Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

 1. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  10.208
  Пол:
  Женски
  Ако сакате јога симнете ја P90X extreme не целата само јога видеото трае час и половина, летото едно време 1-2 недели де :lol: вежбав по него , убави вежби се за почеток е тешко ама прекрасно е видеото
   
 2. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Јас денес бев на јога и за почеток задоволна сум.Вежбавме 6 вежби и нешто пробувавме за правилно дишење.Малку напорно е се бара многу концентрација осетив дека нозете ми се тресеа после стоењето на прсти :) но не се откажувам толку лесно.
   
  На srcekrsacka и Gordana10 им се допаѓа ова.
 3. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  Има ли некој да препорача од youtube ?
   
 4. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
 5. Nixe

  Nixe Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  Jaс им препорачувам на сите кои се интересираат, доколку навистина го сакаат тоа - да се обратат кај инструктор или професор.
  Мое мислење стекнато преку многу познанства, дискусии, личен пат:
  Муабетот "ќе седам дома сама ќе вежбам" е најголема илузија. Како прво, преку неправилна изведба на асани, а не дај боже пранајама техниките кои бараат многу голема суптилност, може да си нанесете сериозни повреди. Второ, јога е толку комплексен и сеопфатен систем што бара да биде директно пренесен од некој кој веќе го одел тој пат. Не може ниту да се спореди имањето наставник од Македонија и гледањето видео на јутјуб. Трето, одењето на часови мотивира и поставува една шема за тоа како треба да се одвива и индивидуалното вежбање. Едно е кога ќе си речеш ок ќе вежбам во вторник вечер, а во вторник многу ти се излегува во град или ти дошле гости, а друго е кога знаеш дека во вторник вечер си на час по јога. Луѓето посериозно ги сфаќаат обврските на тој начин, јбг :)
  Итн., има уште многу на таа тема!


  Во врска со различните школи, јас можам да зборувам само за моето искуство од 3 години во јога сојузот. Тие се оние кои ја донеле јогата во Македонија, и тоа што е можно во покласична форма, што мене лично исклучително ми одговара, зашто мразам кога кој стигне си крои вежби, стилови и правци. И најголем дел од другите новонастанати центри за јога низ Македонија се бивши инструктори од мојата школа, освен нели оние кои учеле јога некаде во странство. Учителот кој ја основал школата се вика Павлос К. Хасанагас, кој предава јога на овие простори уште од 70тите и спаѓа во најчудесните суштества кои сум ги запознала.
  Јас сум си најзадоволна, иако минав многу тешки периоди и имав паузи.
  Изминатава година ја научив најбитната работа: во јога се е до личната практика - џабе е кој и да те учи на крајот на краиштата ако немаш желба и самодисциплина за да вежбаш, а друг не може да вежба за тебе.
  Се надевам засекогаш ќе го чувствувам за јогата тоа што го чувствувам овие 3 години! :inlove:  И се разбира дека се слабее+затегнува телото со јога, ама ако имаш неколку килца вишок, не е за претерано дебели луѓе.


  П.С. Задолжителен ѕир за мотивација!
  Видео направено од јога сојузот во чест на 40 години практикување јога во Македонија:
  http://www.youtube.com/watch?v=BqQU9bfXyh8&feature=plcp
   
  На karenin, sweet-star, Foreveryoungiwannabe и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски

  Се согласувам, за да се вежба јога, треба прво со инструктор, бидејки друго е кога си на час по јога, каде инстукторот лично ги претставува вежбите, начинот на говор, објаснувањето на техниките за дишење, атмосферата ( тишина) која се создава на едно предавање, за што бара многу концентрација, а и да нема човек концентрација, ќе ја стекне од самите вежби, односно тоа е момент на посветување време на себе си, од духовен аспект, во суштина.Затоа е и поразлично од тоа кога би се научила јогата од јутјуб, бидејки секогаш има нешто кое што може да му одвлече внимание на човек, а со тоа се губи концентрација, неправилен начин на вежбање, со тоа тешко се постигнува суштината на јогата, впрочем она кое го кажав погоре.Јас долго време вежбав јога со медитација, па прекинав, незнам зошто, веројатно се заситив, премногу ми било веројатно, сега скоро вежбав, се чувствував ко на масажа да сум била :D Чудно е како самата јога, прави да се свитка човек,а не е ни чудно што баби се превиткуваат како коски да немаат :D кои вежбале јога.Интересно е, мож понатака пак ќе продолжам со јогава, незнам, здравје :)
   
  На Nixe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DeepRed

  DeepRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Еве да го споделам и моето искуство од јогата. Вежбам веке 6 месеци и сум презадоволна од резултатите кои ги добивам, во смисол смиреност, концентрација, еластичност..за мене е вистинско уживање. искрено ја препорачувам на сите и како што имаа споменато и погоре, доколку имате можност почете да учите со инструктор за да ве упати како правилно да се работат вежбите. јас сум бескрајно благодарно на мојата инструкторка која дополнително направи да ја сакам јогата повеќе.
  јогата не е натпревар, таа е пат кој треба да се оди... намасте :)
   
  На srcekrsacka, Nixe, yeah и 2 други им се допаѓа ова.
 8. yeah

  yeah Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  59
  http://www.abc-of-yoga.com/yogapractice ... tation.asp
  јас вежбам сама по дома веќе 1 месец и сум презадоволна од резултатите ги има од левата страна сите вежби, ем како видео е и ми многу помага што е така прекрасен сајт е.
   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  Сакам месецов да пробам да вежбам јога-одам поредовно на медитација па затоа ве молам да ме посоветувате каде има-да не е многу далеку и многу скапо :)
   
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.958
  Пол:
  Женски
  На форумов не успеав да најдам ништо за бикрам јогата :?:
  Баш денес читав во некое списание за овој тип на јога, пребарав на интернет и читав нешто повеќе.
  Се заинтересирав да почнам, конкретно во Surya студиото кое ми одговара според локацијата, а и цената на месечната членарина не е многу висока.

  Сакав да прашам дали има некој искуство со овој тип на јога?
  Се вежба во загреана просторија на 38 степени и читав дека наводно после два-три часа се навикнуваш на топлината, ама страв ми е дека нема да издржам :worried:
  Пишува дека не се препорачува на лица со срцеви заболувања, дијабетес, висок крвен притисок, тромбоза и астма. И не дека имам некој од овие проблеми, ама сепак не знам дали ќе можам да се навикнам :?:
   
 11. virginia

  virginia Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Јас почнав да одам сега на Јога, само што почнаа нови курсеви за почетници во Аеродром, во училиштето Браќа Миладиновци (спроти ред кафе). Курсот трае Април, Мај до средина на Јуни. И до сега сум била само на 2 часа и мора да кажам дека е предобро!! Опуштањето и еластичноста и концентрацијата која се стекнува после вежбањето, а само биле 2 часа до сега. И инструкторката е многу фина, а многу била обучена веќе 30 години практикувала јога.
  Ви препорачувам на сите. Еве линк од фејсбук http://www.facebook.com/events/603870106307915/ :)
   
 12. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.625
  Збор,два за јогата во Битола? Колку друштва ги има?
  Знам дека некои веќе се почнати ама сакам да се информирам совреме за наредните што идат.

  Видов една група во неделата, вежбаа во паркот. Баш ми беа simpatico. :D
   
 13. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  откако отпадна медитацијата-малку пауза 2 години и повеке од доста беа
  сега сакам да пробам со јога-барем еднаш да видам дали можам да ги правам тие вежби или не
  а сакам да пробам и салса па ке видиме :)
   
 14. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.612
  Допаѓања:
  19.010
  Пол:
  Женски
  ова е несто добро,несто предобро за са мите нас :)
  те опуста и тоа добро,сум одела порано али сега последно време ми фали :^)
   
 15. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  Теретана или Аеробик?

  Јас многу сакам на јога да одам
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.502
  Пол:
  Женски
  Теретана или Аеробик?

  Е да,кај има јога у Кисела Вода? :)
   
 17. martina98

  martina98 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  9
  Јогата е нешто најубаво што ми се случило во животот.Стигнав до напреден и прекинав е сега од септември и јога и аеробик ке вежбам.Ама јогата нема замена никаква :)
   
 18. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Која цена се од прилика часовите во Јога Центар? Курсот веќе сигурно е почнат, така да претпоставувам барем од нова година би почнале нови групи ако не и порано. Треба да се распрашам :P
  Немам вежбано јога до сега, а имам желба да почнам :)
   
 19. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.452
  Јас одам на јога и за жива глава не би се откажала.
   
 20. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  13.274
  Пол:
  Женски
  Оваа недела ќе почнам да одам на јога. Ама незнам што треба да носам, мислам на облека. Што обично носите вие? :)