Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски

  Колку што знам, сите вежби во јога, се за опуштање на организмот, што всушност тоа помага за здравјето, во комбинација со вежби за правилно дишење.Да, правилното дишење е најбитно, исто помага многу за здравјето.А што ние луѓето тоа не ни го применуваме, слабо, мислам конкретно за дишење со стомак.Само треба да се знае на кој начин да се применуваат вежбите.
   
 2. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Баш тоа ме интересираше,начинот на кој се применуваат вежбите за дишење,како изгледа еден час...
   
 3. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487
  Вежбите со дишење изгледаат вака.
  Седнуваш у турски сед или во ваџрасан(позиција на дијамант), и полека почнуваш да го свртуваш внианието кон дишењето. Дали ќе биде тоа градно или стомачно, нема везе.
  Ако сакаш уште повеќе да се ,,внесеш'' во вежбава, стави ја едната рака на стомак или кај градите зависно кое дишење ќе го применуваш и гледај да бидеш исправена ептен, за да ефектот биде поголем и вежбата биде ефикасна. Од прв пат сигурно дека нема да ги совладаш техниките на дишење.
  Мене и еден месец ми беше малку.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Вежбите се едноставни, мислам како вообичаеното дишење, всушност длабоко дишење, стомачно и градно, полека се прави, кое ние и онака го правиме, само не често.Потребна е концентрација за тоа.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Leona40

  Leona40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  27
  Јас практикувам јога подолго време и нема замена искрено се осеќам како бебенце кога излегувам од таму а пред да отидам таму сум се осеќала секад мизерно.Нема да се откажам никогаш навистина ми е убаво. :rock:
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lady094

  lady094 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Знае ли некој дали се држат јога часови во Куманово и каде поточно?
   
 7. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Тешко ми оди дишењево :rofl: воздухот ми застанува кај делот од градите :worried: а не до стомакот како сто сум читала дека ефектот е постигнат тогаш кога чувствуваме како воздухот оди до стомакот :doh:
   
 8. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Па и не оди до стомакот туку го полниш со воздух долниот дел на градите што значи целите бели дробови се полнат со воздух а не само горниот дел како што се навикнати најголем дел од луѓето.

  Диши длабоко и полека (при вежбите), вежбај и задржување на воздухот (во разумна мерка) и истренирај ги удијана бандха и наули и ќе видиш како ќе напреднeш побргу. При „стомачното“ дишење и самиот стомак се опушта или се повлекува зависно кога вдишуваш или издишуваш.

  Имај трпение и ќе го совладаш :)
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Фала ти за советот,удијана бандха не успеав да најдам видео а ова наули лелелеле дали некој воопшто го има усовршено,неверојатно :rofl:
   
 10. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Удијана Бандха ти е како прв дел од наули кога скроз е повлечен стомакот навнатре а наули можат многу, можам и јас и не е нешто посебно тешко посебно откога ќе го научиш и ќе го правиш секој ден :D
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  59
  Од која дата треба да почне сеп. курс во топ форма,знае некој??
   
 12. InnaA.B

  InnaA.B Активен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2012
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  3
  Се слабее ли од јогата?
   
 13. G.G

  G.G Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  339
  Пол:
  Женски
  Мислам дека се почнати од 3 септември
   
 14. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  540
  Јас кај што одам од 17 се почнува.
   
 15. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487
  Девојчици, во Топ-Форма се почнати уште на почетокот од септември. :)
   
 16. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.448
  Одев на јога и се чувствував смирено, опуштено, имав контрола над се, затегнато и мнооогу еластично.
  Обврските на факултет и друштвото беа главните причини што престанав да одам. Имам голема желба да продолжам, ама повторно немам друштво. Сама дома си правам редовно некои вежби што ми беа и тогаш омилени. Си пуштам од тоа музичето најубаво и си се опуштам.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. honesty

  honesty Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  284
  Девојки, дали може да пуштите некое линкче/торент за музика за јога, јога за почетници и некое упатство за правилно дишење. И ме интересира како знаете кога да преминете на следното ниво на јога? и колку нивоа постојат? Ме интересира буквално се.
   
 18. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  http://www.youtube.com/watch?v=H3vLZqPZxZE
  јас разгледав повеќе видеа ова најдобро ми се виде за почетници јас си вежбам на ова видео,одбериси некоја музика за релаксирање ги има колку сакаш,нешто што тебе најмногу ке те опушта,а најпрвин прочитај за јога и правилно дишење.http://heptagramxi.wordpress.com/2011/1 ... %82%D0%BE/
   
 19. discofilman

  discofilman Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  95
 20. WeHeartIt

  WeHeartIt Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  130
  Не многу. Бидејки за слабеење ти треба скокање,енергија а во јогата само пред се е релаксацијата и растегливоста на телото. Летото вежбав јога ама неможев да продолжам. :)