1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

  1. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    дечки препорачајте ми негде во центар јога
     
  2. лолитаае

    лолитаае Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски
    Дали може да ми препорачате некој центар за јога во Карпош??
    :)
     
  3. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Побарав на јутјуб јога за почетници, и ги забележав овие два канали: Yoga with Kassandra и SarahBethYoga. Кај вторава ептен ми се допадна што имаше видеа за смирувачка јога за анксиозност, тага, стрес, лутина и мислам само што ги погледнав видеата ме смирија. :)
    Еве неколку видеа:





     
    На Biljarkata, tina2018 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    Од денес почнав со вежбање јога. Ова видео го најдов и многу ме расположи.

    Може да ми кажете вежби не за почетници , некое видео ?
     
  5. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Кога станува збор за вежбање општо мислам дека не треба да се фокусираш многу на барање видеа или програми кои се наменети специфично за почетници. Освен ако не си сосема нова во тој оддел, сметам дека секое видео е одлично за почетници. Не ме сфаќај погрешно, далеку сум од професионалец во секаков смисол на зборот. Целта ми е да ти укажам на тоа дека за секоја вежба постојат модификации кои можеш да ги направиш се со цел да ја оформиш вежбата за да одговара на твоето ниво.

    Кога станува збор за јога, нема голема разлика. Нормално нема да можеш веднаш да направиш некои комплексни пози како на пример стој на раце и слично, но сепак можеш да следиш секакви видеа. Нешто што е од голема помош за почетници се видеа за засебните популарни пози односно како правилно да направиш некоја поза како на пример cat-cow, down dog, mini cobra и слично иако повеќето инструктори знаат да потсетат на главните точки во текот на самото видео.

    Според мене, мислам дека повеќето видеа на интернет се направени со цел да можат да ги следат главно аматери. Долго време експериментирам со видеата на Yoga with Adriene, Boho Beautiful, Yoga with Kassandra и некои други на кои не можам моментално да се сетам. Специфично за Yoga with Adriene, бидејќи со неа имам најмногу вежбано, е тоа што секој јануари споделува еден вид на 30 дневен јога предизвик или програм на нејзиниот јутуб канал. Можеш да го следиш секој од тие програми без разлика колку си искусна и во текот на тие 30 дена постепено да учиш да се надоградуваш. Она што можам да го кажам е дека сите секогаш давале можности за различни модификации во зависност од твоите можности. Нормално ти ќе си одлучиш што можеш и кон што ќе се стремиш понатаму. Со среќа и со лесно. Мислам дека со јога нема да погрешиш па дури и никогаш да не стигнеш до стој на раце или некоја покомплексна поза. Еве линкови од јутуб каналите кои ги споменав и некои други на кои се сетив.
    https://www.youtube.com/user/yogawithadriene
    https://www.youtube.com/channel/UCX32D3gKXENrhOXdZjWWtMA
    https://www.youtube.com/user/cexercize
    https://www.youtube.com/user/SarahBethShow
    https://www.youtube.com/channel/UCHJBoCDxaCTRrwCHXEBA-BA
    П.С. Разгледај и низ темите наназад. Знам дека имаме доста пишувано на оваа тема како и споделувано дел од омилените видеа и слично.
     
    На g8lQQk, dayla и Sweetlove_0312 им се допаѓа ова.
  6. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум посетувала јога часови кај инструктори, самоука сум целосно. :)
    Промената што ќе ја осетите после одредено време, не само физички туку и духовно, не се заменува со ништо. Доста е битно да се најде време за ваква активност, бидејќи животите кои денеска ги живееме без сомнение ни оставаат голем стрес.
    Ако имате шанса да посетувате инструктори, посетувајте. Но, ако немате шанса или слично, има добри инструктори на Youtube. :clap:
     
    На Tam4yy, MarijaMi90, Wahnsinn и 2 други им се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Пред некое време решив да и' дадам шанса на јогата, бидејќи и онака не сум многу по вежбањето, па оваа активност ми изгледаше прифатлива.
    Знам дека не станува збор само за вежби за телото, запознаена сум со тоа. Пробав многу видеа на youtube. За жал, изгледа дека јас немам доволно трпение за ова, ми стануваше премногу здодевно за само неколку минути и баталив. Си продолжив со пешачењето, очигледно ми треба нешто малку подинамично.
     
    На Cosmic Girl, poenta и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. Член5555

    Член5555 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато дека со вежбање на јога слабеањето било побрзо дали е ова точно?
     
    На KatrinaP му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Само што завршив со јога вежбата за денес, ми се појави темава. Го почнав новиот предизвик на Adriene и се надевам дека ќе го истерам до крај. После вежбањето одма се чувствува бенефитот, секој мускул на телото е активиран.
     
    На Cosmic Girl, AgentGinger и tina2018 им се допаѓа ова.
  10. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Adriene е најдобра според мене на јутуб, и јас ја пратам, но немам започнато предизвик.
    Сега се префрлив на Pamela и Chloe Ting одреден период. :$
     
    На Cosmic Girl и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  11. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Девојки, сакам да почнам со јога (почетник сум) па ми треба совет за добро место во околината на Козле. :angel:
     
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Не знам колку ти е блиску во тафталиџе јога центар, јас одев таму порано и супер беше, плус знам многу одамна држат часови јога.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Моето искуство со јога беше дека не ослабев од тие вежби. Додека вежбав не сменив начин на исхрана. Ми се подобрија физички други работи на пр. еластичност, циркулација, рамнотежа, дишењето, држењето на телото.. тежината ми беше иста. Од јогата имав и многу психички бенефит. Секое движење и активност е битна ако сакаш да слабееш ама за побрзи резултати во таа смисла имав повеќе успех со аеробик, во комбинација со здрава исхрана.
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Фала на информацијата :sun:
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    гаја јога е таму
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има оваа подлога за јога да ми каже дали е добра и дали не се лизга?

    Screen Shot 2021-03-07 at 21.36.25.png
     
  17. Gustavo Woltmann

    Gustavo Woltmann Нов член

    Се зачлени на:
    25 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Здраво,
    прекрасно е да се види дека во Македонија има толку заинтересираност за Јога.
    Од моето долгогодишно искуство, би Ви препорачал запознавањето со јогата да биде со професионалец. Скоро и за секоја физичка активност, всушност. Преку Ју тјуб каналот нема да можат да видат ако вие неправилно го држите телото или целосно сте ги утнале позите, затоа внимавајте. Има премногу професионалци кои навистина ви се потребни, барем на почетокот.
    поздрав и секое добро
     
    На Bananki023, tina2018, Traveler91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. tigarce

    tigarce Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    453
    Заинтересирана сум да почнам со јога. Ќе започнам со видеата за почетници што ги споделиле членките погоре.
    Се надевам ќе имам ментален бенефит. (fingers)
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Gustavo Woltmann

    Gustavo Woltmann Нов член

    Се зачлени на:
    25 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Good luck. Читав некои од кометарите, гледам Адриен е многу популарна кај нас.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Јогата е најубавото нешто што ми се случило во последно време. Вежбам со јутуб видеа, Адриен најчесто зошто ми е многу мила и ми се допаѓа нејзиниот став дека поентата не е во тоа да се префорсираме, туку повеќе да сме конзистентни. Резултатите ќе дојдат секако. Само кога се форсирам побрзо се откажувам, а вака терам. Кога сакам нешто поинтензивно пуштам или некое видео power yoga или за flow или некои други инструкторки. Повеќето имаат мн потешки видеа споредено со Адриен.

    Тие што им е бавна јогата, а сепак сакаат да и дадат уште една шанса, има толку видеа на јутуб што не се воопшто бавни. Само внимателно, не секоја поза е безбедна за луѓе што се почетници. Па има и пози тешки за самите јога инструктори.

    Еве ви едно океј видео, а верувам нема ни да ви е бавно:



    Инаку освен што добро влијае на телото, јогата е одлична и за психата. Ама морам да напоменам дека кога имав еден мн тежок период, не можев да се натерам себеси никако да почнам со вежбање. Пробував, ама ми ствараше некаква одбивност. Сакам да кажам, ако евентуално сте депресивни или посериозно анксиозни, само јога нема да ви помогне. Треба да сте горе долу ок за да може да ги почувствувате нејзините бенефиции.
     
    На Matotheja, tina2018 и Ugly Duckling им се допаѓа ова.