Јозеф Менгеле

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од black-angel, 2 март 2012.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.469
  Допаѓања:
  3.770
  Пол:
  Женски
  Јозеф Рудолф Менгеле (16 март 1911 - 7 февруари 1979) бил нацистички лекар кој го добил името „Ангел на Смртта“ заради неговата работа во Аушвиц и другите концентрациони логори. Тој вршел експерименти врз луѓе, а бил задолжен и за организацијата во логорите: во гасните комори пратил околу 400.000 луѓе.Менгеле го користел Аушвиц како можност да го продолжи своето истражување за наследност, користејќи ги затворениците за човекови експериментирања. Тој бил особено заинтересиран за идентични близнаци, кои прво биле селектирани а потоа ставени во посебни бараки. Бертолд Апштајн му предложил на Менгеле да ги проучува лекувањата на болеста наречена НОМА за која што беше констатирано дека особено ги погодува децата од кампот. Менгеле се заинтересирал за физички аномалии откриени меѓу дојденците во концентрациониот логор. Субјекитите на истражувањето на Менгеле биле подобро исхранувани и чувани за разлика од обичните затвореници, и во тоа време ,билееа безбедни од гасните комори. Кога ги посетувал децата- субјекти, тој се претставувал себеси како "чичко Менгеле" и им нудел слатки. Некои од преживеаните, се сеќаваат дека и покрај неговите ужасни акти, тој исто така бил нарекуван "Заштитникот Менгеле". Во книгата Деца од пламен, има белешки за медицинските експериментални активности на Менгеле врз околу 3.000 близнаци кои минале низ кампот на смртта Аушвиц за време на Втората светска војна до неговото ослободување на крајот на војната. Само околу 26 парови близнаци преживеале. 60 години подоцна, како деца кои ги преживеале неговите медицински експерименти и инјекции,тие се изјасниле за посебните привилегии кои ги уживале во Аушвиц благодарение на интересот на Менгеле за близнаците, како и за нивното страдање кое било резултат на тоа.

  извор: Wikipedia

  Колку го оправдувате Менгеле?Од една страна тој направил добро во однос на медицината и нејзиниот напредок,но од друга стана на многу нечовоечен начин го правел тоа. :x

  Ваше мислење......:smoke:
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.201
  Допаѓања:
  41.158
 3. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.104
  Jaс одсекогаш сум имала некоја oпсесија со Холокаустот и се поврзано со него. Кога учевме по историја за него наставничката ни даде задача да најдеме нешто за тоа. Јас страсно се вклучив во проектот, навистина ми е интересно. Сега јас знаев за Менгеле нешто од нешто, ама информациите кои ги пронајдов ме оставија :o Кое чудовиште! Сиромашките дечиња, мислеле дека тој е на нивна страна, тој сам против светот... Уште ги терал да го викаат чичко Менгеле :x Јас навистина немам зборови да опишам колку ми е жал за сите жртви кои умреле поради "напредокот на науката"...
   
 4. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Некои постигнувања во медицината биле баш и започнати од Менгеле. Но тој го правел тоа на премногу суров начин.
  Имам сознанија дека тој во светот сакал да створи ариевска раса. Сакал на светот само да постојат бели деца, со плави коси и плави очи. Така што ги земал очите на деца кои имале плави очи и ги собирал во тегли. Па со помош на генетиката сакал да ја створи таа ариевска раса.
  Но незнам колку е точно ова, само имам слушнато. Но во секој случај суров начин на експериментирање.
   
  На Istata od vcera, ana992 и Sara123 им се допаѓа ова.
 5. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  671
  Менгеле - Ангелот на смртта само ја спроведувeдувал идејата на Хитлер за чиста , надмоќна , ариевска раса .Баш гледав една емисија на Дискавери и има докази дека тој ја продолжил својата луда идеја во едно село во Бразил каде има многу близнаци и всушност сите имаат германско потекло .

  http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... razil.html

  Холокаустот за тоа време било нешто најлошо што се случило но кога ќе видите што се случува сега во 21 век во Авганистан ,Ирак , во Кина каде насилно им вршат абортус ако имаат повеќе од едно дете човек ќе сфати дека ништо не е нормално на светот туку само некои забегани ликови чекорат на земјава .