Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  И јас гледав за тој јога сојуз (http://www.yoga.org.mk/index.htm - ако е ова тоа) и гледам дека имаат нов курс од 1ви фебруари што совршено ми одговара! Само чекам да го истакнат распоредот за предавања од летниов семестар и да видам да не ми се поклопуваат термините. Гледав слики од јога центарот, ми изгледа прилично убаво среден со убави услови и хигиена, па уште повеќе добив желба! ^_^
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.423
  Може локација и цена на обукава?!
   
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  ^^ Има три центри во Скопје, па зависи кој ќе ти одговара, до кој живееш најблиску. Еве линк за термини кога почнуваат -> http://www.yoga.org.mk/yogacenter.htm (на истиов сајт ги има и локациите на центрите, убаво се објаснети со адреса и мапа). Е сега за цена - никаде не најдов на сајтов, тоа едино да прашаш преку телефонот за контакт што е оставен. Ама според тоа што го кажа LivingGlam, не би требало да не е нешто многу поскапо од 2500 за еден курс. На крајот на краиштата - вреди!

  П.С. Линк за центрите - http://www.yoga.org.mk/index.htm (тој едниот курс што е во Топ Форма студиото спроти Универзална е веќе почнат, ама тие во Капиштец и Тафталиџе не се уште).
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.423
  Воопшто не е скапо,плус имаат 10 проценти попуст за студенти.Имам слушано и за курсеви од по 6000,затоа прашав.
  Абе јас како тргнав...од први,нема да знам гзот кај ми е...и на кик бокс планирам да се запишам,од крајност у крајност! :D Ама на ова сепак предност ќе му дадам,повеќе ми е ускладено се друго.
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.895
  Пол:
  Женски
  Ординери за нив зборував, да. Лилит на линкот има информација, во Скопје се одржуваат курсеви на три локации и можеш да одбереш која ти одговара најмногу. За цена најдобро е да се информирате на телефните што се оставени.

  Ако во лето доаѓате на некоја недела во Охрид, можете да се приклучите на летната јога школа, е тоа е едно посебно доживување.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  И морам да кажам дека не рекламирам, не сум на никаков начин поврзана со нив, само одам обично да вежбам. Ова го кажувам бидејќи сум презадоволна :!:
   
  На Meggy и OrdinaryGirl им се допаѓа ова.
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  И јас тоа видов за попустот за студенти, па добро ми дојде :)
  Си викам ај и ова чудо да го пробам, што вика мајка ми - ако ништо друго барем да го исправам рбетов од толку неправилно седење пред компјутер!

  :o :o Леле LivingGlam, одма се пријавувам! :rock:
   
 7. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.029
  Допаѓања:
  22.861
  Пол:
  Женски
  Леле кај нас во Кочани курсот е 600 ден :D ама тоа е пордаи понискиот стандард на живот овде :) Да беше 2500 мене мајка ми сигурно не би ми одвоила за тоа и мило ми е што не е скапо.Инаку еве јас 4 месеци редовно посетувам и се чувствува разлика,најпрво менструалните болки многу ми се намалија,посмирена сум и порелаксирана а и + поеластична.Мислам со години треба да се посетува за да се постигнат многу видливи резултати.Ние сега почнавме со Поздрав на сонцето асан(Solar Flow),кој го повторуваме од 4 до 10 пати серија(инаку една серија содржи комбинација од повеќе асани) и овој асан е како кардио вежба.Јас сум премногу задоволна а и инстрорката е прекрасна личност...се најдобро имама да кажам за јогата.
  http://www.youtube.com/watch?v=hFwe9sS8s30&feature=fvw
   
  На DeepRed и LivingGlam им се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  За јогата имам читано и слушнато најубави работи. Еднаш тргнавме со другарка ми на Power yoga. Кој ѓавол не натера?!
  Стигнавме и девојката со многу убав, смирувачки глас ни кажа дека ако нешто не боли да не претеруваме, бидејќи сме прв пат дојдени, да го слушаме гласот на телото и да не се секираме ако нешто ни изгледа претешко, се е возможно да се направи.

  ОК, не успеав ни да се растегнам кога почнаа сите наеднаш на индиски да го кажуваат поздравот на сонцето, јас избезумена изгледав збркана ко жандармот од Сен Тропе. Легни, стани, фрли се пак на земја, пак стани.
  Ајде некако се навикнав и за крај шлагот - требаше да се доведеме себеси во некоја чудна позиција нешто како стој на раце ама не баш така. И девојката стоеше до нас и ни велеше постојано - ајде ајде, телото го може се она што мислата ќе му дозволи. Си викам каква мисла жено?! Мислата ми вели дека ми се лизгаат рацете и дека ако продолжам со вежбава ќе си го скршам носот. Втор пат :tmi:

  И заради ова смешно и трагично искуство веќе не се осмелив да тргнам повторно. Во замена вежбам пилатес. Ама еден ден повторно ќе пробам, затоа што сакам да почнам како што треба и од почеток, а не да правам олимпијада стоп покрети а ни самата не знам што правам :lol:
  Имам чуство дека човек со помош на јогата може да се промени многу и тоа на поарно. Не само телесно туку пред се душевно.
   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  секогаш кога разговараме со една другарка за релаксација и смирување ми објаснува за јога оти била пред некое време на цасови некои си 2 месеци и вели дека е супер, ама јас па сум запнала за латино-денс аеробик па можеби потоа ке следи јога, ке видиме
   
 10. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.176
  Допаѓања:
  1.825
  сестра ми од пред 3 месеци практикува јога секое утро и е доста посмирена .. Го спрема телото психички ( за физички мислам дека треба некои поактивни вежби , со повеќе движења ) ..
  тука кај нас нема курсеви за јога , доколку би имало би ја испратила таму сестра ми за да ми ја ослободува собата :) искрено , колку и да е добра јогата мене такво нешто не ми треба , знам како да се опуштам :)
   
 11. kostic

  kostic Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  15
  Даааааааа јога извонредна комбинација тело-дух баш ја обожавам :inlove:
   
 12. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.479
  Сакам да се запишам на јога или пилатес..
  Порано одев на карате, многу беа напорни тренинзите, често ми се вртеше , еднаш се онесвестив и затоа се отпишав.Сега во некој чуден период сум сите ме нервираат мајка ми,наставниците,другарките и се друго околу мене...Сакав да прашам дали јогата помага психички??Не можам се да постигнам ова наставнициве се убиа од давање домашни,лекции,формули за учење а мене мозокот ништо не ми фаќа :( А исто така грбов ме убива..не се трпи :@
   
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.895
  Пол:
  Женски
  ^ Да, помага психички, ќе добиеш поголемо трпение и концентрација. Секако, ако се работи редовно, сериозно и на подолг рок.
  Тука може доста и каратето да ти помогне, не мора да правиш тешки вежби и да се преморуваш, но колку што знам и карате е дисципилина која гради концентрација и трпение.
  Многу е важно да го запознаеш своето тело и да знаеш колку може тоа да издржи, па полека да ги поместуваш ограничувањата. Не смееш да се преморуваш и да папсаш, зашто добиваш непосакуван ефект, како што и ти се случило.

  За грбот има многу добри вежби во јогата, што ќе го опуштат и зајакнат.
   
 14. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.029
  Допаѓања:
  22.861
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со она што ти го кажа Ливинг...јас тргнав на јога ради болките во грбот и половината и поради тоа што бев многу избувлива и сакав да станам посмирена и порелаксирана личност.Последните месеци баш тоа се фалев дека болките ги снема...веќе не мора да спијам или седам со перничка под половината,многу ми помогна јогата.А и секако дека помага психички, го смирува телото и духот, јас после часот секогаш сум толку опуштена и смирена...многу убаво чувство.Ако имаш можност да одиш не му ја мисли дали да се запишеш :)
   
 15. abeajde

  abeajde Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  16
  Дајте предлог за добар јога клуб ???
   
 16. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  LAMBADA-се наога кај Вардар мебел
  има и ЈОГА, и други курсеви
  150 ден е час време вежбање
   
 17. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.479
  Аааааа од 5ти април почнувам :rock:
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.463
  Практикувам јога скоро две години.
  Доста краток период но искрено ми помага.
  Не одам на часови, користам помош од youtube и други страни.

  Започнав на шала, гледајќи на британскине телевизии курс по јога, па се навлеков на неа.
  На почеток, да. Беше досадно и тоа колку.
  Си викам што правам сега? Дремам само и на крај пак ништо.
  Епа гордо изјавувам дека сум била во грешка.
  Секој почеток е тежок!

  Сега вежбам редовно, пред спиење, а ако не сум во можност навечер тогаш во било која доба од денот.
  Ми годи психичкиот мир кој владее во мене после практиката и воедно зацврстените мускули кои се појавуваат со тек на време. :wasntme:
   
 19. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  Баталив зумба, не ми е интересно како јогата. Си ги научив одамна сите вежбички, си направив некој редослед и навикната сум а и повеке резултати има. Инаку јога научив од интернет, од торенти, на јутјуб гледав видеа, и прочитав книга за јога вежби. Едуцирана сум прилично и можеби на почетокот не гледате резултати и си мислете дека е бесцелно да се практикува но не е така, треба време да воочите резултати. Чувството после вежбање јога е НЕВЕРОЈАТНО УБАВО. Дава мир, како што кажа Сефора. :)
   
 20. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  59
  Има ли некој да ми пуште линк од некое торентче со јога часови за почетници..??