Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Потполно се согласувам, повеќето друштва за јога гледаат да профитираат. Вежбите се најчесто групни, и не се посветува доволно време поединечно. Секој организам е различен и не сите јога позиции делуваат исто кај секого.
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Точно дека секој организам е различен, сите јога вежби делуваат исто, разликата е што јогата не е фитнес за да делува исто кај секого, значи треба да се вежба долго време за да има ефект,притоа не мислам за вежби за зацврстување итн., како кај фитнесот.Не е работата да се затегне телото, туку да се достигне внатрешна хармонија, а со самото тоа влијае и на здравјето.
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  2.716
  Пол:
  Женски
  Во овие јога центрите што се во Скопје (поточно тој до Дом на АРМ) колку чини курсот и колку пати неделно се оди?
  Ако знае некој да има курсеви за Јога и во Автокоманда да ми пише во лп. Стварно сакам да одам на Јога а не знам ни каде ни колку пари е ни ништо. Мене ми кажуваа за некој до Градска болница инструктор добар и ептен евтино било околу 1200 за прв степен ама таму веќе заврши пријавувањето.
   
 4. CrazyStupidLove

  CrazyStupidLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  581
  Во АРМ е 1200 денари два пати неделно, мене ме интересира во околината на на К Вода и Центар дали има други места кај што има јога? Порано имаше во многу од училиштава ама сега воопшто не сум информирана така да ако некој знае, фала! :)
  Само да се поправам 1200 ден, два пати неделно за цел месец ама еве сега читав со попуст за студенти некаде околу 2 000 денари доаѓа целиот курс од 2, 2 ипол месеци. Мене искрено 2 пати неделно ми е малку, порано се вежбаше по училиштава најмалку 3 пати неделно, но добро најверојатно се преполни немаат термини. Затоа и сакам некоја помала група, не мора да е инструкторот баш од јога сојузот
   
  На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  5.317
  Пол:
  Женски
  дали некој има информации за часови по јога во Куманово? Пишете :)
   
 6. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  јас се распрашав во бт, таму курсот почнува на 2 фебруари и е 800 денари месечно, трае два месеца , два часа неделено, па здравје боже планирам да одам ;)
   
  На Meggy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dreamer07

  dreamer07 Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo :) nova sum na forumot i sakav da pobaram vasi mislenja kako i iskustva vo vrska so yogata...dobri yoga kursevi vo Skopje i ceni.. blagodaram odnapred :)
  [mod-kirilica:2qu1tnhr][/mod-kirilica:2qu1tnhr]
   
 8. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  385
  http://yoga.org.mk/jc1.htm Овде можеш да си провериш повеќе информации. Инаку почетните курсеви траат два месеци и се од почетокот на февруари (можеш и сега да почнеш наместо да чекаш до следниот пат, брзо ќе се вклопиш), месечната членарина мислам дека секаде е 800 денари месечно, два часа неделно се. :)
   
 9. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487
  :hai:

  И јас се запишав на Јога, од понеделник почнувам почетничка група, во Топ - форма.
  Месечно се плаќа 1200, ама март е со попуст така да ми кажаа месецов ќе бил чиста 1000.

  Бев многу скептична за овој чекор, ама на крај конечно се решив. Ако пробам ништо нема да изгубам.

  Ќе ви пишам впечатоци :)
   
 10. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  39
  Да не знаете кога ќе има нареден почетнички курс ?
   
 11. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487
  Од понеделник ќе почне новиот почетнички курс :)
   
  На Dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.890
  Пол:
  Женски
  Јас одев во Топ форма, кај универзална се наоѓа. Можеш на фб да ги најдеш.
  Иначе инструкторката беше таква смирена, а гласот и беше не знам, волшебен.
  Го завршив курсот тогаш, па после не се запишав пак. Ама ќе биде.
   
  На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
 13. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  59
  Почна ли курсот во Топ форма во универзална? И откако е почнат курсот можам ли да се зачленам, ако може некоја да ми објасни не знам баш како иде...?
   
 14. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487

  Почнат е. Уште на први месецов нели, како што си иде редовно.
  Инаку мислам дека не можеш на сред месец да се запишеш, почекај до наредниот месец т.е на први и појди до Топ-форма ќе те запишат во почетен курс.

  Затоа што сега да се запишеш на средина од месецов, не ти се исплати 1200 ден да фрлиш.
   
 15. Bel-Golub

  Bel-Golub Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  48
  Ај ако може слики од јога вежбање
   
 16. The.dreamer

  The.dreamer Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  7
  Кај идете на јога??
   
 17. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.018
  Јас одев ваму http://yogacentar.org.mk/
  Немам зборови со кои би го искажала задоволството од инструкторката. Ми се допаѓа тоа што обраќаат внимание на секој член, посебно во Капиштец, самата атмосфера е неверојатна. Вистинско волшебство
   
  На DeepRed му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  540
  Почнав да идам кај едно девојче. Денес ми беше втор час, а се осеќам го да сум вежбала цел месец. Девојчето се испраксирала со јогава во Италија и сега кога се вратила си отворила за јога.
  [​IMG]
  Доколку го интересира некој слободно нека си дојде. Баш е супер чудово :)
   
 19. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Здраво,јас сум од место каде што нема часови по јога,се информирам и вежбам од интернет во домашни услови,но ме интересира како почнува еден час по јога,дали првин има вежби за опуштање,правилно дишење пошто читав дека тоа е најбитно итн.....
   
 20. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487

  Почнува со фаза на релаксација. Легнуваш на под рацете опуштени покрај телото, нозете опуштени и малце оддалечени една од друга. Затвораш очи. Си пушташ музиче за релаксација и го исклучуваш мозокот на 5,6 минути. Ако си почетник продолжуваш со вежбите за ,,истегнување''.
  Главата лево-десно, напред-назад, горе доле. Правиш кружи движења со дланките на рацете, се стабилизираш, свесна за просторот околу тебе се подигаш пополека и продолжуваш понатака со предвидените вежби.
  Правилното дишење ние го вежбавме дури во вториот месец од почетниот курс. Не е воошто едноставно, морам да спомнам. Треба многу внимателно да се сконцентрираш на стомачното и градното дишење.
   
  На DeepRed му/ѝ се допаѓа ова.