1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јеховини сведоци

Дискусија во 'Религија' започната од pikolino, 3 ноември 2012.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Неславење на родендени не е екстремизам, некултура е да не земеш чоколадце кога некој ти понуди.
     
    На blackwave, Rama, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Si imal li rabota so niv si ziveel li blisku do crkvata im jas da
     
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Е да, ама не е толку страшно.

    Да, познавам неколку. Која црква?
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Што проповедаат Јеховините? Која Религија е постара Православната или Јеховината?
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Ако не се лажам прочитав некаде дека многу се културни и дека не пцуваат.
    Сигурни сте?
    Со сопсвени уши слушнав јаки пцовки баш од Јеховин сведок.
    Му ја зеде картичката банкоматот, па да знаете само какви пцовки слушнав.
    Не се така фини како што се претставуваат.
     
    На Rama и Meckicja им се допаѓа ова.
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nivnata tie sto gi branat neka kađat zasto rusija im zabrani da ja propovedaat nivnata sekta zasto se tužat so Rusija za ova

    Ima na FB bivsi Jehovini svjedoci luge sto se otkazale od nivnata sekta kažuvaat kako im go perat mozokot
     
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Која моја твоја вера, вера не се пренесува со ДНК.
    А според твојава логика, дали тоа значи дека ако твоите родители беа Јеховини сведоци и ти ќе беше сега Јеховин сведок?
     
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne i nema da bidat jas znam tocno vo sto veruvam i znam tocno sto sakam vo zivotot i ne dozvouvam nikoj da manipulira so mene leb i sol jadevme pa ne se otkazavme od pravoslavnata vera iako ovie gavoli ni nudea pari 1500 evra ni davaa da se otkažeme no nie ne se otkazavme od pravoslavnata vera znaes zasto zatoa sto sene se kupuva so pari
     
    На Rama, VictoriaSan и Orthophill им се допаѓа ова.
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не те прашав дали ќе бидат. Те прашав дали ти ќе беше Јеховин сведок доколку се родеше во семејство каде што родителите твои ќе беа Јеховини сведоци?
    Баш ме интересира твојот одговор.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Kažav tocno znam sto sakam i tocno znam vo sto veruvam i ne dozvoluvam nikoj da manipulira so mene a za roditelite nikogas nema da bidat jehovi znaes zasto zasto ne se prodavame za pari
     
    На Rama, VictoriaSan и Orthophill им се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Абе не велам да се продадете. Ти поставувам најпросто прашање, зошто не можеш да го разбереш или се правиш дека не го разбираш? :)

    Тргни ги настрана сегашниве родители и замисли дека си се родила од родители кои се Јеховини сведоци. Значи пред да те родите тебе они цел живот си биле Јеховини сведоци, како и нивните родители исто така. Е сега прашањето ми е дали и ти во тој случај ќе си била Јеховин сведок?
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Шетејќи на плоштад ме застанаа 2 нешто постари момци од мене, ми се претставија дека се Јеховини сведоци, почнаа да ми зборуваат за бог, ми дадоа неколку флаери.
    Од ова некој се богати исто како и МПЦ. Испрани мозоци одат од врата на врата и кажуваат која е правилна религија а која не е и делат флаери.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pa ti rekov ne dozvoluvam nikoj da me manipulira ni roditeli ni nikoj ako sakam da veruvam vo nesto taka da možda ne bi liberalna sum okolu toa no tie sto se gavoli se sto se prodavat se prodavat za pari oti parite im se. najvazni se a tatko mi ke ti kažam bese ateist no jas si odev vo crkva nikogas ne rece da ne odeme na crkva i nikogas ne rece da ne ja smenime verata ako ne ja sakame taka da verata e licno moja odluka
     
    На Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @Meckicja дали ти значи дека ти би се откажала од религијата на твоите родители доколку тие би биле Јеховини сведоци? Би се откажала од корените на предците?
     
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da bi se otkažala ako smetam oti nekoj manipulira so mene ti zasto se otkaza od jehovite zasto se vrati na protestanskata vera
     
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Јас не сум бил дел од нив, само ги истражував.
    Зашто мислиш дека твоите родители, кога би биле Јеховини сведоци, би те манипулирале?
    И од каде си сигурна дека не те манипулирааат сега?
     
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Според ова а и од претходните мислења, каде што кажуваш дека си бил во Бетелот и на нивни служби, вулгарно ќе се изразам - само еднаш ми влезе ама не сум педер.
    Како се одвиваат настаните, можеби утре ќе одиш на православна богослужба па ќе станеш православен.
    И доста го напнуваш девојчето.
     
    Последна измена од модератор: 27 август 2017
    На blackwave, Rama, VictoriaSan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Moite roditelji ti kažav kakvi se ateisti bi me manipulirale znaes zasto zasto ja izvrtuvaat Biblijata kako niv im odgovara a jas jas sum vernik i familijata kade sto sum mažena isto ateisti a nie so mm vernici pa ti sega proceni dali nekoj.jas dozvoluvam da me manipulira moite ne se vernici ni sestra mi ni dever mi nikoj ne e vernik
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @Abeja сум бил и повеќе пати во православен храм и во католички и во џамија и во синагога итн. Тоа се верски објекти отворени за сите луѓе, да видат, да се запознаат, да истражат. За правилно да ги разбереш своите сограѓани и да немаш предрасуди и да не си ограничен во сфаќањата, потребно е да ги запознаеш своите сограѓани, да се едуцираш малку, да ги прошириш твоите видици. Нема да те изедат ако влезеш во нивен објект, или во џамија или католичката црква или синагога.
    Жал ми е ако си ја пропуштила приликата од прва рака да ги запознаеш луѓето од другите вери и религии. Таквите најчесто се полни со предрасуди и дезинформации.
     
    На theowndemon, Lella и Someonespecial им се допаѓа ова.
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ako misles oti toa igrae uloga toa sto moite i predci bile pravoslavni ne igrae uloga 21 vek sme i sekoj ima pravo na izbor dali jas ke bidam musliman ili jehovin svedok no fakt e deka ja izvrtuvaat Biblijata i fakt e oti gi navreduvaat drugite Veri e toa me nervira kaj niv oni vo sto sakaat neka veruvaat ne me interesira no zasto gi navreduvaat drugite Veri sto imaat protiv niv

    Koga bese vo pravoslaven hram ednas kolku sto znam mi kaža oti ne si bil

    Inače jehovite ednas mi dojdoa na vrata i gi prasav sto sakaat zasto se dojdeni nisto ne mi rekoa samo mi go videa krstot na vratot sto go nosam mi ostavija knigi i tolku i na taa koleskata sto e del od niv i rekov da kaže tamu kaj mene da ne doagaat ne sakam niti da slusam niti da citam nesto sto za mene e erest bogohulie
     
    Последна измена од модератор: 27 август 2017
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.