

    Стари луѓе или мали деца лесно може да излажат, ама нормален човек што си размислува со своја глава нема да го убедат па ако сакаат по цел ден нека кажуваат едно исто.
     
    На blackwave, Rama, Justicija и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Celta im e da zavedat sto e možno poveke luge i da zemaat poveke pari
     
    На Rama и JollyGirl им се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Попови одат од куќа до куќа да пеат за пари и никому ништо.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Попови одат по христијански куќи, а не одат кај муслимани (или будисти или јеховини сведоци) за да им пеат дома и да им држат предавање од библијата...Не одат ни оџи по улици да даваат курани.... и јас сум против тоа пари давање, ама тоа е друга тема.
     
    На blackwave, Rama, Justicija и 4 други им се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Значи, некој можеби не го сака попот дома, а попот си доаѓа на врата и се нуди да пее. Разликата е што тој на крај, зема пари, а Јеховините ти даваат флаер и си одат.
     
    На Lella и Gosh им се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Ехеее, знаете вие колку верници немаа дома Библија, додека не им ја дадоа на врата онаа детската?:nod:
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Попот знае на која врата треба да тропне... И не значи дека секогаш зема пари, ниту па има цена молитвата. Знам кај мене дома како било. А јеховиниве кога ќе се закачат...
     
    На Rama, Orthophill и Vitaly им се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    На попот му немам дадено неколку пати пари, па никому ништо.
    Поделени се поповите по населби и куќи, и знаат каде има христијани.

    Јеховини сведоци одат по сите куќи, без разлика што религија се луѓето што живеат тука.
    Напнуваат и те убедуваат дека нивната религија е вистинската.
     
    На Rama, blackwave и Meckicja им се допаѓа ова.
  14. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Саи Баба и тие се за никаде :devil:

    Не е да се фалам, ама многу слушаме метал, се облекуваме во црно, се мотаме по гробишта, ставаме мачки во блендер и клањаме намаз за Носителот на Светлината. Собираме сликички од некролози и се менуваме со дупли, во слободно време ставаме дрога во сокчиња и така, многу сме зафатени :devil:

    Јас мислев дека масоните се криви ама тоа биле илуминатите. Благодарам на таа информација :devil:

    Same here, само во комшии во случајов, ок раја се, имаат дојдено неколку пати да проповедаат, си напраивме муабет на телолошки теми :party:
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas skoro gledav edno video na YouTube kade sto edno devojce kazuvase za jehovite svjedoci majka i i tatko i se razvele koga oni bile malii majka i se omažila za jehovin svedok i devojceto kazuvaseoti toj ocuvot so novo živeele ne im davali ni da pcujat ni nisto i posle nekoe vreme brat i trebalo da prima transfuzija neznam mislam oti za bolest bese kažala za da go spasat moralo da prima i majkata i ocuvot ne davale da prima transfuzija vo nikoj slucaj i arno ama nekoj rodbina na bioloskiot tatko rabotel vo bolnicata i se naucil za deteto i se javil i mu kažal se na bioloskiot tatko i toj dosol i se potpisal za deteto da prima transfuzija i da bide spaseno i od togas decata zanimale da živeat so tatko im pa drugo ocuvot ne i daval na devojkata da uce sredno skolo tuku ja teral da ode niz kukite da nose knigi božem Isus taka propovedal na toj nacin ima i na FB za jehovinite svedoci kakvi se oni mnogu rab znam za niv oti imav skolska drugarka a sega i Edna koleska
     
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Сите што велите дека за пари стануваат луѓето Јеховини сведоци зборите од памет, од ракав, без никакви докази, пред се затоа што вашиот ментален склоп не ви прима дека некој може да верува поразлично од вас. Јас кога го напуштив атеизмот доста време ги истражував нив и се дружев со нив, сум бил на нивните служби и во Бетелот сум бил.
    Многупати сум кажал и пак ќе повторам: да не бев протестант и да знаев само за верувањата на православните и Јеховините сведоци, без многу двоумење ќе избере да сум Јеховин сведок. Зошто? Затоа што се светлосни години поблиски до Библијата и Исусовото учење. И не само во теорија, туку и во пракса.
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da odat za lepe oci
     
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    А ти у МПЦ зошто одиш?
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A tie zasto se otkazuvaat od mojata i tvojata Vera odat tamu sto misles za dzabe li

    Zatoa mojata drugarka napravija palata a dodeka ne otidea tamu nemaa leb da jadat oti ne im davaat pari zatoa
     
    Последна измена од модератор: 26 август 2017
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Не се толку страшни ко што се прикажани во темава.
    Освен што напнуваат по врати, скроз се безопасни и културни.

    Не е некој екстремизам неславење на родендени.
     
    На Ketchup, Nausicaa, EvAngelos и 5 други им се допаѓа ова.