1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јога за време на бременост?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 22 октомври 2011.

  1. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Се консултирав, ми рече докторката ок е вежби, само дека не може она да ми дава иснтрукции како да ги правам него некој стручен за вежби, па затоа и прашував колку се разбираат по јога центриве :)
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И јас одам на јога за трудници.
    Од моето искуство, јогата навистина помага во поглед на раздвиженост, смиреност, опуштање... помага и со болките во кичмата, затоа што се вежбаат доста контра позиции во кои кичмата се одмора од екстра товарот кој што е стомакот, и кој што го поместува тежиштето на телото.

    Се додека докторот кој што Ве води не Ви нагласил дека не смеете да практикувате физичка активност од различни причини, од практикувањето јога не може да имате никаква штета...
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    kako poranesna trudnica ke kazam deka jogata mn pomaga za se....i za bolki vo kicmata,i za osloboduvanje od stres(vo prvo vreme nema da osetite megjutoa so tek na vreme ke primetite deka ste poopusteni),za rastegnuvanje na sekoj del od teloto a najmnogu karlicnite muskuli i najbitno za polesen poragjaj...bar vo mojot slucaj se pokaza deka jogata mi pomogna...ne mora da idete na casovi,vezbite gi ima na youtube,tie se tie,nema dr vezbi za trudnici,so instruktor ili bez istite vezbi ke gi pravite,sekako ako sakate da se cuvstvuvate pobezbedno idete na casovi po joga,jas ne mozev da si dozvolam pa si gi pravev doma(i onaka za trudnici vezbite se lesni)
     
  4. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7


    Каде одиш на јога? Ја само што се јавив во Јога сојуз на Македонија, ми рекоа дека е пополнет бројот ке морам да чекам можеби и 2-3 месеци, а не ми се чека :(
     
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас одев во Јога центар тавталиџе кај Лидија Георгиева.
    Гледам има сега часови за трудници во понеделник и петок... јави се прашај... 02 3064 338

    https://www.facebook.com/jogacentar.lidijageorgieva?fref=ts
     
  6. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    И јас многу сакав да одам само на полследната контрола ми кажа докторката да почекам до другиот преглед оти пократко ми е грлото на матката. Се надевам од март ќе можам да вежбам !
     
  7. Cvekence@

    Cvekence@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    12
    И јaс oдев нa јoгa зa трудници вo тaфтaлиџе кaј Лидијa пoнеделник и петoк oд 17.30. Сaмo 2 трудници бевме и беше супер, oпуштенo и физички и психички. Меѓутoa oд oвoј месец мaтичнaтa ми препoрaчa дa не oдaм бидејќи требa дa лежaм. Бaш штетa aмa тoa е. Тaкa дa кoј мoже супер е !


    И мoјoт случaј е тaкoв скрaтенo грлo, не преooрaчувaaт дoктoрите вo вaкви случaеви јoгa
     
    Последна измена од модератор: 7 април 2017
  8. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Мојата не ми препорача ми кажа да почекам до наредна контрола не знам дали тоа важи за сите или бо зависност од самата трудница. Иначе сум во топ форма пред да останам одев на фитнес и сега реков ајде да се раздвижуваж колку толку но не ми дозволи најубаво е да си прашаш
     
  9. Cvekence@

    Cvekence@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    12

    Јaс мислaм вo зaвиснoст oд тoa кoлку е скрaтенo грлoтo. Кaј мене е 2.5 см и стрoгo мирувaње ми препoрaчa
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Женски дали некоја од вас вежба јога во домашни услови? Јас гледав видеа на јт, не изгледаше тешко, па сакам да пробам.
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам дека во борис трајковски има јога за трудници.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Не сум од Скопје. Во мојот град имаше порано, ама сега не, т.е. моментално нема, што не значи дека и понатаму нема да има. Затоа сакам дома да си почнам.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не е комплицирана јогата, ама убаво е кога стручно лице ти објаснува и зборува низ процесот.
     
    На MissDior, LivingGlam и forumce им се допаѓа ова.
  14. Ines2

    Ines2 Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoja znae kade ima vo Skopje joga za trudnici vo utrinski casovi?
     
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.985
    Здраво девојки, едно блиц прашање :)
    Другарка ми е трудна, па сака да се запише на јога или пилатес за трудници.
    Дали може да ми предложите некое место?
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира, во Петок т.е. утре ќе одам кај матичната и ќе се информирам, овде во Охрид има Школа за трудници па ќе ја прашам како оди процедурата и дали смеам да вежбам зошто веќе сум солиден 5 месец :wasntme::wasntme::wasntme:
     
  17. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    И јас се запишав на јога од оваа сабота стартувам,јас и претходно одев ама престанав кога дознав, а оваа е друга група за бремени жени бабицата ми рече дека можам па таман од недела влегувам во 5ти месец да ујачиме мускули малку ќе ни треба а и начинот на дишење е од голема полза

    Мамички дали некоја од вас практикува и медитација??зашто тие две сепак одат во пакет
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  18. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.634
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам дали да пробам јога дома самостојно со видеа од youtube :?:
    Во 4ти влегов мислам време е, а и пред бременост така си вежбав сама дома ама сега малку и страв ми е :)
     
  19. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Епа баш и заради тоа и јас се плашам да пробам сама дома, некако посигурна сум со инструкторката, а еве сега читам за скратено грло на матката,како се мери тоа и од кој месец ,мене до сеа никој ништо не ми кажал нез сега се замислив
     
    На Ygritte и flower55555 им се допаѓа ова.
  20. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ти биде страв, па ти нема на глава да стоиш :) Мене ми е подобро дома. Онаа јога на часови мене ми беше лежење на под. Воопшто не ми се допадна. Би било фино кога би имало пилатес ама јас во Скопје за трудници не најдов. Ми рекоа дека можам на обичен час да одам и некои вежби да не ги правам ама па тоа ми е некако ту мач. Ваму барем каде што одев на регулар пилатес вежбиве не ми се за трудници. Златна средина- дома. Само тело ти кажува што можеш а што не. Ако ништо друго прави вежби за истегнување.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.