Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.476
  Пол:
  Женски
  Фала ти,баш ќе разгледам од линковите што ми ги пушти и ќе се обидам да вежбам уште денес :)
  Всушност и јас не сум ич спиритуална личност и не сакам многу,многу да навлегувам во филозофијата на јогата и медитацијата,пред се сакам само онака да вежбам на некое пониско ниво,ми препорачаа за анксиозноста дека добро ќе ми дојдело.....

  А,и ова,се слабее ли брзо од јогата :D
   
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Не :|
  Зацврстувањето на мускулите ти е повеќе како side effect на вежбањето јога. Ќе почувствуваш промени, ама дека ќе ослабнеш нешто претерано - тешко.
  Макар да јас пак ослабев од кога почнав да вежбам, ама тоа го препишувам на промената во исхраната повеќе отколку на вежбањето. Ама пак, можеби и вежбањето има улога во апетитот? Не знам, во секој случај слабеењето доаѓа како секундарна придобивка, ако вежбаш јога за да ослабнеш можеш само да се разочараш.
   
  На Doozy и Rama им се допаѓа ова.
 3. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.793
  Пол:
  Машки
  @DAngel А дали јогата помага за смирување ?
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Помага, гледаш јас колку сум мирна :wasntme:
   
  На Doozy, Milobebence и EvAngelos им се допаѓа ова.
 5. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.793
  Пол:
  Машки
  А ти од јога што вежбаш ? Дај некоја препорака од каде се информираш за рутини и сл :D ?

  Јас од јога ја вежбам само од p90x/2/3 и таа спаѓа у Hatha yoga.


  RUN
   
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Има и други Јутјуб канали, како на пример PsycheTruth, Fightmaster Yoga, Boho Beautiful и други, ама по мое искуство, оној во горниот пост најмногу ми се погоди.
   
  На kikkki и Читател им се допаѓа ова.
 7. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  9.111
  Пол:
  Машки
  - Многу сум нервозна!! Постојано си ги грицкам ноктите на рацете..
  - И јас ги грицкав долго време се додека не се запишав на курс по јога.
  - Добро и ти помогна тоа?
  - Не баш, ама сега можам да си ги грицкам и ноктите на нозете..
  :D
   
  На SofiMar_, kikkki и Smiley11 им се допаѓа ова.
 8. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.476
  Пол:
  Женски
  @EvAngelos & @Читател Абе рчкала едни низаедни :D
  Која е потребата да сте иронични,цинични или што и да е?

  Овде луѓе од мака пишуваат сигурно,а не од мајтап!!
  И слободно продолжете да грицкате нокти,ви нема спас :(
   
  На kikkki и DAngel им се допаѓа ова.
 9. Dona-Ares

  Dona-Ares Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Ве молам може ли некој да ми каже од искуство добар јога ценатар кој навистина работи а не гледа да профитира и со некоја разумна цена ???
  Ај ве молам искуства и детали за што однапред ви благодарам
   
 10. Macito007

  Macito007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  441
  Допаѓања:
  2.295
  Пол:
  Женски

  Исто и јас барам јога центар во Битола.
  Ако има некој предлог нека пише.
   
 11. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  367
  Допаѓања:
  2.681
  Пол:
  Женски
  @Macito007 знам во битола имаше едно јога студио ом, мислам дека се викаше, лани го отворија и се наоѓа од гратскста библиотека малку нагоре на едно три четири минути. Види провери :))
   
 12. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  3.522
  Дали се затегнува и слабее од јога?
   
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.280
  Joga ti e za bas ona koga sakas da si gi istegnes muskulite vo site pravci bez mnogu ripanje I skokanje.:makeup:
  Ako si obozavatel na nesto natenane poleka togas ke se najdes sebesi.(y)
  Jas eve nasproti, sum osoba koja saka da se iskoka, zadisi I bogami izmori. :ninja:
  Joga ne mi odgovarase. :(
  Se sekavam ni veli zenava sto ja vodese jogava "aj sega legnete I opustete se I na nisto ne mislete". :@
  Jas Trista na saat mislam pa durii I rucek zgotviv za sleniot den. :lol:
  Stanuvame na kraj I edna do mene I veli na priatelkata "neznam kako se opustate ama jas si najdov slobodno vreme I na sesto razmisliv duri I rucek za utre smisliv sto ke napravam". :D
  Znaci ne sum bila edinstvenata. 8)
   
  На Ariel и Rama им се допаѓа ова.
 14. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.476
  Пол:
  Женски
  Не ме бива и мене,пробав во домашни услови јога,ги гледав видеата од погоре,ама тешко ми се виде,се откажав,па се вратив на пешачењето како на полесна опција :)
  Инаку и јас сум личност која тешко се сконцентрира,умот и мене ми работи за разни глупости и ситници,и затоа не ми успеа дружбата со јогата :D
   
  На J@cqueline, toogood и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. J@cqueline

  J@cqueline Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Се затегнува точно е но не се слабее.
  Има една придобивка ако се опуштиш доволно и научиш да се конторлираш ќе ти се намали потребата за храна.
  Евентуално така можеш да намалиш килажа.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.240
  Јогата како целокупен начин на живеење те прави да си посвесна, посмирена, поисполнета, попозитивна, помалку стрес и нервози, правилна исхрана....и така целокупно гледано сето тоа те води кон здраво тело, здрав организам, каде секако ќе ја постигнеш тежнаната на телото која ти е потребна.
  Иако вежбите се побавни, и мислиш немаат ефект како во теретана, и тоа како умеат да го затегнат, но и ослабат телото.
   
  На Doozy, Anna-Banana и didisi им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Значи таа што ви ја водела програмата појма немала, или не сте се разбрале :D
  Пфффф, и јас :D
  Земам да мијам чинии и ми текне дека имам чаша на балкон, ќе идам да ја земам и ќе видам дека се суви алиштата, оставам чиниите и почнувам да собирам алиштата. по пат накај соба ќе видам дамка на паркетот и оставам на пола соберени алиштата и се фаќам на џогирање :rofl:
  Бетер Дори од Фајдинг Дори сум. Ама поентата не е да не мислиш на ништо, баш напротив, поентата е да мислиш на сѐ, секоја мисла што ќе ти дојде да ја пречекаш и да ја отпратиш, да ја пуштиш да помине, а не да ја блокираш, да се задржуваш на неа, да се опседнуваш со неа.
  Еве едно видео кое многу добро го објаснува концептот.
   
  На Doozy и Rama им се допаѓа ова.
 18. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.069
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со Алегра јога студио во Скопје? И кои се цените? :)
   
 19. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.050
  Кој има проблеми со колена, го препорачувам видеово на Едриен/Адриен, девојката е навистина закон. :)  Случајно се зачитав коментари и уау, луѓе, јогата е убава лично за вас, пред се'! Прекрасна е за луѓе што се пред компјутер со денови, прекрасна за опуштање и релаксација, прекрасна како дел од физикална терапија.

  Комбинирајте ја со други вежби по ваша желба во другите денови (кардио, тежински) ама јас лично мислам дека од јогата има само бенефити.

  Не треба да се форсирате да станете јогини :D, вежбајте наутро чисто за истегнување и зацврстување на мускулатура. 20-30 минути се и повеќе од доволно.

  И да, mindfulness is real. Нормално дека е тешко на почеток ама е после доаѓа како навика.
   
  На Ariel, JoanaS, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  605

  Супер е, јас таму вежбам и ми се допаѓа. Месечно е 1300.