1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

  1. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Потполно се согласувам, повеќето друштва за јога гледаат да профитираат. Вежбите се најчесто групни, и не се посветува доволно време поединечно. Секој организам е различен и не сите јога позиции делуваат исто кај секого.
     
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Точно дека секој организам е различен, сите јога вежби делуваат исто, разликата е што јогата не е фитнес за да делува исто кај секого, значи треба да се вежба долго време за да има ефект,притоа не мислам за вежби за зацврстување итн., како кај фитнесот.Не е работата да се затегне телото, туку да се достигне внатрешна хармонија, а со самото тоа влијае и на здравјето.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Во овие јога центрите што се во Скопје (поточно тој до Дом на АРМ) колку чини курсот и колку пати неделно се оди?
    Ако знае некој да има курсеви за Јога и во Автокоманда да ми пише во лп. Стварно сакам да одам на Јога а не знам ни каде ни колку пари е ни ништо. Мене ми кажуваа за некој до Градска болница инструктор добар и ептен евтино било околу 1200 за прв степен ама таму веќе заврши пријавувањето.
     
  4. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Во АРМ е 1200 денари два пати неделно, мене ме интересира во околината на на К Вода и Центар дали има други места кај што има јога? Порано имаше во многу од училиштава ама сега воопшто не сум информирана така да ако некој знае, фала! :)
    Само да се поправам 1200 ден, два пати неделно за цел месец ама еве сега читав со попуст за студенти некаде околу 2 000 денари доаѓа целиот курс од 2, 2 ипол месеци. Мене искрено 2 пати неделно ми е малку, порано се вежбаше по училиштава најмалку 3 пати неделно, но добро најверојатно се преполни немаат термини. Затоа и сакам некоја помала група, не мора да е инструкторот баш од јога сојузот
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    дали некој има информации за часови по јога во Куманово? Пишете :)
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас се распрашав во бт, таму курсот почнува на 2 фебруари и е 800 денари месечно, трае два месеца , два часа неделено, па здравје боже планирам да одам ;)
     
    На Meggy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dreamer07

    dreamer07 Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo :) nova sum na forumot i sakav da pobaram vasi mislenja kako i iskustva vo vrska so yogata...dobri yoga kursevi vo Skopje i ceni.. blagodaram odnapred :)
    [mod-kirilica:2qu1tnhr][/mod-kirilica:2qu1tnhr]
     
  8. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    http://yoga.org.mk/jc1.htm Овде можеш да си провериш повеќе информации. Инаку почетните курсеви траат два месеци и се од почетокот на февруари (можеш и сега да почнеш наместо да чекаш до следниот пат, брзо ќе се вклопиш), месечната членарина мислам дека секаде е 800 денари месечно, два часа неделно се. :)
     
  9. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    :hai:

    И јас се запишав на Јога, од понеделник почнувам почетничка група, во Топ - форма.
    Месечно се плаќа 1200, ама март е со попуст така да ми кажаа месецов ќе бил чиста 1000.

    Бев многу скептична за овој чекор, ама на крај конечно се решив. Ако пробам ништо нема да изгубам.

    Ќе ви пишам впечатоци :)
     
  10. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    70
    Да не знаете кога ќе има нареден почетнички курс ?
     
  11. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Од понеделник ќе почне новиот почетнички курс :)
     
    На Dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас одев во Топ форма, кај универзална се наоѓа. Можеш на фб да ги најдеш.
    Иначе инструкторката беше таква смирена, а гласот и беше не знам, волшебен.
    Го завршив курсот тогаш, па после не се запишав пак. Ама ќе биде.
     
    На anata и CrazyStupidLove им се допаѓа ова.
  13. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Почна ли курсот во Топ форма во универзална? И откако е почнат курсот можам ли да се зачленам, ако може некоја да ми објасни не знам баш како иде...?
     
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497

    Почнат е. Уште на први месецов нели, како што си иде редовно.
    Инаку мислам дека не можеш на сред месец да се запишеш, почекај до наредниот месец т.е на први и појди до Топ-форма ќе те запишат во почетен курс.

    Затоа што сега да се запишеш на средина од месецов, не ти се исплати 1200 ден да фрлиш.
     
  15. Bel-Golub

    Bel-Golub Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    48
    Ај ако може слики од јога вежбање
     
  16. The.dreamer

    The.dreamer Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    8
    Кај идете на јога??
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас одев ваму http://yogacentar.org.mk/
    Немам зборови со кои би го искажала задоволството од инструкторката. Ми се допаѓа тоа што обраќаат внимание на секој член, посебно во Капиштец, самата атмосфера е неверојатна. Вистинско волшебство
     
    На DeepRed му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Почнав да идам кај едно девојче. Денес ми беше втор час, а се осеќам го да сум вежбала цел месец. Девојчето се испраксирала со јогава во Италија и сега кога се вратила си отворила за јога.
    [​IMG]
    Доколку го интересира некој слободно нека си дојде. Баш е супер чудово :)
     
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Здраво,јас сум од место каде што нема часови по јога,се информирам и вежбам од интернет во домашни услови,но ме интересира како почнува еден час по јога,дали првин има вежби за опуштање,правилно дишење пошто читав дека тоа е најбитно итн.....
     
  20. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497

    Почнува со фаза на релаксација. Легнуваш на под рацете опуштени покрај телото, нозете опуштени и малце оддалечени една од друга. Затвораш очи. Си пушташ музиче за релаксација и го исклучуваш мозокот на 5,6 минути. Ако си почетник продолжуваш со вежбите за ,,истегнување''.
    Главата лево-десно, напред-назад, горе доле. Правиш кружи движења со дланките на рацете, се стабилизираш, свесна за просторот околу тебе се подигаш пополека и продолжуваш понатака со предвидените вежби.
    Правилното дишење ние го вежбавме дури во вториот месец од почетниот курс. Не е воошто едноставно, морам да спомнам. Треба многу внимателно да се сконцентрираш на стомачното и градното дишење.
     
    На DeepRed му/ѝ се допаѓа ова.