Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  1.325
  Пол:
  Женски
  Дали некоја оди во aerial movement academy (позади тц Бисер)? Ако може, да сподели искуство.
  Знам дека повеќе насоки си имаат (aerial yoga, fit итн..), но не е на одмет од било која да каже нешто :)
   
 2. Wahnsinn

  Wahnsinn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.381
  Пол:
  Женски
  Денес започнав да вежбам!
  Прв ден од 30 days challenge so adriene. Се осеќам предобро одам сега под туш.

  Инаку се надевам дека не се слабее затоа што не смеам да ослабам.
  И не планирам да пазам никако на исхраната затоа што јадам малку и не планирам да се ограничувам.

  Се надевам дека нема никаква врска ова со вежбањето.
  Некој ако сака може да даде совет плус. :wasntme:
   
  На Ava.84 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.029
  Пол:
  Женски
  Не треба да јадеш обилен оброк саат време пред вежбање, другото немаш гајле. :)
   
  На cresa-jagoda и Wahnsinn им се допаѓа ова.
 4. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Машки
  голем противник сум на практицирање јога.
  нај селска работа ми беше она јога со гога (онаа со фришоповите)
   
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Мислам дека тоа е прв и последен пат што си слушнал за јога.
  Гога нема вежбано јога од 80тите, пробаа како некоја супер бабичка да ја прикажат, не им успеа.
  Не мора во секоја ебена тема политика да мешате.
   
  На Bender Rodriguez и kristi44 им се допаѓа ова.
 6. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Машки
  супр бабичка :rofl: баш како поплава да ја избацила е (facepalm)
   
 7. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Машки
  дали јогата содржи и медитација ?
   
 8. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  Може некој искусен со јога да ми пише?
   
 9. Arja

  Arja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  194
  Пол:
  Женски
  Дали имате искуство со Лотос - центарот за јога во Ново Лисиче? Има почетни групи од ноември па се мислам дали да почнам.
   
 10. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.592
  Допаѓања:
  114.259
  Пол:
  Женски
  Супер се.
   
  На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Butterfly.girl5

  Butterfly.girl5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  71
  Постот е од поодамна, ама подолго време се двоумам да почнам со јога од програмите на Adriene. Ти си една од вежбачките, па имам прашања до тебе. Со која од програмите е најдобро да се започне? Што е најдобро да се јаде пред/после тренинг? :)
   
 12. Arja

  Arja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  194
  Пол:
  Женски
  И јас се двоумам да почнам периодов па баш ме интересира одговорот.
   
 13. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Активен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  Јас редовно вежбам по видеата на Yoga with Adriene. Си ја пуштам на ТВ или на мобилен и вежбам. Ми се допаѓа што се прилагодени да може да ги прави и почетник и поискусен. Доволно се лесни да можеш да ги правиш, а од друга страна пак, некогаш по воспалението на мускулите наредниот ден ќе сфатиш дека и не биле баш шала. Реквизити дополнителни не ти требаат, освен основното - подлога за вежбање и можеби некое ќебенце. Таа секоја година на 1ви Јануари започнува едномесечна програма (challenge) и веќе со години ја повторува праксата зашто е многу забавна и популарна. Вежбаш секој ден, со тоа што траењето на секој час е од 15-ина минути до макс. 30-40 мин. Ако одиш по ред и секојден си доследен, нема да осетиш замор, монотонија, а ниту пак ќе ти е претешко за да посакаш се откажеш. И да не ти се вежба некој ден, ќе ти текне дека вежбите не се претешки и предолги па сепак ќе извежбаш. Добро и' е избалансирано вежбањето и во еден посебен час и во целиот месец, така да можеш постепено да напредуваш во склад со твоите физички можности. Не дава тешки вежби на почеток, постепено се јакнеш, а истовремено користи и разни типови јога. На крајот од месецот имав желба да продолжам и понатака секој ден да вежбам. За тоа имаш опција да продолжиш и после тој месец со некои други видеа од нејзиниот канал или со некој друг challenge што го објавила во претходните години. Кога ја почнуваш програмата со неа на 1ви Јануари и одиш ден по ден, како што објавува таа видеа, многу е интересно што уствари вежбаш истовремено со стотици луѓе на планетава. Гледаш колку прегледи има видеото пред да почнеш и споредуваш со бројот на прегледи кога ќе завршиш и уствари сфаќаш дека стотици луѓе вежбале во тој период. :D Новиот час го постира наутро по наше време, па можеш да го извежбаш во кое време од денот ти одговара. Лани почнав со програмата Dedicate точно на 1ви јануари, со тоа што на мејл добивав секој ден најава за часот од тој ден со објаснување која е целта на денешниот час или со мотивациска порака. Така да нејзините вежби се исто толку и за психата колку и за телото. Дури предизвикот го правеше со мене и син ми кој тогаш имаше 10 години. Ни стана тоа заедничка ругина, од која тој стекна навика да вежба. Од оваа година го имаш Home програмот, или од претходно Yoga camp и сл, така да од кој и да почнеш нема да се каеш.
  Што се однесува до јадењето - за било кој час по јога се препорачува да не си јаден бар 2 часа пред вежбањето. Облеката треба да ти е удобно и не се носат патики на нозете.
  И јога за мене не е јога ако е во огромна сала со еден куп луѓе и под јака светлина. Најдобро е да вежбаш во релаксирана средина/просторија и со помала група или сам. За целосно уживање може да си пуштиш некое соодветно тивко музиче во позадина или да си запалиш инсенс.
   
  На Butterfly.girl5 и grungy им се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.592
  Допаѓања:
  114.259
  Пол:
  Женски
  3 часа пред тренинг оброк.
  после тренинг како сакате.
  јогата не налага како да се храните, нема таква цел.
  мене највеќе ми одговара сатвика исхрана.
  опуштање 5мин
  пранајама до 10 мин
  вежбање од 25 до 45 мин (зависи од тоа дали сте почетник или не)
  медитација 10-15 мин.
   
  На Vanja84M и Butterfly.girl5 им се допаѓа ова.