1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јога - рамнотежа на телото и духот

Дискусија во 'Фитнес' започната од girl1985, 30 септември 2010.

  1. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Многумина се залетуваат по некој вид јога, без да имаат увид во тоа, и после може да си имаат и некои негативни реакции.
    Најдобро ти е за почеток да се запишиш некаде со инструктор, а потоа ќе ти биде полесно и сама..
    Ако веќе сакаш да започниш дома, сама, почни со Хата Јога барем на кратко време, а потоа мислам дека ќе ти е полесно да одиш понапред. :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Не ни планирав сама да почнам дома, затоа пишав дека ми фати око Surya студиото :)
    Само ме интересираше конкретно за овој тип на јога, бидејќи е малку поспецифична. Ако некој ја практикувал, би му била благодарна да сподели искуство :)
     
  3. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Ја разгледував темава и баш ме заинтересира ова со јогава. Ако има некој информации каде се одржуваат часови по јога во Охрид , колку е цената итн, ве молам пишете ми во ЛП. Фала однапред :)
     
  4. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Касно го гледам прашањево, но еве ќе одговорам за други девојки ако сакаат да одат на јога да знаат.
    Јас не би препорачала тренерки. Има јоги хеланки или пак обични хеланки. Ние понапредните јогињи носиме и шалвари, мене искрено шалварите ми помагаат повеќе духовно да навлезам во мантрата.
    Инаку вежбам боса.
    Бидејки часовите ми се 2 пати неделно,сепак дома секојдневно вежбам, па дури и да немам време -наоѓам 5 мин колку да направам Surya Namaskar (поздрав на сонцето).

    И да не заборавам-на јога никако со градник. Носете си беби дол ако не планирате цело време да се местите :D
     
  5. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Започнав пред 2 седмици со јога и многу ми се допаѓа. Одам на јога која се води како спортска јога и се чувствувам одлично. Мислам да почнам и дома да си правам некои вежби, секојдневно но незнам кои. Некој идеи, барав на ју туб но не најдов ништо што ми се допаѓа.
     
  6. an.na

    an.na Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Lovely ако може да ми кажеш каде и колку плаќаш за часовите јога и дали на истото место има часови по обична јога,не спортска?
     
  7. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Особено сум заинтересирана во врска со јога и медитација откако го гледав видеово: https://www.youtube.com/watch?v=xgRPMajdu34#t=1199, па решив да се запишам на часови по јога; немам ниту еден познат кој посетува часови по јога, па Феминки имате ли некоја препорака за некој јога центар?има ли некое место каде обучуваат и за двете: јога и медитација? прогуглав и ги најдов овие, можеби сте слушнале за некој од нив:Лотос,Перфект јога-јога едукативен и истражувачки центар,Сонриса, Студио Суриа, Центар за интегрална јога и Центар за јога и личен развој.
    фала ви однапред :D
     
  8. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Syria се општо познати. Инаку секаде каде што се вежба класична јога, оди со медитација на крајот на часот. Во Мк сеуште најчесто се сретнува класичната. Инаку не ти треба познат ако сакаш нешто да почнеш. Јас почнав сама да одам. Си се јавив си се договорив и еве ме сеа у напредни :D
     
  9. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Почнувам на 15-ти.
    1400 денари |( , многу се, малку се,... незнам... ќе видиме
     
  10. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Многу е тоа, не најде поефтино?
     
  11. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Па за целиот курс е тоа... мислам 8 1/2 :lol: :lol: :lol: недели.

    8 недели, она 1/2 добро ми звучеше :angel:
     
  12. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Аааа тоа било курс. Моја грешка. јас мислев месечно :) Епа со среќа на курсот па чекаме да ни кажеш како ти се свиѓа јогата. Не заборавај дека јогата е единствен "спорт" каде што не смееш да си натпреварувачки настроена и да сакаш да си подобра од другите. Во јогата може да се натпреваруваш само со својот ум и да сакаш да си подобра т.е. најдобра за себе :inlove:
     
    На Lilit, mal.ecka и tinan им се допаѓа ова.
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јас се запишав на јога во Капиштец, 1200 денари за 8 часа.
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Со среќа и на тебе. :) Намасте!

    [​IMG]
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Јас моментално живеам во Бугарија, и тука одам на јога. Инаку плаќам 150денари/час. Читам дека во Македонија е многу поскапо.
     
  16. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Не е поскапо. 8 пати месечно тебе ти е 1200, мене ми е 1000 ден.
     
  17. LindaLida

    LindaLida Нов член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    zdravo moze li da mi kazete kade e najdobro za posetuvanje na joga kurs , no cenata da bide okolu 1000 denari bidejki 1200 mi e nekako skapo. Pozdrav :D
     
  18. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    2.745
    Јас сакам да се запишам на јога, но поради работата би можела да посетувам часови преку недела. Термините се во вторник и четврток во 21.00, а јас сум една недела прва, една втора смена на работа. Претпоставувам дека ке пропуштам многу, но ме интресира дали е воопшто изводливо да се посетува јога на тој начин или не?
     
  19. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Изводливо е ,зошто да не. Кога ќе имаш слободно време, а сигурно ке имаш по 1 час дневно, ќе си надокнадиш со вежбите дома :)
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bozana

    bozana Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Во капиштец имаш во јога Дарма часови за јога поцетници кој е започнат од 13-10-2014 кои се одржуваат од 17и30 и наутро од 10и30. Овие попладне се во понеделник и среда а претпладневните не сум сигурна ама еве број можеш да се информираш ако ти одговара локацијата 071363326