Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.616
  Допаѓања:
  5.323
  од јогата какви резултати и промени на телото може да се добијат?
   
 2. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  367
  Допаѓања:
  2.681
  Пол:
  Женски
  Дали некој има одено во Јога центар во тафталиџе?
  Или пак во студиото inside yoga?
  Или некој да препорача некаде каде што бил..би било од помош :)))
   
 3. tamce819

  tamce819 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2017
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Во ГУЦ кај Владимир и Сергеј Георгиев.
   
 4. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  941
  баланс на телото, умот, контрола на мисли или она што се вика „добра мисла“. Ако мислиш на мускулатура тоа ќе дојде само по себе кога ќе успееш да правиш покомплицирани позиции но тоа е по години и години практицирање...ако чекаш резултати за кратко и ако ти е само тоа целта ич не оди.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  46.054
  Да е со години и години практицирање никој не би вежбал јога заради зацврстување на мускулите, а јогата е баш погодна за оние што не можат/не смеат да се стават под поголем физички напор, а сакаат да зацврстат мускулатура.
  Првите знаци на зацврстување се приметуваат уште по 3-4 недели од вежбањето (или еве, кај мене која што вежбам секој ден, по 10-15 дена).
  Дека ќе набилдаш мускули или оформиш нешто уау, нормално дека нема, ама дека ќе зацврстиш мускулатура, подобриш држење, флексибилност и рамнотежа, тоа сигурно.
   
  На WildMk и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 6. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  941
  Тој што оди на јога за тело да прави не ја разбира поентата на јогата, а од 3 недели извини но смешно е дека си направила тело. Со најдобриот тренер да вежбаш што сакаш, за толку ктатко време тело не правиш.
   
  На Targetdora му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  46.054
  Ти не го разбра ни мојот коментар, ниту пак ја разбираш јогата.
  Телесни придобивки можеш да почувствуваш по 3 недели. Никој не спомна градење тело, ама подобрување на флексибилност, издржливост и јачина можеш.
  Што правиш ти на јога ако не чувствуваш никакви телесни придобивки? Седиш и медитираш?
  Зошто јогата е дел од физикалната терапија ако нема физички придобивки?
   
  На WildMk и јolene им се допаѓа ова.
 8. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  941
  Се надевам ќе продолжиш и повеќе од 3 недели да одиш на часови па пиши пак да се најдеме на иста феквенција. Јас вежбам 10 години со 2х 1 година пауза, класична јога, power јога и медитација. Телесни и умствени, духовни придобивки има нема да веруваш колку и сега што си се расправала ќе ти биде смешно.
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  46.054
  Кој се расправа?
  Јас реков дека има, ти рече дека нема...
  Сега смени во дека имало :D
  Стварно си неодлучна.
   
 10. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  941
  DAngel По 3 недели нема, ќе ти стане јасно. На каква јога одиш?
   
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  46.054
  Не одам, дома вежбам, СЕКОЈ МОЖЕН ДЕН.
  Не може да нема ако вежбаш секој ден. И ваљда знам што чувствувам.
   
 12. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.148
  Допаѓања:
  89.812
  Ако си вегетирала подолг период и од редовно чистење по дома по неколку недели ќе почувствуваш затегнување на тело, не пак од јога.
   
  На crimson и DAngel им се допаѓа ова.
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  46.054
  Точно, а и да не си вегетирал, од секоја промена во рутината што ќе ја направиш за неколку недели треба да ги почувствуваш првите резултати. Плус јас не реков дека има затегнување на телото туку подобрување на издржливост, флексибилност и рамнотежа. Пробај секој ден да се наведнеш најниско што можеш за да ги ставиш дланките на под, држи така околу 30 секунди и повтори еве да речеме, 5 пати. Не е можно по 3 недели да нема никакво подобрување.
   
  Последна измена: 12 април 2018
  На x.Daisy.x, Scott Weiland и Bridget им се допаѓа ова.
 14. anib

  anib Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Ти препорачувам во inside yoga. Јас одам веќе подолго време, и мислам дека нема никогаш да се откажа. Има повеке термини и може да се оди кај кој ти одговара, ако пропушташ час може да се замени во друга група. Првиот час е бесплатен така што не губиш ништо ако пробаш. Инструкторите се прекрасни и местото е чисто со сите потребни работи.
   
  На КикиМаус, JoanaS и kikkki им се допаѓа ова.
 15. kozuf

  kozuf Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  Колку кошта месечно? И дали одговара за некој кој никогаш нема вежбано цел живот
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.361
  Пол:
  Женски
  Каде се наоѓа? Како студио е или домашна атмосфера?
   
 17. anib

  anib Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Два пати неделно(по 90мин) 1500ден,три пати 1800ден.
  Да одговара се вежба примарна серија и постојано иструкторката објаснува како да се прават вежбите и различни варијации. Јас никогаш немав вежбам јога, првите две недели ми беше малку тешко ама сега сум многу по флексибилна,подобро ги правам позите и цело време имам позитивна енергија за се. Joga changed my life
   
 18. anib

  anib Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Позади универзална сала ул.Христо Смирненски 37. Да како студио деловен простор е(приземје). Пишува надвор Inside yoga.
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.476
  Пол:
  Женски
  @DAngel Сега те читав дека дома вежбаш јога,ај ако не ти е тешко кажи ми збор-два,целосно сум неупатена во врска со јога...
  Лесно ли е за почетник ко мене?има некои техники и финти за дишењето? Често ме фаќа тахикардија и не знам дали ќе издржам(ако ми се смешни прашањава,не ми се смејте луѓе :D).

  Сакам да се накренам малку психички,што велиш ќе можам преку јога? :)
   
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  46.054
  Секој може да вежба јога :!:
  Јас само што довежбав за денес, сега најдов време :worried:
  Вежбам буквално секој ден. Не сум некоја спиритуална личност, па од мене нема да слушнеш приказни за пронаоѓање на себе и бла бла бла.
  Вежбам пред се заради проблеми со 'рбетот, и вежбам дома само затоа што сакам да вежбам секој можен ден.
  Дали смирува? Да! кога почнав да вежбам едвај стигнував до креветот, си легнував и веднаш си заспивав.
  Дишење - битно е како и во секое вежбање. Верувам на почеток ќе забораваш да дишеш, ама полека се тренираш. После ќе ти стане дишењето водич низ вежбите, многу полесни стануваат вежбите кога те води дишењето.
  Моја лична препорака - Yoga with Adriene.
  Девојката е позитивна, ведра, има смисла за хумор, дава повеќе опции за различни нивоа и најбитно од се - многу убаво обаснува како да се доведеш во правилна положба. Вежбите и се комбирани, има и физички позахтевни, и нешни медитации, и вежби за дишење.
  Нејзините 30 дневни програми ми беа одличен вовед во јогата, а потоа само продолжив по календарите што ги става секој месец на нејзината веб страна.

  Еве го нејзиниот youtube канал,
  Yoga with Adriene
  еве ги четирите 30 дневни програми кои ги има до сега (секоја година објавува по една)
  30 days of yoga
  Yoga Camp
  Yoga Revolution
  True Yoga Journey

  Не знам дали одговорив на сите прашања, ако пропуштив нешто - пиши
   
  На Rama и x.Daisy.x им се допаѓа ова.